ZADBANA SKÓRA
22.06.2022

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Kiedy nadchodzą miesiące letnie, warto przypomnieć jak ważne jest, by chronić maluchy przed słońcem. Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, a promienie słoneczne są im niezbędne do produkcji witaminy D. Jednak skóra dzieci jest wyjątkowo wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe i wymaga szczególnej troski latem.

Dlaczego powinniśmy chronić skórę dzieci przed UV?

Skóra małego dziecka jest cieńsza od skóry dorosłego i nie ma w pełni wykształconej funkcji ochronnej. Dużo łatwiej ulega poparzeniom słonecznym. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Warto wiedzieć, że intensywna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) w dzieciństwie jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry w późniejszym życiu. Niestety, po wizytach na plaży to właśnie dzieci najczęściej miewają skórę ,,spieczoną na raka’’. Maluchy potrzebują ochrony ich delikatnej skóry, a obowiązek dbania o nią spoczywa na nas, opiekunach. Sposobów na ochronę przeciwsłoneczną dzieci na szczęście jest co najmniej kilka.

Przebywanie w cieniu i planowanie aktywności

Najważniejszym zadaniem opiekunów dzieci w ochronie przed promieniowaniem słonecznym jest planowanie przebywania na zewnątrz. Choć często nie jest to rzeczą łatwą, w miesiącach wiosennych i letnich powinniśmy ograniczać aktywność dzieci w godzinach między 10 a 16. Podczas planowania wspólnego czasu na świeżym powietrzu warto wybrać zacienione miejsca. 

Jeśli chodzi o najmłodszych, niemowlęta do 12 miesiąca życia, według zaleceń Cancer Council, nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z opalaniem natomiast powinniśmy zaczekać przynajmniej do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Jeśli dzieci mają zaplanowaną aktywność na świeżym powietrzu, pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich dla wieku filtrów przeciwsłonecznych

Nakrycie głowy i odzież

Przebywanie na ostrym słońcu bez nakrycia głowy może grozić nie tylko poparzeniem, ale też udarem słonecznym. Dzieci podczas zabawy na słońcu powinny nosić czapki zakrywające głowę, uszy i szyję np. kapelusze z rondem lub tzw. czapki wędkarskie. Warto przypomnieć, że czapki z daszkiem nie chronią wszystkich obszarów skóry.

Bardzo dobrą ochronę przed promieniami UV, zwłaszcza u mniejszych dzieci, daje odzież ochronna. Możemy do niej zaliczyć koszulki lub sukienki z dłuższym rękawem i długie spodnie. Dzięki temu, że coraz więcej rodziców poszukuje odpowiedniego ubrania dla dziecka na plażę, mamy rosnącą dostępność strojów ochronnych z filtrem UV.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna – naturalne oleje

matka trzymająca dzieci za dłonie

Jaki filtr wybrać dla dziecka?

Spośród kosmetyków przeciwsłonecznych mamy do wyboru filtry chemiczne, mineralne i naturalne olejki. Filtry chemiczne nie powodują uczucia lepkości i dają wysoką ochronę przeciwsłoneczną jednak ze względu na możliwość wywoływania reakcji alergicznych nie są polecane dla dzieci, zwłaszcza tych mniejszych. Olejki roślinne, są bezpieczne i naturalne, ale niestety nie zapewnią naszym pociechom odpowiedniej ochrony dla ich wrażliwej na słońce skóry. Dlatego największą grupę produktów przeciwsłonecznych z przeznaczeniem do stosowania u dzieci stanowią filtry mineralne. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna – filtry mineralne

Filtry mineralne z odpowiednim oznaczeniem dla wieku można stosować już od pierwszego dnia życia. Substancje o działaniu ochronnym w tych produktach to najczęściej:

  • Titanium Dioxide (dwutlenek tytanu, TiO2) – jest uznawany za bezpieczny zarówno jako dodatek do żywności, jak i kosmetyków. Nie powoduje alergii.
  • Zinc Oxide (tlenek cynku) chroniący w szerokim zakresie promieniowania. Jest odpowiedni dla dzieci ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. 

U dzieci dobrze sprawdzą się zwykłe, bielące filtry mineralne. Na rynku co prawda pojawiają się też filtry fizyczne z nanocząsteczkami, które mają przyjemniejszą konsystencję, jednak od czasu do czasu pojawiają się kontrowersje na temat ich bezpieczeństwa i neutralności. Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej zostawić je dla dorosłych. 

Po drugim roku życia, jeśli maluch nie ma skłonności do reakcji alergicznych, można stosować filtry chemiczne dla dzieci. 

Ważną cechą jaką powinny posiadać filtry dla dzieci jest też wodoodporność. Dzięki niej ochrona przeciwsłoneczna dzieci jest dłuższa i nie spłynie, kiedy dziecko się spoci. Dzieci dużo się ruszają i przez to dość szybko ścierają krem z filtrem. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wodoodporny kosmetyk musi być ponownie nałożony co 2-3 godziny i po każdej kąpieli. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko co musisz wiedzieć

Jaka moc filtra dla dzieci?

Kremy z filtrem dla dzieci, ze względu na większą wrażliwość maluchów, powinny posiadać wysoki wskaźnik ochrony SPF. U niemowląt i małych dzieci SPF50+. U starszych dzieci można stosować też filtr o SPF30, choć im wyższa ochrona, tym oczywiście lepiej. 

Wybierając filtr, warto zwrócić uwagę na szerokie spektrum działania, czyli ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB. 

SPRAWDŹ TEŻ: Krem z filtrem. Jak i ile nakładać?

Jak prawidłowo nakładać krem z filtrem u dzieci?

Jeśli chcemy mieć pewność, że filtr zaaplikowany na skórę dziecka (zwłaszcza młodszego) ochroni je słońcem, warto nałożyć go bardzo precyzyjnie, stosując się do kilku podstawowych zasad. W przypadku filtrów mineralnych mamy ułatwione zadanie, ponieważ takie preparaty zazwyczaj bielą i wyraźnie widzimy, gdzie pokryły już skórę. Krem powinien być nałożony równomiernie w dość grubej warstwie (2 mg/cm2 ). Aplikację należy powtarzać latem co 2-3 godziny lub kiedy zauważymy, że krem został wytarty np. po kąpieli. 

SPRAWDŹ TEŻ: Kremy z filtrem do twarzy. Moda czy konieczność?

Ochrona przeciwsłoneczna niemowląt

Niemowlęta poniżej dwunastego miesiąca życia nie powinny być wcale wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Gdy są na zewnątrz, powinny pozostawać w pełnym cieniu albo jeździć osłonięte budką w wózku. Ochrona przeciwsłoneczna do wózka powinna być stosowana głównie na wystające części ciała. Dziecko we wnętrzu pojazdu zazwyczaj jest dobrze chronione. Co ciekawe, producenci wózków umieszczają często informację o wykorzystaniu tkaniny chroniącej dzieci przed promieniowaniem UV.

Na odsłoniętą skórę można nakładać wodoodporny krem ​​przeciwsłoneczny o wysokiej ochronie SPF 50+. U niemowląt powinniśmy stosować specjalne kosmetyki przeznaczone do wrażliwej skóry maluchów. Takie produkty charakteryzuje opis ,,do stosowania od 1. dnia życia’’, który gwarantuje, że będą one hipoalergiczne i bezpieczne w użyciu. Filtr dla niemowląt można oczywiście stosować też u dorosłych. Dzięki hipoalergicznym właściwościom takie preparaty przydadzą się nam np. po zabiegach z kwasami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna po kwasach

W przypadku niemowląt i małych dzieci trzeba też pamiętać, że w gorące dni czas przebywania na zewnątrz powinien być możliwie maksymalnie skrócony. Jeśli upał jest nieznośny dla dorosłych, to znak, że lepiej nie wychodzić z dzieckiem na zewnątrz.

rodzina na plaży z niemowlakiemKomentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel