ZADBANA SKÓRA
13.05.2022

Niacynamid – z czym nie łączyć, a z czym łączyć (kwasy, witaminy, słońce)

Niacynamid – z czym nie łączyć, a z czym łączyć (kwasy, witaminy, słońce)

Niacynamid, czyli witamina B3 jest związkiem, który często można spotkać w kosmetykach, przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, dojrzałej i z przebarwieniami. Pokusa, by połączyć ich stosowanie z innymi preparatami, przeznaczonymi do określonego typu cery, jest wielka. Chodzi przecież o spotęgowanie działania. Tymczasem nie każde połączenie z niacynamidem jest korzystne i co najważniejsze bezpieczne. Są takie związki, które wzmacniają jego korzystne działania na skórę, ale inne je hamują lub wywołują podrażnienia i pieczenie. Warto poznać kombinacje, które są niekorzystne, a które wręcz przeciwnie – sprzyjają poprawie kondycji skóry.

Niacynamid i retinol

Niacynamid, czyli witamina B3 wykazuje właściwości antyoksydacyjne – zwiększa zdolność komórek do usuwania nagromadzonych w nim toksyn i zwalcza wolne rodniki. Dzięki temu proces starzenia się skóry zostaje spowolniony, a towarzyszące temu oznaki (takie jak zmarszczki) zostają zredukowane. Niacyna reguluje także wydzielanie sebum i redukuje stany zapalne, towarzyszące trądzikowi pospolitemu.

SPRAWDŹ: Niacynamid – działanie i właściwości

Retinol, czyli witamina A posiada również właściwości antyoksydacyjne i pełni ważną funkcję m.in. w utrzymaniu ciągłości błon śluzowych i naskórka. Oznacza to, że niedobory tego związku negatywnie wpływają na kondycję skóry. Retinol nie tylko usuwa zmarszczki, rozszerzone pory i przebarwienia, ale i nawilża skórę oraz przywraca jej zdrowy blask.

WIĘCEJ o działaniu retinolu przeczytasz w artykule na jego temat na naszym blogu.

Retinol i niacynamid mają więc przeciwstarzeniowy i przeciwtrądzikowy wpływ na skórę. Nic więc dziwnego, że wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej łączy te dwa składniki. Są to przede wszystkim serum i kremy do stosowania na noc. Takie połączenie sprawia, że retinol nie wywołuje podrażnień i rumienia, ani nie wysusza nadmiernie skóry – niacyna łagodzi te niekorzystne skutki uboczne.

Jeśli zależy ci na stosowaniu dwóch osobnych kosmetyków, zawierających te związki – również możesz to zrobić! Pamiętaj jednak o właściwych porach ich aplikowania. Rano nałóż na skórę krem, serum, lub skoncentrowaną ampułkę, zawierającą niacynamid, a retinol w formie kremu czy serum zaaplikuj przed snem. Unikaj odwrotnego stosowania. Jeśli nałożysz kosmetyk zawierającym retinol rano i będziesz eksponować skórę na działanie promieniowania słonecznego, może dojść do reakcji fototoksycznej. Wówczas na skórze pojawią się podrażnienia oraz miejscowe przebarwienia.butelka z pipetką

Polecany produkt:

LOREAL REVITALIFT LASER RETINOL + NIACYNAMID KREM DO TWARZY NA NOCkrem na noc z niacynamidem i witaminą A. Formuła wzbogacona jest także kompleksem olejków. Krem działa przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco, a także wyrównuje koloryt skóry. Kosmetyk jest bezwonny, nie posiada parabenów i barwników.

jak nakładać niacynamid

 

Niacynamid a witamina C

Witamina C, należy do tych substancji, które w największym stopniu wpływają na wygląd i kondycję skóry. Znana jest też ze swoich antyoksydacyjnych właściwości oraz zdolności do stymulowania syntezy kolagenu i ceramidów (tzw. cementu międzykomórkowego). Właściwości te mają ogromne znaczenie dla powstrzymywania procesów starzenia się skóry, dzięki czemu wolniej pojawiają się na niej zmarszczki.

Efektem stosowania kosmetyków z kwasem askorbinowym jest wygładzenie skóry i wyrównanie kolorytu. Podobnych rezultatów można się spodziewać, aplikując regularnie preparaty, zawierające w swoim składzie witaminę B3. 

Wydawać by się mogło, że stosując jednocześnie niacynamid i witaminę C uzyska się efekt synergii. Nic bardziej mylnego! Jednoczesne używanie kosmetyków z niacynamidem oraz serum czy kremu z witaminą C nie jest korzystne dla skóry. Niacynamid i witamina C (kwas askorbinowy) mają różne pH, dlatego ich jednoczesne zaaplikowanie może silnie podrażnić skórę. W wyniku zachodzącej reakcji pomiędzy tymi dwoma związkami powstaje bowiem kwas nikotynowy o właściwościach drażniących. Nie jest to proces, który przebiega szybko, jednak jeśli nałożysz dwa kosmetyki w tym samym czasie i pozostawisz je na skórze, możesz spodziewać się w niedługim czasie zaczerwienienia, pieczenia, a niekiedy i świądu.

Podobnie może zadziałać sam niacynamid. 

PRZECZYTAJ: Niacynamid – skutki uboczne: wysyp i efekt flush

Kosmetyki zawierające witaminę C w formie kwasu askorbinowego i niacynamid, możesz stosować zamienne rano i wieczorem lub co drugi dzień. Nie ma również przeszkód, by łączyć niacynamid z pochodnymi witaminy C, które nie są kwasem askorbinowym. Tylko ten ostatni związek wywołuje bowiem opisywane niekorzystne reakcje skórne.

pierwszy etap

Niacynamid i cynk

Cynk jest związkiem mineralnym, bez którego organizm nie jest w stanie sprawnie funkcjonować. Jego zadaniem jest m.in. wspieranie  prawidłowego funkcjonowania skóry i błon śluzowych – jego niedobór prowadzi do rozwoju alergii skórnych. Ma też właściwości antyoksydacyjne, ponieważ zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Ponadto, przyspiesza regenerację skóry i ma wpływ na proces syntezy kolagenu.

Rada kosmetologa:

Szczególnie wartym uwagi połączeniem z niacynamidem jest zastosowanie kwasu azelainowego. Niacynamid doskonale radzi sobie z rozjaśnianiem przebarwień, podobnie kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a dodatkowo rozjaśnia wszelkie plamy pigmentacyjne. Jeżeli borykasz się z przebarwieniami i chcesz pozbyć się nieestetycznych plam, szukaj kosmetyków, które w swoim składzie zawierają niacynamid i kwas azelainowy – to bardzo dobre połączenie.

kropla kwasu hiualuronowego z pipetki na rękę

Kosmetyki z cynkiem na trądzik nie tylko oczyszczają cerę z nadmiaru sebum i przywracają naturalne pH skóry, ale również łagodzą powstałe stany zapalne i zwężają pory. Jeśli w ramach jednego preparatu zostanie połączony cynk z niacynamidem, jego działanie przeciwtrądzikowe jest silniejsze. Skuteczniej można wówczas uregulować pracę gruczołów łojowych i zlikwidować świeże zmiany trądzikowe oraz pozostałe po nich przebarwienia.

Polecany produkt:

SKINCYCLOPEDIA SERUM DO TWARZY Z 10% NIACYNAMIDEM I 1% CYNKIEM serum przeciwzmarszczkowełączące niacynamid i cynk. Zawiera wysokie stężenie składników aktywnych, które zapobiega tworzeniu się przebarwień i neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Wzmacnia także barierę hydrolipidową. Niacynamid zawarty w kosmetyku zmniejsza produkcję sebum i normalizuje pracę gruczołów łojowy. Wspiera walkę z zaskórnikami oraz redukcje rozszerzone pory. Dodatkowo pomaga również w szybszym gojeniu stanów zapalnych. Co ważne dzięki lekkiej konsystencji serum bardzo szybko się wchłania i nie obciąża skóry. Nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. 

etap 2

 

Niacynamid i kwas hialuronowy

Twoja skóra jest sucha, pozbawiona blasku i matowa? Jednym ze związków, po który warto wówczas sięgnąć, jest niacynamid. Z czym łączyć niacynę, aby szybko nawilżyć skórę i przywrócić jej zdrowy wygląd? Bez wątpienia jeden z najlepszych duetów stworzy kwas hialuronowy i niacynamid.

Kwas hialuronowy jest substancją, która zapewnia skórze odpowiednie nawodnienie. Inicjuje również syntezę kolagenu i elastyny, a także chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wraz z wiekiem naturalne zasoby kwasu hialuronowego w skórze zmniejszają się, aby około 80 roku życia całkowicie zaniknąć. Właśnie dlatego kosmetyki z kwasem hialuronowym są tak popularne wśród kobiet, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek, czy wzmagającej się suchości skóry.

Jak się jednak okazuje, korzystne właściwości kwasu hialuronowego można wzmocnić, stosując go łącznie z niacynamidem. Dzięki temu skóra nie tylko zostaje właściwie nawodniona, ale i tworzy się na jej powierzchni bariera hydrolipidowa, która zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.

Możesz aplikować oba związki osobno, sięgając po odpowiednie serum, kremy czy ampułki, albo wybrać preparat, który łączy je w swoim składzie np. serum przeciwzmarszczkowe

Polecany produkt:


MIXA HYALUROGEL SERUM DLA SKÓRY WRAŻLIWEJ–  serum polecane dla cer suchych i wrażliwych. Połączenie niacynamidu, kwasu hialuronowego i pantenolu idealnie nawilża cerę pozostawiając ją gładką i ukojoną.

etap 3

Niacynamid a kwasy AHA i BHA

Nie każda kombinacja związków przeciwstarzeniowych, przeciwtrądzikowych czy przeciw przebarwieniom idzie w parze z niacynamidem. Z czym nie łączyć witaminy B3? 

Niewątpliwie do tej grupy należą kwasy AHA i BHA, o których dowiesz się więcej z naszego wpisu blogowego. SPRAWDŹ!

Jeśli więc zdecydujesz się na jednoczesne stosowanie niacynamidu i kwasu glikolowego (należącego do alfa-hydroksykwasów) lub niacynamidu i kwasu salicylowego (należącego do beta-hydroksykwasów) możesz spodziewać się, że na twojej skórze pojawią się zaczerwienienia, podrażnienia, czemu może towarzyszyć pieczenie i świąd. Długotrwałe wykonywanie takich zabiegów może doprowadzić do zaburzenia pracy bariery hydrolipidowej i tym samym do nadmiernego przesuszenia skóry.Kobieta bez makijażu dotyka twarzy

Połączenie kwasu glikolowego i niacynamidu oraz kwasu salicylowego i niacynamidu nie jest korzystne ze względu na skrajnie odmienne pH. Witamina B3 jest najskuteczniejsza przy pH 6–7, a więc bliskim obojętnemu. Natomiast kwasy AHA i BHA mają pH 2–3. Połączenie więc obu tych związków sprawia, że niacynamid przestaje całkowicie działać. Jeśli jednak zależy ci na stosowaniu kosmetyków z kwasem (np. w postaci serum do twarzy, peelingu czy żelu do twarzy) i jednocześnie nie chcesz rezygnować z terapii witaminą B3 – zadbaj o to, by pomiędzy aplikacjami preparatów, zawierających te związki, zachować kilku- lub kilkunastogodzinny odstęp. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup kosmetyków do stosowania na dzień i na noc.

SPRAWDŹ:  Jak działa kwas glikolowy i u kogo sprawdzi się najlepiej?

etap 4

Niacynamid i kwas azelainowy

Jeśli zastanawiasz się, czy niacynamid można łączyć z kwasami, to nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością zgranym duetem jest witamina B3 i kwas hialuronowy, a tym, który może zaszkodzić twojej skórze, jest kombinacja z kwasami AHA i BHA. A czy można łączyć kwas azelainowy i niacynamid? Oczywiście! Mało tego! Będzie to połączenie, które bardzo korzystnie wpłynie na kondycję twojej skóry.

Kwas azelainowy ma właściwości: antyoksydacyjne, keratolityczne, łagodzi stany zapalne, redukuje przebarwienia skóry i działa przeciwbakteryjne. Dzięki temu sera, kremy, maseczki zawierające ten związek doskonale sprawdzają się w pielęgnacji przede wszystkim skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej oraz z przebarwieniami.

WIĘCEJ INFORMACJI na temat działania kwasu azelainowego znajdziesz w naszym tekście.

W połączeniu z niacynamidem efekt zwalczania trądziku i towarzyszących mu stanów zapalnych jest efektywniejsze. To również skuteczna broń w zamykaniu rozszerzonych porów oraz redukowaniu przebarwień powstających na skórze w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego czy zmian na tle hormonalnym (w ciąży i okresie menopauzy).

etap 5

Niacynamid a słońce

Wiele składników aktywnych, zawartych w kosmetykach do pielęgnacji skóry, ma właściwości fotouczulające lub zwiększające wrażliwość na działanie promieniowania UV. Tak jest np. z retinolem i kwasami AHA. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które zaczynają stosować niacynamid latem, zastanawia się nad konsekwencjami ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego po zaaplikowaniu kremu czy serum.

Niacynamid nie wchodzi jednak w reakcję z promieniowaniem UV – jest odporny zarówno na działanie samego światła słonecznego jak wysokiej temperatury. To nie wszystko! Jedną z właściwości tego związku jest zdolność do regeneracji skóry uszkodzonej na skutek zbyt długich kąpieli słonecznych.

Kosmetyki z witaminą B3 .

są wręcz zalecane do stosowania po podrażnieniach przez promieniowanie UV. Dzięki temu skóra szybciej się odbudowuje.Młoda kobieta uśmiecha się


Możesz więc bez obaw stosować kosmetyki z niacyną przez cały rok, nie zważając na to, czy jest noc, czy dopiero rozpoczyna się dzień. Co ciekawe, jeśli przed aplikacją preparatu z filtrem SPF nałożysz na skórę kosmetyk z niacynamidem, wzmocnisz ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

pamiętaj

 



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel