ZADBANA SKÓRA
05.04.2022

Arbutyna w kosmetyce - jak działa?

Arbutyna w kosmetyce - jak działa?

Arbutyna w kosmetyce ma szerokie zastosowanie. Jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających i redukujących przebarwienia oraz antybakteryjnych. Jest często łączona w kosmetykach z innymi substancjami znanymi z podobnych właściwości, jak np. z witaminą C, dzięki czemu efekty kuracji są jeszcze lepsze. Sprawdź, co warto wiedzieć o arbutynie. 

Arbutyna - właściwości

Arbutyna jest naturalnym składnikiem pochodzenia roślinnego. Zawierają ją między innymi popularne rośliny, jak gruszka czy żurawina. Arbutyna jest lubianym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, przede wszystkim ze względu na to, że rozjaśnia skórę. Jest więc skutecznym składnikiem do pielęgnacji skóry o nierównym kolorycie czy z przebarwieniami pigmentacyjnymi. 

Arbutyna wykazuje także działanie neutralizujące wolne rodniki, działa również antybakteryjnie. 

Dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce – dobrze sprawdza się w pielęgnacji zarówno dojrzałej cery (działanie rozjaśniające i antyoksydacyjne), ale także problematycznej (poradzi sobie również z rozjaśnieniem pozostałości po krostkach trądzikowych, a dzięki właściwościom antybakteryjnym wesprze pielęgnację skóry mieszanej czy tłustej).

Arbutyna działanie na skórę

Arbutyna w kosmetykach jest spotykana pod dwiema postaciami. To alfa-arbutyna oraz beta-arbutyna. Ta pierwsza jest uważana za stabilniejszą i o lepszym działaniu, dlatego częściej występuje w produktach kosmetycznych.

Arbutyna w kosmetykach pojawia się często w towarzystwie innych substancji o podobnym działaniu, jak witamina C czy aloes. Działanie tych składników uzupełnia się, dzięki czemu efekty pielęgnacyjne są jeszcze lepsze. 

Arbutyna może być stosowana nie tylko w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ale również całego ciała. Zanim jednak zdecydujesz się na zastosowanie produktów z jej zawartością na większy obszar skóry, przeprowadź test uczuleniowy na niewielkim fragmencie naskórka. Każda skóra może reagować bowiem inaczej na nowe substancje, nawet uczuleniem, dlatego warto to sprawdzić. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Arbutyna w kosmetyce - działanie

Arbutyna to jedna z ulubionych substancji, po które sięgają osoby borykające się z nierównym kolorytem skóry, przebarwieniami czy śladami po trądziku. Uznaje się ją za pomocną również ze względu na jej właściwości antybakteryjne, co sprawia, że sprawdza się dobrze również w pielęgnacji cery trądzikowej. Cenną cechą arbutyny jest jej działanie przeciwzapalne, które dodatkowo wspomaga łagodzenie zmian trądzikowych.

Na jakie efekty możesz liczyć, włączając arbutynę do rutyny pielęgnacyjnej? To:

  • wyrównanie kolorytu skóry – poprzez redukcję przebarwień oraz rozjaśnianie skóry. Sprawdzi się wśród osób w każdym wieku: młodych, borykających się z trądzikiem i przebarwieniami, jakie pozostawia na skórze, ale także starszych, których problemem są np. plamy hormonalne czy starcze;
  • młodszy wygląd skóry – dzięki temu, że arbutyna wykazuje właściwości antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki. To zaś przekłada się na lepszą kondycję i młodszy wygląd skóry na dłużej!
  • oczyszczoną skórę – zwłaszcza wówczas, gdy jest ona mieszana lub tłusta. Chodzi o właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może zapobiegać tworzeniu się kolejnych wykwitów trądzikowych oraz stanów zapalnych skóry. 

Warto wspomnieć o jeszcze jednej właściwości arbutyny. Nie tylko rozjaśnia skórę i plamy pigmentacyjne, ale również… chroni przed skutkami nadmiernego promieniowania słonecznego. Chodzi o właściwości ochronne: ten związek jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Arbutyna w kosmetyce

Arbutyna na przebarwienia

W jaki sposób arbutyna działa na przebarwienia? Ta substancja hamuje aktywność tyrozynazy – enzymu, który bierze udział w produkcji barwnika skóry, czyli melaniny. Dzięki temu, że arbutyna ogranicza aktywność tego enzymu, wpływa również na zahamowanie produkcji melaniny, a tym samym do wyrównania kolorytu skóry i wybielenia przebarwień. 

Jednocześnie arbutyna blokuje również proces melanogenezy, czyli produkcji melaniny przez melanocyty. Hamuje nadprodukcję melaniny, czym przyczynia się do wybielenia skóry.Dlatego jest częstym dodatkiem do kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu rozjaśniającym i wybielającym. Do kosmetyków można dodawać ją zarówno w czystej postaci, jak i wyciągu z roślin, które ją zawierają. Przyjmuje się jednak, że czysta arbutyna ma lepsze właściwości wybielające niż ta pozyskana z ekstraktów roślinnych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

PORADA EKSPERTA: Pamiętaj, że przy jakiejkolwiek kuracji rozjaśniającej/ niwelującej przebarwienia – musisz uzbroić się w cierpliwość. Proces przebudowy skóry trwa dość długo i tylko systematyczne działania przyniosą dobre efekty. Nie staraj się więc przyspieszyć go na siłę, bo chcą dobrze, możesz pogorszyć stan skóry: przesuszyć ją czy podrażnić. Obserwuj również reakcje skóry na poszczególne kosmetyki i substancje. Jeśli powodują podrażnienia, zaczerwienienia, uczucie ściągnięcia czy pieczenie skóry, zaprzestań ich stosowania i wybierz inne.

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Pamiętaj, że przy jakiejkolwiek kuracji rozjaśniającej/ niwelującej przebarwienia – musisz uzbroić się w cierpliwość.

Proces przebudowy skóry trwa dość długo i tylko systematyczne działania przyniosą dobre efekty. Nie staraj się więc przyspieszyć go na siłę, bo chcą dobrze, możesz pogorszyć stan skóry: przesuszyć ją czy podrażnić. Obserwuj również reakcje skóry na poszczególne kosmetyki i substancje. Jeśli powodują podrażnienia, zaczerwienienia, uczucie ściągnięcia czy pieczenie skóry, zaprzestań ich stosowania i wybierz inne.

Wskazuje się również na to, że arbutyna dobrze współdziała z innymi substancjami o podobnym działaniu, dzięki czemu efekty są jeszcze lepsze. Należą do nich między innymi:

  •  witamina C;
  •  niacynamid
  •  kwasy hydroksylowe
  •  aloes.

Dlatego często w kosmetykach z arbutyną (np. Bielenda Skin Clinic Normalizująco-rewitalizująca maska do twarzy) spotyka się również wymienione wyżej substancje.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Czy arbutyna jest bezpieczna?

Arbutyna jest składnikiem pochodzenia naturalnego i jest uznana za substancję bezpieczną. Warto jednak mieć na uwadze to, że aby była w pełni bezpieczna, kosmetyki z jej zawartością należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. 

Przed włączeniem kosmetyków z arbutyną do rutyny pielęgnacyjnej zawsze warto jednak najpierw wykonać test tolerancji przez skórę. Arbutyna, jak zresztą każda inna substancja, może uczulać lub podrażniać skórę. Jeśli masz skórę wrażliwą lub podatną na podrażnienia, to przed pierwszym zastosowaniem arbutyny koniecznie przeprowadź test uczuleniowy na jej małym obszarze.Arbutyna na przebarwienia

Kiedy sięgnąć po kosmetyki z arbutyną?

Arbutyna to składnik dość dobrze tolerowany przez skórę, a także wykazujący zadowalające działanie pielęgnacyjne. Jest również substancją dość uniwersalną – może być stosowana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. 

Najlepiej sprawdza się jednak w pielęgnacji skóry z przebarwieniami i o nierównym kolorycie. Dobrze radzi sobie z wybielaniem skóry, na której przebarwienia czy nierówności w kolorycie pojawiły się wskutek różnych czynników: hormonalnych, będących naturalną koleją rzeczy związaną z wiekiem, czy w wyniku działania niektórych leków. 

Po kosmetyki zawierające arbutynę warto sięgnąć również do pielęgnacji cery trądzikowej. Działanie antybakteryjne zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nowych krostek i stanów zapalnych skóry. Dodatkowo arbutyna rozjaśnia skórę, dzięki czemu łatwiej pozbyć się przebarwień potrądzikowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Po produkty z tym związkiem warto sięgnąć, jeśli chcesz oczywiście rozjaśnić przebarwienia (w tym także piegi) i nadać skórze promiennego, świeżego wyglądu. Pamiętaj jednak o tym, że na efekty stosowania kosmetyków z arbutyną przyjdzie Ci nieco poczekać. Efekty kuracji rozjaśniającej i wyrównującej koloryt skóry będą widoczne dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. 

Jeśli chcesz przyspieszyć uzyskanie rezultatów, kurację możesz wspomóc preparatami o działaniu złuszczającym. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się starego naskórka i odkryjesz świeżą skórę o równym kolorycie. Nie ma przeciwwskazań do tego, by arbutynę łączyć z peelingami chemicznymi, czyli między innymi z kwasami, takimi jak chociażby kwas migdałowy.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel