ZADBANA SKÓRA
24.08.2020

Suche skórki na twarzy. Jak się pozbyć problemu?

Suche skórki na twarzy. Jak się pozbyć problemu?

Większość z nas marzy o pięknej cerze. Dlatego też z dużą starannością dbamy o jej pielęgnację. Co rusz pojawia się nowy trend, który ma nam umożliwić osiągnięcie tego, co zwykło się nazywać ideałem. Codziennie więc skrupulatnie oczyszczamy, tonizujemy i nakładamy kolejne warstwy różnego rodzaju kosmetyków na twarz. Niestety często zdarza się, że mimo wszelkich wysiłków nasza skóra wciąż pozostaje sucha i ma tendencje do łuszczenia się. Przyczyn takiego stanu można dopatrywać się zarówno w genetyce, jak i zanieczyszczeniach powietrza czy nieprawidłowej pielęgnacji. Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem i sprawić, by cera stała się świetlista, gładka i promienna?

Sucha skóra twarzy. Przyczyny

Wiele osób na co dzień zmaga się z takimi problemami skóry twarzy jak łuszczenie się, swędzenie, uczucie ściągnięcia czy zaczerwienienie. Najczęściej dolegliwościom tym towarzyszy również pojawianie się suchych, odstających skórek. Jakie są najpowszechniejsze przyczyny tworzenia się przesuszeń?

• Nieodpowiednia dieta: to jeden z najpopularniejszych powodów pojawiania się suchych skórek na twarzy. Jeśli nasza cera przesusza się i swędzi, zazwyczaj oznacza to, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wody oraz nienasyconych kwasów omega-3. Aby zwiększyć elastyczność skóry, postarajmy się wypijać około 2 litrów wody dziennie. Dodatkowo systematycznie nakładajmy na talerz tłuste ryby morskie, oleje roślinne, awokado i orzechy. Unikajmy natomiast wysoko przetworzonej żywności, alkoholu i słodyczy. To, co jemy, ma wielki wpływ na to, jak wyglądamy. Dobra, odżywcza dieta sprawi, że organizm otrzyma wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania składniki. Dla zdrowia skóry szczególnie istotne są witaminy z grupy B, cynk, kwasy omega, magnez czy żelazo. Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał – to tylko kilka z grup produktów, które pomogą nam ich sobie dostarczyć. W razie potrzeby można też sięgnąć po suplementy diety. Ich skład został opracowany tak, by uzupełnić ewentualnie niedobory witamin i minerałów;

• Niewłaściwa pielęgnacja: problemy ze skórą często wynikają z nieumiejętnej pielęgnacji. Mycie twarzy mydłem, traktowanie jej kosmetykami zawierającymi SLS i alkohol oraz długie kąpiele przesuszają cerę i prowadzą do powstawania na niej nieestetycznych skórek. Na twarz nakładajmy więc tylko te kosmetyki, co do których składu mamy pewność. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Świetnie sprawdzają się preparaty oparte na naturalnych ingrediencjach. Na przesuszoną skórę zbawiennie zadziałają aloes, oliwa z oliwek, olej lniany, masło shea czy zielona herbata;

• Warunki atmosferyczne: mocne słońce, wiatr i deszcz negatywnie wpływają na wygląd naszej skóry. Innym czynnikiem pogarszającym jej kondycję jest również klimatyzacja. W miarę możliwości unikajmy gwałtownych zmian temperatury, osłaniajmy twarz przed silnym wiatrem i bezwzględnie używajmy kosmetyków z filtrami UV. Dbanie o skórę zaczyna się od ograniczenia wpływu szkodliwych czynników zewnętrznych;

• Alergia: nadwrażliwość na niektóre substancje może powodować powstawanie na skórze suchych i swędzących plam. Jeśli podejrzewamy, że nasze problemy skórne mogą być wynikiem alergii, udajmy się do lekarza, który przeprowadzi stosowne testy i w razie potrzeby zapisze nam leki zwalczające objawy uczulenia. Pomogą one pozbyć się zmian skórnych i odzyskać komfort;

• Niektóre choroby: suche skórki często pojawiają się przy problemach z łuszczycą, egzemą i atopowym lub łojotokowym zapaleniem skóry. To dolegliwości, których raczej nie damy rady wyleczyć samodzielnie. Pomóc może dermatolog. Doraźnie w AZS warto stosować łagodzące kremy i balsamy, np. balsam emolientowy Mustela Stelatopia, nawilżające i łagodzące mleczko z aloesem Barbaria, mydło Barwa Balnea Med czy emulsję do kąpieli Eloderm.

Przesuszona cera. Objawy

Większość osób, które zmagają się z suchą cerą, doskonale wie, jakie objawy jej towarzyszą. Czasem jednak są one na tyle niejednoznaczne, że trudno nam określić, jakie potrzeby ma nasza skóra. Na początek więc warto dowiedzieć, co dokładnie powinno dać nam do myślenia. Jakie są objawy towarzyszące przesuszaniu się cery?

Skóra jest szorstka, napięta i matowa;
Często łuszczy się, swędzi i piecze;
Regularnie pojawiają się na niej suche i odstające skórki, przesuszone plamy lub niewielkie strupki;
Jest cienka i zaróżowiona. Może też przybierać żółtawy odcień;
Negatywnie reaguje na kontakt z nieodpowiednio dobranymi kosmetykami;
Jest wrażliwa i łatwo ulega uszkodzeniom;
Szybko pojawiają się na niej zmarszczki.

Cera taka jest dość kapryśna, może przejść nawet w cerę nadwrażliwą, alergiczną. Nie służą jej mocne kosmetyki, a w pielęgnacji sprawdzają się preparaty z prostymi składami, np. te dla dzieci.

Skóra twarzy jest niezwykle narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i dlatego często borykamy się z jej przesuszeniem oraz wynikającymi z niego uszkodzeniami.

O jakie fragmenty cery należy dbać z największą troską, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości? Największe tendencje do przesuszania się ma skóra wokół oczu i ust. Pamiętajmy jednak, że przesuszenia nierzadko zdarzają się również na policzkach, w okolicach nosa oraz na szyi. Osoby z cerą mieszaną doświadczają przesuszenia głównie po bokach twarzy, podczas gdy nos, broda oraz czoło nadmiernie się przetłuszczają. Do pielęgnacji najlepiej wybierać w tym przypadku dwa oddzielne zestawy kosmetyków – jeden przeznaczony do fragmentów nadmiernie wysuszonych, drugi do tych ze wzmożoną produkcją sebum.

nawilżona skóra twarzy

Jak się pozbyć skórek z twarzy? Kilka prostych zasad

Wiemy już, skąd najczęściej biorą się przesuszenia i jakie są objawy suchej skóry. Teraz czas przejść do następnego etapu, czyli działania! Sposób walki z suchymi skórkami zależy od przyczyn ich powstawania:

• Jeśli powodem przesuszania się naszej cery jest nieodpowiednia pielęgnacja, powinnyśmy zmienić zwyczaje związane z jej oczyszczaniem – zaprzestańmy mycia twarzy mydłem i zrezygnujmy z kosmetyków zawierających SLS, alkohol oraz silne detergenty. Oprócz tego raz na kilka dni traktujmy skórę delikatnym peelingiem, regularnie oczyszczajmy ją płynem micelarnym i przemywajmy tonikiem. Wszystkie kosmetyki powinny być silnie nawilżające. Sprawdzą się te z dodatkiem kwasu hialuronowego, z aloesem czy zieloną herbatą. Ich działanie jest wszechstronne i wielopoziomowe. Dobry skład preparatów do oczyszczania skóry twarzy zagwarantuje nam najlepsze efekty. Sięgnijmy po płyn do demakijażu Cleanology, nawilżający tonik od Farmony i płyn micelarny z rumiankiem.

• Suche skórki widoczne na twarzy po nałożeniu podkładu to jeden z najczęstszych problemów, na które narzekamy podczas codziennego makijażu. Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim należy dogłębnie nawilżyć cerę przed nałożeniem kolorowych kosmetyków. Dobranie idealnego kremu nie jest łatwe – najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Szansa, że za pierwszym razem trafimy na „ten jedyny”, jest stosunkowo niewielka. Mimo wszystko jednak warto próbować. Szczególnie godne polecenia są:

1. Krem nawilżający Farmona z arniką

2. Nawilżający krem Lirene z serii Jestem Eco

3. Eveline Bio Organic krem z wąkrotką azjatycką

4. Dermedic Hydrain krem z kwasem hialuronowym

Warto również wybrać maksymalnie lekki, nawilżający podkład. Alternatywą może być krem BB o działaniu nawadniającym, odżywczym i koloryzującym. Ten kosmetyk to prawdziwe 2 (a nawet więcej) w jednym. Nie bez przyczyny pokochały go miłośniczki zdrowego make-upu na całym świecie.

Zdarza się, że przesuszenie skóry wynika z jej niewłaściwego nawilżania. Aby mieć pewność, że dajemy naszej cerze to, co najlepsze, postawmy na naturalne kremy, w których składzie znajdziemy masło shea, wazelinę, olej arganowy, mocznik, olejek różany lub oliwę z oliwek. Tego typu preparaty możemy również wykonać samodzielnie w domu.

Lista Top 3, czyli najlepsze produkty na suche skórki na twarzy

1. Hydrabio Tonique od Biodermy to świetny sposób na pielęgnację przesuszonej skóry. Jego wyjątkowa formuła i lekka konsystencja sprawiają, że kosmetyk nie zatyka porów oraz szybko zapewnia uczucie świeżości. Regularne stosowanie toniku sprawi, że skóra stanie się sprężysta i pełna blasku. Dodatkowo przywrócone zostanie naturalne pH, co wpłynie pozytywnie na kondycję cery.

2. Nawilżająca pianka do cery suchej firmy Eco Laboratorie wyprodukowana na bazie wyciągów z migdałów i aloesu pianka to gwarancja pięknej, zdrowej skóry. Kosmetyk intensywnie ją nawilża oraz sprawia, że staje się gładka i elastyczna. Do tego pięknie pachnie, co nie pozostaje bez znaczenia. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne mają być nie tylko skuteczne, ale również przyjemne!

3. Peeling enzymatyczny od Dr Ireny Eris delikatnie usuwa zrogowaciały naskórek, pozostawiając twarz miękką, świeżą i odmłodzoną. Peeling enzymatyczny jest bezpieczny nawet u osób ze skórą wrażliwą. Nie zawiera potencjalnie drażniących drobinek, dzięki czemu mogą po niego sięgać wszyscy. Wypeelingowana twarz będzie gotowa na przyjęcie składników odżywczych z kolejnych nakładanych na nią kosmetyków.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel