ZADBANA SKÓRA
04.04.2022

Kwas migdałowy – właściwości, zastosowanie, efekty

Kwas migdałowy – właściwości, zastosowanie, efekty

Codzienną pielęgnacją skóry dążymy do tego, by była gładka, jędrna, odpowiednio nawilżona i miała zdrowy koloryt. Najczęściej skupiamy się na nawilżaniu i odżywianiu skóry (co oczywiście jest jak najbardziej pożądane i prawidłowe), jednak często zapominamy przy tym o jej regularnym (i skutecznym!) złuszczaniu. Rodzajów peelingów jest kilka – jednym z nich są kwasy owocowe, zwane też peelingami chemicznymi. Zalicza się do nich między innymi kwas migdałowy. To jeden z częstych wyborów, zarówno na użytek własny, jak i do zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Czym jest kwas migdałowy, jakie ma właściwości i komu jest polecany? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Rola kwasów w złuszczaniu skóry

Peeling do twarzy w formie kremu/żelu kojarzy się przede wszystkim ze złuszczaniem mechanicznym, tj. drobinkami ścierającymi. Warto jednak wiedzieć, że obok peelingów drobnoziarnistych i gruboziarnistych istnieją jeszcze inne rodzaje produktów złuszczających:

  • enzymatyczne;
  • kawitacyjne; 
  • peel-off;
  • gommage;
  • chemiczne. 

Kwasy owocowe należą do grupy peelingów chemicznych. Podobnie jak peeling enzymatyczny rozpuszczają one martwy naskórek, jednak mają silniejsze działanie. 

Cechuje je duża skuteczność – są lubiane nie tylko ze względu na to, że doskonale oczyszczają skórę i wyrównują jej strukturę oraz koloryt, ale także dlatego, że wykazują dodatkowe działanie. Z tego względu kwasy są od dawna lubiane i powszechnie wykorzystywane zarówno do profesjonalnych zabiegów w gabinetach i salonach kosmetycznych, jak i do domowego użytku. 

Kwasy przede wszystkim doskonale złuszczają martwy naskórek i głęboko oczyszczają skórę, dzięki czemu zyskuje ona zdrowy i promienny wygląd. Na tym jednak nie koniec! Dodatkowo kwasy mają właściwości wyrównujące koloryt skóry, zmniejszają również głębokość i widoczność zmarszczek. Rodzajów kwasów stosowanych w kosmetyce jest wiele, a każdy z nich ma swoje dodatkowe, unikalne właściwości, które dopasować można do rodzaju cery.

Jednym z najbardziej znanych i powszechnie wykorzystywanych kwasów jest migdałowy. Należy on do grupy kwasów owocowych AHA.

uśmiechnięta kobieta nanosi krem na twarz

infografika1

Co to są kwasy owocowe AHA?

Kwasy AHA (α–hydroksykwasy) to kwasy owocowe – w naturze znajdują się przede wszystkim w owocach. Dzięki właściwościom złuszczającym, przeciwzmarszczkowym i antybakteryjnym są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. W niższych stężeniach są bezpieczne do samodzielnego użytku (jako samodzielny produkt lub jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych), w wyższych zaś są używane w gabinetach kosmetycznych, przy profesjonalnych zabiegach. 

uśmiechnięta ruda dziewczyna

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

infografika2

Kwas migdałowy – właściwości

Kwas migdałowy to jeden z najbardziej lubianych i powszechnie stosowanych kwasów owocowych. Jest najłagodniejszy spośród wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu może być stosowany również do pielęgnacji skóry wrażliwej. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

W gabinetach kosmetycznych może być wykorzystywany zarówno jako składnik preparatów używanych do zabiegów, jak i być nakładany na skórę jako samodzielny produkt. Stanowi także częsty dodatek do kosmetyków, przeznaczonych do domowej pielęgnacji: toników i kremów. 

Tak jak pozostałe kwasy AHA, kwas migdałowy wykazuje świetne właściwości złuszczające martwy naskórek. Oprócz tego jest znany i lubiany ze względu na swoje właściwości nawilżające. Chroni skórę i pomaga zapobiegać fotostarzeniu.[2]

Kwas migdałowy jest ceniony także ze względu na właściwości prowadzące do przebudowy włókien kolagenu i elastyny oraz glikozaminoglikanów, co jest wręcz nieocenione w terapii blizn. Kwas migdałowy poprawia również koloryt skóry i redukuje przebarwienia.[3]

Kwas migdałowy jest dobrze tolerowany przez wszystkie rodzaje skóry, w tym wrażliwą, a nawet uczuloną na inne α-hydroksykwasy. Jest również bezpieczny dla osób z ciemniejszą karnacją – nie wykazuje tendencji do wywoływania pozapalnych przebarwień. Kolejną cenną właściwością kwasu migdałowego jest to, że może być stosowany przez cały rok.[4]

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kwas migdałowy wykazuje również silne działanie antybakteryjne i odkażające, dzięki czemu jest wręcz nieoceniony w pielęgnacji skóry trądzikowej. Działanie kwasu migdałowego jest podobne do działania kwasu glikolowego, jednak dzięki temu, że kwas migdałowy ma większą masę cząsteczkową, nie wnika tak łatwo w skórę – jak zostało już wspomniane, jego działanie jest łagodniejsze i bezpieczniejsze. [5]

Kolejną zdecydowaną zaletą kwasu migdałowego jest niewielka uciążliwość zabiegów. Nałożenie kwasu migdałowego na skórę z reguły nie wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem szczypania, pieczenia czy przesuszenia skóry. Odczucia w czasie zabiegu są oczywiście kwestią indywidualną, jednak dyskomfort związany z aplikacją kwasu jest z reguły niewielki, a sam zabieg w żaden sposób nie ogranicza codziennej swobody. Po zastosowaniu kwasu migdałowego można od razu powrócić do pełnej aktywności, a także nałożyć makijaż. Skóra po zabiegu nie jest znacząco zaczerwieniona (u osób szczególnie wrażliwych osób może pojawić się lekki rumień i podrażnienie skóry, jednak z reguły objawy ustępują po kilkunastu minutach), dlatego złuszczanie kwasem migdałowym to dobry wybór dla tych, którzy obawiają się okresu rekonwalescencji po złuszczaniu.

Kwas migdałowy sprawdzi się świetnie wśród osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z kwasami i obawiają się efektów. Działa on łagodnie, ale skutecznie, a efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Kwas migdałowy jest polecany w szczególności na początku przygody z peelingami chemicznymi, ponieważ posiada dość dużą cząsteczkę, przez co nie penetruje zbyt głęboko w skórę.

kobieta nakłada pipetą olejek na twarz

infografika3

Jak wykorzystać kwas migdałowy w warunkach domowych?

Kwas migdałowy ma uniwersalne zastosowanie. Jego podstawową funkcją jest złuszczanie martwego naskórka, dlatego może być stosowany do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery – zarówno normalnej (do rutynowego złuszczania martwego naskórka), jak i mieszanej i tłustej. 

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Pamiętaj, że aby przygotować skórę do serii profesjonalnych zabiegów peelingiem migdałowym w gabinecie, możesz już wcześniej pielęgnować skórę w domu.

Mniej więcej dwa tygodnie przed serią zabiegów możesz zacząć nakładać delikatnie złuszczający krem na noc z niewielkim stężeniem kwasu. Na przykład PHARMACERIS T SEBO ALMOND PEEL KREM Z 5% KWASEM MIGDAŁOWYM NA NOC. W ten sposób przyzwyczaisz skórę do profesjonalnych zabiegów.

Wybierz serum z kwasem migdałowym i zastosuj je na noc, by rano cieszyć się odświeżoną i oczyszczoną skórą o zdrowym, młodszym wyglądzie. Jeśli chcesz od razu zadziałać zdecydowanie, wybierz profesjonalny zestaw do eksfoliacji z kwasem migdałowym. Taki zestaw składa się z elementów stosowanych w gabinetach kosmetycznych. W jego skład wchodzi:

  • kwas migdałowy 40%;
  • neutralizator kwasu;
  • maska łagodząca. 

Przed aplikacją kwasu oczyść i delikatnie, ale dokładnie osusz skórę twarzy. Okolice oczu i ust oraz błon śluzowych nosa zabezpiecz tłustym kremem lub wazeliną. Następnie niewielką ilość kwasu przelej do małej, szklanej miseczki. Za pomocą pędzelka-wachlarzyka nanieś na wybrany obszar zabiegowy niewielką ilość kwasu (pamiętaj na jaką część twarzy aplikowałeś kwas na samym początku, ponieważ od tego obszaru zaczniemy później neutralizację). Pozostaw go na skórze przez 3-4 minuty, a następnie pokryj go dokładnie neutralizatorem (również zaaplikuj go pędzelkiem). Neutralizator pozostaw na co najmniej 1-2 minuty, a następnie buzię umyj dokładnie letnią wodą (bez używania środków myjących). Następnie delikatnie osusz skórę ręcznikiem i rozprowadź na niej maskę łagodzącą. Pozostaw ją na około 10-15 minut i zmyj ją również letnią wodą bądź tonikiem. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Pamiętaj o tym, by dla własnego bezpieczeństwa stosować ochronę przeciwsłoneczną – najlepiej wysoką (SPF 30-SPF 50). 

infografika4

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego

Kwas migdałowy ma dosyć łagodne działanie, a przy tym nawilża skórę. Jest więc uznawany za bezpieczną substancję. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania. Kiedy nie należy używać kwasu migdałowego? Przeciwwskazania to:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym;
  • aktywna opryszczka;
  • kuracja retinoidami;
  • podrażnienie skóry w miejscu zabiegu;
  • oparzenia – w tym słoneczne;
  • mocno opalona skóra;
  • tendencje do tworzenia się bliznowców;
  • uczulenie na składniki preparatu;
  • ciężki przebieg trądziku;
  • autoimmunologiczne choroby skóry;
  • choroby bakteryjne i grzybicze skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Choć kwas migdałowy jest uważany za bezpieczną i łagodną substancję, to pamiętaj o tym, że reakcja skóry każdorazowo może być kwestią indywidualną. Dlatego przed zastosowaniem kwasu po raz pierwszy, dla bezpieczeństwa warto wykonać próbę uczuleniową na niewidocznym fragmencie skóry. Jeśli po 48 godzinach nie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy opuchlizna, możesz uznać, że zastosowanie tej substancji będzie dla Ciebie bezpieczne. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel