Rozsądek przede wszystkim, czyli jak często farbować włosy henną i jak robić to bezpiecznie

Choć farbowanie włosów wciąż cieszy się ogromną popularnością, od kilku lat coraz częściej słyszymy o wadach i niebezpieczeństwach związanych z tym zabiegiem. Każda z nas wie przecież, w jaki sposób chemiczna farba wpływa na kondycję naszych czupryn. Niejednokrotnie walczyłyśmy z ich przesuszeniem, łamliwością i kruchością, które zdecydowanie wzmagały się po koloryzacji. Nieraz zastanawiałyśmy się czy istnieje sposób na bezpieczne farbowanie włosów, a odpowiedź z pewnością nas ucieszy. Co zrobić, by bez obaw zmieniać kolor swoich pukli? Zamiast inwestować w chemiczne kosmetyki, które je niszczą, wybierzmy hennę!
Spis treści
Czym jest Henna do włosów?
Henna kojarzy nam się jedynie z bardzo ciemnym brązem lub czernią, ale tak naprawdę za jej pomocą możemy zmienić kolor naszych włosów na czerwony, rudy, miedziany, a nawet jasny brąz. Wachlarz kolorów, który dzięki niej uzyskujemy nie należy jednak do największych zalet tego roślinnego barwnika. Jego najistotniejszym atutem jest brak chemicznych środków negatywnie wpływających na nasze włosy. Henna to bowiem mieszanka naturalnych ziół, które nie tylko farbują, ale również wzmacniają i odżywiają.
Henna – wady i zalety.
Jak często farbować włosy henną? Choć stosowanie henny jest o wiele bezpieczniejsze niż używanie chemicznych farb do włosów, to przy zbyt częstej aplikacji barwnika możemy spodziewać się niepożądanych efektów w postaci przesuszonych włosów. Z tego powodu najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z niej raz na sześć tygodni. Pamiętajmy również, że między kolejnymi farbowaniami, należy używać wyłącznie naturalnych, łagodnych szamponów i odżywek do pielęgnacji włosów, które zapobiegną ich wysuszaniu i łamaniu się.
Wady stosowania henny:
- Wysuszenie włosów – zwłaszcza przy regularnym stosowaniu;
- Długi czas farbowania – nawet do 4 godzin;
- Brak możliwości zdjęcia koloru;
- Nieprzyjemny zapach – utrzymujący się aż do następnego mycia czyli po 48 godzinach;
- Trudny do przewidzenia efekt końcowy – zależy od struktury i naturalnego koloru włosów.
Zalety stosowania henny:
- Zdrowe włosy – henna to naturalna mieszanka ziół, która nie niszczy pasm;
- Brak reakcji alergicznych, które często pojawiają się w przypadku farb chemicznych;
- Trwałość koloru – utrzymuje się nawet do kilkunastu tygodni;
- Piękny wygląd włosów – henna dodaje im blasku, objętości i miękkości;
- Naturalny efekt.
Farbowanie włosów henną – przewodnik krok po kroku
Wiemy już jak często można farbować włosy henną, więc w końcu możemy się zabrać za ich koloryzację! Jak to zrobić? Oto kilka prostych kroków:
Krok 1: Nie eksperymentuj!
Jeżeli nie jesteśmy ekspertkami w zakresie farbowania włosów henną, zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Nie eksperymentujmy z proporcjami, bo bardzo możliwe, że uzyskamy niepożądany efekt, którego nie pozbędziemy się przez co najmniej kilka tygodni
Krok 2: Mycie głowy
Zanim zabierzemy się za farbowanie, najpierw umyjmy głowę szamponem z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Dzięki niej łuski naszych włosów otworzą się i lepiej wchłonią barwnik.
Krok 3: Przygotowanie barwnika
Hennę w postaci proszku rozdrabniamy z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Pamiętajmy, że powstała papka musi być zupełnie gładka – nie możemy zostawić w niej grudek. Dodajemy do niej kilka kropel soku z cytryny, który wspomoże proces farbowania.
Krok 4: Nakładanie i zmywanie henny
Papkę z henny nakładamy na włosy tak jak farbę chemiczną za pomocą specjalnego pędzelka do farbowania. Gdy barwnik będzie równomiernie rozłożony na całej długości włosów, uklepujemy pasma na czubku głowy i owijamy ją folią spożywczą. Następnie nakładamy nań czapkę lub ręcznik. Po 4 godzinach hennę zmywamy wodę. Głowę myjemy dopiero po 48 godzinach.