ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
31.10.2022

Delikatna skóra pod oczami. Jak o nią dbać?

Delikatna skóra pod oczami. Jak o nią dbać?

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa. Z tego powodu częściej niż inne obszary twarzy przysparza problemów. Szybko pojawiające się zmarszczki, cienie czy worki pod oczami to tylko niektóre z nich. Jak prawidłowo pielęgnować skórę pod oczami? Jak poradzić sobie z nieestetycznymi zmianami w jej wyglądzie?

Młoda skóra wokół oczu jest dobrze napięta, elastyczna i pozbawiona widocznych zmarszczek. Jednak już od początku znacznie różni się od skóry w innych partiach twarzy. Ma najmniejszą grubość, która wynosi tylko około 0,5 milimetra. Jest też prawie pozbawiona gruczołów łojowych. To nie wszystko, bo ta delikatna i cienka skóra codziennie bierze udział w intensywnej pracy, związanej z mimiką twarzy i ruchem gałek ocznych.  Trudno się dziwić, że wokół oczu najczęściej zauważamy pierwsze zmarszczki. Czy możemy skutecznie wpłynąć na poprawę kondycji skóry pod oczami? Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jeśli weźmiemy sobie do serca wskazówki pielęgnacyjne i postawimy na systematyczność, możemy wiele osiągnąć. Co ważne, wszelkie czynności wokół oczu należy wykonywać niezwykle ostrożnie i delikatnie. Warto też wybrać zabiegi kosmetyczne i produkty, dostosowane do potrzeb i wrażliwości skóry. 

Higiena snu

Zmiana nawyków, związanych ze stylem życia, ma duży wpływ na wygląd skóry pod oczami. Zdarza się, że po przebudzeniu nasze oczy są opuchnięte, a skóra ściągnięta i wysuszona. Niedobór snu sprawia, że skóra nie ma szansy odpowiednio się zregenerować, szybciej się starzeje i pojawiają się na niej nieestetyczne zmiany. Badania pokazują, że niewystarczająca ilość snu może powodować:

 • obrzęki pod oczami, 
 • opadające powieki, 
 • zaczerwienienie oczu, 
 • cienie pod oczami,
 • więcej zmarszczek. 

Niektóre objawy mogą stać się trwałe, jeśli regularnie zbyt mało śpimy. Wygląd zewnętrzny odzwierciedla to, co dzieje się wewnątrz, dlatego odpowiednie wysypianie się również możemy zaliczyć do czynności pielęgnujących i chroniących cienką skórę pod oczami. Postarajmy się spać co najmniej siedem godzin każdej nocy, a najlepiej tyle, ile podpowiada nam samopoczucie rano.

Mała ilość snu może powodować, że skóra staje się bledsza. To z kolei przyczynia się do zwiększenia widoczności tkanek podskórnych i naczyń krwionośnych, które dają efekt cieni pod oczami. Do przywrócenia jasnego spojrzenia możemy wykorzystać zimne kompresy, serum z kofeiną lub zamaskować zmiany, używając korektora pod oczy.

SPRAWDŹ TEŻ: CIENIE POD OCZAMI. KIEDY POWSTAJĄ I JAK SKUTECZNIE SIĘ ICH POZBYĆ?

Kiepski sen może również powodować worki pod oczami. Opuchlizna powstaje przez nocne gromadzenie się płynu pod oczami. Jeśli często budzimy się z workami pod oczami, może to być złożony problem, który wymaga przyjrzenia się stylowi życia. Chroniczne zmęczenie, nadmierne spożycie soli, zatrzymanie płynów, alergie — wszystkie te czynniki mogą mieć znaczenie. Nad ranem możemy pomóc sobie, stosując kojące hydrożelowe płatki pod oczy. Produkty tego typu intensywnie nawilżają i pomogą zmniejszyć obrzęk.

Czasem worki pod oczami mogą też nie mieć związku ze snem i być po prostu dziedziczone w rodzinie. 

SPRAWDŹ TEŻ: WORKI POD OCZAMI. PRZYCZYNY I SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z PROBLEMEM

kobieta stosuje złota maskę pod oczami

Łagodne oczyszczanie

Podstawowa pielęgnacja skóry pod oczami, podobnie jak w przypadku reszty twarzy, powinna sprowadzać się do zabiegów oczyszczania, nawilżania i ochrony przeciwsłonecznej.

Zmywanie makijażu, zwłaszcza mocnego, może jednak nie należeć do najprostszych zadań. Warto pamiętać, że intensywne pocieranie skóry wokół oczu, to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możemy jej zafundować. Jeśli chcemy zatroszczyć się o ten wrażliwy obszar, najlepiej odłożyć mocno wysuszające produkty, np. głęboko oczyszczające żele. Zapomnijmy też o ciągnięciu skóry i tarciu wacikami. Biorąc pod uwagę budowę skóry pod oczami i jej potrzeby, najlepszym co można dla niej zrobić, jest delikatne oczyszczanie. Do usuwania zanieczyszczeń, pozostałości kremów i nadmiaru sebum powinien wystarczyć łagodny produkt, taki jak emulsja CeraVe, pianka Avene Cleansing Foam, olejek Farmstay CICA Farm Pore Cleansing Oil To Foam lub balsam myjący Heimish All Clean Balm balsam do demakijażu.

zaciemniona skóra pod okiem kobiety

Inaczej trzeba podejść do tematu demakijażu oczu. Jednymi z najbardziej skutecznych i delikatnych produktów do zmycia kolorowych kosmetyków do makijażu są płyny micelarne. Przy ich stosowaniu nie trzeba pocierać skóry. Wystarczy przyłożyć nasączony wacik, odczekać kilka sekund (maksymalnie 10) i delikatnie przesunąć, zbierając zabrudzenia. Płyny micelarne takie jak Garnier Skin Naturals Płyn micelarny 3w1 zazwyczaj świetnie radzą sobie zarówno ze standardowymi, jak i wodoodpornymi produktami do makijażu. Wszystkie zabrudzenia i składniki kosmetyków, zostaną przyciągnięte przez micele i usunięte.

Kolejnym łagodnym dla skóry pod oczami środkiem jest mleczko do demakijażu. Charakteryzuje je bardziej tłusta konsystencja w porównaniu do płynów micelarnych. Delikatnie zmywa makijaż i jest bezpieczny dla bariery hydrolipidowej. Minusem jest to, że niektóre mleczka gorzej radzą sobie z wodoodpornymi kosmetykami.

Olejki myjące również są wartym uwagi produktem do demakijażu oczu. W tym przypadku podczas nakładania olejku możemy wykonać delikatny masaż. Wykonujemy okrężne ruchy, skierowane do wewnątrz (w stronę kanału łzowego), a następnie spłukujemy letnią wodą. 

Jeśli zależy nam dokładnym i łagodnym oczyszczaniu, metoda dwuetapowa nie powinna umknąć naszej uwadze. Polega ona na stosowaniu dwóch produktów. W pierwszym kroku stosuje się środek myjące na olejowej bazie, taki jak masełko czy balsam oczyszczający. W drugim kroku wybieramy łagodny produkt myjący, np. emulsję, piankę lub żel. Ta metoda daje pewność, że usunęliśmy wszystkie, nawet trudne zanieczyszczenia, takie jak resztki kremu z filtrem. Ponadto dwuetapowe oczyszczanie pozwala uniknąć przesuszenia okolic oczu.

Nawilżanie

Skóra pod oczami, ze względu na mniejszą ilość gruczołów łojowych, które zapewniają jej naturalne nawilżenie (sebum),  jest szczególnie narażona na przesuszenie. Kiedy nadmiernie traci wodę, a nie jest ona dostarczana od zewnątrz, mogą zacząć pojawiać się pierwsze zmarszczki.

Jakie produkty będą odpowiednie do stosowania pod oczy? Kremy i sera nawilżające do twarzy często równie dobrze sprawdzają się do skóry pod oczami. Jeśli nie podrażniają oraz zapewniają odpowiednią dawkę nawilżenia, można śmiało z nich korzystać. Warto jednak mieć na uwadze, że część osób jest wyjątkowo wrażliwa i musi ostrożniej dobierać produkty kosmetyczne, aby uniknąć alergii kontaktowej.

Jeśli poczujesz pieczenie lub zauważysz przekrwienie oczu, najlepiej unikaj stosowania zwykłego kremu nawilżającego do twarzy. Zamiast niego wybierz krem ​dedykowany ​pod oczy np. Iwostin Hydro Sensitia Prebio krem pod oczy, najlepiej hipoalergiczny. Takie produkty są często formułowane ze składników mniej drażniących, ale zawierają wystarczającą ilość składników aktywnych do skutecznej pielęgnacji.

W składzie kosmetyków nawilżających pod oczy pożądane są takie składniki jak:

 • kwas hialuronowy,
 • ektoina,
 • aloes,
 • trehaloza,
 • skwalan.

Ich głównym zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody i zapobieganie nadmiernej ucieczce z powierzchni naskórka. Jeśli zadbamy o regularne nawilżanie, możemy zauważyć, że skóra stanie się gładsza, a zmarszczki mniej widoczne. 

Skóra pod oczami z wiekiem staje się coraz bardziej sucha. Jest to spowodowane cieńszym filmem hydrolipidowym i niedoborem glikozaminoglikanów. W przywróceniu nawilżenia pomoże picie codziennie odpowiedniej ilości płynów (dla kobiet ok. 2700 ml) i stosowanie kremów z emolientami np. Emolium Skin Repair dermonaprawczy krem do twarzy, które będą zapobiegać przeznaskórkowej ucieczce wody. 

Co więcej, sucha skóra nie musi być wynikiem starzenia skóry, ale bywa też objawem stanów chorobowych. Jeśli zauważamy dodatkowo łuszczenie i zaczerwienienie,  powinniśmy zastanowić się nad przyczyną. Często bardzo sucha i swędząca skóra towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry (AZS). Jest to przewlekły stan, który nie może być do końca wyleczony, ale można zapobiegać jego nawrotom. Pomogą w tym specjalistyczne łagodne środki myjące i hipoalergiczne kremy nawilżające do skóry z AZS np. Ziaja Med Kuracja Dermatologiczna AZS.

Sucha, zaczerwieniona skóra pojawia się również w przebiegu zapalenia powiek. Jego przyczyny nie są do końca znane, ale wiadomo, że dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i rozwinięcia się stanu zapalnego. Zapalenie powiek jest dość łatwe do rozpoznania, ponieważ towarzyszą mu widoczne gołym okiem zmiany takie jak zaczerwienienie i obrzęk oraz ból.

W celu zapobiegania stanom zapalnym (zwłaszcza pojawiającym się regularnie), zaleca się ograniczenie stosowania kosmetyków do makijażu oczu, oczyszczanie gąbeczki lub pędzla przed każdym użyciem i dokładny demakijaż. Ważne jest też delikatne traktowanie skóry wokół oczu i unikanie pocierania, aby nie doprowadzać do uszkodzeń nabłonka. 

 W przypadku bolesnego, ostrego zapalenia często mamy do czynienia z jęczmieniem, który na szczęście w większości przypadków ustępuje samoistnie. W tym przypadku mogą pomóc ciepłe okłady, łagodne regularne oczyszczanie powiek i delikatny masaż. Czasami mogą być niezbędne lecznicze maści przepisywane przez lekarza.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: SUCHA SKÓRA POD OCZAMI. SKĄD SIĘ BIERZE I JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ?

matka i córka nakładają sobie maseczkę pod oczy

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa

Utrata elastyczności skóry pod oczami jest naturalnym elementem procesu starzenia. Na proces starzenia się skóry pod oczami ma wpływ kilka czynników. Bariera lipidowa działa coraz mniej skutecznie, a suchość sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jest co najmniej kilka przyczyn tego stanu. Przyjrzenie się im pozwala zrozumieć, dlaczego skóra zmienia się z wiekiem. Wyróżnia się trzy typy starzenia w obrębie skóry:

 • wewnątrzpochodne — związane z wiekiem i zmianami hormonalnymi;
 • zewnątrzpochodne — wynikające ze szkodliwego działania promieniowania UV; 
 • starzenie mimiczne, miostarzenie — związane z codziennym ruchem mięśni twarzy. 

Z upływem lat spada synteza kolagenu, a nowo powstające włókna są sztywniejsze i nierównomiernie rozmieszczone. Śmianie się, marszczenie czoła, mrużenie oczu, uśmiechanie się oraz inne ruchy mięśni wokół oczu należą do naturalnej mimiki, która pozwala na ekspresję i charakteryzuje osobowość. Przyczynia się też niestety do powstawania zmarszczek mimicznych. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto się śmiać i wyrażać emocji. Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, ale możemy na niego nieco wpłynąć i oddalić wizję pomarszczonej, luźnej skóry pod oczami.

kobieta przed lusterkiem nakłada maseczkę pod oczy

Możliwe jest zarówno starzenie się bez głębokich zmarszczek, jak i przeciwnie – liczne zmarszczki mimo młodego wieku. Jak dbać o skórę pod oczami, aby przeciwdziałać procesom starzenia? Wiele możemy zdziałać prawidłową pielęgnacją opierającą się na ochronie przeciwsłonecznej, nawilżaniu i kosmetykach anti-aging.

Ochrona przeciwsłoneczna

Ekspozycja na słońce bez filtrów UV może odgrywać dużą rolę w przyspieszaniu procesu utraty jędrności i pojawiania się pierwszych zmarszczek wokół oczu. Uszkodzenia skóry, powstałe w wyniku ekspozycji słonecznej są głównym powodem wiotczenia skóry pod oczami. Promieniowanie słoneczne może też być powodem problemu ciemnienia skóry i pojawiania się cieni pod oczami.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zlikwidować cienie pod oczami? Sprawdzone sposoby

Warto zadbać, aby filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania (UVA+UVB) były stałą częścią rutyny pielęgnacyjnej cały rok. Nawet jeśli za oknem jesień czy zima, promieniowanie UVB jest ciągle obecne. Dla skutecznej prewencji przeciwzmarszczkowej należy  pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej codziennie, jeśli wychodzimy na zewnątrz. Najwyższą ochronę zapewnią nam  filtry o jak największym SPF (np. SPF50). Dzięki nim w znaczącym stopniu przeciwdziałamy fotostarzeniu, a dodatkowo chronimy skórę przed przesuszeniem. 

Niestety, mimo że wiele osób zdaje już sobie sprawę, że ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji, część z nas pomija okolice oczu. Dzieje się tak z obawy o podrażnienie i pieczenie oczu. 

Trzeba jednak zauważyć, że mamy obecnie szeroki wybór filtrów przeciwsłonecznych chemicznych i fizycznych o różnym składzie. Jeśli szukamy łagodnego kremu, warto przyjrzeć się dermokosmetykom z filtrem UV, np. Altruist Dermatologist hipoalergiczny krem do opalania czy SVR Sun Secure Blur delikatny krem ochronny do twarzy Charakteryzują się one mniejszą zawartością substancji potencjalnie drażniących lub alergizujących. Na rynku dostępne są również kremy pod oczy z dodatkowym filtrem przeciwsłonecznym np. Bandi Professional Anti-Aging przeciwzmarszczkowy krem SPF 50. Wśród kosmetyków drogeryjnych również możemy znaleźć propozycje odpowiednie dla podatnych na podrażnienie oczu. Wybierając taki produkt dla siebie, zasięgnijmy opinii innych osób z wrażliwą cerą.

kobieta z kropelkami kremu pod okiem

Kosmetyki anti-aging pod oczy

Skóra pod oczami z wiekiem potrzebuje zastosowania bardziej treściwych kosmetyków, zawierających składniki aktywne. Przede wszystkim powinny się one charakteryzować działaniem ochronnym i regenerującym. Oprócz nawilżających humektantów (nawilżaczy), stosowanych w celu zmniejszenia utraty wilgoci, warto poszukać składników, które zapewnią efekt napiętej i gładkiej skóry.

Część składników zawartych w produktach kosmetycznych pod oczy ma nie tylko udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe, a nawet odmładzające. Jeśli na twojej skórze wokół oczu są już widoczne zmarszczki i zauważyłaś spadek elastyczności, wybierz silniejsze składniki, których działanie jest poparte badaniami:  

 • retinol –  neutralizuje wolne rodniki, aby wzmocnić elastynę i kolagen, pomaga ujędrnić skórę i zmniejszyć wygląd zmarszczek, jego działanie jest poparte wieloma badaniami;
 • pochodne witaminy A (retinoidy) – podobnie jak retinol, tak i retinoidy są skutecznymi produktami, które pomagają redukować drobne linie i zmarszczki oraz poprawiają wygląd skóry;
 • peptydy – to łańcuchy aminokwasów, które naturalnie występują w skórze, stosowane od zewnątrz mogą stymulować produkcję kolagenu i pomagają budować silniejszą barierę ochronną ;
 • czynniki wzrostu (TGF);
 • olejek arganowy –  działa przeciwstarzeniowo na skórę, przejawiając działanie poprawiające elastyczność skóry.
Rada eksperta:

Jeśli używasz retinolu lub retinoidów, przyjrzyj się innym stosowanym kosmetykom. Niektóre produkty, takie jak peelingi kwasowe, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych takich jak łuszczenie się skóry, suchość, lub nadwrażliwość na słońce. Dlatego przy stosowaniu pochodnych witaminy A, zwłaszcza stężonych w serach, zaleca się stosowanie produktów nawilżających i ochrony przeciwsłonecznej.

A w młodym wieku? Nawet jeśli nie dostrzegamy jeszcze głębszych zmarszczek wokół oczu, możemy rozpocząć profilaktykę przeciwzmarszczkową. Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu będzie oznaczać po prostu utrzymywanie jak najlepszej kondycji skóry pod oczami. Pomogą nam w tym składniki takie jak:

 • ceramidy – naturalne lipidy będące elementem tzw. cementu komórkowego, są niezbędne dla dobrego funkcjonowania bariery hydrolipidowej;
 • przeciwutleniacze (np.witamina C, E i A) – substancje, które mogą zapobiegać lub spowalniać uszkodzenia komórek, wywołane przez wolne rodniki, witamina C może też zmniejszać widoczność zmarszczek;
 • skwalan –  składnik naśladujący naturalne lipidy skóry, dzięki czemu jest doskonałym emolientem, ma również działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe, poprawia nawilżenie i jędrność skóry;
 • bakuchiol — to ekstrakt roślinny, który opisuje się jako naturalną, mniej podrażniającą wersję retinolu. Pomaga zapobiegać drobnym zmarszczkom oraz poprawić koloryt i elastyczność skóry

SPRAWDŹ TEŻ: CERAMIDY I PEPTYDY – DLACZEGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA TE DWA SKŁADNIKI?

Jeśli szukasz szybkiego sposobu na gładszą skórę pod oczami, wybierz maskę. 

Produkty tego typu charakteryzują się większą koncentracją składników aktywnych i mogą być okazjonalną częścią pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. 

kobieta z kręconymi włosami ma nałożoną maseczkę pod oczy

Ich największą zaletą jest natychmiastowy efekt poprawy wyglądu okolic oczu. Pomogą szybko poprawić napięcie skóry i szybko uporać się z suchością w okolicach oczu. Mogą być stosowane jako ,,zabieg bankietowy” przed wielkim wyjściem.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne można stosować również w okolicy oczu.Clarins Beauty Flash Peel peeling w płynie z kwasami AHA i BHA Ich stosowanie może przynieść wiele korzyści, choć należy zachować większą ostrożność. Złuszczanie kwasami pomoże rozjaśnić cienie pod oczami, spowodowane przebarwieniami. Nie powinno się jednak z reguły stosować wysokich stężeń bez konsultacji z dermatologiem. Zwykle stosuje się kwas glikolowy, retinoidy lub kwas mlekowy. Peelingi chemiczne mają też zastosowanie w usuwaniu zmian takich jak prosaki. Takie bardzo małe rozsiane cysty, pojawiające się, gdy keratyna – białko, znajdujące się w górnej warstwie skóry – zostaje uwięzione pod powierzchnią skóry. Nie można zapominać, że okolica pod oczami jest bardzo wrażliwa, dlatego po złuszczaniu skóra może wymagać szczególnej troski i stosowania łagodzących toników lub kremów hipoalergicznych

Masaż

Delikatny masaż może poprawić krążenie w naczyniach pod oczami. W tym obszarze często wybierane są techniki drenażu limfatycznego, które pomagają usunąć zastoje i worki pod oczami oraz zapobiegają pojawianiu się nowych. Prosty masaż możemy wykonać w domu. Najpierw należy zmyć dokładnie makijaż, umyć i rozgrzać dłonie i przygotować krem.

Dla pozbycia się opuchlizny i poprawy wyglądu skóry pod oczami możemy wykonać prosty masaż w kilku krokach:

 1. Wykonuj ruchy poklepywania skóry wokół oczu palcem wskazującym i środkowym. Opukiwanie powoduje przepływ krwi.
 2. Przejdź na zewnątrz, wzdłuż brwi, a następnie do wewnątrz, wzdłuż szczytu kości policzkowych w kierunku grzbietu nosa. Zakreśl trzy koła.
 3. Następnie środkowymi palcami mocno uciśnij w górę punkty tuż pod łukami brwiowymi po obu stronach nosa, gdzie powinny zaczynać się brwi.
 4. Potem mocno dociśnij do środka w kierunku nosa, obok kanalików łzowych.
 5. Masuj skronie palcem wskazującym i środkowym, aby zakończyć masaż.

Dla ułatwienia możemy obejrzeć filmiki instruktażowe. Ważne, by wykonywać masaż zgodnie z kierunkiem odprowadzenia limfy.

Wspaniałą rzeczą jest to, że można go wykonywać gdziekolwiek i o każdej porze dnia. Należy zawsze upewnić się, że nie ciągniemy palcami po delikatnej skórze wokół oczu, aby jej nie uszkodzić. 

Kolejnym rodzajem masażu, który może poprawić wygląd skóry pod oczami, jest kobido. Ten rodzaj masażu czerpie z technik drenażu limfatycznego, ale nie tylko. Kobido wykonuje się zazwyczaj w profesjonalnym gabinecie, ponieważ ze względu na złożoność, trudno wykonać go samemu w domu. Daje efekt natychmiastowego, choć krótkotrwałego liftingu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MASAŻ KOBIDO – JAK CZĘSTO GO ROBIĆ I CZY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ GO SAMODZIELNIE?

Do masażu w domu możemy wykorzystać pomocnicze akcesoria i urządzenia. Przyjemne chłodzenie zapewniają jadeitowe lub kwarcowe masażery takie jak płytka gua sha. Przy jej stosowaniu drapie się skórę krótkimi lub długimi pociągnięciami, aby stymulować mikrokrążenie tkanki miękkiej i poprawić odprowadzanie limfy.

kobieta używa masażera gua sha

Nowinką technologiczną są natomiast urządzenia soniczne do masażu twarzy. Dzięki wysokiej częstotliwości wibracji stymulują krążenie, zapewniają poprawę wchłaniania i skuteczniejsze działanie preparatów kosmetycznych. Wspomagają przeciwdziałanie powstawania oznak starzenia i zmęczenia skóry. 

Bardziej zaawansowane masażery soniczne posiadają także dodatkowe funkcje, takie jak krioterapia czy termoterapia.

Masaże wykonywane regularnie mogą znacznie poprawić wygląd okolicy oczu, usunąć worki pod oczami i zapobiec opadaniu powiek.

Zdrowa dieta

Dieta może mieć olbrzymi wpływ na wygląd skóry pod oczami. Duże spożycie soli i mała ilość owoców i warzyw na co dzień to najczęstsze błędy żywieniowe. Odbijają  się one na kondycji skóry, także tej pod oczami. Jeśli chcemy uniknąć matowego i bladego wyglądu oraz zapobiec przedwczesnej utracie jędrności skóry, warto przyjrzeć się zawartości lodówki. 

Karotenoidy zawarte w pomarańczowych i żółtych warzywach pomogą nam poprawić koloryt skóry pod oczami. Przeciwutleniacze, których ogrom znajdziemy w zielonych warzywach liściastych, zapewnią natomiast ochronę przed działaniem wolnych rodników, przyspieszających starzenie się skóry. Warto też zadbać o dostarczanie naturalnych źródeł kolagenu, jakimi są buliony kostne i wodorosty.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel