PAZNOKCIOWE VADEMECUM
24.05.2019

Jak dbać o skórki przy paznokciach. Poradnik

Jak dbać o skórki przy paznokciach. Poradnik

Skórki wokół paznokci to najtrudniejszy do okiełznania element w czasie przygotowywania się do wykonania stylizacji. Łatwo je poszarpać i skaleczyć, a bardzo trudno opracować tak, by były gładkie i niezaczerwienione. Przesuszone, pękające i odstające skórki to najczęstsze problemy, które psują efekt nawet najbardziej starannie wykonanej stylizacji. O skórki warto zadbać kompleksowo, dzięki czemu problem można rozwiązać raz na zawsze. Podpowiadamy, jak dbać o skórki przy paznokciach, by cieszyć się zadbanym wyglądem swoich dłoni!

Jakie problemy ze skórkami są najczęstsze?

Odsuwasz skórki, a następnie precyzyjnie je wycinasz – przynajmniej tak Ci się wydaje. Starasz się, jednak za każdym (albo prawie za każdym) razem efekt jest ten sam. To odstające, maleńkie skórki, których nie da się dokładnie wyciąć, a gdy próbujesz, często się kaleczysz. Poprawiasz i poprawiasz, a po całej procedurze zauważasz, że… wyglądają gorzej niż przed wycięciem. Postrzępione, pohaczone, odstające i zaczerwienione – jeśli tak właśnie wyglądają Twoje skórki po opracowywaniu, ten artykuł jest dla Ciebie!


Najczęstsze problemy ze skórkami, zarówno przy obrabianiu ich pod stylizację, jak i na co dzień, to ich wzmożona suchość i szorstkość oraz nadmierne narastanie na paznokcie, a także pękanie. Wynika to z kilku powodów. 


Po pierwsze skórki nie są praktycznie wcale naturalnie nawilżane – nic więc dziwnego, że są suche i szorstkie. Po drugie są delikatne i cienkie, więc łatwo tracą nawilżenie, jakie otrzymały z kosmetyków. Po trzecie zaś są narażone na codzienne działanie szkodliwych dla nich czynników zewnętrznych – przede wszystkim detergentów. Inna sprawa to ta, że w pielęgnacji często traktujemy je po macoszemu, dbając o skórę dłoni, a zapominając o starannym wtarciu kremu pielęgnacyjnego również w skórki, płytkę i wały okołopaznokciowe. Zadbaj w pierwszej kolejności o te kwestie, a różnicę w wyglądzie i kondycji skórek zaobserwujesz już w całkiem niedługim czasie.

Dowiedz się więcej:

Odsuwanie skórek przy paznokciach

Dobry plan, czyli co na odstające skórki?

Problem ze skórkami przy paznokciach polega na tym, że przestrzeń wokół paznokci nieustannie jest narażona na urazy. Dlatego też poszczególne jej fragmenty pękają, odstają. Delikatna powierzchnia jest uszkadzana w sposób mechaniczny i często my sami jesteśmy winni tego procederu. Nadmierne wycinanie, codziennie obowiązki domowe, kontakt z detergentami, wysuszające mydła – wszystko to tylko pogarsza sprawę. Często zadzieranie jest też wynikiem obgryzania paznokci – szkodliwego nawyku, z którym trudno wygrać. Nie pomaga ekspozycja na skrajnie różne temperatury, silny wiatr, prace wykonywane bez rękawiczek.


Do przyczyn powstawania zadziorów należą także choroby: łuszczyca, alergie, czy zapalenia skóry. Co ciekawe to również jeden z symptomów braków witaminowych, szczególnie witamin z grupy A, B lub E. Więc jak dbać o skórki wokół paznokci, to tylko kompleksowo – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.


Warto zatrzymać się przy temacie witamin. Większość z nas wie, że witaminy w kosmetykach pielęgnacyjnych mają korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry, a także włosów. Warto wykorzystać ich moc również do pielęgnacji skórek i samej płytki paznokci. Wystarczy, że będziesz regularnie stosować kremy do rąk zawierające kompleks witamin. Możesz sięgnąć również po suplementy diety zawierające te witaminy i albo uzupełnić nimi dietę, albo… przedziurawić kapsułki i ich oleistą zawartość wycisnąć na dłonie, a następnie starannie wmasować w skórki! Dzięki temu będą nawilżone, zmiękczone i odżywione, za co odwdzięczą się estetycznym wyglądem. 

Dowiedz się więcej:

Pysznie i zdrowo, czyli dieta na odstające skórki

Kompleksowa opieka to taka, która łączy odpowiednią dietę, rozsądną pielęgnację i zmianę codziennych nawyków. Warto pamiętać, że najważniejsze jest to, by skrupulatnie wykonywać kolejne kroki. Zarówno te, które mają pomóc od wewnątrz, jak i te natury czysto estetycznej.


Dbanie o skórę i włosy nie obejdzie się bez zbilansowanej diety. Jej podstawą powinny być owoce i warzywa bogate w składniki mineralne oraz witaminy. Im więcej tych dobroczynnych substancji, tym lepiej dla zdrowia całego organizmu – w tym dłoni właśnie. 


W opiece nad nimi przyda się spora dawka witaminy A, która jest powszechnie znana w medycynie ze swoich wzmacniających właściwości. Stosuje się ją nawet w walce z trądzikiem oraz przy opóźnianiu procesów starzenia. Znajdziemy ją m.in. w marchwi, papryce, morelach, dyni i szpinaku oraz sałacie. W razie potrzeby możemy też sięgnąć po suplement diety.


Nie zapominaj również o witaminach z grupy B, które mają w sobie m.in. szpinak, szczaw, groszek zielony, brukselka, pomidory, maliny, dynia, jarmuż, kalafior i soczewica. Ta grupa witamin wpłynie doskonale na kondycję włosów, skóry i paznokci.


Zwieńczeniem zdrowej diety jest woda. Należy pić co najmniej dwa litry dziennie. A do tego dołączyć ziołowe herbaty i napary, które powinny zastąpić cukrowe, słodkie napoje. Dla zdrowia i dla pięknego wyglądu!


W trosce o dobrą kondycję i ładny wygląd skóry, włosów i paznokci (oraz skórek wokół nich) zdecydowanie warto również zwiększyć udział antyoksydantów w codziennej diecie. W istotnym stopniu wspierają one kondycję skóry, neutralizując działanie wolnych rodników – czyli cząsteczek „przyczepiających się” do komórek organizmu i niszczących je w ten sposób. Wzbogacenie codziennej diety o witaminy i antyoksydanty przysłuży się nie tylko skórze i włosom, ale także skórkom! Lubisz owoce? Wykorzystaj to dla wzmocnienia skóry i włosów. Pij koktajle owocowe! Najprostszy i najpopularniejszy to ten z truskawek, borówek amerykańskich i malin. Przygotuj go na mleku, kefirze, maślance lub jogurcie – jak wolisz.

Paznokcie z zadbanymi, niewyciętymi skórkami

Kosmetyki w służbie dłoni. Co na odstające skórki?

Jak zadbać o skórki przy paznokciach? Mądrze. Przede wszystkim  wprowadź intensywną pielęgnację nawilżającą. Nic nie pomoże suchemu naskórkowi tak jak solidne nawadnianie. Jeśli już pojawiły się problemy z zadziorami, nie bagatelizuj ich – uszkodzona warstwa rogowa to droga dla bakterii, które mogą wywołać stan zapalny.


Żeby uniknąć przykrych konsekwencji suchych skórek, zaopatrz się w dobre kosmetyki do rąk. Podstawą jest krem i żel do mycia rąk z mocznikiem lub innymi składnikami aktywnymi. Krem aplikuj na dłonie i skórki po każdym myciu rąk. Choć może wydawać się to uciążliwe, to szybko zaobserwujesz poprawę kondycji skóry!


Jak dbać o skórki wokół paznokci, to również z pomocą naturalnych sprzymierzeńców. Pomogą oleje, np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, czy jojoba. Należy wcierać je w suche fragmenty tak często, jak to możliwe. Pomoże również olejowa kąpiel dla dłoni. Wystarczy podgrzać któryś z tych olei i poczekać aż będzie letni. Moczenie rąk w takiej kąpieli to dla nich prawdziwa bomba nawilżenia.


Jeśli z natury masz bardzo suchą skórę, przez co ma tendencje do odwadniania i podrażnień, dobrym wyborem będą kosmetyki pielęgnacyjne na bazie olejków lub przynajmniej zawierające oleje. Ich działanie będzie nieco dłuższe i solidniejsze niż tych o lekkich, wodnych formułach. Olejki tworzą na skórze warstwę okluzyjną, która zmniejsza ucieczkę wody przez naskórek, a tym samym zapewniają jej lepsze nawilżenie, odżywienie i zmiękczenie na dłużej.

Anna Dembińska

Anna Dembińska

kosmetolog

Rada experta:

Oprócz codziennych zabiegów pielęgnacyjnych przyda się też… rozsądek!

Sprzątanie zawsze w rękawiczkach, unikanie gwałtownych zmian temperatur, noszenie ocieplaczy na dłonie w wietrzną i chłodną pogodę. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj dłoniom intensywnie nawilżającą maskę. Nie zapominaj również o regularnym piłowaniu paznokci i manicure. Choć odstające skórki kuszą do tego, by je wyrwać, nie rób tego. To bardzo bolesne, a dodatkowo uszkodzona skóra jest bardziej podatna na zakażenia! Odstający suchy kawałek skórki postaraj się zmiękczyć, a następnie precyzyjnie uciąć cążkami.

Dowiedz się więcej:

Wycinanie skórek – czy to dobry pomysł? Jak umiejętnie odsuwać i wycinać skórki?

Wiele osób nie wyobraża sobie wykonania stylizacji bez uprzedniego wycięcia skórek. Jednocześnie na samą myśl o tej czynności robią się nerwowi – bo dojście do oczekiwanych efektów, czyli idealnie wygładzonych skórek bez podrażnienia jest trudne. Wycinać, nie wycinać? A może tylko porządnie odsunąć? Jeśli zastanawiasz się nad tym tylko dlatego, że efekty wycinania Cię nie zadowalają, spróbuj podejść do tego tematu jeszcze raz – ale inaczej, niż dotychczas!


W pierwszej kolejności wykonaj kąpiel zmiękczającą. Zanurz dłonie w misce z ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła lub soli. Nawilżysz i zmiękczysz skórki, dzięki czemu o wiele łatwiej poddadzą się obróbce. Alternatywnie możesz zastosować specjalny płyn zmiękczający skórki. Więcej na temat usuwania skórek dowiesz się z naszego innego artykułu: Jak usunąć skórki z paznokci? Sprawdź, czym jest keratolityk i jak zmiękczyć skórki przy paznokciach. 


Czego potrzebujesz do usunięcia skórek? Frezy do paznokci, drewniane patyczki lub metalowe radełko (wedle uznania), a także cążki do skórek (lub nożyczki – również wedle uznania) to zestaw do zadań specjalnych, który znacznie ułatwi Ci osiągnięcie zamierzonego efektu. 


Zmiękczone skórki odsuń patyczkiem lub radełkiem. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić macierzy paznokcia. Lepiej tę czynność powtórzyć kilka razy niż chcieć przyspieszyć procedurę i uszkodzić paznokcie. Metalowe radełko ma dwie końcówki: nożyk i płaską główkę. Obydwie służą do usuwania skórek. Te większe odetnij nożykiem, a mniejsze usuń większą końcówką. Nożyk nadaje się świetnie również do oczyszczania powierzchni paznokci z przyklejonych i zaschniętych skórek. 


Jeśli używasz frezarki, koniecznie zaopatrz się w dwa najważniejsze frezy do skórek. To łezka i kulka. Najlepsze frezy do skórek to ceramiczne i diamentowe. Łezką delikatnie podnieś wstępnie odsunięte skórki, a kulką je wygładzisz, a nawet usuniesz! Możesz również najpierw precyzyjnie wyciąć skórki, a następnie wypolerować je frezem kulką. Taka kolejność czynności zdecydowanie ułatwi osiągnięcie zamierzonego, estetycznego efektu.

Dowiedz się więcej:

Zadbane skórki i paznokcie u rąk

Jak dbać o skórki?

Dbanie o skórki na co dzień to ważny element wpływający na ich wygląd i kondycję. Unikaj narażania ich na drażniące czynniki, przede wszystkim na silne detergenty. Nie urywaj ani nie odgryzaj odstających skórek, bo nie tylko sprawisz sobie tym ból, ale również narażasz się w ten sposób na zakażenia. Codziennie nawilżaj skórę dłoni i skórki, najlepiej po każdym myciu rąk. Regularnie odsuwaj również skórki, aby uniknąć ich nadmiernego narastania na płytkę i przyklejania się do niej. Do wycinania ich używaj tylko precyzyjnych i ostrych cążek lub nożyczek, bo w przeciwnym razie je poszarpiesz i pokaleczysz. Wszystko, co niezbędne do tego, by kompleksowo zadbać o skórki, a także paznokcie i skórę dłoni, znajdziesz w naszej drogerii. Sprawdź, co dobrego dziś dla Ciebie mamy!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixel