WSZYSTKO O PERFUMACH
21.12.2019

Podróbki perfum. Jak rozpoznać oszusta?

Podróbki perfum. Jak rozpoznać oszusta?

Kupowanie perfum bywa kłopotliwe – nie tylko ze względu na to, że zapachów jest mnóstwo i czasem zwyczajnie trudno znaleźć ten idealny. Częstym problemem też są podróbki perfum, które „udają” oryginały. O ile niektóre można dość łatwo rozpoznać, o tyle czasem są tak sprytnie odwzorowane, że można nieświadomie wydać pieniądze (nierzadko niemałe!) na nieoryginalny produkt. Jak sprawdzić oryginalność perfum i ustrzec się przed nieudanym zakupem? Sprawdź oryginalność perfum dzięki kilku prostym zasadom i uniknij rozczarowania. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę!

Jak sprawdzić oryginalność perfum?

Podróbki perfum czasem rozpoznasz na pierwszy rzut oka, bo różnice w stosunku do oryginału są do rozpoznania z daleka. Chodzi przede wszystkim o inny kształt flakonu, inną czcionkę i kolorystykę. Niejednokrotnie nawet nazwa nie jest taka sama, a jedynie podobna. Na przykład różni się kilkoma literkami i choć bez problemu zorientujesz się, o jaki zapach chodzi, to też od razu widać, że ta konkretna propozycja ma niewiele wspólnego z oryginałem. W takim przypadku sprawa jest jednak dość prosta: bo nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że perfumy są podróbką lub, jak lubią to czasem określać sprzedawcy – pozycją inspirowaną danym zapachem. 


Czasem jednak kwestia nie jest tak oczywista, bo niektóre flakony są tak wiernie odwzorowane, że na pierwszy, a nawet na drugi, trzeci i kolejny rzut oka można nie wyłapać szczegółów, które zdradzają, że nie jest to oryginalny produkt. Nierzadko bywa i tak, że podróbka perfum jest niemal nie do rozpoznania przez osobę, która nie zna perfekcyjnie oryginału.


Najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to cena o wiele niższa w stosunku do rynkowej, a także jej stosunek do pojemności. Jeśli, przykładowo, 100 ml perfum kosztuje tyle, ile normalnie 30 ml. Powinien to być wyraźny sygnał alarmowy. Druga kwestia to ta, że czasem podróbki są sprzedawane w opakowaniach o pojemności, która nie występuje w przypadku oryginałów. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Kupowanie perfum z pewnych źródeł, jak znane drogerie i perfumerie, to najlepsza gwarancja tego, że wybrany zapach na pewno będzie oryginalny.

W takim przypadku nie musisz sprawdzać autentyczności perfum, bo nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak kupujesz je z innych źródeł, np. nieznanych i niezweryfikowanych sklepów internetowych, czy z innych kanałów dystrybucji, poza oficjalnymi, to przy każdym zakupie narażasz się na to, że zapłacisz za podróbkę. Czasem świadomie wybieramy podróbkę, np. wówczas, gdy chcemy wypróbować zapach. Jeśli zależy Ci na przetestowaniu nowego zapachu, zanim zdecydujesz się na zakup pełnowymiarowego flakonu, lepiej zamów oryginalny tester za ułamek normalnej ceny, ale nie kupuj nieoryginalnego flakonu. W takim przypadku zapach może mieć niewiele wspólnego z oryginałem, więc z testów tak naprawdę… nici.

Dowiedz się więcej:

Różne flakoniki perfum

Porównaj opakowanie i butelkę perfum

Jednym ze sposobów na to, jak odróżnić podróbkę perfum od oryginału, jest dokładna weryfikacja opakowania: samego flakonu oraz kartonika. Najczęściej już tyle wystarczy do weryfikacji oryginalności zapachu, bo podróbki są wykonane i zapakowane mniej starannie niż oryginały. 


Opakowania mogą również różnić się kolorystyką, czcionką i oznakowaniem – czasem nieznacznie (i będzie to kwestia np. minimalnie innego odcienia), czasem jednak dość wyraźnie. Jeśli obawiasz się, że dasz się nabrać, porównaj wygląd interesującego Cię flakonu i jego kartonika do zdjęcia oryginału. 

Zwróć uwagę na kod kreskowy perfum

Oryginalne perfumy mają również unikalny kod seryjny, znajdujący się na spodzie buteleczki i na kartoniku. Jak sprawdzić oryginalność perfum po numerze? Przede wszystkim ten sam numer powinien znajdować się na kartoniku i na buteleczce. Autentyczność numeru zweryfikujesz również poprzez wpisanie go do wyszukiwarki zapachów. 


Niewyraźny (np. rozmazany lub starty) kod kreskowy również powinien być czerwoną flagą, bo prawdopodobnie jest to celowy zabieg mający na celu uniemożliwienie weryfikacji go, co ma wyglądać na przypadek.

Wykonaj test zapachu perfum

Jeśli znasz zapach, który chcesz kupić, to szybko rozpoznasz również, czy ten, który chcesz kupić, jest oryginalny – wystarczy, że wykonasz test zapachu. Jeśli rozwijające się kolejno nuty nie różnią się od zapachu, który dobrze znasz, to wybrany flakon raczej jest oryginalny. Jeśli jednak poczujesz różnice – w samej kompozycji, ale także w jakości i trwałości nut – lepiej zrezygnuj z zakupu, bo może to być podróbka. 


Warto, abyś zwróciła uwagę na jeszcze jedną kwestię. Niektóre perfumy, np. wody toaletowe męskie, mają swoje unikalne hologramy – zweryfikuj, czy interesujący Cię egzemplarz posiada odpowiednie, charakterystyczne zabezpieczenie.

Dowiedz się więcej:

Flakoniki perfum na płatkach róż

Perfumy oryginalne a podróbki – czym się różnią?

Perfumy podróbki czasem są świadomym wyborem, np. wówczas, gdy sytuacja finansowa nie pozwala chwilowo na wybór oryginalnego zapachu. Jest to jednak zakup ryzykowny z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że siłą rzeczy jakość składników oraz one same różnią się od oryginału. To może pociągać za sobą dwie konsekwencje: trwałość zapachu oraz jego jakość. Może bowiem okazać się, że w miarę rozwoju kolejnych nut zapachowych perfumy będą rozwijać się w zupełnie inną stronę, by finalnie nawet znacznie różnić się od oryginału. 


Inna kwestia to ta, że podrobione wody toaletowe damskie mogą zawierać w składzie różne substancje, których pochodzenia i właściwości w zasadzie nie da się zweryfikować. To zaś jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia osób o wrażliwej skórze, a także alergików.

Podróbki perfum – dlaczego należy ich unikać?

Podróbki oryginalnych perfum mogą więc być przede wszystkim niższej jakości (gorsza trwałość, inaczej rozwijające się nuty zapachowe, wytrącanie się z czasem chemicznego zapachu, określanego przez niektórych jako „gumowy”). 


Druga sprawa to ta, że ze względu na brak możliwości zweryfikowania, jakie składniki tak naprawdę tworzą daną kompozycję, ryzykujesz podrażnieniem, uczuleniem, a nawet utratą zdrowia – w bliskiej i dalszej perspektywie. 


Odrębną kwestią jest to, że taki zakup jest zwyczajnie nieetyczny w stosunku do rzetelnych producentów. To tak, jak z kupowaniem podróbek płyt muzycznych czy ubrań!

Dowiedz się więcej:

Oryginalne perfumy na półce w drogerii

Perfumy oryginalne a podróbki – podsumowanie

Podsumowując: kupowanie podróbek perfum – czy świadomie, czy przez przypadek – zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Z reguły pieniądze są zaoszczędzone tylko na chwilę, bo ze względu na niesatysfakcjonującą jakość, prędzej czy później i tak perfumy zostaną odstawione na półkę, a na ich miejsce zostaną kupione następne! Lepiej więc dokonać jednego, ale porządnego zakupu. Znajdź swoje wymarzone perfumy w drogerii eZebra. Gwarantujemy ich oryginalność i korzystną cenę!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel