WSZYSTKO O PERFUMACH
03.11.2020

Test trwałości perfum. Które pachną najdłużej?

Test trwałości perfum. Które pachną najdłużej?

Wybierasz ulubiony zapach, spryskujesz nim włosy, skórę albo ubrania… a i tak ulatnia się on szybciej, niż byś tego chciała. Nie zawsze problem tkwi w tym, że stosujesz mniej trwałą wodę toaletową lub wodę kolońską zamiast wody perfumowanej lub perfum. Na to, jak długo zapach utrzyma się na konkretnej powierzchni, ma wpływ wiele czynników. Dowiedz się więcej!

Co wpływa na ulotność zapachów?

Rola zapachu jest nie do przeceniania. Doskonale ujął to w „Pachnidle” Patrick Suskind, obdarzając głównego bohatera Grenouille’a węchem absolutnym, czyniąc go jednocześnie jedyną żyjącą istota pozbawioną naturalnego zapachu. Potrzeba zdefiniowania własnego aromatu, a przez to i przynależności, pchnęła go w odmęty szaleństwa i morderstw. 

To, co wyłania się z powieści Suskinda, czujesz być może instynktownie – silny aromat, dopasowany do charakteru podnosi pewność siebie, dodaje wiary we własne możliwości, a nawet zwiększa wrażenie sprawczości.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Niestety bez względu na to, czy stosujesz ulotną wodę kolońską, wodę toaletową czy trwalsze perfumy lub wodę perfumowaną – zapach w końcu się ulatnia. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, musisz wiedzieć, jak skomponowane są perfumy i wody zapachowe.

Aromatyczna kompozycja to zasługa starannie dobranych olejków eterycznych. Tworzą harmonię trzech nut:

 • nuty głowy, która jest bardzo ulotna i służy przede wszystkim odświeżeniu (stanowi 20–25% kompozycji),
 • nuty serca, która utrzymuje się przez kilka godzin (stanowi 20–25% kompozycji),
 • nuty bazowej, która jest najtrwalsza i utrzymuje się nawet do dwóch dób (stanowi 50–55% kompozycji).

Właśnie dlatego do skomponowania nuty głowy wykorzystuje się ulotne olejki cytrusowe, nuty serca – akcenty kwiatowe, a także korzenne, owocowe oraz drzewiaste, natomiast nutę bazy tworzą przeważnie słodkie i ciężkie: drzewo sandałowe, wanilia, piżmo, cedr i ambra.

Jednak same olejki eteryczne nie wystarczą, by perfumy były wystarczająco trwałe. Dlatego też konieczne jest zastosowanie utrwalaczy. Są to oleiste, ale i rozpuszczalne w wodzie oraz etanolu substancje zwierzęce lub roślinne. Utrwalaczem mogą być: żywice, balsam tolu, piżmo, ambra, cybet, mech dębowy, masło irysowe, ekstrakt labdanum, a także związki syntetyczne.

Perfumy czy woda zapachowa? To ma znaczenie!

Potocznie perfumami nazywasz zapewne każdy zapach kupiony w drogerii, którym spryskujesz skórę, włosy lub ubranie. Tymczasem ich rozróżnienie jest kluczowe dla uzyskania oczekiwanej trwałości zapachu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Im wyższe stężenie olejków eterycznych w produkcie, tym wolniej będzie ulatniał się jego aromat:

 • perfumy zawierają 20–43% olejków eterycznych, dlatego ich zapach utrzymuje się nawet dwie doby,
 • woda perfumowana (EdP) zawiera 10–20% olejków eterycznych, dlatego jej zapach utrzymuje się nawet przez kilkanaście godzin,
 • woda toaletowa (EdT) zawiera 5–10% olejków eterycznych, dlatego jej zapach utrzymuje się przez kilka godzin,
 • woda kolońska (EdC) zawiera 3–5% olejków eterycznych, dlatego jej zapach utrzymuje się przez nie więcej niż dwie godziny.

perfumy wraz z opakowaniem i tulipanem na beżowym tle

Jeśli planujesz wielkie wyjście, wesele, całonocną zabawę sylwestrową – postaw na intensywne i długo utrzymujące się perfumy lub wodę perfumowaną. Natomiast jeśli zależy ci na odświeżeniu i delikatnym akcencie zapachowym podczas pracy – lepszym wyborem będzie woda toaletowa lub nawet woda kolońska.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Nuty zapachowe a trwałość aromatu

Zauważyłaś, że bez względu na to, czy sięgniesz po perfumy, czy wody zapachowe, pewne aromaty ulatniają się szybciej niż inne? To nie przypadek. Nie wszystkie nuty zapachowe są jednakowo trwałe.

W przemyśle perfumeryjnym wyróżnia się kilka nut zapachowych (grup zapachowych):

 • cytrusowe (np. cytryna),
 • owocowe (np. brzoskwinia),
 • kwiatowe (np. jaśmin),
 • ziołowe (np. rozmaryn),
 • zielone (np. paproć),
 • zwierzęce (np. piżmo),
 • drzewne (np. drzewo sandałowe).

Najtrwalsze są nuty drzewne i zwierzęce (zastosowane np. w Obsession Calvin Klein, Dylan Blue Pour Femme Versace) a najbardziej ulotne – cytrusowe (zastosowane np. w Light Blue Dolce&Gabbana, In2U Calvin Klein). Zanim więc wybierzesz kosmetyk – zwróć uwagę na zawarte w nim nuty. Zdecyduj się na zakup, jeśli są one w stanie zapewnić ci oczekiwaną trwałość aromatu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Obecność alergenów a ulotność zapachu

Olejki eteryczne pozyskiwane do komponowania perfum i wód zapachowych mogą mieć potencjał alergizujący. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009 ujętych jest aż 26 takich substancji. Gdy ich stężenie przekroczy 10 ppm (0,001%), wówczas informacja ta musi zostać podana na etykiecie. 

kobieta wącha bukiet wrzosów

W efekcie więc, aby nie przekroczyć dopuszczalnych norm, producenci perfum i wód zapachowych czasami decydują się rozcieńczyć swoje produkty. W związku z tym wybrane perfumy czy wody zapachowe tracą potencjał alergizujący, ale też szybciej ulatniają się po zaaplikowaniu na skórę.

Jak zwiększyć trwałość perfum? 5 pomysłów

Bez względu na wybrane perfumy lub wodę zapachową, możesz poprawić trwałość aromatu, stosując kilka sprawdzonych sposobów.

Zaaplikuj perfumy na wilgotną skórę

Zapach dłużej utrzyma się na skórze, jeśli zaaplikujesz perfumy, gdy wciąż będzie jeszcze wilgotna po kąpieli. Dzięki temu zapach nie odparuje zbyt szybko. Ulotność ograniczysz w jeszcze większym stopniu, jeśli nałożysz wcześniej na skórę balsam, mleczko albo olejek. To dlatego, że aromat dłużej utrzymuje się na tłustej skórze. Wówczas jednak zwróć uwagę, aby były to kosmetyki o neutralnym aromacie.

Miejsce aplikacji ma znaczenie

Nie na każdym fragmencie skóry zapach utrzymuje się jednakowo długo. Lepszy efekt uzyskasz, aplikując perfumy lub wodę zapachową za uszy, pod kolanami oraz na pępku niż na nadgarstku i w okolicy skroni. Warto również spryskać włosy i ubrania. Na nich zapach utrzyma się najdłużej!

Nie daj się złapać podróbkom!

Wiele dostępnych w internecie ofert perfum i wód perfumowanych obiecuje, że ich kompozycje zapachowe są identyczne, jak te w oryginałach. Niestety, takie zapewnienie bez posiadania receptury perfumeryjnej nie ma poparcia w dowodach. Jeśli zależy ci na tym, aby zapach utrzymał się na twoim ciele i ubraniach długo i był przyjemny – wybieraj oryginalne kosmetyki.

Twoje ubranie nie jest bez znaczenia

Choć może być to dla ciebie zaskoczeniem, to twoje ubranie ma wpływ na trwałość zaaplikowanych perfum. Naturalne tkaniny i dodatki ze skóry utrzymają zapach nawet przez kilka dób. Gdy z ciała aromat dawno się już ulotni – na sukience czy koszuli nadal będzie on wyczuwalny. No, chyba że preferujesz sztuczne materiały. Wówczas o długim zachowaniu się na nich zapachu perfum możesz zapomnieć.

Czerp korzyści z dużych odległości

Choć warto zaaplikować perfumy lub wodę zapachową za uszy, pod kolanami i na pępku, aby zwiększyć trwałość ich aromatu, to możesz również dodatkowo spryskać ciało z większej odległości. Dzięki temu mgiełka z olejkami eterycznymi osiądzie na większych partiach ciała, ubrań i włosów.

Jeśli natomiast w ciągu dnia lub nocy kompozycja przestanie być wyczuwalna – spryskaj ciało ponownie. W ten sposób przedłużysz trwałość aromatu tak długo, jak tego potrzebujesz.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel