ZADBANA SKÓRA
23.06.2022

Krem z filtrem. Jak i ile nakładać?

Krem z filtrem. Jak i ile nakładać?

Krem z filtrem jest skuteczny tylko wtedy, gdy nałożymy go na skórę w odpowiedniej ilości. Liczy się więc dawka kremu oraz częstotliwość aplikacji. Sprawdź, jak skutecznie stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, by chroniły Twoją skórę kompleksowo i przez długi czas.

Jakie znaczenie ma ilość kremu z filtrem?

Deklarowany przez producenta współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF opiera się na na założeniu, że zastosowana zostanie warstwa ochrony przeciwsłonecznej o grubości 2 mg/cm. Nie wydaje się to dużą ilością, ale to i tak więcej niż większość z nas nakłada na skórę. Nawet jeśli dobrze wiemy, aby stosować go obficie, według obserwacji badaczy najczęściej używana jest tylko około jedna czwarta (0,5 mg/cm2 ) zalecanej ilości. 

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna. Wszystko, co musisz wiedzieć

Skuteczność SPF jest powiązana z ilością filtrów przeciwsłonecznych nakładanych na skórę.

Według jednego z badań nałożenie połowy zalecanej ilości kremu przeciwsłonecznego (1,0 mg/cm²) nie daje większej ochrony niż SPF 10, nawet przy użyciu filtra z SPF 50. Jak już wiemy, większość ludzi stosuje jeszcze mniej. Część nowych badań daje nieco bardziej optymistyczne wyniki, które wskazują na to, że spadek ochrony jest wprost proporcjonalny. To oznacza, że po zaaplikowaniu połowy zalecanej ilości kremu z filtrem jego wskaźnik ochrony SPF również spada o połowę.

Aplikacja kremu z filtrem

Jaką ilość kremu z filtrem nakładać?

Zastosowanie odpowiedniej ilości kremu jest wyzwaniem, ponieważ trudno jest wizualnie oszacować, jaka ilość kremu odpowiada zalecanej. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, w okresie wiosenno-letnim, ilość wystarczająca do skutecznego pokrycia całego ciała to ok 30 ml – czyli tyle, ile może się zmieścić w jednej ręce. Co ważne, kremy ochronne należy nakładać zarówno na skórę odkrytą, jak i chronioną ubraniem.

Żeby ocenić, ile kremu powinniśmy nałożyć, możemy zastosować regułę łyżeczki od herbaty. Według niej 1 łyżeczka od herbaty kremu z filtrem (ok. 5 ml) powinna być stosowana na twarz, głowę i szyję (jako całość), 1 łyżeczka na każde ramię i przedramię, 2 łyżeczki na tułów (przód i tył) i po 2 łyżeczki na każdą nogę. 

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna – filtry mineralne

Innym sposobem jest wykorzystanie metody dwóch palców. Zakłada ona, że na każdy z wymienionych obszarów (w tym twarz, głowę i szyje) wystarczy nałożyć ilość kremu pokrywającą cienką strużką długość dwóch środkowych palców. Ta metoda może być dość niedokładna, ponieważ ilość kremu jaką wyciśniemy będzie zależała od naszej siły i konsystencji produktu.

Ilość kremu potrzebną do zastosowania na twarz możemy także oszacować za pomocą maseczki w płachcie. Wystarczy, że będziemy mieć maseczkę, która jest dobrze dopasowana do naszej twarzy (zdarzają się maseczki większe i mniejsze) i obliczymy jej powierzchnię. Wykorzystujemy do tego wzór:

Powierzchnia = a x b x 3,14, gdzie a i b to długości boków maseczki złożonej ,,na dwa razy’’.

Wynik da nam mniej więcej powierzchnię naszej twarzy, którą należy pomnożyć razy 2, aby uzyskać potrzebną ilość kremu w miligramach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna – naturalne oleje

Warto też pamiętać, aby starannie i równomiernie nakładać filtr na całą skórę i nie wmasowywać go w nią zbyt mocno. Dzięki temu cała powierzchnia skóry uzyska jednakową ochronę.

kobieta trzymająca krem z filtrem

Co się stanie, jeśli nałożymy za mało kremu z filtrem?

Ustalona odgórnie grubość warstwy kremu 2 mg/cm2 jest przyjęta ze względu na to, że daje w badaniach nad SPF kremów dobre wyniki i pozwala równomiernie pokryć skórę. Niestety, jak pokazują obserwacje, zwykle kremu stosujemy zbyt mało – zwłaszcza na twarz. Trudno też za każdym razem nałożyć dokładnie taką samą ilość. Dlatego badacze proponują, aby nakładać krem z filtrem dwukrotnie. Pierwsza warstwa powinna być nałożona około 30 minut przed wyjściem, a druga zaraz przed nim. Dzięki wykorzystaniu tego sposobu możemy stosować mniejszą ilość kremu za jednym razem. Pamiętajmy, że nawet mniejsza ilość kremu z filtrem jest lepsza niż jego brak!

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

3 podstawowe zasady

Czy reaplikacja jest konieczna?

Interesując się ochroną przeciwsłoneczną, często można trafić na zalecenie ponownego nakładania kremu co dwie godziny. Wiele osób nie wyobraża sobie smarowania – zwłaszcza twarzy-  tak często. Jednym z najczęstszych głosów przeciw jest to, że skóra po nich nienaturalnie się błyszczy, a makijaż ulega natychmiastowemu zniszczeniu.

Czy faktycznie trzeba powtarzać aplikację co dwie godziny? Niekoniecznie. Częste stosowanie filtrów zapewni nam oczywiście maksymalną ochronę, jednak wiele wskazuje na to, że nie jest to koniecznością. Schemat dokładania ochrony co dwie godziny ma co prawda zastosowanie podczas upałów, na plaży, tam gdzie jesteśmy narażeni na wpływ wody i podczas intensywnej aktywności fizycznej. Jednak jeśli stosujemy filtr na co dzień, w ramach prewencji przeciwzmarszczkowej, ochrona utrzymuje się znacznie dłużej. Pierwsza aplikacja preparatu z filtrem powinna odbyć się zawsze 15–30 minut przed wyjściem z domu i, jeśli nie ma ostrego słońca, może być spokojnie powtórzona za 3-4 godziny.

kobieta używa spray'u z filtrem

Miejsce kremu z filtrem w codziennej rutynie

Gdzie w codziennej rutynie pielęgnacji powinno się znaleźć miejsce dla kremu z filtrem? Po pierwsze, z pewnością powinnyśmy go nakładać rano. Poranna rutyna pielęgnacji u każdego z nas może wyglądać trochę inaczej, ale zawsze powinien się w niej znaleźć krem ochronny z SPF

Dla skuteczności jego działania nie ma znaczenia, w którym kroku go nałożymy. Jednak jeśli chcemy aby wszystkie składniki z innych stosowanych produktów (np. toniku czy kremu) miały szansę się wchłonąć, najbezpieczniej będzie stosować krem z filtrem na końcu pielęgnacji.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna włosów

odstęp czasowy, reaplikacja

Co z makijażem?

Jest kilka możliwości. Makijaż można nałożyć przed lub po zastosowaniu filtra przeciwsłonecznego, ale można też użyć kremu BB/CC z SPF. Każdy krem ochronny zachowuje się trochę inaczej na skórze. Wiele też zależy od tego, jaki typ cery posiadamy.

Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie kosmetyków 2w1, czyli kremów koloryzujących z filtrem SPF. Mamy do wyboru produkty mocno (krem CC) i lekko (krem BB) kryjące z filtrem, które przy okazji często działają nawilżająco. Jest tu jednak pewien haczyk. W przypadku wielu kremów BB lub CC trudno będzie nam nałożyć zalecaną ilość 2 mg/cm2 nie tworząc efektu maski. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być częstsza reaplikacja.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży

Następnym sposobem jest nałożenie makijażu na samym końcu. Aby ułatwić sobie zadanie i zapobiec np. rolowaniu produktu, warto poczekać około 20 min po aplikacji kremu z filtrem. W tym czasie produkt się wchłonie, a skóra lepiej przyjmie następne produkty. Przed nałożeniem podkładu możemy przypudrować twarz. W makijażu na krem z filtrem świetnie sprawdzają się kosmetyki (róże, brązery) w formie kremowej. Ważne, aby podczas ich nakładania wykonywać ruchy stemplujące, a nie rozcierające. W innym wypadku możemy zetrzeć ochronę niektórych miejscach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Krem z filtrem możemy też nałożyć na samym końcu. Są obecnie dostępne filtry w matowym lub półmatowym wykończeniu, dzięki którym nie musimy się obawiać o tłustą, świecącą warstwę pozostawioną na świeżym make-u

Rada eksperta:

Do reaplikacji w ciągu dnia, zwłaszcza latem przydają się preparaty przeciwsłoneczne w formie mgiełki lub sprayu. Wystarczy spryskać twarz, aby przywrócić ochronę przeciwsłoneczną na odpowiednim poziomie a makijaż pozostanie na swoim miejscu.

autorka: Katarzyna Kopycińska, biotechnolożka

krótkowłosa kobieta uśmiechnięta na plaży



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel