ZADBANA SKÓRA
24.11.2022

Trądzik a opalanie, czyli jak słońce wpływa na cerę

Trądzik a opalanie, czyli jak słońce wpływa na cerę

Zdrowa i piękna skóra wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości, dlatego poszukiwanie metod na walkę z trądzikiem spotyka się z entuzjazmem osób borykających się z niedoskonałościami cery. Opalanie może przynieść chwilową poprawę, dlatego po powrocie z wakacji zaobserwować można wyciszenie zmian trądzikowych i wyrównanie kolorytu skóry. To jednak tylko chwilowa reakcja - później najczęściej przychodzi pogorszenie. Sprawdź, jak słońce wpływa na trądzik i czy opalanie pomaga, czy przeszkadza w leczeniu zmian.

Słońce a trądzik – warto opalać zmiany trądzikowe?

Kąpiele słoneczne i wodne, w basenie i w słonej wodzie morskiej prowadzą do zasuszenia krost na skutek redukcji wytwarzania łoju. Osoba dotknięta trądzikiem odnosi złudne wrażenie, iż stan cery uległ poprawie, niestety jest to chwilowa euforia. Gruczoły łojowe nie zaprzestają wytwarzać sebum pod wpływem promieniowania słonecznego. Wskutek procesu keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka, skóra wydaje się gładsza, a krosty mniej widoczne. 

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Finalny efekt jest jednak taki, że w pewnym momencie gruczoły łojowe celem odzyskania równowagi zaczynają pracę na zwiększonych obrotach, a biorąc pod uwagę pogrubienie skóry, mamy do czynienia z zatykaniem porów i powstawaniem zaskórników narażonych na rozwój stanów zapalnych. Intensywna produkcja sebum koreluje ze spotęgowanym namnażaniem się bakterii P. acnes odpowiedzialnych za rozwój trądziku, dla których łój jest idealną pożywką, zwłaszcza podczas upałów. Wysokie temperatury, pot i nadaktywność gruczołów łojowych, oznacza zwielokrotnienie ilości wyprysków i rozwój stanu zapalnego. Często do zaostrzenia objawów trądziku dochodzi jesienią, kiedy efekt muśniętej słońcem skóry znika i trzeba borykać się ze skutkami jej wysuszenia, czyli całą kaskadą procesów związanych ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik dorosłych – plaga XXI wieku

Bezpieczna ekspozycja skóry trądzikowej na działanie słońca

Pamiętaj, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe nie tylko dla skóry tłustej, trądzikowej, ale dla każdego rodzaju skóry i przyczynia się do przyspieszonego jej starzenia. Opalanie uszkadza włókna kolagenowe, co doprowadza do obniżenia jędrności i elastyczności skóry. Dochodzi także do utraty zawartości kwasu hialuronowego, czyli związku odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniego stopnia nawilżenia skóry. Warto także wspomnieć o uszkadzającym działaniu promieniowania UVA i UVB na DNA komórek, co doprowadza do zmian patologicznych w naskórku, tkance łącznej i w naczyniach krwionośnych.

blondynka u brunetka leżą na plecach na kamiennej posadzce

SPRAWDŹ TEŻ: Olej kokosowy do opalania

Jeśli chcesz korzystać z kąpieli w promieniach słońca, rób to z umiarem i odpowiednio zabezpiecz skórę kremami z wysokim filtrem. Unikaj ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach 11.00-16.00. Przed wyjściem na dwór zaaplikuj na skórę krem z filtrem SPF 50. Krem powinien mieć lekką formułę, by nie powodował zapychania porów. Zwróć uwagę na Iwostin Solecrin Puritin krem ochronny dla skóry tłustej i trądzikowej, SPF 50 +. Ponawiaj nakładanie kosmetyku z filtrem po upływie 2 godzin, a także po kąpieli, wytarciu ciała ręcznikiem.

SPRAWDŹ TEŻ: Przebarwienia posłoneczne. Jak sobie z nimi radzić?

Pielęgnacja skóry trądzikowej po opalaniu

Jak widzisz, opalanie nie jest cudownym lekarstwem na trądzik, a tymczasowa redukcja ilości wyprysków, odbije się niekorzystnie na wyglądzie skóry po wakacjach. 

Wypróbuj:

Raz lub dwa razy w tygodniu nałóż na skórę peeling enzymatyczny, który usunie zrogowaciały naskórek i zapobiegnie zatykaniu porów.

Skorzystaj z maseczek zawierających naturalne glinki będące bogactwem minerałów takich jak żelazo, fosfor, magnez, krzem, potas i sód. Glinki występują w różnych kolorach, dlatego w zależności od problemu z jakim się borykasz, wybierz odpowiedni produkt. Dla cery tłustej idealna będzie glinka zielona lub niebieska.

Skóra trądzikowa pokryta jest dużą ilością sebum przez co może wydawać się, że nie potrzebuje ona nawilżenia. Jest to mylne założenie, bowiem terapia stosowana w leczeniu trądziku powoduje przesuszenie skóry. Typowym przykładem są kosmetyki zawierające kwas salicylowy, który posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, złuszczające i regulujące pracę gruczołów łojowych, ale może doprowadzić do przesuszenia cery. Ważne jest zachowanie umiaru w stosowaniu produktów z powyższym kwasem. Jeśli używasz toniku z tym najbardziej popularnym przedstawicielem kwasów BHA, zrezygnuj z zakupu żeli i kremów z jego zawartością.

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Wybieraj kosmetyki nawilżające o niekomedogennej formule, które pomogą utrzymać odpowiednie nawilżenie opalonej skóry:

Porada eksperta:

Po zakończeniu opalania wejdź pod natrysk i oczyść ciało delikatnym środkiem myjącym, który oczyści pory oraz wyreguluje produkcję sebum. Nie dopuszczaj do spędzania kilkunastu godzin ze skórą pokrytą warstwą kosmetyków, potu i zanieczyszczeń. 

uśmiechnięta kobieta opala się w okularach przeciwsłonecznych

Krosty od słońca - acne Mallorca

Krosty po opalaniu mogą pojawić się u osób, które nie mają problemów z wypryskami trądzikowymi. To zjawisko nazwano acne Mallorca, tudzież trądzikiem wiosennym, który ujawnia się wskutek zbyt długiego narażenia skóry na wpływ promieniowania UV. Związane jest to ze zwiększoną produkcją łoju, której towarzyszy wzmożone rogowacenie skóry, jako reakcja na światło słoneczne. Aby zapobiec rozwojowi krost od słońca należy aplikować kosmetyki zapewniające wysoką ochronę przeciwsłoneczną począwszy od miesięcy wiosennych, nie czekając aż temperatura za oknem sięgnie 25°C.

Solarium a trądzik

Solarium na trądzik? Istnieje wielu zwolenników tej teorii, natomiast należy zdecydowanie podkreślić, że opalanie w solarium zaostrza zmiany skórne. 

Tak, jak przy tradycyjnym opalaniu, promieniowanie wytwarzane przez lampy solaryjne wysusza skórę, doprowadza do pogrubienia warstwy rogowej naskórka, co w ostatecznym rozrachunku utrudnia wydostanie się sebum na powierzchnię i skutkuje wysypem niedoskonałości. W rezultacie obserwuje się rozwój zaskórników i mikrocyst narażonych na atak bakterii P. acnes.

kobieta opala się w solarium

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel