ZADBANA SKÓRA
18.08.2022

Masaż kobido — skutki uboczne i przeciwwskazania. Dla kogo jest masaż kobido?

Masaż kobido — skutki uboczne i przeciwwskazania. Dla kogo jest masaż kobido?

Masaże manualne twarzy są uwielbiane za relaksujące doznania i odprężenie po wyjściu z salonu. Masaż Kobido może nas jednak zaskoczyć pod tym względem, ponieważ oferuje dużo intensywniejsze wrażenia. Jest to japoński rytuał piękna opierający się na różnorodnych technikach rozluźniania mięśni twarzy i ujędrniania skóry. Zabieg może przynieść spektakularne efekty poprawy wyglądu twarzy, jednak nie jest dla każdego.

Jak wygląda masaż Kobido?

Masaż Kobido wykonuje się z wykorzystaniem kremu, rzadziej olejku, aby wzmocnić kontakt skóry ze skórą. Podczas masażu ruchy wykonują palce, nadgarstki, przedramiona i ramiona. Zaczyna się od wygładzania, aby następnie przejść do bardziej intensywnego ugniatania i szczypania. W zależności od siły i szybkości wykonywania ruchów działanie na struktury twarzy jest bardziej powierzchowne lub głębsze. 

Jak wszystkie tradycyjne azjatyckie masaże, Kobido ma działać na przywrócenie równowagi energii witalnej Qi. Stymuluje mikrokrążenie w skórze i przepływ limfatyczny, dzięki czemu  usuwa zastoje i zapewniając lepsze możliwości odżywienia komórek skóry.

Ponadto mięśnie twarzy są, w trakcie masażu, w bliskim kontakcie ze skórą.  Dlatego wszystkie stymulujące ruchy mają natychmiastowy wpływ na tkanki podskórne.

Masaż Kobido oferuje rozluźnienie mięśni, ale również przywrócenie sprężystości skóry. W jaki sposób?

kobieta podczas masażu twarzy

Rozluźnienie

Podobnie jak w sporcie, podczas rozciągania, włókna mięśniowe wydłużają się i uwalniają napięcie. Silny nacisk wywierany podczas masażu na kilka sekund powoduje odruch delikatnego rozluźnienia.

Napięcie i jędrność

Dla przywrócenia odpowiednim mięśniom napięcia stosuje się tonizujące, wibrujące lub szybkie ruchy, które natychmiast je kurczą i przywracają objętość. Dzięki temu twarz zyskuje na wypełnionym, młodym wyglądzie.

Drenaż

Ostatnim etapem jest drenaż, który polega na wykonywaniu łagodnych ruchów sprzyjających  usuwaniu toksyn, nadmiaru wody i odprowadzeniu limfy. Dzięki temu przyspieszona zostaje regeneracja komórek i zmniejszona opuchlizna.

Skóra po masażu staje się bardziej sprężysta, a mięśnie, których stałe napięcie przyczynia się do zmarszczek – rozluźnione. W efekcie masaż Kobido pozwala na uzyskanie rozpromienionej, wypełnionej i jędrnej twarzy, jak po botoksie.

Masaż kobido - dla kogo?

Kobido ma za zadanie walczyć z oznakami starzenia i pogorszeniem funkcjonalności skóry i mięśni twarzy. Choć może się wydawać, że powinien być dobry dla każdego bez względu na wiek, nie u wszystkich przyniesie korzyści, a w niektórych przypadkach, jest nawet odradzany.

Kiedy najlepiej stosować masaż kobido?

Ta metoda masażu jest przeznaczona w głównej mierze dla osób, które widzą u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry, czyli utratę jędrności i gęstości. Osoby w dojrzałym wieku, które zauważają zmniejszające się napięcie i opadanie skóry to grupa populacji, która najbardziej skorzysta na odmładzających masażach. 

kobieta podczas masażu twarzy

Masaż Kobido często wybierają kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Ma to wiele sensu, ponieważ właśnie w tym czasie warto podjąć pierwsze działania, które pomogą zachować dłużej młody wygląd. Najlepiej zacząć działać, zanim pojawią się trudne do zniwelowania głębokie zmiany. Masaż Kobido pomoże zapobiegać pogłębieniu zmarszczek, pojawianiu się worków pod oczami, rozmytych rysów twarzy i drugiego podbródka. Regularne korzystanie z liftingującego masażu w tym wieku zminimalizuje potrzebę sięgania po inwazyjne metody ujędrniania skóry, takie jak botox czy wolumetria twarzy.

Poprawa konturu twarzy

W niektórych przypadkach nawet w stosunkowo młodym wieku możemy borykać się z problemem nadmiaru skóry bez napięcia. Dzieje się tak na przykład po zrzuceniu w krótkim czasie dużej ilości kilogramów. Wówczas masaż Kobido może okazać się bardzo pomocny, ponieważ wykonywany regularnie pozwala do pewnego stopnia nadać kontur twarzy i przywrócić napięcie zwiotczałym tkankom.

Rada eksperta:

Czy wiesz, że z wiekiem skóra w rejonie żuchwy może opadać i tworzyć słynne ,,chomiki’’?  W większości przypadków zaczynają one być widoczne po czterdziestce. Okazuje się, że systematycznym masażem można utrzymać, a nawet przywrócić owal twarzy.

Zmniejszanie opuchlizny

Stresujący tryb życia i zbyt mało lub nieregularny wypoczynek może doprowadzić do opuchniętego wyglądu twarzy. W tym przypadku masaż Kobido pomaga usunąć podskórne zastoje płynów i pomoże lepiej odżywić tkanki. Dzięki temu opuchlizna zostaje znacząco zmniejszona, a skóra wygląda zdrowiej.

SPRAWDŹ TEŻ: Mycie twarzy zimną wodą, wodą gazowaną czy przegotowaną

Przed wielkim wyjściem

Masaż Kobido można traktować jako „zabieg bankietowy”, ponieważ jego efekty są widoczne zaraz po zabiegu. Nawet jedna wizyta potrafi znacząco poprawić wygląd i jędrność twarzy. 

Zazwyczaj Kobido jest polecany w formie miesięcznej kuracji składającej się z 1-2 masaży w tygodniu. Będzie to odpowiedni wybór, jeśli chcemy pozbyć się długotrwałych napięć mięśni. Aby podtrzymać i wzmocnić efekt masażu Kobido, obecnie często łączy się go z plastrowaniem twarzy, czyli tzw. tapingiem twarzy.

SPRAWDŹ TEŻ: Taping twarzy — chwilowa moda czy stały trend

Przeciwskazania do masażu kobido

Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów przed zdecydowaniem się na masaż Kobido należy zapoznać się z listą przeciwwskazań.

Masażu nie można wykonać przy

  • aktywnych stanach zapalnych objawiających  się gorączką,
  • uszkodzeniach ciągłości skóry i ranach na twarzy,
  • migrenach i bólach głowy o nieznanym pochodzeniu,
  • wysokim ciśnieniu tętniczym, 
  • świeżej ekstrakcji zęba (należy odczekać około 2 tygodni), 
  • zagrożonej ciąży,
  • ropnych zmianach skórnych na twarzy (w tym trądzikowych), 
  • skórze naczynkowej,
  • świeżych bliznach,
  • siniakach.

Dodatkowo masażu Kobido nie powinno łączyć się z inwazyjnymi zabiegami. Na przykład po wstrzyknięciu botoksu należy odczekać dłuższy czas (około dwóch tygodni) przed wykonaniem masażu. Przeciwskazaniem do masażu Kobido będą również wykonane wcześniej peelingi chemiczne — zwłaszcza te mocniejsze wykonywane w profesjonalnym salonie.

Skutki uboczne

Mimo że masaż Kobido oferuje szereg korzyści dla skóry i jest nieinwazyjnym zabiegiem, u niektórych może wywołać niepożądane skutki uboczne. Przed wizytą na fotelu u kosmetologa warto się z nimi zapoznać.

Rumień i obrzęk twarzy

Długi masaż z elementami mocnego ucisku może prowadzić w niektórych przypadkach do silnego, utrzymującego się zaczerwienienia lub obrzęku. Jeśli objawy utrzymują się dłuższy czas (np. następnego dnia) należy skonsultować się ze specjalistą.

Zapalenie skóry

Podobnie jak w przypadku rumienia, mocny ucisk może wyzwolić reakcję zapalną. W przypadku skóry, która ma skłonność rozwijania stanów zapalnych, trzeba rozważyć czy korzyści przeważają ryzyko.

Wypryski trądzikopodobne

Masaż Kobido jest dość długim zabiegiem (około 70-80 minut), w którym stosuje się odpowiednio dobrane kosmetyki (balsam/olejek) dla uzyskania poślizgu. W niektórych przypadkach długa praca ze skórą może prowadzić do zablokowania porów i powstawania zaskórników, a nawet guzków ropnych. Z tego powodu masaż Kobido nie jest polecany przy cerze trądzikowej. Wykwity mogą nie pojawić się od razu, ale nawet 3-10 tygodni po zabiegu.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel