Modne perfumy na każdą okazję. Ambra, piżmo, jaśmin, drzewo sandałowe i ylang-ylang

Jean-Claude Ellena powiedział niegdyś, że zapach jest słowem, a perfumy literaturą. Wiedział, co mówi. Sam jest wszak jednocześnie pisarzem i perfumiarzem. W istocie kompozycje olejków eterycznych, jakie wybierasz na co dzień, pozwalają czytać Cię niczym otwartą księgę. Mówią o twojej pewności siebie, charakterze, stylu, a nawet doświadczeniach życiowych. Dobrze dobrane perfumy sprawiają, że czujesz się lepiej i bardziej atrakcyjnie. Sprawdzamy, które zapachy cieszą się obecnie największą popularnością wśród kobiet.
Spis treści
Pojedyncza nuta czy koncert? Kilka słów o kompozycji zapachowej
Gdy naniesiesz odrobinę perfum na skórę, nie czujesz po prostu zapachu, lecz ich niezwykłą kompozycję. Pojedynczy olejek eteryczny nie byłby w stanie wywołać takich emocji i wrażeń jak umiejętne połączenie kilku ich typów. To dlatego sztuka, którą obecnie uprawiają perfumiarze, niegdyś uważana była za magię stanowiącą domenę wyłącznie alchemików.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kompozycje zapachów pobudzają układ limbiczny, czyli struktury w mózgu odpowiedzialne m.in. za regulowanie emocji takich jak choćby zadowolenie czy niepokój, euforia czy strach. Na kompozycję perfum tak oddziałujących na ludzki organizm składają się trzy podstawowe nuty:
- nuta głowy – są to wyczuwalne tylko przez chwilę intensywne aromaty, których zadaniem jest pobudzenie i odświeżenie (np. olejek bergamotowy, olejek cytrusowy);
- nuta serca (zwana bukietem) – jest słabo wyczuwalna przez wiele godzin, ale przez to łączy pozostałe nuty w spójną całość (np. róża, jaśmin, kwiat pomarańczy);
- nuta bazy – ma ograniczoną lotność, przez co pozostaje wyczuwalna najdłużej, a przez to ma kluczowe znaczenie dla całej kompozycji zapachowej (np. drzewo sandałowe, olejek cedrowy).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Nie jest tak, że te same perfumy podobają się mężczyznom i kobietom. Próby klasyfikacji podjęli się w 1980 r. perfumiarze Haarman&Reimer. Podział ten stosowany jest i dzisiaj – choć z licznymi modyfikacjami. Dla kobiet komponowane są perfumy i wody perfumowane: kwiatowe, orientalne (ambra, przyprawy korzenne), szyprowe (cytrusy, mech). W przypadku mężczyzn klasyfikacja uwzględnia zapachy: fougere (paprocie, mech, cytrusy, zioła), orientalne (ambra, przyprawy korzenne), szyprowe (drzewo, skóra, cytrusy).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Możliwości komponowania nut zapachowych pochodzenia naturalnego (roślinnych i odzwierzęcych) i syntetycznego są niemal nieograniczone. Mimo to kilka zapachów jest szczególnie popularnych.
Ambra – zapach luksusu
Zapach ambry kojarzony jest z luksusem, choć z pewnością nie jest luksusowym jego pochodzenie. Ambra to wydzielina pozyskiwana z przewodu pokarmowego kaszalota. Ma postać czarnej, szarej lub brunatnej grudki zapadającej się pod wpływem nacisku niczym wosk. Najprawdopodobniej powstaje w konsekwencji zaburzeń gastrycznych zwierzęcia (niestrawność, zaparcia).
Sama ambra nie pachnie przyjemnie, jak pewnie się domyślasz. To mieszanina rybiego aromatu i wody morskiej. Skąd więc pomysł, żeby dodawać ten składnik do perfum? Cóż, ambra po oczyszczeniu i obróbce z udziałem alkoholu etylowego traci nieprzyjemną woń. Po odstawieniu do dojrzewania zyskuje zapach słodko-gorzki z wyczuwalnymi nutami żywicy, cytrusów i morza. Zapach jest niezwykle zmysłowy, dlatego ambra uznawana jest za… afrodyzjak. Ten niepozorny wytwór trzewi kaszalota stanowi również doskonały utrwalacz nut zapachowych, wykorzystanych do komponowania perfum.
Ambrę wyławiano z mórz po długim dryfowaniu – im więcej czasu spędziła w wodzie poddawana działaniu promieni słonecznych, tym intensywniejszy stawał się jej zapach. Niestety, zanim komukolwiek udało się trafić na grudkę dryfującej ambry, upływało niekiedy wiele lat. To towar niezwykle rzadki. Dlatego obecnie wykorzystuje się przede wszystkim ambrę syntetyczną, skomponowaną na bazie żywic i balsamów. Wiadomość ta z całą pewnością ucieszy wielbicieli perfum, którzy są weganami i wegetarianami.
Jeśli sięgniesz po perfumy z ambrą w nucie bazy, nie da się obok ciebie przejść obojętnie. Aromat ten zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Tobie natomiast doda pewności siebie i sprawi, że poczujesz się atrakcyjnie. Jakie perfumy wybrać, aby kusić zmysły ambrą? Możesz sięgnąć po:
Jaśmin – dziewczęcy urok
Kwiatowe akcenty w perfumach wciąż podbijają kobiece serca. Nic w tym dziwnego! Podkreślają delikatną naturę, dodają elegancji, a całej stylizacji nadają subtelności. Jednym z najbardziej pożądanych nut kwiatowych jest zapach jaśminu. Co ciekawe jaśmin może roztaczać intensywną lub delikatną woń w zależności od pozostałych nut zapachowych, w których towarzystwie występuje. Nigdy jednak nie przytłacza, a wręcz przeciwnie – dodaje lekkości, jakby w środku zimy nagle pojawiła się wiosna.
Niegdyś kwiaty jaśminu składane były w ofierze bogom, ponieważ śnieżnobiały kolor płatków uosabiał czystość. Tym bardziej zabawne jest to, że obecnie jaśmin uznawany jest za… afrodyzjak! Jednak po perfumy z tym zapachem warto sięgać nie tylko, aby pobudzać zmysły. Aromat ten pozwoli ci zredukować stres i zmęczenie. Czy to nie brzmi jak przepis na udaną rozmowę o pracę czy zdany egzamin?
Tę nutę zapachową znajdziesz m.in. w:
Piżmo – klasyczna elegancja
Piżmo to zapach zaliczany do klasyków gatunku. Cieszy się niezmienną popularnością, mimo że jest pozyskiwany z… gruczołów okołoodbytniczych piżmowca. Najbardziej pożądane przez perfumiarzy było czarne piżmo pozyskiwane od samic. Obecnie jednak pozyskuje się je drogą syntezy chemicznej (piżmo białe). To bardzo dobra wiadomość dla wegan i wegetarian!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Piżmo naturalne pachnie amoniakiem. Jednak po przetworzeniu zyskuje ciężki, ciepły i balsamiczny aromat, który kusi i uwodzi. Nic więc dziwnego, że traktowany jest jako afrodyzjak. Niektórzy nazywają je „płynnym szczęściem”. Do tego piżmo pełni funkcję utrwalacza, czyli sprawia, że perfumy po zaaplikowaniu na skórę nie ulatniają się zbyt szybko.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jeśli chcesz stać się królową nocy, roztaczająca wokół siebie aurę wdzięku, wypróbuj koniecznie perfumy:
Drzewo sandałowe – magia natury
Olejek z drzewa sandałowego pozyskiwany jest tylko z drzew liczących nie mniej niż 60 lat. To czyni ten składnik wyjątkowo pożądanym i cennym. Olejek ten jest niezwykłym zapachem, ponieważ przeobraża się w zależności od połączenia. Inaczej pachnie w towarzystwie korzennych nut niż w obecności tych kwiatowych czy owocowych.
Olejek z drzewa sandałowego ma ciężki i słodki aromat, dlatego najczęściej jest bazą w perfumach doskonale sprawdzających się na wielkie wyjścia, bale i czas zimy. Latem ta nuta zapachowa może być zbyt przytłaczająca.
Aromatyczne akcenty drzewa sandałowego znajdziesz w:
Ylang-ylang – relaksujący Orient
Olejek z kwiatów drzewa ylang-ylang („kwiat wszystkich kwiatów”) jest niezwykłą rośliną. Pierwotnie wykorzystywany był na Filipinach w celach rytualnych, aby odpędzić złe duchy i przynoszone przez nie nieszczęścia.
Perfumiarze sięgali po ylang-ylang już w XIX w., kiedy tylko powstała pierwsza perfumeria w Grasse. Roslina ta ma korzenno-kwiatowy zapach przywołujący skojarzenie ze światem Orientu. W połączeniu z innymi wschodnimi akordami działa łagodząco, dzięki czemu perfumy przestają być ciężkie i przytłaczające (zwłaszcza jeśli towarzyszą kompozycji akordy kwiatowo-cytrusowe).
Jeśli zdecydujesz się stosować perfumy z ylang-ylang, poczujesz się zrelaksowana i bardziej pewna siebie – gotowa stawiać czoła wyzwaniom.
Tę nutę zapachową znajdziesz w: