ZADBANA SKÓRA
04.04.2022

Kwas azelainowy – co to jest, jakie ma właściwości i komu jest polecany?

Kwas azelainowy – co to jest, jakie ma właściwości i komu jest polecany?

Wykorzystanie kwasów w pielęgnacji skóry, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinetach kosmetycznych, jest coraz bardziej popularne. Kwasy są znane przede wszystkim ze swojego działania złuszczającego i rozjaśniającego przebarwienia oraz wyrównującego koloryt skóry. To dość uniwersalne cechy dla praktycznie wszystkich kwasów. Każdy z nich ma jeszcze swoje dodatkowe, indywidualne cechy. Jednym z tych kwasów, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć, jest kwas azelainowy. Choć wykazuje nieco subtelniejsze działanie złuszczające niż inne popularne kwasy, to nadal jest ono dobre. Jak działa kwas azelainowy, jak stosować go w domowej pielęgnacji, a kiedy warto udać się do gabinetu na profesjonalny zabieg? Podpowiadamy!

Rola składników aktywnych w pielęgnacji cery

Podstawą do tego, by skóra była zdrowa, jędrna, promienna i odporna na działanie czynników zewnętrznych, jest jej odpowiednia pielęgnacja. Aby osiągnąć pożądany efekt, nie ma miejsca na przypadki. Kosmetyki pielęgnacyjne powinny być dobrane świadomie, z uwzględnieniem realnych potrzeb skóry i jej rodzaju. W przeciwnym wypadku mogą nie zadziałać (jeśli wybierzesz np. lekkie linie nawilżające, a Twoja skóra jest dojrzała, sucha i traci jędrność) lub obciążą skórę (jeśli np. do pielęgnacji młodej, dobrze nawilżonej i jędrnej cery wybierzesz kosmetyki o bardzo bogatych, ciężkich formułach). 

Niemniej istotne są składy kosmetyków. Po pierwsze – im mniej syntetycznych substancji, tym lepiej. Silikony, które są dość popularnym dodatkiem do kosmetyków pielęgnacyjnych, dają co prawda dość satysfakcjonujący efekt wizualny (wygładzają, napinają i rozświetlają skórę), jednak jest on tymczasowy i utrzymuje się dopóty, dopóki produkt znajduje się na twarzy. Po drugie im większe stężenie substancji aktywnych tym lepiej. Substancje czynne powinny być zawsze bardzo wysoko w składzie danego produktu.

Producenci kosmetyków pielęgnacyjnych chętnie chwalą się na opakowaniach swoich produktów tym, że zawierają one składniki aktywne. Konsumenci podchodzący świadomie do pielęgnacji zwracają uwagę między innymi właśnie na to, czy kosmetyk, który ich interesuje, zawiera składniki aktywne – to bowiem zwiększa skuteczność preparatów pielęgnacyjnych.

Składniki aktywne bywają nazywane również substancjami czynnymi. Choć dla niektórych te nazwy mogą brzmieć tajemniczo, to w rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego. Składniki aktywne to substancje, które wykazują realne działanie na skórę: działają terapeutycznie, naprawczo, wzmacniająco etc. W odróżnieniu od syntetycznych składników, które dają tylko chwilowy efekt, składniki aktywne realnie poprawiają wygląd i kondycję skóry. 

Od tego, jakie składniki aktywne znajdują się w kosmetyku, zależy jego przeznaczenie i działanie. Do składników aktywnych zaliczają się również kwasy.

Krem kosmetyczny w dłoni

Jak złuszczać wrażliwą skórę?

Dlaczego nie powinno się zapominać o regularnym złuszczaniu skóry? Przede wszystkim dlatego, że gromadzi się na niej martwy naskórek. Gdy nazbiera się go zbyt wiele (a tego nie widać gołym okiem!), utrudni oddychanie skórze, będzie zatykał ujścia mieszków włosowych, a także będzie utrudniał wchłanianie się składników pielęgnacyjnych z preparatów kosmetycznych. Zatykając pory i utrudniając oddychanie skórze, będzie powodował z czasem powstawanie zaskórników, a następnie zmian zapalnych np. krost. 

Regularne peelingowanie skóry jest więc istotne przede wszystkim z punktu widzenia dogłębnego i solidnego oczyszczania skóry i jej porów – nie tylko zresztą z martwego naskórka, ale również z łoju, resztek kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych, jak i innych zanieczyszczeń z zewnątrz (pyły, kurz, roztocza etc.).  

Więcej o skutecznym peelingu przeczytasz w naszym tekście.

Złuszczanie cery pozwala także na “odkrycie” świeżej skóry o jednolitym, zdrowym kolorycie. Systematyczna eksfoliacja pozwala również na spłycenie blizn (w tym blizn potrądzikowych, a nawet niewielkich rozstępów). Peeling dotlenia również skórę i sprawia, że wygląda wyraźnie świeżo i promiennie. Złuszczanie doskonale przygotowuje również skórę do przyjęcia składników pielęgnacyjnych z kosmetyków, sprawiając, że lepiej się wchłaniają. 

W przypadku cer bardzo wrażliwych, ze skłonnościami do podrażnień i zaczerwienień, a także z trądzikiem różowatym i rozszerzonymi naczynkami, sprawdzą się łagodne peelingi enzymatyczne lub peeling kawitacyjny. Enzymy zawarte w peelingu enzymatycznym subtelnie rozpuszczają naskórek, dzięki czemu ryzyko podrażnień pod wpływem tarcia (jak w peelingach ziarnistych) jest zminimalizowane do 0. Peeling kawitacyjny działa natomiast  na zasadzie połączenia wody lub toniku i ultradźwięków. Przejeżdżając specjalną szpatułką po zwilżonej twarzy tworzą się bąbelki powietrza, które pękają i tym samym odrywają martwe komórki naskórka – to również metoda doskonała dla cer wrażliwych i skłonnych do podrażnień.

Trzecim popularnym rodzajem produktów złuszczających są peelingi chemiczne. Należą do nich między innymi kwasy. To substancje znane ze swojego wszechstronnego działania.

Kobieta z gąbeczką przy twarzy

Kwas azelainowy – uniwersalny kwas do pielęgnacji każdego rodzaju cery!

Wybór kwasów jest dość spory – choć każdy ma swoje indywidualne właściwości, to pewną grupę uniwersalnych cech można przypisać wszystkim. To przede wszystkim działanie złuszczające, rozjaśniające, wygładzające i spłycające drobne zmarszczki. Kwasy są również nieocenione w pielęgnacji skóry trądzikowej i łojotokowej: przede wszystkim ze względu na działanie złuszczające, ale również antybakteryjne i normalizujące wydzielanie sebum. 

Jednym z kwasów, który cieszy się ogromną popularnością, zarówno w pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej, jest kwas azelainowy. To jedna z najbardziej lubianych i popularnych substancji aktywnych, wykorzystywanych w pielęgnacji cery trądzikowej i z przebarwieniami. 

Kwas azelainowy naturalnie występuje w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest również naturalnie wytwarzany przez rodzaj drożdżaków, znajdujących się na skórze. Jednym z największych atutów tego kwasu, oprócz skutecznego działania, jest dość wysokie bezpieczeństwo stosowania: ta substancja jest dobrze tolerowana przez praktycznie każdy rodzaj skóry, także bardzo wrażliwą i naczynkową. Dzięki temu sam kwas, jak i kosmetyki z jego dodatkiem, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju cery!

Co więcej, kwas azelainowy może być używany przez cały rok – w trakcie domowej kuracji lub po zabiegach w gabinecie warto jednak zadbać o solidną ochronę przeciwsłoneczną. 

Więcej o ochronie przed promieniowaniem UV przeczytasz w naszym tekście.

Kwas azelainowy – najważniejsze właściwości

Kwas azelainowy to substancja o wszechstronnym działaniu. Przypisuje mu się przede wszystkim właściwości:

 • przeciwzapalne;
 • zmniejszające nadmierną keratynizację;
 • redukujące przebarwienia pozapalne. Więcej informacji na temat przebarwień skóry możesz znaleźć w naszym artykule na ten temat. 

Kwas azelainowy wykazuje także działanie:

 • antybakteryjne;
 • przeciwzapalne;
 • przeciwłojotokowe;
 • keratolityczne. 

Zostało udowodnione, że miejscowa aplikacja kwasu azelainowego w postaci 20% kremu lub 15% żelu jest cennym elementem w terapii popularnych dermatoz: trądziku pospolitego, trądziku różowatego czy schorzeń, którym towarzyszy hiperpigmentacja.

Podobne zastosowanie ma również kwas mlekowy. Więcej na jego temat dowiesz się z naszego artykułu.

Zastosowanie kwasu azelainowego w domowej pielęgnacji

Dzięki swojemu wszechstronnemu i skutecznemu działaniu, przy jednoczesnej dobrej tolerancji nawet przez wrażliwą skórę, kwas azelainowy jest chętnie wybieranym składnikiem do domowej pielęgnacji. Zanim sięgniesz po nowy produkt lub zanim po raz pierwszy użyjesz nowego kwasu, wykonaj próbę uczuleniową na niewidocznym fragmencie skóry. Dopiero, gdy po upływie 48 godzin w miejscu testu nie wystąpi podrażnienie ani uczulenie, preparat możesz zastosować na większym obszarze skóry. Jeśli nie jesteś pewna co do tego, czy interesujący Cię kwas będzie dla Ciebie odpowiedni, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. Źle dobrany preparat i substancje aktywne w najlepszym przypadku mogą po prostu nie przynieść pożądanych rezultatów, a w najgorszym – podrażnić skórę.

Kwas azelainowy jest dość popularnym składnikiem aktywnym dodawanym do produktów do pielęgnacji twarzy. Jest również dostępny jako samodzielny produkt do złuszczania skóry. W takiej postaci znajduje zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji skóry atopowej, trądzikowej, z trądzikiem różowatym, z przebarwieniami, a także ze skłonnością do powstawania zaskórników i stanów zapalnych mieszków włosowych. Działanie naprawcze i kondycjonujące polega przede wszystkim na subtelnym złuszczaniu naskórka i regulacji wydzielania sebum.

Kwas azelainowy stymuluje komórki skóry do odnowy, dzięki czemu pomaga spłycać zmarszczki i przywrócić skórze jędrność. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu doskonale nadaje się do naprawczej pielęgnacji cery trądzikowej, mieszanej, tłustej i łojotokowej. 

Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym: zmniejsza zaczerwienienie skóry oraz ilość krostek.

Rada kosmetologa

Kwas azelainowy jako jeden z niewielu kwasów występuje też w formie leku bez recepty. Udowodniono, że hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych bezpośrednio za powstawanie trądziku. Występuje w stężeniu 15 jak i 20%. Jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów w początkowej fazie leczenia trądziku.

Roześmiana kobieta z ręką w górze

Dla kogo kwas azelainowy?

Dzięki wszechstronnemu działaniu kwas azelainowy sprawdzi się w pielęgnacji tak naprawdę każdego typu cery. Jest polecany przede wszystkim tym, którym zależy na:

 • efektywnym, ale nieagresywnym złuszczeniu martwego naskórka;
 • wygładzeniu skóry;
 • wyrównaniu struktury skóry;
 • redukcji plam pigmentacyjnych i pozbyciu się przebarwień;
 • odblokowaniu porów;
 • pozbyciu się zaskórników i zapobieganiu powstawaniu nowych – więcej na temat pielęgnacji skóry z zaskórnikami możesz przeczytać w naszym artykule;
 • zredukowaniu zmian trądzikowych – zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego;
 • regulacji wydzielania sebum i zmniejszeniu świecenia się skóry;
 • zniwelowaniu problemu nawracających stanów zapalnych mieszków włosowych.

Środki ostrożności zalecane przy stosowaniu kwasu azelainowego

Choć kwas azelainowy jest dość dobrze tolerowany przez skórę, dzięki czemu może być używany nawet przez osoby z wrażliwą cerą, to jednak w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego składnika, a nawet z niego zrezygnować. 

Bardzo ostrożnie powinny stosować go osoby z ciemną karnacją – ponieważ kwas azelainowy ma właściwości rozjaśniające, w przypadku ciemniejszej cery trzeba uważać na jasne plamy, które mogą pojawić się po kuracji tym kwasem. 

Stosowanie kosmetyków silnie myjących, a także zawierających w składzie alkohol, może powodować podrażnienie skóry, jeśli będziesz używać ich w czasie kuracji.

 Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel