ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURY
07.08.2020

Jak określić swój typ cery? Pierwszy krok do odpowiedniej pielęgnacji

Jak określić swój typ cery? Pierwszy krok do odpowiedniej pielęgnacji

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać, jaki mają typ cery. Niektórzy wiedzą od razu – ich skóra jest tak charakterystyczna, że trudno się nie domyślić. Inni z kolei potrzebują potwierdzenia, które pozwoli im dopasować odpowiednią pielęgnację. Określenie rodzaju cery powinno być pierwszym krokiem na drodze do zdrowej, pięknej, świetlistej skóry. Bo tylko zaczynając od podstaw, będziemy mogli dobrać do niej kosmetyki o odpowiednim składzie i dbać o nią tak, by w pełni rozwinęła swój potencjał.

Jaki mam typ cery – oto jest pytanie!

Jaką mam cerę? – takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Coraz więcej wiemy na temat pielęgnacji, świadomie podchodzimy do zakupów kosmetycznych i skrupulatnie analizujemy składy produktów. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, by były jak najlepiej dopasowane do rodzaju skóry. A przecież, żeby móc je dopasować, musimy rozpoznać, czym charakteryzuje się nasza cera. Niektórzy wiedzą od razu, doskonale znają potrzeby swojej skóry i jej problemy. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy cera jest bardzo wymagająca. Trądzikowa, tłusta albo mocno przesuszona jest na tyle charakterystyczna, że jej klasyfikacja nie jest problemem. Ale nie zawsze tak jest.

Na początek ustalmy, jakie istnieją typy cery. Podstawowe rodzaje to:

1. Tłusta

Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, które prowadzi do przetłuszczania się skóry na twarzy. Buzia często nieestetycznie się świeci, błyszczy, w dodatku jest lepka i śliska. Oprócz tego widać na niej rozszerzone pory, a do tego często pojawiają się wypryski i zmiany skórne. Z drugiej strony skóra taka jest dość gruba i odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

2. Wrażliwa

To bardzo delikatna i wymagająca towarzyszka. Skóra wrażliwa ma skłonność do podrażnień, alergii i zaczerwienienia. Reaguje gwałtownie na czynniki zewnętrzne – piecze, swędzi, jest ściągnięta i uwrażliwiona.

3. Sucha

Skóra sucha produkuje za mało niezbędnego do nawilżenia sebum. Przez to jest uwrażliwiona, często swędzi i jest nadmiernie przesuszona. Jest matowa, brakuje jej blasku. Do tego starzeje się znacznie szybciej niż świecąca, ale odporna cera tłusta.

4. Mieszana

Cera mieszana stanowi połączenie tłustej i suchej. Błyszczenie występuje w tzw. strefie T – na czole, nosie i brodzie. Z kolei na policzkach skóra jest sucha lub normalna.

5. Normalna

Ani zbyt sucha, ani za tłusta, ani nadmiernie wrażliwa czy podatna na alergie. Wszystko to sprawia, że cera normalna jest marzeniem większości osób. Jest zdrowa, elastyczna, dobrze ukrwiona, nie ma skłonność do zaskórników i wyprysków. Ideał!

infografika

Jak rozpoznać, jaki mamy typ cery?

Znamy już wszystkie rodzaje cery. Teraz czas na rozpoznanie, z którą mamy do czynienia. Oczywiście oprócz tych podstawowych typów istnieją też mieszanki i wariacje. Skóra sucha często jest dodatkowo bardzo wrażliwa, a mieszana może raz bardziej, raz mniej się przetłuszczać. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jaki ma typ cery. Oto kilka sposobów na to, by rozpoznać, z którą mamy do czynienia.

1. Pierwszym krokiem do określenia typu skóry jest umycie jej dokładnie wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego.

2. Sprawdzamy, jak skóra reaguje na mycie. Czy jest ściągnięta? Czy mamy uczucie dyskomfortu bezpośrednio po wysuszeniu twarzy? Czy pojawiają się odstające, suche skórki? A może buzia jest czerwona i piecze?

3. Po kilkunastu minutach stajemy przed lustrem i jeszcze raz dokonujemy oceny stanu skóry. Czy buzia się świeci? A może jest jeszcze bardziej przesuszona i ściągnięta? Czy sebum pojawia się na całej twarzy, czy może tylko na czole, brodzie i nosie?

4. Wykonajmy test chusteczki. Czystą chusteczkę higieniczną przyłóżmy do twarzy i dociśnijmy. Sprawdźmy, czy i w których miejscach pojawiły się tłuste plamy. Jeżeli tłusta jest cała chusteczka, najpewniej mamy do czynienia ze skórą tłustą, jeśli tylko w strefie T – z mieszaną, jeśli chusteczka jest całkowicie sucha, mamy cerę normalną lub przesuszoną.

5. Kolejny test wykonajmy po całym dniu obserwacji. Zwracajmy uwagę na to, jak skóra reaguje na czynniki zewnętrzne, jak zachowuje się pod wpływem wiatru, kosmetyków, wysokich temperatur. Cera tłusta nie powinna się czerwienić ani swędzieć, a kolei mogą się na niej pojawić wypryski. Z kolei cera sucha i wrażliwa mają skłonności do zaczerwienień – są ściągnięte, szorstkie. Skóra wrażliwa do tego reaguje fatalnie na alergeny, ma skłonność do wysypek i pokrzywek.

NATURA SIBERICA ORGANICZNY KREM NA NOC CERA TŁUSTA I MIESZANA 50MLNACOMI OLEJEK DO DEMAKIJAŻU CERA SUCHA 150MLVIANEK PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM DO CERY SUCHEJ 50MLMYDLARNIA CZTERY SZPAKI MYDŁO LEN I RUMIANEK

Określając, jaki mamy typ cery, pamiętajmy o tym, że często mamy do czynienia z wariacjami, połączeniami kilku rodzajów. Cera sucha bywa też naczynkowa, a tłusta – trądzikowa. Żeby dobrze zrozumieć jej potrzeby, musimy więc poświęcić nieco czasu i uwagi na poznanie jej potrzeb. Niezależnie od tego, co odkryjemy, pamiętajmy, że niezwykle istotne dla zdrowia skóry są dobrze dobrane kosmetyki. Każda cera potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Inwestujmy w dobre produkty nawadniające, które dodadzą skórze zdrowego blasku i elastyczności. Dobrze stawiać na kosmetyki naturalne.

Polecane marki:
• Nacomi
• Nature Queen
• Natura Siberica
• Mydlarnia Cztery Szpaki
• Ecocera
• Vianek

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel