PAZNOKCIOWE VADEMECUM
11.09.2021

Kompletujemy domowy zestaw manicure. Wszystko, czego potrzebujesz

Kompletujemy domowy zestaw manicure. Wszystko, czego potrzebujesz

Zadbane dłonie i paznokcie to cel istotny dla większości z nas – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Osiągnięcie go nie jest trudne: wystarczy nadanie kształtu płytce, odsunięcie/wycięcie skórek, a także wypolerowanie płytki (lub zmatowienie jej – w zależności od preferencji). Bardzo ważne jest również to, by skóra dłoni była zadbana. Jeśli zatroszczysz się o czystą i estetyczną płytkę paznokci, a także o nawilżoną skórę dłoni, na co dzień nie potrzebujesz niczego więcej. Chcesz iść o krok dalej i płytce dodawać koloru, a nawet zdobień? W obu przypadkach podstawą jest domowy zestaw manicure. Jakie przybory są niezbędne do tego, by kompleksowo zadbać o płytkę, skórki i skórę dłoni?

3 kroki do estetycznego wyglądu dłoni i paznokci

Zależy Ci na tym, by na co dzień Twoje dłonie i paznokcie prezentowały się estetycznie, jednak nie masz czasu na regularne malowanie i zdobienie paznokci? Nie szkodzi – obejdzie się i bez tego. Wystarczy, że zadbasz o schludny wygląd dłoni i płytki. Droga do tego jest prosta, a czynności nie zabierają wiele czasu. Dlatego z pewnością uda Ci się osiągnąć zamierzony efekt. Aby tak było, pamiętaj o:

• pielęgnowaniu skóry dłoni – nawet najpiękniejszy manicure znacznie straci na wyglądzie, jeśli dłonie będą zaniedbane. Na szczęście droga do tego, by o nie zadbać, jest prosta i niewymagająca. Pamiętaj o nawilżaniu i odżywianiu dłoni najlepiej po każdym myciu rąk i na noc – a do tego wystarczy dobry krem do rąk. Szukaj np. tych z gliceryną, mocznikiem, aloesem czy z domieszką pielęgnujących olejków. Od czasu do czasu wykonaj również peeling dłoni, dzięki czemu odświeżysz, zmiękczysz i dotlenisz skórę, a tym samym poprawisz jej wygląd i zdolności do wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków;
• nawilżaniu skórek – największą zmorą (nie tylko osób początkujących w manicure) są suche, szorstkie i nierzadko postrzępione skórki wokół paznokci. Podobnie jak w przypadku dłoni, nieestetyczne skórki mogą zrujnować efekt nawet najbardziej starannego manicure! Wcierając krem w dłonie, nie zapominaj więc o skórkach. Warto zaopatrzyć się również w olejek do skórek i nakładać go tak często, jak to możliwe i potrzebne: zwłaszcza na zakończenie stylizacji;
• nadawaniu i utrzymywaniu kształtu paznokci – połamane, rozwarstwione paznokcie, w dodatku każdy o różnej długości: to sprawia, że dłonie wyglądają nieestetycznie. Dobierz więc właściwy kształt paznokci i utrzymuj go. Zadbaj także o to, by płytka nie była przebarwiona (np. od ciemnych lakierów – pod takie emalie zawsze stosuj bazę!), rozwarstwiona ani połamana. Wystarczy kilka pociągnięć pilniczkiem, by paznokciom nadać schludnego wyglądu.

Zestaw

Zestaw do manicure: niezbędnik początkującego

Do tej pory w Twoim przyborniku znajdował się wyłącznie pilniczek, jednak chcesz iść o krok dalej i zadbać o swoje paznokcie kompleksowo? Pamiętaj o tym, że czasem mniej znaczy więcej. Jeśli nie masz wprawy w pielęgnacji i zdobieniu paznokci, zdaj się na starą zasadę mówiącą o tym, że trening czyni mistrza, a także, że nie od razu Kraków zbudowano. Zacznij więc od podstaw i dopiero, gdy nabierzesz nieco wprawy i wyczucia, dokładaj kolejne kroki.

Brak stylizacji płytki jest o niebo lepszy, niż źle (nieestetycznie) wykonana stylizacja. Dlatego na samym początku zaprzyjaźnij się z:

• papierowym pilnikiem o gradacji 100-180;
• drewnianym patyczkiem do skórek;
• bloczkiem polerskim.

Papierowy pilnik jest wygodniejszy w użyciu niż metalowy, jest również bezpieczniejszy dla płytki. Do wyboru masz pilnik banan i papierowy pilnik łódkę. Przy użyciu pilnika nadasz pożądany kształt płytce, możesz ją nawet lekko zmatowić.

Istotną kwestią przy wyborze pilnika papierowego jest jego gradacja, czyli liczba ziarenek na 1 cm2. Najpopularniejsza gradacja to 100-180 i jest to najlepszy wybór do nadawania kształtu naturalnej płytce. Niższa gradacja, np. 80-100 to dobry wybór do opracowywania paznokci żelowych czy ściągania stylizacji hybrydowej.

Drugim istotnym przyborem jest drewniany patyczek do odsuwania skórek. Dzięki temu, że jest miękki i ma odpowiedni kształt, ryzyko uszkodzenia paznokci (zwłaszcza przy macierzy, co zdarza się dość często) lub skórek jest zredukowane praktycznie do 0. Jeśli nie masz wprawy w opracowywaniu skórek, to zamiast je wycinać, wystarczy, że odsuniesz je właśnie drewnianym patyczkiem. Odsunięcie skórek jest również niezbędnym krokiem przed wycięciem ich cążkami lub przed opracowaniem ich frezarką. Podstawową wersję manicure można jednak zakończyć na odsunięciu skórek.

Kolejnym krokiem jest zmatowienie lub wypolerowanie płytki. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie paznokci, wybierz blok polerski. Nadaje się również do nadawania kształtu paznokciom: zarówno naturalnym, jak i tipsom czy masie żelowej. Matowienie płytki jest również niezbędne przed malowaniem paznokci klasycznym lakierem (aby przedłużyć jego trwałość i zwiększyć przyczepność do płytki), a także przed nałożeniem bazy pod lakier hybrydowy. Jeśli jednak nie chcesz malować paznokci, ale zależy Ci na połysku, sięgnij po polerkę.

Te trzy czynności: nadanie płytce kształtu, odsunięcie skórek i zmatowienie/wypolerowanie paznokci daje bardzo naturalny, estetyczny efekt i w zupełności wystarczy osobie początkującej!

Zestaw

Zestaw do manicure dla średniozaawansowanych

Podstawy manicure masz już za sobą i chcesz iść o krok dalej? W takim razie do pilniczka, patyczków i bloku polerskiego mogą i powinny dołączyć kolejne akcesoria. To:

• cążki do skórek;
• metalowe radełko do skórek;
• metalowe dłutko;
• odtłuszczacz.

Precyzyjne, ostre i wygodne w użyciu cążki do skórek to bardzo ważny element udanego (komfortowego i estetycznego) manicure. Wybieraj produkty ze stali nierdzewnej, najlepiej z profesjonalnych linii. Przed wycięciem skórek zmiękcz je (mocząc uprzednio paznokcie w kąpieli lub smarując skórki specjalnym płynem zmiękczającym), odsuń dokładnie, ale delikatnie, a następnie wycinaj najlepiej w taki sposób, by pozbyć się skórki w całości. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko skaleczenia się i szarpania skórek. Alternatywą dla cążek jest metalowe radełko do skórek.

Jeśli drewniane patyczki nie do końca Cię satysfakcjonują, sięgnij po metalowe dłutko. To narzędzie dwustronne, dzięki któremu nie tylko odsuniesz skórki (możesz to zrobić obiema końcówkami), ale także ściągniesz lakier hybrydowy (po rozpuszczeniu go acetonem). Jeżeli chcesz odsunąć skórki metalowym kopytkiem po uprzednim ściąganiu hybryd acetonem, uważaj, aby zbytnio nie porysować płytki paznokciowej, która jest miękka.

Chcesz pomalować paznokcie i zależy Ci na tym, by lakier utrzymał się dłużej niż zwykle? Przed aplikacją bazy płytkę należy odtłuścić. Służy do tego specjalny preparat, czyli odtłuszczacz do paznokci. Sprawdzi się zarówno w przypadku klasycznego manicure, jak i hybryd.

Zestaw

Zestaw do manicure dla tych, którzy oczekują jeszcze więcej!

Masz już wszystkie wymienione akcesoria, jednak chcesz iść jeszcze dalej i profesjonalnie zadbać o wygląd swoich paznokci? Korci Cię spróbowanie sił w samodzielnym wykonaniu stylizacji hybrydowej lub żelowej?

W takim razie pozostaje Ci uzupełnić kuferek o:

• frezarkę do paznokci;
• komplet frezów;
• waciki bezpyłowe;
• zmywacz do hybryd (lub sam aceton).

Wybór frezarki to najistotniejsza kwestia. Urządzenie musi być stabilne (a więc rączka ani frez nie mogą wpadać w drgania), dobrze również, by miało regulowaną moc oraz możliwość przestawiania strony, w którą obraca się frez. Równie istotny co wybór frezarki jest wybór frezów. Najlepiej sprawdzają się diamentowe, karbidowe, szafirowe, ceramiczne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo frezów, a każdy służy do innej czynności. Frezy mają również różną gradację, a tym samym moc. Zwróć na to uwagę przy wyborze. Inne bowiem będą nadawać się do opracowywania skórek i naturalnej płytki, inne zaś będą potrzebne do żelu czy hybrydy.

Podstawowe frezy to:

• łezka – dzięki niemu jeszcze lepiej odsuniesz skórki, przygotowując je perfekcyjnie do wycięcia;
• kulka do skórek – mając taki frez nie potrzebujesz cążek ani radełka. Odsunięte skórki z łatwością usuniesz frezem, dzięki czemu będą idealnie gładkie!
• większa kulka – do opracowania wałów okołopaznokciowych;
• frez do usuwania hybryd – wystarczający będzie ten z żółtym oznaczeniem;
• lampa – nieodłączną częścią zestawu do domowego manicure hybrydowego i żelowego jest lampa. Największą popularnością cieszą się lampy UV/LED. Im większa moc lampy, tym szybsze i skuteczniejsze utwardzanie lakieru i żelu.

Zanim jednak sięgniesz po frezarkę i przystąpisz do wykonywania manicure przy jej użyciu, zapoznaj się dokładnie z rekomendacjami i ostrzeżeniami producenta. Jeśli nie wybierasz się na kurs obsługi frezarki, obejrzyj przynajmniej kilka tutoriali na YouTube. W przeciwnym wypadku możesz zrobić sobie krzywdę: począwszy od skaleczeń, aż po czasowe lub trwałe uszkodzenie płytki np. jej przepiłowanie i przegrzanie!

Waciki bezpyłowe, odtłuszczacz i zmywacz to zestaw niezbędny wówczas, gdy chcesz wykonać stylizację hybrydową. Odtłuszczacz nanieś na wacik i przemyj dokładnie każdy paznokieć – po zmatowieniu bloczkiem polerskim, a przed nałożeniem bazy hybrydowej. Wacikami bezpyłowymi i odtłuszczaczem przeciera się także top hybrydowy, jeśli ma warstwę dyspersyjną.

Alternatywą dla mechanicznego usuwania hybrydy frezarką jest użycie specjalnego zmywacza do hybryd, na bazie acetonu. Do tego niezbędne będą specjalne klipsy do usuwania hybryd, które nakłada się na paznokcie z wacikiem nasączonym zmywaczem. Do zabezpieczenia wacików możesz użyć także kawałków folii aluminiowej, jednak klipsy są o wiele wygodniejsze w użyciu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wyczucie to podstawa udanego i bezpiecznego manicure. Zdecydowanie lepiej spędzić kilka minut więcej nad opracowywaniem płytki lub skórek, niż spieszyć się i przy okazji coś uszkodzić – dotyczy to zwłaszcza pracy frezarką i metalowymi przyborami.

W domowym zestawie do manicure nie powinno zabraknąć także odżywki do paznokci. Przyda się zarówno na co dzień, jako zamiennik kolorowego lakieru, gdy nie masz czasu na malowanie, a także po usunięciu stylizacji hybrydowej, jeśli paznokcie są osłabione.


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel