Antyoksydanty

Antyoksydanty w kosmetykach - za co je kochamy?

Antyoksydanty, nazywane również przeciwutleniaczami, są związkami chemicznymi. Ich głównym zadaniem w ludzkim organizmie jest minimalizowanie negatywnego wpływu wolnych rodników na zdrowie. Przeciwdziałają więc stresowi oksydacyjnemu, który przyspiesza procesy starzenia się, wpływając negatywnie na działanie całego organizmu. Również skóry.

Stres oksydacyjny, wolne rodniki, antyoksydanty

Jednym z czynników, które znacząco wpływają na procesy starzenia się skóry, jest promieniowanie UV. Ale nie tylko. To, jak wyglądamy, w dużej mierze jest uzależnione od genów, ale też od tego, co jemy, ile płynów pijemy, jaki tryb życia prowadzimy, czy korzystamy z używek, ile się ruszamy i jak długo śpimy. Zaniedbując poszczególne elementy tego złożonego systemu, pozwalamy na to, by nasz organizm starzał się szybciej.

SPRAWDŹ TEŻ: Jaki krem do opalania wybrać, by skutecznie chronić skórę?

To starzenie się jest wynikiem stresu oksydacyjnego. Dochodzi do niego, gdy równowaga między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami zostaje zachwiana. A wolne rodniki pojawiają się właśnie w wyniku nieprawidłowych, szkodliwych dla zdrowia nawyków. Cząsteczki te powstają podczas oddychania. Z tlenu czerpiemy energię, ale nie wszystkie jego elementy mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Wolne rodniki uszkadzają komórki, odbierając im elektron. Tutaj do gry wchodzą antyoksydanty.

Ich zadanie polega na przeciwdziałaniu temu procesowi. Oddając jeden ze swoich elektronów, zapobiegają odbieraniu ich zdrowym komórkom organizmu. W ten sposób szkodliwe wolne rodniki są usuwane, a my możemy zdrowo, prawidłowo funkcjonować1.

Antyoksydanty a skóra

Antyoksydanty są niezbędne z punktu widzenia wszystkich procesów przebiegających w organizmie. Skupmy się jednak wyłącznie na skórze. Neutralizując negatywny wpływ wolnych rodników, przeciwutleniacze zapobiegają przyspieszonemu starzeniu się. Nasza skóra dłużej pozostaje gładka, elastyczna i promienna. Chroniąc skórę przed stresem oksydacyjnym, wspierają piękny, młody wygląd2.

Warto pamiętać, by kosmetyki bogate w antyoksydanty aplikować na twarz podczas porannej pielęgnacji. Dzięki temu będziemy w stanie w pełni skorzystać z ich funkcji i potencjału. To właśnie w ciągu dnia skóra na naszej twarzy jest najbardziej narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Poranna aplikacja kremu lub serum bogatego w witaminę C, E lub kwas ferulowy sprawi, że twarz nabierze blasku, a jej naturalna bariera ochronna zostanie wzmocniona3.

Antyoksydanty w kosmetykach

Do najczęściej stosowanych w kosmetykach antyoksydantów należą wyciągi roślinne, np.:

z zielonej herbaty
z borówki
z dzikiej róży
z żurawiny
z kakao
z marchewki

Witamina C – antyoksydant kosmetyczny

Najpopularniejszym przeciwutleniaczem obecnym w produktach kosmetycznych jest witamina C. Kosmetyki z jej dodatkiem chronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników, wspomagając jej naturalną barierę ochronną. Ale to nie wszystko. Dodatkowo wspiera produkcję włókien kolagenowych w skórze, zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Świetnie radzi sobie również z rozjaśnianiem przebarwień. Dodaje skórze blasku, poprawia koloryt, dba o jędrność i elastyczność4.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Witamina C – jak działa na skórę, włosy i paznokcie?

Antyoksydacja kosmetyczna – witamina E

Innym popularnym antyoksydantem wykorzystywanym w kosmetykach jest witamina E. Hamuje procesy starzenia się skóry, wspierając działanie jednego z naturalnych enzymów ochronnych. Preparaty z witaminą E są też doskonałym wsparciem nawilżenia. Pozwalają skórze zachować piękny, zdrowy, młody wygląd na dłużej5.

Kwas ferulowy jako cenny antyoksydant

Kolejnym popularnym antyoksydantem kosmetycznym jest kwas ferulowy. Ma niezwykłą zdolność pochłaniania promieniowania UV, dzięki czemu kompleksowo chroni skórę przed jego negatywnym wpływem. Świetnie radzi sobie z wspieraniem odnowy skóry, np. po kontakcie ze słońcem. Wymiata wolne rodniki, zapewniając skórze młodość. Kosmetyki z kwasem ferulowym są niezwykle uniwersalne i odpowiadają na różne potrzeby skóry.

Przeciwutleniacz – koenzym Q10

Mówiąc o przeciwutleniaczach, nie sposób nie wspomnieć o koenzymie Q10. Nazywany również ubichinonem działa podobnie do witaminy E. Jest skuteczny w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się skóry. Dodatkowo chroni przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Jak antyoksydanty wspierają piękny wygląd?

Wpływ antyoksydantów na skórę jest nie do przecenienia. Bez nich nie ma mowy o zdrowej, pięknej, elastycznej cerze. Pamiętajmy jednak, że dostarczanie ich sobie wyłącznie za pośrednictwem kosmetyków to zbyt mało. Warto zadbać również o dietę, która powinna być bogata w wartościowe, odżywcze produkty.

Na pierwszym miejscu stawiajmy oczywiście warzywa i owoce, które są najbogatszymi źródłami przeciwutleniaczy. Kukurydza, brokuły, żurawina, jagoda, maliny, zielona herbata, pomidory, morele – wymieniać można bez końca. Im bogatsze codzienne menu, tym lepiej dla zdrowia. I dla wyglądu! Bo to, co jemy, ma niebagatelny wpływ na to, jak się prezentujemy.1 https://dictionary.webmd.com/antioxidants
2 https://www.medicalnewstoday.com/articles/301506
3 https://www.verywellhealth.com/antioxidants-for-skin-health-4587778
4 https://www.verywellhealth.com/vitamin-c-for-skin-5084225
5 https://www.healthline.com/health/vitamin-e-for-skin

Polecane

pixel