ZADBANA SKÓRA
04.04.2022

Kwas fitowy – właściwości, zastosowanie i efekty

Kwas fitowy – właściwości, zastosowanie i efekty

Kwasy cieszą się ogromną popularnością w kosmetyce. Są chętnie wykorzystywane zarówno do domowej pielęgnacji, jak i do zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Kwasy to składniki aktywne, znane przede wszystkim ze swoich rewelacyjnych właściwości złuszczających martwy naskórek, a także rozjaśniających skórę i wyrównujących jej koloryt. Różne kwasy mają różne, dodatkowe właściwości, jednak wymienione cechy są uniwersalne dla wszystkich. Oprócz najbardziej znanych kwasów owocowych, takich jak kwas migdałowy, glikolowy czy mlekowy, istnieje jeszcze wiele innych, równie skutecznych, choć nieco mniej popularnych kwasów. Jednym z nich jest kwas fitowy – znany z rewelacyjnych właściwości antyoksydacyjnych i rozjaśniających plamy pigmentacyjne. Jak jeszcze działa kwas fitowy? Kto przede wszystkim powinien po niego sięgnąć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Co to są składniki aktywne i dlaczego warto po nie sięgać?

Wybierając nowy kosmetyk, przeważnie zwracamy uwagę na jego skład. Producenci na opakowaniu wymieniają najważniejsze zalety i działanie produktu, jednak o tym, czy dany kosmetyk jest naprawdę skuteczny, decyduje to, co znajduje się w jego składzie. Im więcej silikonów i innych syntetycznych składników, tym efekt będzie mniej satysfakcjonujący. To znaczy: będzie zadowalający, ale tylko na chwilę, dopóki produkt znajduje się na skórze. Przykładowo: silikony wygładzają i zmiękczają skórę, co daje przyjemny efekt: zarówno dla oka, jak i w dotyku. Problem polega jednak na tym, że taki składnik nie ma żadnego aktywnego działania. Efekt na skórze utrzymuje się więc tak długo, jak długo znajduje się na niej substancja.

Świadomość związana z pielęgnacją skóry sukcesywnie wzrasta, dlatego coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że drogą do realnej poprawy kondycji i wyglądu skóry są składniki aktywne. Są one nazywane również substancjami czynnymi. Jak sama nazwa wskazuje, wykazują aktywne, określone działanie: np. wygładzające, rozjaśniające, ujędrniające, naprawcze czy nawilżające. Połączenie kilku składników aktywnych o podobnym działaniu potęguje efekt i przyspiesza efekty kuracji. Im więcej składników aktywnych w produkcie, tym obiektywnie lepsze jest jego działanie.

Kwasy wykorzystywane w kosmetyce bez wątpienia należą do substancji czynnych: aktywnie złuszczają, rozjaśniają, nawilżają i wygładzają skórę. Każdy kwas ma również zestaw swoich indywidualnych cech. Jedne słyną np. przede wszystkim z działania intensywnie złuszczającego, atutem innych zaś jest aktywne rozjaśnianie przebarwień i blizn, a efekt złuszczający jest tylko dodatkiem.

Więcej informacji na temat kwasów i ich działania na skórę możesz znaleźć w naszym artykule. 

Działanie antyoksydacyjne kosmetyków – dlatego jest istotne?

Kondycji i zdrowiu skóry szkodzi wiele różnych czynników. To przede wszystkim dieta, tryb życia, środowisko, w jakim przebywamy, a także używki (jak palenie papierosów czy nadmierne spożywanie kawy lub alkoholu) oraz ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Jednym z czynników, który ma bardzo negatywny wpływ na kondycję skóry, a z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jest stres. Destabilizuje on funkcjonowanie całego organizmu, narażając nas nie tylko na pogorszenie samopoczucia, ale również wyglądu i kondycji fizycznej. Nadmierny, przewlekły stres jest także najczęstszą przyczyną zwiększonej aktywności wolnych rodników, które w ogromnej mierze odpowiadają za starzenie się skóry.

Co to są wolne rodniki? To cząsteczki będące efektem ubocznym naturalnych procesów, zachodzących w organizmie. Organizm, w którym panuje równowaga, dobrze radzi sobie z ich neutralizacją. Jednak jeśli jest on w jakiś sposób zaburzony, wolne rodniki „przyczepiają” się do innych komórek, upośledzając ich funkcjonowanie. Takie procesy zachodzą również w skórze. Produkcja wolnych rodników to naturalny proces – jednak w normalnych warunkach równowagi w organizmie, są one neutralizowane przez obronny system antyoksydacyjny.

Kiedy jednak dochodzi do sytuacji zwanej stresem oksydacyjnym (czyli do zaburzenia równowagi między produkcją wolnych rodników a ich neutralizacją), szkody w organizmie mogą być poważne. Wolne rodniki uszkadzają między innymi komórki i białka skóry, co w ogromnym stopniu wpływa negatywnie na jej wygląd i kondycję.

Dlatego bardzo ważne jest to, by do codziennego menu włączyć produkty bogate w antyoksydanty – w ten sposób wesprzesz swój organizm w codziennej walce o równowagę i zdrowie. Warto również zadbać dodatkowo o skórę, dostarczając jej antyoksydantów także z zewnątrz: z kosmetyków pielęgnacyjnych. Do codziennej pielęgnacji wybieraj więc preparaty bogate w składniki antyoksydacyjne!

Kobieta trzyma wacik pod okiem

Antyoksydanty łączą się z wolnymi rodnikami, hamując ich działanie, a tym samym nie pozwalają na to, by przyłączyły się do innych struktur. Najbardziej znane antyoksydanty to witamina A, C i E. Warto jednak wiedzieć, że takich substancji jest jednak o wiele więcej. Jedną z nich jest kwas fitowy – działanie antyoksydacyjne jest zresztą jednym z jego najważniejszych atutów.

Więcej na temat wolnych rodników i ochrony przed nimi można przeczytać w naszym artykule.

Kwas fitowy – właściwości i zastosowanie

Kwas fitowy, podobnie jak inne kwasy, ma swoje źródło w roślinach. W tym przypadku to przede wszystkim kukurydza, otręby zbóż, nasiona i rośliny strączkowe.

Działanie kwasów kojarzy się przede wszystkim ze złuszczaniem skóry. W przypadku kwasu fitowego właściwości eksfoliacyjne są jednak jedynie dodatkowym, dość subtelnym działaniem. Dopiero przy stężeniu ponad 10%, kwas fitowy ma działanie delikatnie złuszczające.

Do najważniejszych właściwości kwasu fitowego zalicza się przede wszystkim działanie kondycjonujące, naprawcze, odmładzające i rozjaśniające. 

Rada kosmetologa

Kwas fitowy jest doskonałym promotorem przejścia dla wielu składników  aktywnych. Szczególnie dobrze komponuje się z witaminą C i powoduje, że może ona wniknąć do głębokich warstw skóry.

Podobny wpływ na skórę ma m.in. kwas pirogronowy. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w naszym artykule.

Najistotniejszą funkcją kwasu fitowego jest jego działanie antyoksydacyjne. Ten kwas rewelacyjnie radzi sobie z neutralizacją wolnych rodników, dzięki czemu ma istotny wpływ na profilaktykę przeciwstarzeniową. Dodatkowo wykazuje działanie ochronne na DNA komórek, zabezpieczając je przed uszkodzeniami. To sprawia, że kwas fitowy jest nieocenionym składnikiem aktywnym o działaniu anti-aging.

Kwas fitowy jest również znany z tego, że „podkręca” działanie innych składników antyoksydacyjnych. Często spotykany jest w kosmetykach z dodatkiem witaminy C, gdzie już jego niewielka ilość ok. 1% znacząco wpływa na polepszenie właściwości kosmetyku. 

Więcej na temat pielęgnacji skóry kosmetykami z witaminą C znajdziesz w naszym artykule. 

Świetnie sprawdza się także w pielęgnacji cery o nierównym kolorycie i z przebarwieniami – wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające, w tym plamy pigmentacyjne. Dodatkowo zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Kwas fitowy dobrze sprawdzi się także w pielęgnacji cery mieszanej i z niedoskonałościami. Wykazuje bowiem łagodne działanie złuszczające naskórek, dzięki czemu pomaga dogłębnie oczyścić skórę i odblokować pory. Dodatkowo ma właściwości normalizujące wydzielanie sebum, a tym samym w dużym stopniu wspiera dbanie o skórę trądzikową i tłustą.

Na tym nadal nie koniec korzystnych właściwości kwasu fitowego. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry wymagającej nawilżenia: ma bowiem działanie nawilżające. Przy okazji poprawia również napięcie skóry.

Kwas fitowy sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, ale także włosów. Stosowany jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych do włosów tworzy na nich warstwę ochronną, która zapobiega płowieniu koloru i chroni kosmyki przed negatywnym wpływem chlorowanej wody.

Kobieta nakładająca krem na twarz

Dla kogo kwas fitowy?

Działanie kwasu fitowego nie jest agresywne, dlatego to dobry wybór dla osób, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z kwasami i boją się efektów lub tego, jak zareaguje ich skóra. Ten kwas sprawdzi się także dobrze wówczas, gdy inne kwasy o silniejszym działaniu spowodowały zaczerwienienia, uczucie pieczenia czy swędzenia, bądź wywołały podrażnienia.

Kwas fitowy nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, także tej bardzo wrażliwej, a nawet z trądzikiem różowatym. 

O tym, jak dbać o cerę wrażliwą, przeczytasz w naszym tekście na ten temat. 

Ze względu na szeroki zakres działania, kwas fitowy może być stosowany do pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju cery. Dzięki temu, że nawilża skórę, sprawdzi się w przypadku cery suchej i normalnej. Działanie normalizujące wydzielanie sebum sprawia, że kwas fitowy jest przydatny w codziennej pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.

Działanie rozjaśniające sprawdzi się u osób, które borykają się z problemem przebarwień i plam pigmentacyjnych. Kwas fitowy, dzięki temu, że zapobiega tworzeniu się plam, będzie również pomocny w pielęgnacji skóry z tendencją do tworzenia się plam i przebarwień.

Podobne właściwości wykazuje m.in. kwas azelainowy. Poczytaj o nim w naszym tekście.

Dodatkowo kwas fitowy oczyszcza pory, co w połączeniu z właściwościami normalizującymi wydzielanie sebum sprawia, że jest cennym składnikiem w pielęgnacji cery problematycznej.

Kwas fitowy nie uwrażliwia skóry na słońce, dlatego może być stosowany przez cały rok. Pamiętaj jednak o tym, by w czasie stosowania kosmetyków z kwasem fitowym używać filtrów przeciwsłonecznych.

Zastosowanie kwasu fitowego

Kwas fitowy jest częstym dodatkiem do codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych, jak toniki, serum, kremy, balsamy i produkty do włosów. Ze względu na to, że wykazuje właściwości wzmacniające działanie innych antyoksydantów, bardzo często w kosmetykach występuje w duecie z witaminą C – działanie tych dwóch substancji świetnie się uzupełnia.

Kwas fitowy często znajduje się w liniach kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, cienkiej, z rozszerzonymi naczynkami, a także podatnej na podrażnienia.

Często w kosmetykach łączy się go z innymi kwasami, najczęściej AHA lub BHA. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w artykule na naszym blogu.

Zabiegi z kwasem fitowym

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu fitowego to dość popularny wybór w gabinetach kosmetycznych. W takich ściśle kontrolowanych warunkach może być użyty kwas o wyższym stężeniu. Po aplikacji kwasu, a następnie zmyciu go po określonym czasie, wykonuje się maskę łagodzącą. Zabieg kończy się aplikacją kremu pielęgnacyjnego o działaniu kojącym, nawilżającym i ochronnym.

Pierwsze efekty są widoczne już po jednym zabiegu, jednak aby uzyskać w pełni satysfakcjonujące rezultaty, wykonuje się serię zabiegów. Z reguły wystarczą do tego 3-4 zabiegi, wykonane w odstępie tygodnia-dwóch.

Kobieta trzyma krem przy twarzy

Przeciwwskazania do stosowania kwasu fitowego

Choć kwas fitowy jest dość łagodny i wykazuje duże bezpieczeństwo stosowania, w niektórych przypadkach nie powinno się go stosować. Przeciwwskazania do używania kwasu fitowego to:

  •         ciąża i okres karmienia piersią;
  •         kuracja retinoidami;
  •         bardzo ciężki przebieg trądziku;
  •         aktywna opryszczka;
  •         przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym;
  •         podrażniona lub mocno opalona skóra;
  •         choroby autoimmunologiczne;
  •         stan po zabiegu chirurgicznym (w ciągu ostatnich 2 miesięcy);
  •         choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry. Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel