WŁOSOWE LOVE
08.12.2019

Rozsądek przede wszystkim, czyli jak często farbować włosy henną i jak robić to bezpiecznie

Rozsądek przede wszystkim, czyli jak często farbować włosy henną i jak robić to bezpiecznie

Choć farbowanie włosów wciąż cieszy się ogromną popularnością, od kilku lat coraz częściej słyszymy o wadach i niebezpieczeństwach związanych z tym zabiegiem. Każda z nas wie przecież, w jaki sposób chemiczna farba wpływa na kondycję naszych kosmyków. Niejednokrotnie walczyłyśmy z ich przesuszeniem, łamliwością i kruchością, które zdecydowanie wzmagały się po koloryzacji. Nieraz zastanawiałyśmy się, czy istnieje sposób na bezpieczne farbowanie włosów. Odpowiedź z pewnością nas ucieszy. Co zrobić, by bez obaw zmieniać kolor swoich pukli? Zamiast inwestować w chemiczne kosmetyki, które je niszczą, wybierzmy hennę!

Czym jest Henna do włosów?

Henna kojarzy się jedynie z bardzo ciemnym brązem lub czernią, ale tak naprawdę za jej pomocą możemy zmienić kolor naszych włosów na czerwony (czerwona henna), rudy, miedziany, a nawet jasny brąz (jasnobrązowa henna). Wachlarz kolorów, który dzięki niej uzyskujemy, nie należy jednak do największych zalet tego roślinnego barwnika. Jego najistotniejszym atutem jest brak chemicznych środków negatywnie wpływających na nasze włosy. Henna to bowiem mieszanka naturalnych ziół, które nie tylko farbują, ale również wzmacniają i odżywiają.

Henna – wady i zalety

Jak często farbować włosy henną? Choć stosowanie henny jest o wiele bezpieczniejsze niż używanie chemicznych farb do włosów, to przy zbyt częstej aplikacji barwnika możemy spodziewać się niepożądanych efektów w postaci przesuszonych włosów. Z tego powodu optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z niej raz na sześć tygodni. 

Pamiętajmy również, że między kolejnymi farbowaniami, należy używać wyłącznie naturalnych, łagodnych szamponów, np. naturalnego szamponu świeża trawa, i odżywek do pielęgnacji włosów, które zapobiegną ich wysuszaniu oraz łamaniu się.

Wady stosowania henny:

  • Wysuszenie włosów – zwłaszcza przy regularnym stosowaniu.
  • Długi czas farbowania – nawet do 4 godzin.
  • Brak możliwości zdjęcia koloru – dotyczy to indygo, a nie czystej, rudej henny. Jasną hennę można pokryć np. ciemniejszą, chemiczną farbą, jednak rozjaśnienie indygo nie jest możliwe – pojawią się niebieskie lub zielone pasma, zwane glonem.
  • Specyficzny zapach – utrzymujący się aż do następnego mycia, czyli po 48 godzinach.
  • Trudny do przewidzenia efekt – zależy od struktury i naturalnego koloru włosów.

Zalety stosowania henny:

  • Zdrowe włosy – henna to naturalna mieszanka ziół, która nie niszczy pasm.
  • Mniejsze ryzyko reakcji alergicznych, które często pojawiają się w przypadku farb chemicznych.
  • Trwałość koloru – utrzymuje się nawet do kilkunastu tygodni.
  • Piękny wygląd włosów – henna dodaje im blasku, objętości i miękkości.
  • Naturalny efekt.

ZOBACZ TEŻ:

Farbowanie włosów henną – przewodnik krok po kroku

Wiemy już, jak często można farbować włosy henną, więc w końcu możemy się zabrać za ich koloryzację! Jak to zrobić? Oto kilka prostych kroków:

Krok 1: Nie eksperymentuj!

Jeżeli nie jesteś ekspertką w zakresie farbowania włosów henną, zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Nie eksperymentuj z proporcjami, bo bardzo możliwe, że uzyskasz niepożądany efekt, którego nie pozbędziesz się przez co najmniej kilka tygodni.

Krok 2: Mycie głowy

Zanim zabierzesz się za farbowanie, umyj głowę szamponem z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Dzięki niej łuski Twoich włosów otworzą się i lepiej wchłoną barwnik.

Krok 3: Przygotowanie barwnika

Hennę w postaci proszku rozdrobnij z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Pamiętaj, że powstała papka musi być zupełnie gładka – nie możesz zostawić w niej grudek. Dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny, który wspomoże proces farbowania.

Krok 4: Nakładanie i zmywanie henny

Papkę z henny nakładaj na włosy tak jak farbę chemiczną za pomocą specjalnego pędzelka do farbowania. Gdy barwnik będzie równomiernie rozłożony na całej długości włosów, uklep pasma na czubku głowy i owiń ją folią spożywczą. Następnie nałóż na to czapkę lub ręcznik. Po 4 godzinach zmyj hennę ciepłą wodą. Głowę umyj najwcześniej po 48 godzinach.

Jak często farbować włosy henną?

Henna do włosów dla wielu osób szybko staje się ulubioną metodą koloryzacji. Nawet specyficzny, nieco torfowy zapach z czasem da się polubić – a co więcej, niektórzy uważają go za wręcz przyjemny. Henna do włosów wpływa korzystnie na ich wygląd i strukturę – bo efekt koloryzacji jest dość naturalny, a kolor dłużej jest nasycony, niż w przypadku farb chemicznych, z których pigment może szybko się wypłukiwać.  

Warto dodać również, że hennowa mieszanka nakładana na skórę głowy, działa na nią peelingująco. Podczas farbowania dodatkowo zapewnisz więc włosom i skórze głowy rytuał głęboko oczyszczający. 

Wydaje się więc, że farbowanie henną przynosi same korzyści i częste sięganie po mieszankę koloryzującą jest jak najbardziej wskazane. W zasadzie tak właśnie jest, jednak warto mieć na uwadze to, że henna może przesuszać włosy i pielęgnacja po farbowaniu nią powinna być ukierunkowana na intensywne nawilżanie pasm. Jest jednak pewien sposób, który pomoże zniwelować ten problem. To dodanie do mieszanki żelu lnianego (tzw. glutka lnianego). Powstaje on podczas gotowania siemienia lnianego. Śmiało można zmieszać go z wodą, którą zalewasz sproszkowaną hennę. Żel lniany chroni pasma przed przesuszeniem, a włosy tuż po farbowaniu od razu są zmiękczone i bardziej błyszczące. 

Jak często wykonywać hennowanie włosów? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać, a także od tego, w jakiej kondycji są Twoje włosy. Wielokrotne farbowanie henną prowadzi do nadbudowania się jej na włosach – z czasem będą nie tylko pogrubione, ale także ich kolor będzie nieco ciemniejszy i głębszy. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Hennowanie włosów staje się dziś na tyle popularnym zabiegiem koloryzacji, że coraz łatwiej znaleźć można nawet salony fryzjerskie, które oferują taką usługę.

Pamiętaj jednak o tym, że wciąż zbyt wiele produktów nazywanych henną nawet obok niej nie stało. Aby więc w pełni wykorzystać potencjał i korzyści płynące z koloryzacji henną, zawsze wybieraj produkty w 100% naturalne, pochodzące z zaufanych źródeł. W przeciwnym wypadku efekty mogą być nieprzewidywalne, a nawet odwrotne do zamierzonych i zamiast wzmocnić włosy – zniszczysz je.

Henna po aplikacji na włosy

Hennowanie włosów – kiedy kolejne farbowanie?

Przy farbowaniu henną odrost pojawia się tak samo szybko, jak w przypadku chemicznego farbowania. Jeśli więc naturalny kolor włosów mocno odcina się od tego farbowanego, to maskowanie go co 2-4 tygodnie (w zależności od tego, jak szybko rosną Ci włosy) będzie konieczne. 

Jeśli chcesz utrzymać jasnorudy kolor, to uważaj ze zbyt częstym hennowaniem – bo kolor się nadbuduje, a więc pogłębi i przyciemni. Rozwiązaniem może być farbowanie samego odrostu farbą drogeryjną, a na długości kolor możesz odświeżać tonerami. 

Jeżeli jednak dążysz do bardziej nasyconego odcienia i głębszego koloru, to farbowanie nawet co 2-3 tygodnie będzie w porządku. Pamiętaj jednak o tym, aby pomiędzy kolejnymi zabiegami łagodnie oczyszczać włosy i nawilżać je odżywkami oraz maskami do włosów

PRZECZYTAJ TEŻ:

Henna na włosy – pielęgnacja po malowaniu

Henna na włosy to dla wielu osób doskonała alternatywa dla koloryzacji chemicznej. Choć farbowanie włosów henną jest czasochłonne i nieco bardziej skomplikowane niż użycie gotowej mieszanki koloryzującej z drogerii, to jednak efekt jest wart poświęceń. 

Farbowanie henną to dobre rozwiązanie dla wielu kobiet i mężczyzn, jednak aby podtrzymać efekt koloryzacji, o włosy trzeba dbać. Jak? Podobnie jak o włosy koloryzowane farbą. Do codziennego mycia stosuj więc łagodne szampony, najlepiej te przeznaczone do włosów farbowanych. Pielęgnację uzupełniaj również odżywkami i maskami nawilżającymi lub do włosów farbowanych. 

Jeśli kolor po farbowaniu henną szybko traci nasycenie i staje się płytki i mało wyrazisty, a nie chcesz farbować włosów co tydzień czy dwa, to dla podtrzymania efektu pomiędzy kolejnymi koloryzacjami używaj odżywek odświeżających kolor lub tonerów. 

Pamiętaj, aby cieszyć się piękną czupryną, trzeba dbać o odpowiednią pielęgnację!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel