ZADBANA SKÓRA
12.12.2022

Kaszka na czole. Przyczyny, objawy, leczenie

Kaszka na czole. Przyczyny, objawy, leczenie

Być może pewnego dnia przyglądając się sobie z bliska w lustrze, zauważyłaś na czole kilka maleńkich, mlecznobiałych lub cielistych grudek leżących pod powierzchnią skóry. Niektórzy nazywają je kaszką, ale prawdziwa nazwa zmian, które zazwyczaj mamy na myśli to prosaki. Tak naprawdę nie powinny nas zbytnio martwić, ponieważ zwykle znikają same po jakimś czasie. Wiemy jednak, że małe szorstkie punkty na czole potrafią być niezwykle irytujące, dlatego trudno się dziwić, że wiele osób chce się ich pozbyć. Na szczęście są na to sposoby.

Czym jest kaszka na czole?

Jeśli na twojej twarzy pojawiły się niewielkie grudki o równomiernym jasnym lub kremowym zabarwieniu, najprawdopodobniej są to prosaki (milia). Często pojawiają się w skupiskach nie tylko na czole, ale też na powiekach, nosie i policzkach. Pojedynczy prosak (inaczej miliium) ma zwykle wielkość mniejszą niż 1 mm. W rzadkich przypadkach zdarza się, że mierzy do 3 mm lub więcej. Prosaki to zmiany łagodne i w większości przypadków znikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Nie są zazwyczaj bolesne, a jedynie czasami twarde w dotyku. Kaszka na czole może swędzieć, zwłaszcza kiedy ulegną podrażnieniu przez pocieranie lub rozgrzanie skóry. 

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik – wszystko, co musisz wiedzieć

Czym różni się trądzik od prosaków na czole? Niektóre zmiany trądzikowe, podobnie jak prosaki, mogą przybierać postać licznie nagromadzonych białych krostek. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi, które chętnie pokrywają miejsca na twarzy, gdzie wydzielanie sebum jest najbardziej intensywne, a więc czoło i nos. Łatwo je jednak odróżnić, ponieważ prosaki w przeciwieństwie do trądziku nie są zaczerwienione i widoczne wyłącznie przez swoją grudkowatą, wyniosłą strukturę. Nie przeszkadza to jednak, aby obie zmiany współistniały jednocześnie i rzeczywiście obserwuje się prosaki na twarzy, towarzyszą czasem trądzikowi zaskórnikowemu. 

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzikowa mapa twarzy, czyli co mówią pryszcze?

Przyczyny powstawania kaszki na czole

Możesz się zastanawiać, co doprowadza do powstania kaszki na twarzy. Odpowiedź nie jest prosta, bo zmiany zwykle tworzą się spontanicznie i jest wiele czynników, które mogą się przyczynić do ich pojawienia się. Prosaki rozwijają się, gdy płatki złuszczającej się skóry zostają uwięzione pod jej powierzchnią, a keratyna gromadzi się i twardnieje.

kobieta w ręczniku na głowie ze zdrową cerą

Przyczyna powstawania prosaków na czole może być różna w zależności od wieku. Prosaki noworodkowe dotykają 40 do 50 procent dzieci i mogą być obecne nawet tuż po urodzeniu. Obecność kaszki na czole niemowlaka związana jest z niedojrzałością bardzo młodej skóry. Zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju i znika samoistnie w ciągu kilku tygodni. 

U dorosłych i dzieci na czole zazwyczaj spotyka się prosaki pierwotne spowodowane uwięzieniem keratyny — białka, które tworzy warstwę rogową naskórka. Źródłem problemu mogą być nieprawidłowości w procesie złuszczania martwych komórek skóry (inaczej keratynizacji). Jeśli skóra nie pozbywa się zrogowaciałych komórek z odpowiednią częstością, keratyna zaczyna się nawarstwiać i może zostać zablokowana pod skórą, tworząc prosaka. Do zaburzenia keratynizacji może dojść na skutek różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych takich jak:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, w tym niedostateczne oczyszczanie skóry,
  • stosowanie preparatów o działaniu komedogennym,
  • codzienne noszenie mocnego makijażu,
  • zaburzenia poziomu hormonów,
  • AZS,
  • łuszczyca. 

SPRAWDŹ TEŻ: Mycie twarzy dla wtajemniczonych. Wszystko, co musisz wiedzieć o oczyszczaniu

Prosaki znalezione w okolicach czoła mogą być spowodowane zbyt ciężkimi kosmetykami takimi jak kremy lub sera. Tworzą się zazwyczaj na niedostatecznie złuszczonej skórze, tam, gdzie stosowany jest produkt okluzyjny, który zatyka pory. To z kolei może doprowadzić do uwięzienia keratyny wewnątrz.

Jak pozbyć się prosaków na czole?

Grudki na czole potrafią denerwować, jednak w żadnym wypadku nie należy próbować ich wyciskać. Byłoby to zresztą trudne zadanie ze względu na ich zwartą keratynową strukturę, w niczym nieprzypominającą wyprysków trądzikowych. W wyniku takiego działania można niepotrzebnie doprowadzić do powstania rany. Warto jednak podjąć z nimi walkę, ponieważ w niektórych przypadkach mogą utrzymywać latami. Sprawdź, jak poradzić sobie z kaszką na czole.

Domowe sposoby na kaszkę na czole

Na początek, aby uniknąć kaszki na twarzy przyszłości, przyjrzyj się produktom, jakie stosujesz w pielęgnacji skóry twarzy. Jeśli używasz na co dzień tłustych kremów odżywczych lub serów, warto pomyśleć o zmianie na lżejsze produkty na bazie wody. Pamiętaj, że wiele kremów i maseczek, zwłaszcza tych przeznaczonych do stosowania na noc, tworzy na skórze lepką warstwę, która pozostawiona na skórze zbyt długo, utrudnia pozbywanie się zrogowaciałej warstwy komórek. Jeśli chcesz intensywnie odżywić skórę, stosując nocną kurację, rano zawsze dokładnie umyj twarz (w tym czoło) łagodną emulsją lub żelem myjącym.

białe buteleczki na tle wiklinowego kosza

Jeśli szukasz sposobu, jak się pozbyć kaszki na czole, wypróbuj peeling. Dodając regularną kurację złuszczającą do cotygodniowej pielęgnacji skóry, szybciej pozbędziemy się zbędnych martwych komórek, a przy okazji stopniowo zlikwidujemy prosaki. Do usuwania i zapobiegania kaszce na twarzy możemy wykorzystać peelingi z kwasami AHA. Za szczególnie skuteczne w pozbywaniu się zmian skórnych uchodzą sera zawierające kwas glikolowy i kwas migdałowy. To alfa-hydroksykwasy, które rozluźniają wiązania między martwymi komórkami skóry i ułatwiają usunięcie ich z powierzchni skóry. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwasy AHA i BHA. Co musisz o nich wiedzieć?

Innym skutecznym składnikiem o działaniu złuszczającym jest retinol. Jego działanie polega na pobudzaniu cyklu wymiany komórek, czyli przesuwaniu się komórek z warstwy podstawnej do warstwy rogowej, gdzie zostają złuszczone, aby ustąpić miejsca nowym. W ten sposób zapobiega nagromadzeniu martwych komórek na powierzchni naskórka. Ze względu na właściwości pobudzające złuszczanie retinoidy działają również, odblokowując wszelkie nagromadzeń na skórze. Dzięki złuszczaniu serum z retinolem możemy usunąć zewnętrzną warstwę komórek i otworzyć zablokowany czop skórny. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Retinol – jak go stosować?

Rada eksperta

Do całkowitego pozbycia się uciążliwego prosaka wykorzystuje się czasem narzędzie do usuwania zaskórników. Kiedy zmiana jest otwarta (np. dzięki złuszczeniu wierzchniej warstwy), wystarczy ucisnąć metalową końcówką narzędzia obszar skóry przylegający do zmiany, a zalegająca keratyna zostanie łatwo ewakuowana na zewnątrz. Jeśli obawiamy się o brak wprawy, zabieg z łatwością wykonana doświadczony kosmetolog.

Aby uniknąć tworzenia się nowych prosaków na twarzy, należy pamiętać o nawilżaniu kremem i ochronnych filtrach przeciwsłonecznych.  Przesuszona, zrogowaciała skóra może wywołać tworzenie się prosaków. Uszkodzenia słoneczne powodują, że skóra staje się szorstka, przez co martwym komórkom trudniej jest wydostać się na powierzchnię skóry i złuszczyć w naturalny sposób. Nakładaj krem z SPF codziennie rano, aby chronić się przed prosakami od słońca. 

Jeśli wszystko inne zawiedzie, zawsze możesz udać się do dermatologa, który może wykonać ekstrakcję za pomocą odpowiednich technik i narzędzi.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel