ZADBANA SKÓRA
01.11.2020

Kwas salicylowy na twarz i nie tylko. Na co pomaga?

Kwas salicylowy na twarz i nie tylko. Na co pomaga?

Choć wszyscy marzymy o pięknej i zdrowej cerze, to niestety wielu z nas boryka się z problemami rozszerzonych porów,nadmiernego wydzielania sebum oraz powracającego trądziku. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepiej postawić na kwas salicylowy lub dobrej jakości kosmetyki z jego zawartością. Tego rodzaju preparaty szybko i skutecznie poprawią kondycję naszej skóry, sprawiając, że nasza buzia znowu stanie się piękna i promienna.

Co to jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy należy do grupy BHA, czyli beta-hydroksykwasów, które często stosowane są zarówno w farmakologii, jak i w kosmetyce. Związek ten po raz pierwszy został wyodrębniony w XIX w. przez niemieckiego naukowca Hermanna Kolbego, który w tym celu wykorzystał korę wierzby białej. Jego odkrycie sprawiło, że kwas salicylowy stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych związków chemicznych oraz pozwoliło na szybszy rozwój medycyny.

Kwas salicylowy jest wydzielany syntetycznie i ma postać drobnego białego proszku lub bezbarwnych, igiełkowatych kryształków. W kosmetykach należy szukać go pod nazwą Salicylid Acid. W produktach do pielęgnacji skóry można często spotkać trzy klasy kwasów: alfa-hydroksykwasy (AHA), poli-hydroksykwasy (PHA) i beta-hydroksykwasy (BHA). Grupa kwasów BHA jest niewielka, ponieważ zalicza się do niej tylko kwas salicylowy. Oznacza to, że część hydroksylowa cząsteczki jest oddzielona od części kwasowej dwoma atomami węgla. Dzięki tej strukturze kwas salicylowy jest lepiej rozpuszczalny w oleju, dzięki czemu może przenikać przez warstwy lipidowe między komórkami skóry i dokładniej wnikać w pory skóry. Dla porównania, kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, co stanowi podstawową różnicę między tymi dwoma rodzajami substancji.

Kwas salicylowy jest również środkiem złuszczającym. Jego działanie umożliwia rozbicie komórek skóry oraz ich złuszczanie. Jedną z przyczyn trądziku jest fakt, że komórki skóry nie zachowują się normalnie i zamiast złuszczać się w zdrowym cyklu komórkowym, zlepiają się ze sobą i zatykają pory, tworząc cysty i zaskórniki. Kwas salicylowy powoduje zmiękczenie i złuszczanie wierzchniej warstwy komórek skóry, co odblokowuje zaczopowane ujścia mieszków włosowych.

Na co stosować kwas salicylowy?

Kwas salicylowy jest jednym z największych wrogów trądziku. Pomaga skórze pozbyć się martwych komórek, oczyszcza zatkane pory oraz zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk. W ten sposób zwalcza uporczywe pryszcze i przyspiesza proces gojenia. Jakie są pozostałe właściwości kwasu salicylowego?

· Kwas salicylowy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze;

· Wspomaga pielęgnację i regenerację skóry, w tym skalpu, cery i skóry stóp;

· Działa złuszczająco i dlatego jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej;

· Wnika w głębokie warstwy skóry, docierając aż do mieszków włosowo-łojowych, dzięki czemu istotnie wspomaga walkę z nadmiarem sebum;

· Przyczynia się do redukcji łupieżu i dlatego często jest wykorzystywany przy produkcji szamponów przeciwłupieżowych;

· Oczyszcza i zawęża pory;

· Hamuje proces nawarstwiania się martwych komórek naskórka i stymuluje jego odnowę;

· Zmniejsza widoczność nieestetycznych blizn;

· Działa odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo;

· Dobrze sprawdza się przy usuwaniu odcisków;

· Leki z kwasem salicylowym są polecane osobom zmagającym się z takimi dolegliwościami jak atopowe i łojotokowe zapalenia skóry, liszaj, łuszczyca i inne.

Zalety kwasu salicylowego

Kosmetyki z kwasem salicylowym zalecane są osobom o skóry skłonnej do zanieczyszczonych porów i trądziku. Kwas salicylowy działa delikatniej niż kwasy AHA. Z tego powodu można go stosować również przy cerze suchej z zanieczyszczonymi porami, po uprzednim wypróbowaniu na wybranym fragmencie skóry.Choć zalet regularnego stosowania kwasu salicylowego jest wiele, to do najważniejszych należą:

· Zapobieganie pojawianiu się wyprysków i redukcja trądziku;

· Złuszczanie martwego naskórka;

· Hamowanie procesu nadmiernego wydzielania sebum;

· Wspomaganie procesów regeneracji naskórka;

· Regulacja odnowy komórkowej skóry;

· Łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień;

· Redukcja przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry;

· Zwiększenie gęstości skóry oraz stymulacja produkcji kolagenu pozwalające na rezygnację ze stosowania silnych kremów przeciwzmarszczkowych;

· Wspomaganie działania niektórych kosmetyków, zwłaszcza tych z dużą zawartością witamin A i C;

· Poprawa ogólnej kondycji skóry;

· Redukcja łupieżu

· Zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych w okolicach mieszków włosowych.

Kwas salicylowy. Wady

· Niestety korzystanie z kwasu salicylowego wiąże się również z możliwością pojawienia się pewnych dolegliwości. Chociaż kwas salicylowy jest ogólnie uważany za bezpieczny, może powodować podrażnienia skóry przy pierwszym użyciu. Może on również usuwać zbyt dużo oleju, powodując suchość i potencjalne podrażnienia. Jakich skutków ubocznych można się spodziewać?

· Przy stosowaniu tego typu związku chemicznego często występuje pieczenie, rumień, wysypka lub nadmierne łuszczenie naskórka;

· Dodatkowo podczas kuracji z zastosowaniem kwasu salicylowego należy unikać ekspozycji na słońce oraz nie wolno korzystać z solarium.W ciągu dnia trzeba koniecznie nakładać na skórę krem z filtrem SPF 50.

· Inne potencjalne skutki uboczne obejmują: mrowienie lub kłucie skóry, uczucie ściągania lub swędzenie. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, warto najpierw przetestować produkt punktowo w mało widocznym miejscu, aby zaobserwować reakcję skóry. Jeśli mamy już pewność, że skóra dobrze reaguje, można nakładać produkt na cały obszar, który jest objęty problemem.

· Kosmetyki i produkty farmaceutyczne z kwasem salicylowym nie mogą być używane przez osoby uczulone na salicylany, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej;

Kwas salicylowy. Jak stosować?

Planując korzystanie z kwasu salicylowego lub kosmetyków z jego zawartością, należy pamiętać o tym, że:

· Wybrany przez nas produkt w swoim składzie powinien zawierać co najmniej 1-2% kwasu;

· Przy cerze tłustej kosmetyków z kwasem należy używać codziennie;

· Posiadając cerę wrażliwą, lepiej wybierać preparaty o mniejszym stężeniu kwasu i co kilka miesięcy robić sobie od nich kilkutygodniową przerwę;

· Terapię kwasem zawsze należy uzupełnić dobrej jakości kremami albo serami nawilżającymi skórę;

· Podczas kuracji kwasem warto korzystać z dobrej jakości kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem;

· Nie stosujmy produktów z kwasem salicylowym na dużych powierzchniach ciała, ani na wszelki wypadek, gdy skóra tego nie wymaga.

· Jeżeli przyjmujemy inne leki, warto skonsultować wybór preparatów z lekarzem.

· Sera z kwasem salicylowym zaleca się stosować wyłącznie na noc.

Czy każdy może stosować kwas salicylowy?

Stężenie większości dostępnych bez recepty kremów i środków czyszczących z kwasem salicylowym - często na poziomie 2% - nie jest wysokie. Te produkty zazwyczaj są dobrze tolerowane, chociaż w pierwszym kontakcie warto zachować ostrożność. Przez pierwsze dnie można nakładać kosmetyk co drugi dzień. Jeżeli skóra dobrze zareaguje, można przejść do codziennego stosowania. Należy też zawsze pamiętać o stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej ( SPF 30 lub 50).

W zależności od stężenia kwasu i typu skóry, niektóre osoby mogą zaobserwować nadmierną suchość, intensywne złuszczanie, zaczerwienienia lub podrażnienia. Z tego powodu posiadacze cery suchej lub wrażliwej powinni unikać preparatów z kwasem salicylowym lub stosować je punktowo. Warto zrezygnować z nich także, jeśli borykamy się z alergią skórną, stanami zapalnymi skóry, chorobami autoimmunologicznymi oraz opryszczką. Nie jest to również najlepszy wybór dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią lub w czasie przyjmowania leków rozrzedzających krew. Ponadto produkty z tą substancją nie sprawdzą się w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik torbielowaty. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza dermatologa i przyjmowanie leków doustnych.

Kwas salicylowy jest najodpowiedniejszy dla osób o skórze tłustej i z powierzchownym trądzikiem, głównie zaskórnikami. Dodanie kwasu salicylowego do rutynowej pielęgnacji cery tłustej może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i zmniejszeniu jego wydzielania. Z tego powodu osoby, które chcą leczyć powierzchowne zmiany trądzikowe, takie jak zaskórniki, powinny stosować kwas salicylowy.

Rada:
Pamiętaj, że aby zobaczyć efekty po kosmetyku z kwasem salicylowym, musisz uzbroić się w cierpliwość. Wszelkie kwasy mają świetne i zauważalne działanie na skórę, jednak wymagają systematyczności.

Top 3 – poznaj najlepsze produkty

· Nacomi Next Level No More Pores Kwas Salicylowy 2% - produkt oczyszcza zatkane pory oraz niweluje niedoskonałości. Ponadto ogranicza wydzielanie sebum. W ten sposób skutecznie zapobiega powstawaniu nowym wypryskom. Łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza widoczność przebarwień, pozostawiając skórę równą i gładką.
· Bandi PRO Care z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym – kosmetyk wypełnia kilka zadań jednocześnie. Z jednej strony działa antybakteryjnie i jest pomocny dla osób z cerą tłustą i trądzikową, a z drugiej strony wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Złuszcza martwy naskórek, rozjaśnia przebarwienia i rewitalizuje skórę.
· Sylveco rumiankowy żel do mycia twarzy – wyjątkowy preparat z kwasem sailcylowym 2%, który działa antybakteryjnie, a jednocześnie jest hipoalergiczny i działa kojąco i łagodząco na skórę. Dokładnie oczyszcza, łagodzi podrażnienia i regeneruje naskórek.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel