ZADBANA SKÓRA
18.08.2022

Mycie twarzy dla wtajemniczonych. Wszystko, co musisz wiedzieć o oczyszczaniu

Mycie twarzy dla wtajemniczonych. Wszystko, co musisz wiedzieć o oczyszczaniu

Mycie twarzy może wydawać się prostą czynnością, jednak warto poświęcić mu więcej czasu i uwagi. Prawidłowe oczyszczanie jest podstawą utrzymania skóry w równowadze i zapewnienia jej zdrowego wyglądu. Czysta skóra jest też warunkiem skutecznego działania kolejnych stosowanych środków kosmetyków pielęgnacyjnych.

Dlaczego potrzebujemy do twarzy środków myjących?

Czy nie wystarczy opłukać codziennie twarzy wodą? Niestety nie. Wiele zanieczyszczeń środowiskowych i produktów kosmetycznych nie jest rozpuszczalnych w wodzie, dlatego mycie skóry zwykłą wodą nie wystarczy do ich zmycia. Pozostające zanieczyszczenia nie tylko mogą przyczynić się do powstawania wyprysków i innych chorobowych zmian skóry, ale również przyspieszają starzenie skóry i pojawianie się zmarszczek.  

Środki do mycia skóry zawierają substancje (emulgatory/detergenty/środki powierzchniowo czynne/mydła) zdolne do ich emulgowania brudu w drobniejsze i łatwiejsze do usunięcia cząstki. Idealny środek czyszczący powinien robić to wszystko bez uszkadzania lub podrażniania skóry. 

Można wyróżnić cztery podstawowe cele oczyszczania twarzy: 

 1. Oczyszczenie skóry i usunięcie, makijażu, potu, brudu, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń
 2. Zapewnienie podstawowego poziom złuszczania martwego naskórka. Regularne oczyszczanie skóry pozwala pozbyć się części zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu ograniczamy nawarstwianie się komórek „starej” skóry
 3. Usuwanie potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów m.in. bakterii. Mycie twarzy, podobnie jak mycie rąk ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu ograniczamy ryzyko infekcji

Nawet jeśli posiadamy cerę normalną, o zrównoważonym poziomie wydzielania sebum, regularne oczyszczanie jest potrzebne. Dzięki niej zyskujemy podstawową ochronę przed  rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych i pogorszeniem kondycji skóry.

Codzienna rutyna oczyszczania

Jak myć twarz? To może wydawać się proste, ale mycie twarzy wymaga czasu i uwagi. Właściwy sposób może mieć wpływ na uzyskanie promiennej skóry, bez zmian trądzikowych. Niektórzy uważają, że wystarczy umyć twarz wieczorem tak, aby skóra nie wyglądała na brudną. W rzeczywistości, dla optymalnego oczyszczenia, zaleca się mycie twarzy dwa razy dziennie.

Rano, kiedy usuwamy tylko pozostałości kosmetyków, pot i drobne zanieczyszczenia, możemy wykonać proste łagodne oczyszczanie. Wystarczą do tego delikatnie myjące produkty np. pianka lub emulsja do mycia. Oczyszczanie skóry rano powinno być z reguły jednoetapowe.

Szczególnie ważne, bez względu na rodzaj skóry czy jej aktualny stan, jest poprawne mycie twarzy wieczorem. Uzasadnienie jest proste i logiczne. W ciągu dnia na twarzy gromadzi się największa ilość zanieczyszczeń: pot, zanieczyszczenia środowiskowe np. pyły, makijaż i sebum. Mycie twarzy wieczorem zapewnia podstawowy poziom higieny skóry twarzy, a także przygotowuje skórę do jej pielęgnacji. W nocy odbywają się także naturalne  procesy regeneracji i odnowy skóry. Warto też wiedzieć, że pory występujące na skórze mają za zadanie usuwanie toksyn przez noc. Warto je regularnie oczyszczać, aby nie doprowadzić do ich zatkania i zaburzenia funkcji. Jeśli tak się stanie cały nagromadzony brud, może doprowadzić do powstania wyprysków i zaskórników.

kobieta myje twarzy przy użyciu szczotki

Jak wybrać produkt myjący?

O wyborze środka myjącego często decydują osobiste upodobania, a powinniśmy przede wszystkim kierować się rodzajem cery i jej kondycją. Produkty, jakie możemy znaleźć, mogą się różnić mocą, z jaką oczyszczają skórę, formą oraz dodatkowymi składnikami dostosowanymi do konkretnego problemu skórnego. Należy je starannie dobierać w zależności od tego, jakie są potrzeby skóry. Szczególnej uwagi w tej kwestii wymaga skóra sucha, trądzikowa, wrażliwa i alergiczna.

Rodzaje środków myjących

Produkty myjące często są opisane jako przeznaczone do określonego typu cery, który wskazuje na schemat produkcji sebum. Rozróżniamy środki przeznaczone do:

 1. Cery normalnej
 2. Cery suchej
 3. Cery tłustej
 4. Cery mieszanej

Produkty myjące do cery suchej

Dzisiejsze preparaty myjące służą nie tylko oczyszczaniu, ale także utrzymaniu prawidłowej jakości bariery ochronnej naskórka. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy występują objawy suchości skóry. Do oczyszczania cery suchej najlepiej stosować łagodne emulsje myjące. Produkty te nie powinny posiadać w składzie alkoholu, ani kwasów złuszczających (AHA) w wysokich stężeniach. Ciekawą i niekonwencjonalną metodą oczyszczania, która sprawdza się w przypadku cery suchej i podrażnionej  jest mycie twarzy płynem do higieny intymnej. Dzięki niej zapewniamy skórze łagodne mycie i ochronę przed podrażnieniami i przesuszeniem.

Do mycia większości rodzajów skóry, ale w szczególności suchej i dojrzałej, nie są polecane tradycyjne szare mydła. Ich największymi wadami są:

 • zasadowy odczyn, niezgodny z naturalnym pH skóry twarzy
 • naruszanie lipidów warstwy rogowej naskórka i pogłębianie przesuszenia

kobieta myje twarzy przy użyciu wody micelarnej

Produkty myjące dla skóry tłustej i mieszanej

Osobom ze skórą tłustą lub mieszaną polecane są syndety, żele i emulsje myjące.

Po ich zastosowaniu należy dokładnie spłukać skórę wodą, ponieważ zawierają większą ilość środków powierzchniowo czynnych — detergentów. Alternatywną metodą dla dokładnego i łagodnego oczyszczania cery tłustej jest dwuetapowe mycie twarzy. W tym przypadku wykorzystujemy dwa produkty myjące:

 1. Pierwszy na bazie oleju np. balsamy, masełka, olejki myjące
 2. Drugi na bazie wody np. łagodne emulsje, żele, pianki

Dzięki dwufazowemu myciu skóra jest dokładnie oczyszczona bez uczucia ściągnięcia czy podrażnienia.

Coraz rzadziej stosowaną, ale skuteczną metodą na zmatowienie i dokładne oczyszczenie skóry tłustej, jest mycie twarzy szarym mydła. Produkt ten cechuje wyjątkowa skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Mamy obecnie również dostępne współczesne wersje szarego mydła (np. Biały Jeleń), które zawierają dodatki wspomagające proces oczyszczania i regulujące wydzielanie sebum.

Produkty myjące dla skóry normalnej

W przypadku skóry normalnej wybranie odpowiedniego środka do mycia jest zazwyczaj o wiele prostsze niż w przypadku skóry o zaburzonej równowadze funkcjonowania. Najważniejsze jest łagodne oczyszczanie i dbanie o równowagę bariery hydrolipidowej. Kiedy produkcja sebum przebiega w normie, powinniśmy unikać mocnych środków oczyszczających.

Środki czyszczące, których należy unikać w codziennej pielęgnacji:

 • mydła w kostce
 • produkty perfumowane lub barwione
 • ostre, pieniące się środki myjące np. żele do głębokiego oczyszczania twarzy
 • codzienne złuszczające środki myjące

Zamiast nich, wybierzmy emulsję, mleczko lub piankę myjącą. Możemy również pozwolić sobie na dwuetapowe oczyszczanie, które dokładnie i delikatnie oczyszcza skórę, bez utraty jej nawilżenia. Przy cerze normalnej możemy w obu krokach zastosować ten sam łagodny produkt do mycia np. emulsję.

SPRAWDŹ: Dwuetapowe mycie twarzy, czyli kompleksowe oczyszczanie dla każdego

Demakijaż

Zmywanie kosmetyków kolorowych możemy wykonać szybko i łatwo, jeśli tylko postawimy na właściwą metodę. Co sprawdza się najlepiej w usuwaniu makijażu?

kobieta myje twarz przy pomocy płatka kosmetycznego

Mycie twarzy olejem

Ta metoda wywodzi się z rytuałów koreańskiej pielęgnacji i oznacza połączone z masażem, mycie twarzy czystym olejem. Mycie twarzy tym sposobem polega na nałożeniu wybranego gotowego oleju lub własnej mieszanki na twarz, a następnie zmyciu wilgotną, ciepłą myjką lub ręcznikiem. Umożliwia to łatwe rozpuszczenie nawet wodoodpornych produktów do makijażu. 

Rozszerzoną wersją tej metody jest dwuetapowe mycie twarzy.

Płyn micelarny

Micelarne produkty do demakijażu zawierają micele, czyli cząsteczki, które pochłaniają zanieczyszczenia (w tym makijaż) do swojego wnętrza. Największą zaletą tego rodzaju demakijażu jest duża skuteczność w usuwaniu nawet mocnego makijażu bez szkody dla delikatnej bariery lipidowej skóry. Nie ma tutaj też potrzeby pocierania skóry, które może wywoływać podrażnienia. Wystarczy przyłożyć nasączony wacik i delikatnie go przesuwać. 

Niektórzy ludzie, zwłaszcza ci, którzy nie noszą makijażu, używają wody micelarnej do oczyszczania twarzy — szczególnie w podróży. Nie trzeba go nawet spłukiwać.

Jak poprawnie myć twarz?

Przedstawiona poniżej kolejność dotyczy rutyny wieczornej. Przy porannym oczyszczaniu po prostu pomiń etap demakijażu. Dla dokładnego oczyszczenia twarzy ważne jest kilka etapów, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności i z zachowaniem podstawowych zasad. 

 1. Zmyj makijaż odpowiednim produktem

Usuń jak najdokładniej cały makijaż przy pomocy swojego delikatnego środka, aby przygotować skórę do rozpoczęcia właściwego oczyszczania.

W przypadku mocnego makijażu, stosowania filtrów UV czy zatkanych porów wypróbuj dwuetapowe mycie twarzy. Ta metoda najpierw wykorzystuje do mycia naturalny olej, balsam lub masło myjące. Dzięki temu usuwamy brud i nadmiar sebum. Drugi etap wymaga delikatnego domycia twarzy, aby zmyć pozostające zanieczyszczenia.

 1. Użyj letniej wody

Bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury wody mogą powodować podrażnienia, dlatego najlepiej trzymać się pośredniej opcji. Skóra twarzy lubi łagodne traktowanie i jeśli takie zapewnimy, odwdzięczy się brakiem zaczerwienienia i podrażnienia. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowy efekt odświeżenia i poprawić jędrność skóry, mycie możesz zakończyć chluśnięciem zimnej wody.

Czy można umyć twarz samą wodą? Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii najlepiej używać delikatnego środka czyszczącego. Sama woda nie jest w stanie zmyć wielu zanieczyszczeń pozostających na skórze.

SPRAWDŹ: Mycie twarzy zimną wodą, wodą gazowaną czy przegotowaną

 1. Wykonuj delikatne ruchy

Szorowanie może pozbawić skórę naturalnej bariery ochronnej. Najlepszym sposobem na oczyszczenie skóry jest delikatny masaż opuszkami palców. Wykonując oczyszczający masaż twarzy, delikatnie przesuwaj palcami ruchem w kierunku do góry, aby pobudzić krążenie. Taki ruch wspomoże również skórę w utrzymaniu napięcia i naturalnego uniesienia. 

SPRAWDŹ: Masaż kobido – skutki uboczne i przeciwwskazania

Wykorzystywanie rąk zamiast narzędzi do oczyszczania pozwala też dodatkowo zadbać o higienę. Środek myjący, który wykorzystujemy, oczyszcza na bieżąco również skórę naszych dłoni.

 1. Nie zapominaj o szyi i linii szczęki 

Szyja jest podatna na gromadzenie większej ilości zanieczyszczeń i potu w ciągu dnia. Brak systematycznego oczyszczania, może skutkować między innymi szybszym pojawieniem się zmarszczek.

Linia szczęki to miejsce, które często dotykamy w ciągu dnia, np. podpierając głowę. W ten sposób przenosimy brud i bakterie, które mogą być powodem za częstszego pojawiania się wyprysków na szczęce. 

Wykonując codzienne oczyszczanie twarzy, nie zapominajmy o tych dwóch obszarach. 

 1. Osusz twarz miękkim ręcznikiem lub bawełnianą szmatką

Pozostawienie wody na twarzy nie nawilża jej, ale w rzeczywistości, gdy woda wyparuje, może to doprowadzić do większego wysuszenia.

szczęśliwa kobieta myje twarz używając gąbeczki

Nie przesadzaj z częstością i mocnymi środkami

Skóra twarzy ma naturalną barierę, która ją chroni i pomaga zachować nawilżenie. Używanie peelingu lub silnego środka czyszczącego może wydawać się wspaniałe pierwszego dnia, jednak zbyt mocne mycie lub codzienne używanie tych produktów może uszkodzić zewnętrzną warstwę skóry.

Jednymi z oznak nadmiernego oczyszczania jest złuszczanie naskórka i nadwrażliwość skóry. Może to powodować podrażnienia, wypryski, a nawet uczucie pieczenia podczas nakładania kolejnych produktów.

Uważaj na produkty do oczyszczania na co dzień, które zawierają silne substancje złuszczające, takie jak kwasy owocowe (AHA) — kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy — i beta-hydroksykwasy (BHA) — kwas salicylowy. Te składniki są silne, szczególnie w wyższych stężeniach i z reguły nie powinno się ich stosować codziennie. Wyjątkowo, po konsultacji z dermatologiem, można stosować częściej takie produkty w leczeniu problemów skórnych takich jak np. trądzik.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwasy AHA i BHA. Co to takiego?

kobieta zmywa twarz przy pomocy gąbki

Osoby z suchą skórą powinny szczególnie rozważyć ograniczenie intensywnego i częstego oczyszczania. Ważne jest również, aby używać zalecanej przez producenta ilości produktu. Zbyt mała ilość nie domyje odpowiednio skóry, a zbyt duża nie przyniesie dodatkowych korzyści, ale może utrudnić spłukanie. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój środek myjący nie działa najlepiej, sprawdź ile go używasz. W razie wątpliwości przeczytaj, jaka ilość jest zalecana przez producenta.

Pamiętaj o nawilżaniu po myciu

Chociaż technicznie ten etap nie należy do mycia twarzy, warto o nim wspomnieć, bo wiele osób często go pomija. 

Toniki to lekkie, płynne formuły pierwotnie, które pomogą przywrócić pH. Wiele z nich zapewnia dodatkowe korzyści, które są ukierunkowane na konkretne problemy skórne.

Nie są jednak punktem obowiązkowym pielęgnacji twarzy i dla zachowania odpowiedniego nawilżenia możemy je zastąpić serum nawilżającym lub po prostu kremem o takim samym działaniu.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel