Olejki są znane ze swojego działania nawilżającego i zmniejszającego odparowywanie wilgoci z włosów i naskórka, mają także właściwości zmiękczające i uelastyczniające. Olejkiem dobranym odpowiednio do rodzaju i potrzeb skóry czy włosów można domykać pielęgnację – tj. nakładać go na jej zakończenie, już na krem. Dzięki temu „zamknie” on nawilżenie. Czy olejki na paznokcie po hybrydzie sprawdzają się tak samo dobrze, jak do pielęgnacji skóry i włosów? Analizujemy ten temat i podpowiadamy!
Spis treści
- Czy olejek na paznokcie po hybrydzie to dobre rozwiązanie?
- Jaki olejek do paznokci po hybrydzie wybrać?
- Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie po hybrydzie
- Olejek rycynowy na paznokcie po hybrydzie
- Oliwa z oliwek na paznokcie po hybrydzie
- Olejek jojoba na paznokcie po hybrydzie
- Olejki do paznokci po hybrydzie a spodziewane efekty
Czy olejek na paznokcie po hybrydzie to dobre rozwiązanie?
Olejek do paznokci i skórek wydaje się dobrym rozwiązaniem nie tylko wówczas, gdy płytka i skórki są suche i wymagają regeneracji. Ze względu na to, że olejki mają właściwości nie tylko nawilżające, ale także ochronne, sprawdzają się dobrze w codziennej, rutynowej pielęgnacji płytki i skórek. Z pewnością znasz sposób na wzmacniającą pielęgnację paznokci poprzez moczenie ich w podgrzanej oliwie z oliwek. To jedna z najbardziej znanych, babcinych metod na nawilżenie i uelastycznienie płytki. Taki zabieg sprawdza się doskonale przede wszystkim w przypadku przesuszonych, rozdwajających się i łamliwych paznokci. Olejkowa pielęgnacja wpływa korzystnie także na skórki wokół paznokci. Stają się miękkie i prezentują się bardziej estetycznie, mają także mniejszą skłonność do zadzierania się i pękania. Same plusy!
Jak więc olejki mają się do regeneracji paznokci po hybrydzie? Warto zacząć od uściślenia tego, na czym właściwie taka regeneracja powinna polegać. Nie naprawisz zniszczonych paznokci, czyli:
- przepiłowanych,
- oderwanych,
- przedziurawionych (np. frezem, który był dociśnięty w jednym miejscu).
Płytka paznokcia nie ma bowiem zdolności do regeneracji takiej, jaką ma skóra – nie są żywą tkanką. Jeśli więc uszkodziłaś paznokcie przy zdejmowaniu stylizacji hybrydowej czy żelowej i są one cienkie, zaczerwienione czy oderwane od płytki (onycholiza, albo mechaniczne zerwanie), nie pozostanie nic innego, niż odczekanie, aż uszkodzone fragmenty paznokci po prostu zrosną i będzie można je opiłować lub obciąć.
Proces regeneracji paznokci jest długotrwały. Choć u niektórych paznokcie i włosy rosną nieco szybciej niż u innych, to i tak trzeba liczyć się z co najmniej kilkoma tygodniami wzmożonej pielęgnacji.
Odżywki do paznokci czy wcieranie kremu pielęgnacyjnego do rąk, skórek i paznokci, ale także naturalne metody pielęgnacji (jak wspomniane kąpiele w oliwie czy wcieranie naturalnych olejków) to metody, które pomogą chronić paznokcie przed pogłębianiem się zniszczeń, a także zwiększą Twój komfort (tkliwość paznokci, a nawet ich ból pod wpływem kontaktu z gorącą lub zimną wodą czy detergentami).
Nie naprawią jednak magicznie paznokci. Odżywki regenerujące mogą poprawić ich wygląd poprzez wyrównanie struktury („góry i doliny” czy wgłębienia), mogą stworzyć również twardą, ochronną powłokę na płytce, jednak wszystko to służy przede wszystkim poprawie estetyki paznokci i zwiększeniu Twojego komfortu zanim paznokcie odrosną.
Sprawdź również:
Olejek na paznokcie po hybrydzie również nie sprawi, że zostaną one magicznie naprawione. Nie oznacza to jednak, że nie warto stosować olejkowej kuracji. Wybierz olejek znany ze swoich właściwości natłuszczających i nawilżających, a także odbudowujących. Regularne wcieranie go w paznokcie nawilży i uelastyczni je, dzięki czemu zmniejszy ich podatność na łamanie się i rozdwajanie. To zaś przyspieszy proces regeneracji, bo zmniejszysz ryzyko kolejnych mechanicznych uszkodzeń, dzięki czemu paznokcie odrosną bez spowalniania tego procesu.
Olejowanie paznokci (bo właściwie tak można nazwać ten proces) to dobra praktyka nie tylko po hybrydzie, ale także na co dzień. Odpowiednio nawilżone paznokcie nie będą się kruszyć, rozdwajać i łamać tak, jak te przesuszone. Nawet uszkodzona i osłabiona płytka będzie wyglądać również lepiej, gdy będzie nawilżona. Optycznie wyrówna się jej koloryt i struktura.
Porada experta:
Jeśli płytka mocno ucierpiała po ściągnięciu hybrydy i jest poważnie uszkodzona, nie ryzykuj stosowaniem domowych metod, a tym bardziej używaniem kosmetyków.
Odżywki do paznokci zawierają sporo chemii, która nie jest przeznaczona do kontaktu ze skórą. Jeśli paznokcie są bardzo przepiłowane, to odżywka może podrażniać łożysko – a to już może wiązać się z poważniejszymi problemami. Jeśli paznokcie są połamane, poodrywane lub uszkodzone w inny sposób w miejscu innym, niż wolny brzeg (biała końcówka), udaj się do lekarza.
Jaki olejek do paznokci po hybrydzie wybrać?
Po jakie olejki do paznokci po hybrydzie warto sięgnąć? Tak naprawdę wybór jakiegokolwiek będzie lepszy, niż zupełne zaniechanie nawilżania i ochrony. Warto jednak wiedzieć, które olejki cieszą się największą popularnością w pielęgnacji paznokci po hybrydzie, ale także do codziennej pielęgnacji.
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie po hybrydzie
Olejek z drzewa herbacianego (nazywany również po prostu olejkiem herbacianym) pojawia się bardzo często w poleceniach odnośnie osłabionych paznokci po hybrydzie. Trzeba jednak zacząć od tego, że jeśli chcesz stosować go na paznokcie, które są po prostu suche i kruche, to możesz tylko pogorszyć ich stan! Olejek z drzewa herbacianego ma świetne właściwości – ale bakteriobójcze, a nie regeneracyjne. Sięgnij więc po niego wówczas, gdy pod stylizacją wyhodowałaś tzw. zieloną bakterię, albo pojawił się zastrzał. Na bazie olejku herbacianego przygotujesz również naturalny środek dezynfekujący (potrzebujesz do tego dodatkowo octu i ewentualnie olejku eterycznego).
Olejek rycynowy na paznokcie po hybrydzie
Olejek rycynowy jest znany ze swoich właściwości nawilżających, uelastyczniających oraz odżywczych. Z tego względu jest chętnie wybierany np. do pielęgnacji rzęs czy brwi. Sprawdzi się jednak dobrze również jako kuracja wzmacniająca dla paznokci. Witaminy i minerały, jakie zawiera olejek rycynowy, mogą przyczynić się do szybszego wzrostu paznokci, a tym samym – problem zniszczonej płytki rozwiążesz szybciej. Olejek rycynowy uelastycznia również paznokcie, dzięki czemu zmniejsza ich podatność na łamanie się i inne uszkodzenia mechaniczne.
Oliwa z oliwek na paznokcie po hybrydzie
Oliwa z oliwek powinna znaleźć się na pierwszym miejscu naszego zestawienia – bo jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym olejem do pielęgnacji osłabionych paznokci. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania jej jest moczenie paznokci w podgrzanej oliwie z dodatkiem kilku kropel soku cytrynowego. Możesz również wcierać ją w paznokcie i skórki, najlepiej przed spaniem.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Olejek jojoba na paznokcie po hybrydzie
Olejek jojoba jest lubiany ze względu na swoje właściwości regenerujące. Jedna buteleczka tego olejku posłuży Ci zarówno do wzmocnienia paznokci, jak i skóry i włosów. W przypadku tego olejku – podobnie, jak przy innych – wystarczy systematyczne wcieranie go w paznokcie i skórki na wałach okołopaznokciowych przez kilka tygodni, najlepiej dwa razy dziennie.
Olejki do paznokci po hybrydzie a spodziewane efekty
Olejek do paznokci po hybrydzie jest jednym z naturalnych, łagodnych, a przy tym dość bezpiecznych sposobów na nawilżenie i uelastycznienie płytki. Osłabione paznokcie warto opiłować na krótko (długie będą się łamać i wyginać), a także zabezpieczać je przed czynnikami zewnętrznymi. Do wszelkich prac z użyciem detergentu używaj ochronnych rękawiczek, a na co dzień staraj się zabezpieczyć paznokcie warstwą ochronną – np. odżywką utwardzającą. Regularne wcieranie naturalnego olejku w płytkę paznokci i skórki nie tylko uatrakcyjni je wizualnie, ale także nawilży i uelastyczni je, dzięki czemu zwiększy ich wytrzymałość.
Szukasz olejku do pielęgnacji paznokci zarówno na co dzień, jak i po hybrydzie? W naszej drogerii każdego dnia czeka na Ciebie szeroki wybór kosmetyków doskonałej jakości. Sprawdź, co znajdziesz dziś w ofercie dla paznokci!