ZADBANA SKÓRA
11.03.2022

Retinol i jego wpływ na skórę – co trzeba wiedzieć?

Retinol i jego wpływ na skórę – co trzeba wiedzieć?

Starzenie się skóry to proces nieunikniony. Można go jednak spowalniać i dłużej cieszyć się jędrną, napiętą cerą o zdrowym kolorycie. Wiele osób uważa, że aby spotęgować efekty kuracji przeciwstarzeniowej, trzeba stosować wiele kosmetyków, a codzienną pielęgnację uzupełniać zabiegami w gabinetach kosmetycznych. Jednak ważniejsza od ilości jest jakość kosmetyków, a dokładniej: składniki aktywne, które się w nich znajdują. Jednym z najbardziej znanych i cieszących się sporym uznaniem jest retinol, czyli witamina A. To substancja znana z rewelacyjnych efektów przeciwstarzeniowych. Wiele osób obawia się jednak stosowania retinolu na własną rękę ze względu na możliwe efekty uboczne. Jednak to, czy wystąpią, w dużej mierze zależy od sposobu używania tej substancji. W jaki sposób retinol wpływa na skórę? Co trzeba wiedzieć przed pierwszym użyciem? Podpowiadamy, jak bezpiecznie stosować retinol, jak często go nakładać oraz jak wpływa na różne problemy skórne.

Co to jest retinol?

Retinol to jedna z form witaminy A, która wykazuje najsilniejszą aktywność biologiczną. Stosuje się go do leczenia trądziku, pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i tej z widocznymi oznakami starzenia. Retinol jest jedną z najlepiej przebadanych substancji wykorzystywanych w kosmetologii. Ma szerokie spektrum działania i świetnie sprawdza się w pielęgnacji różnych typów cery.

To również silny antyoksydant, którego zadaniem jest ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników. Z tego powodu retinol bywa nazywany “witaminą młodości”. 

W kosmetykach jest stosowany w różnych stężeniach. Warto wiedzieć o tym, że choć retinol przynosi doskonałe efekty, skóra musi się do niego przyzwyczaić. Dlatego pielęgnację preparatami z retinolem warto zacząć od niskich stężeń – poniżej 1%. Na rynku najczęściej można spotkać preparaty ze stężeniem 0,3; 0,5; 1 i 2%.

Instrukcja stosowania retinolu

Retinol na twarz - co trzeba wiedzieć?

Stosowanie retinolu na skórę to świetny sposób na wizualne jej odmłodzenie, dodanie sprężystości, zwalczenie trądziku czy przebarwień. Substancja ta działa wielowymiarowo, dbając o skóry z różnymi problemami. Dlatego też jest w ostatnich latach tak popularna w kosmetyce.

Retinol działa na twarz na kilka sposobów, m.in.:

 • zapobiega obumieraniu kolagenu i elastyny;
 • stymuluje fibroblasty do produkcji tych substancji, wpływając pozytywnie na jędrność skóry;
 • złuszcza martwy naskórek, nadając gładkość skórze;
 • przyspiesza procesy naprawcze naskórka;
 • poprawia ukrwienie skóry;
 • zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się skóry;
 • działa przeciwutleniająco, minimalizując negatywny wpływ wolnych rodników na skórę;
 • wpływa uspokajająco na pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej;
 • zapobiega powstawaniu niedoskonałości;
 • rozjaśnia przebarwienia;
 • wpływa na zmniejszenie widoczności zmarszczek, zapobiega powstawaniu kolejnych.

Jak widać, stosowanie retinolu na skórę może pomóc w wielu jej problemach. Ta niezwykle uniwersalna substancja szturmem podbija ostatnio drogeryjne półki. Swoją skutecznością i wielowymiarowym działaniem zawładnęła sercami ludzi na całym świecie. Jednym retinol pomaga walczyć z trądzikiem, u innych minimalizuje widoczność zmarszczek. 

Warto zaznaczyć, że retinol od lat jest stosowany w kosmetyce. Do tej pory jednak niemożliwe było bezpieczne aplikowanie na skórę wyższych jego stężeń. Dzięki ostatnim osiągnięciom nauki możliwe stało się ustabilizowanie retinolu w różnych podłożach i, co za tym idzie, bezpieczne zamykanie w buteleczkach znacznie wyższych niż dotąd stężeń tej substancji. 

SPRAWDŹ TEŻ:

kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Skuteczność retinolu

W szerokiej ofercie drogerii i aptek można dzisiaj znaleźć kosmetyki z różną zawartością retinolu. Skuteczność tej substancji zależy w dużej mierze właśnie od jej stężenia. Najczęściej stosuje się od 0,2 do 1% retinolu, ale można znaleźć również kosmetyki ze znacznie większą jego zawartością. 

Na początek swojej przygody z tą substancją warto jednak wybierać produkty o niższym stężeniu. Dzięki temu przyzwyczaimy skórę do substancji, a stosowanie retinolu będzie bezpieczne. 

Żeby stosowanie kosmetyków z retinolem było skuteczne, substancja ta musi się przekształcić w kwas retinowy. Kwas ten jako jedyny wykazuje zdolność do działania na same komórki skóry. Żeby tak się stało, kosmetyk musi być odpowiednio skomponowany. Powinny się w nim znaleźć substancje chroniące retinol przed utlenianiem. Promieniowanie UV, wolne rodniki czy tlen potrafią wpłynąć niszcząco na tę substancję. 

Istotne jest również samo przechowywanie kosmetyków z retinolem. Nie wolno wystawiać ich na działanie promieni słonecznych, po nałożeniu produktu należy natychmiast zamykać opakowanie, by do środka nie dostało się zbyt dużo powietrza. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić sobie najwyższą skuteczność retinolu.

Instrukcja stosowania retinolu

Jak działają retinoidy?

Retinol należy do retinoidów, czyli grupy związków chemicznych, będących pochodną witaminy A. Retinoidy dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dzięki czemu łatwo przenikają przez warstwę rogową naskórka. W mniejszym stopniu przedostają się również do skóry właściwej, a także do tkanki podskórnej.

Oprócz retinolu do grupy retinoidów należą retinal oraz kwas retinowy. Podczas wielu procesów w organizmie retinol przekształca się w retinal, a na końcu przechodzi w kwas retinowy.

Udowodniono, że retinol wykazuje działanie wygładzające, uelastyczniające, a także redukujące niewielkie zmarszczki i przebarwienia. To działanie wynika ze zdolności pobudzenia aktywności i jednoczesnego zwiększenia liczby fibroblastów. Dodatkowo retinol wspomaga produkcję włókien kolagenowych, co przekłada się na zwiększenie gęstości skóry. Pod wpływem retinolu skóra wzmacnia się, a oznaki starzenia zostają zredukowane.

Do najważniejszych efektów działania retinoidów zalicza się między innymi:

 • przyspieszenie procesów odnowy i regeneracji naskórka;
 • korzystny wpływ na funkcje regulacyjne skóry;
 • poprawę struktury warstwy rogowej;
 • wzmocnienie funkcji ochronnej naskórka;
 • zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody;
 • stymulację wytwarzania kolagenu i elastyny;
 • stymulację reakcji przekształcania fibroblastów o niskiej aktywności w komórki produkujące kolagen;
 • zapobieganie degradacji kolagenu;
 • pobudzanie produkcji nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej.

Efektem jest więc przede wszystkim poprawa nawilżenia, elastyczności i jędrności skóry. Dodatkowo retinoidy wykazują korzystne działanie na pracę gruczołów łojowych, co sprawia, że są pożądane w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Znajdują też szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą i AZS.

aplikacja peelingu do twarzy

Komu zaleca się stosowanie retinolu?

Choć stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych kojarzy się przede wszystkim z osobami dojrzałymi, to profilaktykę warto wdrożyć o wiele wcześniej. Wówczas opóźnia się bowiem procesy starzenia się skóry, zamiast próbować je odwracać. Kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym warto włączyć do codziennej pielęgnacji już po ukończeniu 25. roku życia – wtedy właśnie zmniejsza się bowiem produkcja kolagenu w skórze, a tym samym ryzyko powstawania zmarszczek rośnie.

SPRAWDŹ:

Ponieważ retinol wykazuje również działanie złuszczające i antybakteryjne, stosowanie kosmetyków z jego zawartością jest zalecane również osobom borykającym się z problemami skórnymi, przede wszystkim w postaci zmian trądzikowych. Idealnym kremem dla początkujących do stosowania na noc jest krem z zawartością 0,3% retinolu PHARMACERIS T PURE RETINOL.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Choć więc retinol kojarzy się powszechnie z profilaktyką przeciwzmarszczkową, to jego zastosowanie jest o wiele szersze. Preparaty kosmetyczne z retinolem mogą być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju skóry – także wrażliwej, a nawet naczynkowej. W tym przypadku jednak do procesu wdrażania retinolu trzeba podejść uważnie i zacząć od możliwie jak najmniejszego stężenia, by nie podrażnić skóry.

Podsumowując – stosowanie preparatów z retinolem jest wskazane przede wszystkim w przypadku:

 • utraty gęstości, jędrności i zdrowego kolorytu skóry;
 • przebarwień;
 • trądziku;
 • nierówności;
 • zmarszczek – zarówno pierwszych, jak i tych starszych i głębszych;
 • łojotoku.

Preparaty z retinolem można stosować zarówno w przypadku cery dojrzałej, wymagającej regeneracji, jak i młodej, bez wyraźnych oznak starzenia się – jako element profilaktyki zmarszczek. W tym celu po retinol można sięgnąć już w okolicach 25. roku życia.

kosmetyczna pipetka z kwasem hialuronowym

Jak prawidłowo włączyć retinol do pielęgnacji?

Stosowanie retinolu przynosi zauważalne, satysfakcjonujące efekty. Aby jednak zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, trzeba podejść rozsądnie do wdrożenia tej substancji do codziennej pielęgnacji. Często popełnianym błędem jest stosowanie preparatów zawierających wysokie stężenie retinolu, a także aplikowanie ich zbyt często i w zbyt dużych ilościach.

Podstawą wprowadzenia retinolu do codziennej pielęgnacji jest budowanie tolerancji skóry na ten składnik. W przeciwnym przypadku narażasz się na zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Wiele osób w ten sposób zupełnie niepotrzebnie zraża się do retinolu.

Instrukcja stosowania retinolu

Działanie retinolu na zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry

W codziennej pielęgnacji skóry zdecydowanie ważniejsza jest jakość kosmetyków niż ich ilość. Dobrze skomponowany zestaw pielęgnacyjny to ten, który jak najlepiej odpowiada potrzebom skóry. Za to odpowiedzialne są składniki aktywne. Im jest ich więcej i im lepszej jakości są, tym szybsze, lepsze i trwalsze są efekty stosowania kosmetyków.

Na nic więc wymienne stosowanie kilku kremów, jeśli ich skład nie będzie dopasowany do realnych potrzeb skóry. Jeśli zapewnisz swojej cerze składniki, których najbardziej potrzebuje, to w zupełności wystarczający będzie minimalistyczny zestaw: krem do twarzy, krem pod oczy oraz (opcjonalnie) serum do twarzy (lub do twarzy, szyi i dekoltu).

Na co zwracać uwagę przy wyborze kremu anti-aging? Najważniejsze jest głębokie nawilżanie skóry, a także stymulowanie jej do odnowy. Każda skóra, niezależnie od rodzaju, potrzebuje nawilżenia – to podstawa do tego, by zachowała jędrność i odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Obok składników nawilżających powinny znaleźć się składniki aktywne dopasowane do potrzeb skóry. W profilaktyce przeciwzmarszczkowej najczęściej stosuje się koenzym Q10 oraz retinol.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

portret kobiety topless

O czym pamiętać przy stosowaniu retinolu?

Retinol uznaje się za substancję fotouwrażliwiającą. Dlatego stosując kosmetyki z tym składnikiem, trzeba pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. W czasie kuracji retinolem, zwłaszcza na początku, zalecane jest stosowanie preparatów ochronnych z wysokim SPF: minimum 30, a najlepiej 50. Choć najnowsze badania zdają się negować intensywność interakcji między retinolem i słońcem, to ochrona przeciwsłoneczna na pewno nam nie zaszkodzi.

Na początku kuracji retinolem pamiętaj także o tym, by nie stosować go codziennie. Reakcja skóry w postaci podrażnienia, zaczerwienienia i przesuszenia może pojawić się nawet po kilku dniach od aplikacji. Często popełnianym błędem jest więc stosowanie dużych ilości kosmetyków z retinolem, kierując się przeświadczeniem, że skoro reakcja nie wystąpiła od razu, to już nie wystąpi.

Instrukcja stosowania retinolu

Retinol – przeciwwskazania do stosowania

Choć retinol znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji różnych rodzajów skóry, to jednak nie jest to substancja dla każdego. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do stosowania retinolu jest:

 • ciąża i karmienie piersią – retinol wykazuje działanie teratogenne, dlatego stosowanie go w czasie ciąży może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia płodu;
 • równoległa kuracja złuszczająca – jeśli jesteś w trakcie kuracji, np. kwasami, nie łącz jej z retinolem. Kumulacja działania złuszczającego może spowodować nadmierne podrażnienie skóry;
 • podrażniona skóra – zwłaszcza, jeśli doszło do przerwania ciągłości naskórka;
 • przyjmowanie witaminy A doustnie;
 • ekspozycja na słońce – w czasie używania preparatów z retinolem konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. W przeciwnym wypadku narażasz się na powstanie przebarwień.

SPRAWDŹ:


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel