ZADBANA SKÓRA
13.12.2022

Trądzik grudkowy. Jak wygląda i jak się go pozbyć?

Trądzik grudkowy. Jak wygląda i jak się go pozbyć?

Trądzik to jedna z powszechniejszych chorób skóry. Wyróżnia się kilka jego typów. Znajomość rodzaju pomoże ukierunkować terapię. Trądzik zapalny to ten, który obejmuje obecność grudek czy krostek. Z kolei trądzik niezapalny charakteryzuje się brakiem stanów zapalnych i występowaniem zaskórników. W przypadku, kiedy na twarzy występują grudki, mamy do czynienia z trądzikiem grudkowym. Bardzo często współistnieje on z krostkami i wtedy określany jest jako trądzik grudkowo-krostkowy.

Trądzik grudkowy - jak wygląda?

Grudki mają postać małych, czerwonych guzków, nie są wypełnione treścią ropną. Po wypełnieniu grudki treścią ropną staje się ona krostką i ten proces dotyka dużej części grudek, które z biegiem czasu przekształcają się po prostu w tradycyjne pryszcze. 

Wykwitem pierwotnym w trądziku jest mikrozaskórnik. To mała, wykrywana pod mikroskopem zmiana. Z czasem zmienia się w zaskórnik otwarty (czarny) lub zamknięty (o białym odcieniu). Jeśli zaskórnik pęknie, będzie narażony na bakterie bytujące na skórze. Wówczas powstaje zmiana zapalna, zwana grudką.

Trądzik grudkowy przyjmuje postać grudek, którym mogą towarzyszyć zaskórniki i krostki.

Trądzik grudkowy - przyczyny

Przyczyny trądziku są złożone, na jego wystąpienie wpływ mają:

  • czynniki genetyczne,
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
  • zmiany keratynizacji mieszków,
  • bakterie i drożdżaki.

zbliżenie na twarz kobiety podczas zabiegu spa

Ale to wciąż nie wszystko. Do powstania trądziku mogą przyczynić się również wahania poziomu hormonów w organizmie. Dzieje się tak głównie w trakcie cyklu miesiączkowego – najwięcej kobiet obserwuje wysyp pryszczy na tydzień przed menstruacją. 

Do powstawania trądziku – w tym trądziku grudkowego – przyczynia się też nieodpowiednia pielęgnacja, nadmiar kosmetyków, ich zbyt ciężkie formuły. Z drugiej strony działać na niekorzyść cery może też niedostateczna higiena. Zaś kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka, który pozwoli wyciszyć skórę.

Trądzik grudkowy- jak się go pozbyć?

W terapii trądziku z przewagą grudek pomocne będą substancje o działaniu keratolitycznym, które działają poprzez rozluźnienie komórek warstwy rogowej naskórka. W ten sposób

środki te korygują nieprawidłową keratynizację odpowiedzialną za powstawanie zmian pierwotnych – mikrozaskórników. 

 

Kwas salicylowy

 

Kwas salicylowy jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, w przeciwieństwie do alfa-hydroksykwasów. Co to oznacza? Może on wnikać i mieszać się z lipidami naskórka i gruczołów łojowych. Kwas salicylowy działa keratolitycznie i komedolitycznie. Zmniejsza wydzielanie sebum u pacjentów z trądzikiem, również grudkowym czy grudkowo-krostkowym. Substancja zmniejsza też adhezję korneocytów i rozluźnia połączenia między komórkami, co prowadzi do złuszczania. 

 

Nadtlenek benzoilu

 

Nadtlenek benzoilu stosowany jest w terapii trądziku od łagodnego do umiarkowanego. Substancja ta działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwkomedogennie.  Nadtlenek benzoilu jest skutecznie wchłaniany przez naskórek i następnie przekształcany w kwas benzoesowy. Jest lipofilny, co pozwala mu penetrować do gruczołów łojowych.

 

Kwas glikolowy

 

Należy do grupy alfa-hydroksykwasów. Ma najmniejszą cząsteczkę z kwasów zaliczanych do AHA, co wpływa na lepszą możliwość penetracji. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Kwas ten dobrze wnika w głąb gruczołów łojowych. Działa złuszczająco, rozluźniając połączenia między komórkami naskórka. Kwas glikolowy oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, zapobiegając zmianie zaskórników w grudki.

 

Kwas migdałowy

 

Należy do grupy alfa-hydroksykwasów, ma stosunkowo niskie działanie drażniące. To sprawia, że może być stosowany również w przypadku cer wrażliwych. Kwas ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, co sprzyja wnikaniu do gruczołów łojowych. Działa przeciwbakteryjnie, będzie pomocny w terapii skóry łojotokowej i tej dotkniętej trądzikiem grudkowym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik – wszystko, co musisz wiedzieć

Porada eksperta: 

Retinol to składnik, który warto włączyć do pielęgnacji skóry z trądzikiem grudkowym lub grudkowo-krostkowym. Kosmetyki z retinolem działają przeciwtrądzikowo i przeciwzmarszczkowo. Stosując krem lub serum z retinolem, możesz skutecznie walczyć z trądzikiem, jak również utratą elastyczności skóry. Uwaga! Nie zaleca się łączenia pochodnych witaminy A z kwasami.

Plan pielęgnacji

  1. Oczyszczanie dwuetapowe

 

To podstawowy krok, który pomoże usunąć z powierzchni skóry nadmiar nagromadzonego łoju i zanieczyszczeń. Do przeprowadzenia pierwszego etapu sprawdzi się kosmetyk na bazie oleju, a w drugim kroku – preparat na bazie wody. Zadbaj o dokładne oczyszczenie cery – to podstawa pielęgnacji.

 

Etap 1:  

APIS MIGDAŁOWY OLEJEK DO DEMAKIJAŻU I MYCIA TWARZY

 

W składzie kosmetyku znajdziesz, m.in. oleje: migdałowy, abisyński, winogronowy, konopny, z awokado i z dyni, które głęboko nawilżą Twoją skórę. Olejek doskonale regeneruje skórę oraz łagodzi podrażnienia.

 

SI SI BEE OLEJEK DO MYCIA TWARZY

Olejek do mycia ma roślinny skład, oparty na estrach i emolientach (głównie z oliwy z oliwek) oraz na oleju z czarnej porzeczki. 

 

Etap 2:

GEEK&GORGEOUS JELLY JOKER DELIKATNY ŻEL DO MYCIA TWARZY

To żel idealny do drugiego etapu mycia twarzy. Znajduje się w nim kompozycja składników aktywnych – delikatna baza myjąca, substancje nawilżające na bazie cukru, oraz pantenol z alantoiną. 

 

NIVEA GREEN TEA PIANKA OCZYSZCZAJĄCA Z BIO ZIELONĄ HERBATĄ

Oczyszczająca pianka do mycia twarzy zawiera zieloną herbatę bio. Składnik ten reguluje pracę gruczołów łojowych.

 

  1. Tonizacja

 

To krok, który przywróci skórze właściwe pH. Warto pamiętać, że oczyszczanie – w tym demakijaż – wpływa na zmianę pH skóry. Przywrócenie jej do właściwego poziomu to klucz do sukcesu.

 

BIELENDA PRO ANTYBAKTERYJNY TONIK DO TWARZY

Tonik ogranicza namnażanie się bakterii i pomaga przeciwdziałać zaskórnikom. W składzie zawiera witaminę B3, sok z liści aloesu, ekstrakt z zielonej herbaty i kopru. Mieszanka składników nawilża, regeneruje i działa przeciwzapalnie.

 

YOPE AHA POWER TONIK ZŁUSZCZAJĄCY RED ORANGE + FLORAL AHA

Tonik złuszczający AHA! Power od Yope zawiera w składzie wodę z czerwonej pomarańczy, kwasy AHA z jaśminu, wiązówki błotnej, hibiskusa i stokrotki.

 

  1. Peeling

 

To krok, który warto wykonywać raz, dwa razy w tygodniu. Skuteczne serum kwasowe sprawdzi się najlepiej w przypadku skóry z trądzikiem grudkowym.

 

kobieta z grudkową maseczką na twarzy

 

LYNIA PEELING AHA 30% DO TWARZY ZŁUSZCZANIE I REGENERACJA

Peeling AHA 30% marki Lynia zawiera kompleks kwasów: 10% migdałowego, do tego kwas winowy, glikolowy, mlekowy i cytrynowy. Formułę wzbogacono o ekstrakty z owoców: marakui, ananasa, cytryny i winogron. Kompozycja kwasów AHA będzie skuteczna w walce z trądzikiem grudkowym. Regularne wykonywanie peelingu sprawi, że skóra stanie się oczyszczona i wygładzona.

 

  1. Serum z kwasami lub retinolem

 

To krok, który pomoże walczyć z grudkami i złuszczać skórę. Takie serum działa przeciwbakteryjnie i regulująco na produkcję sebum.

 

GEEK&GORGEOUS POREFECTLY CLEAR SERUM ZWĘŻAJĄCE PORY

Serum Porefectly Clear zawiera 2% kwasu salicylowego. Kwas ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, co umożliwia mu głęboką penetrację. Kwas BHA złuszcza i działa przeciwbakteryjnie.

 

BIELENDA PROFESSIONAL ACID BOOSTER KURACJA MULTIAKTYWNA Z KWASEM GLIKOLOWYM 5%

Kuracja z kwasem glikolowym 5% Acid Booster pielęgnuje skórę, poprawia jej ogólną kondycję i wygląd. Zawarty w kosmetyku kwas glikolowy rozjaśnia i wygładza cerę. Zmniejsza wykwity trądzikowe i działa przeciwzapalnie. Ponadto kwas glikolowy stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Kwas hialuronowy zawarty w składzie nawilża, a migdałowy – rozjaśnia przebarwienia i działa na trądzik grudkowy. Będzie skuteczny również, jeśli masz trądzik grudkowo-krostkowy.

 

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik na plecach – sprawdzone sposoby

 

  1. Krem nawilżający

 

Każda cera potrzebuje nawilżenia, również ta, która zmaga się z nadprodukcją sebum. Po wchłonięciu serum kwasowego lub bazującego na retinolu nałóż na skórę krem nawilżający.

 

BIELENDA WATER BALANCE INTENSYWNIE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY

Intensywnie nawilżający krem zawiera w składzie niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, wodę geotermalną, skwalan i kwas poliglutaminowy. Kosmetyk nawilża skórę i dba o odpowiedni poziom nawodnienia.

 

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

 

Krem z filtrem to nieodłączny element pielęgnacji opartej na kosmetykach z kwasami czy retinoidami. Pamiętaj o codziennej aplikacji kremu z filtrem SPF 50+, a w razie potrzeby reaplikuj kosmetyk w ciągu dnia.

 

HOLIKA HOLIKA MAKE UP SUN CREAM KREM SPF50

Krem z filtrem SPF zapewni skuteczną ochronę przeciwsłoneczną i ochroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel