ZADBANA SKÓRA
23.08.2022

Męska depilacja. Wszystko, co musisz wiedzieć

Męska depilacja. Wszystko, co musisz wiedzieć

Depilacja, zwłaszcza w okresie letnim, jest istotną sprawą dla każdej kobiety, ale nie tylko. Mężczyźni też chętnie pozbywają się niepotrzebnego zarostu z różnych części ciała. Usuwanie zbędnego owłosienia może odbyć się w domu, w salonie kosmetycznym lub u wykwalifikowanego specjalisty, który wykona zabieg laserowej depilacji. Depilacja męska to oznaka dbałości o higienę, schludny wygląd i dobre samopoczucie. Depilacja u mężczyzn redukuje ryzyko zapalenia mieszków włosowych, a także wspomaga walkę z nieprzyjemnymi skutkami nadmiernej potliwości u panów. Czy depilacja laserowa dla mężczyzn jest równie skuteczna co dla kobiet? Jaką metodę depilacji męskiego bikini wybrać? Dowiedz się więcej!

Golenie pach u mężczyzn jako składowa podstawowej higieny ciała

Panowie pocą się intensywniej od kobiet, dlatego depilacja u mężczyzn powinna przede wszystkim obejmować pachy. Bez wydepilowanych pach trudno o utrzymanie należytej higieny, ponieważ owłosienie w tym miejscu jest wyjątkowo przyjaznym terytorium dla rozwoju bakterii. Wilgoć i mały dostęp powietrza powodują, że mikroorganizmy namnażają się, wywołując przykrą dla otoczenia woń. Golenie pach u mężczyzn powoduje, że łatwiej utrzymać skórę w tym miejscu w czystości i zapobiec jej nieprzyjemnemu zapachowi. Mężczyźni cierpiący na nadpotliwość, po usunięciu włosków z pach, doświadczają zmniejszenia skali problemu wynikającego z nadmiernego pocenia się. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Bezpieczna depilacja – wszystko, co musisz wiedzieć

Golenie - maszynka jednorazowa czy elektryczna?

Golenie jest jedną z najstarszych i najczęstszych metod pozbywania się niepotrzebnego owłosienia stosowaną przez mężczyzn w ramach porannej lub wieczornej pielęgnacji. Maszynkę do golenia opracował na początku XX wieku King Gillette. Wynalazek ten sprawił, że golenie we własnej łazience stało się możliwe dla każdego mężczyzny, a dostępne dziś jednorazowe maszynki są oparte na tym projekcie. Nowoczesne maszynki do golenia wyposażone są w wiele ostrzy, paski smarujące i obrotową głowicę. Za pomocą maszynki do golenia można usunąć włosy z twarzy, nóg, ramion, pach, klatki piersiowej, okolic łonowych. Golenie jest bardzo przystępne, niedrogie i bezbolesne, jeśli jest wykonane prawidłowo.

barber goli brodę mężczyźnie

Golenie bez konieczności używania wody lub kremu do golenia możliwe jest przy użyciu elektrycznej maszynki do golenia, którą pod koniec lat dwudziestych wynalazł Jacob Schick. W maszynce elektrycznej ostrza są ukryte za perforowanym kawałkiem metalu. W momencie, gdy włosy przebijają się przez perforację, są odcinane przez oscylujące lub obracające się ostrze.

Wady golenia

Minusem golenia, czy to maszynką elektryczną, czy manualną, są jego krótkotrwałe efekty, gdyż włosy wyrastają ponad powierzchnię skóry w ciągu kilku godzin. Z tego powodu dla większości mężczyzn, którzy chcą utrzymać gładką skórę twarzy, codzienne golenie staje się rutyną. Golenie zwłaszcza przy użyciu maszynki ręcznej, może predysponować do wystąpienia zapalenia mieszków włosowych lub wysypki, jako skutek podrażnienia skóry. 

SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na wrastające włoski. 3 najlepsze pomysły

By zapobiec podrażnieniom, nawilżyć skórę, zmiękczyć włoski, co ułatwi ich ścięcie, istotne jest użycie kremu lub żelu do golenia. Preparaty takie zapewnią lepszy poślizg maszynki ręcznej, co pomoże uniknąć golenia górnej warstwy skóry.

Bezpieczne golenie - na co uważać podczas golenia?

Żeby golenie przebiegało bez zakłóceń i dawało najlepszy efekt, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

  • używaj ostrych maszynek do golenia. Wymieniaj ostrza, gdy tylko się stępią lub gdy zobaczysz w nich wyszczerbienia;
  • pokryj obszar do golenia kremem lub żelem specjalnie do tego przeznaczonym, aby zmiękczyć włosy. Utrzymuj skórę ciepłą i wilgotną;
  • staraj się golić się w kierunku, w którym rosną włosy. Dokładniejsze golenie możesz uzyskać metodą pod włos, ale wtedy bardziej prawdopodobne jest ryzyko kontaktowego zapalenia skóry w wyniku podrażnienia bądź zapalenia mieszków włosowych (wrastające włoski);
  • często płucz ostrze maszynki manualnej, aby usunąć włosy i krem do golenia;
  • postaraj się nie przesuwać maszynki kilkukrotne po jednym obszarze, by nie zwiększyć prawdopodobieństwa podrażnienia skóry;
  • zakończ proces kremem nawilżającym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień i swędzenia.

Depilacja – bikini męskie

Depilacja męskiego bikini może odbyć się w domowym zaciszu przy użyciu maszynki do golenia – manualnej lub elektrycznej. Przed przystąpieniem do depilacji miejsc intymnych maszynką manualną warto uprzednio skrócić woski nożyczkami, a następnie posmarować skórę żelem lub kremem do golenia. Lepszym wyborem do golenia strefy męskiego bikini będzie maszynka elektryczna z nakładką, która pozwoli uniknąć zacięcia się. Po goleniu należy zaaplikować kosmetyki łagodzące skórę po depilacji. 

Samodzielna depilacja męskiego bikini nastręcza problemów, bowiem nie można dokładnie ogolić strefy intymnej za pomocą maszynki ręcznej, a dodatkowo dochodzi ryzyko zacięcia skóry i skaleczeń. Ponadto kontakt skóry, na której zaczynają odrastać włoski z bielizną doprowadza do drażnienia wrażliwej partii ciała i powstania swędzących, nieestetycznych krost, a także do zapalenia mieszków włosowych. 

Lepszym wyborem do depilacji męskiego bikini będzie depilacja laserowa.

Depilacja laserem u mężczyzn

Depilacja laserowa dla mężczyzn to sposób na usunięcie zbędnego owłosienia na stałe. By efekt był satysfakcjonujący, należy poddać się serii zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Laser pozwala zlikwidować te włoski, które są akurat w fazie wzrostu, czyli anagenu, dlatego po jednej sesji można pozbyć się tylko części owłosienia z wybranego obszaru. Do czasu następnej sesji kolejne włoski wejdą w fazę anagenu i zostaną zniszczone podczas zabiegu. Po każdej kolejnej wizycie u kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej włoski będą odrastać wolniej i będzie ich zauważalnie mniej. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Depilacja laserowa. Jak działa i jak się do niej przygotować?

Depilacja laserowa może być wykorzystana do usunięcia niechcianego owłosienia z każdej partii ciała. Lasery z dużą skutecznością likwidują nawet sztywne, grube i ciemne włoski u panów. Minusem jest zwiększone odczuwanie bólu przy grubych i mocnych mieszkach włosowych. Kolejną wadą tej metody depilacji jest jej wysoka cena. Koszt depilacji laserowej zależy od obszaru ciała, który ma być poddany zabiegowi, na szczęście wiele gabinetów medycyny estetycznej oferuje pakiety kilku sesji w obniżonej cenie.

Mężczyzna podczas zabiegu laserowego usuwania włosów pod pachami

Laserowa depilacja męskiego bikini – jak przebiega?

Panowie, którzy mają obawy, czy kosmetolog lub lekarz nie naruszy ich strefy intymnej, mogą być spokojni, bowiem osoba wykonująca zabieg nie dotyka męskich genitaliów, a jedynie przytrzymuje głowicę urządzenia, by klient sam mógł przystawić do niej skórę. W większości gabinetów istnieje możliwość przyjścia na sesję z osobą towarzyszącą.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Męska pielęgnacja – wszystko, co musisz wiedzieć

Depilacja strefy intymnej wymaga wcześniejszego ogolenia maszynką danego obszaru ciała. Osoba przeprowadzająca zabieg nie wykonuje golenia ani nie przeprowadza depilacji laserowej na nieogolonej skórze. Zwykle zabieg obejmuje również szparę pośladkową, dlatego miejsce to również powinno być wcześniej ogolone. 

Po laserowej depilacji może wystąpić zaczerwienienie skóry, co jest naturalnym objawem. Aby nie podrażniać depilowanego obszaru, należy unikać gorących kąpieli przez kilka dni. Można smarować skórę łagodzącymi preparatami z pantenolem i alantoiną.  

SPRAWDŹ TEŻ: Gładka skóra pod pachami? Poradnik depilacji pach

Depilacja woskiem u mężczyzn

Męska depilacja przy użyciu wosku odbywa się w salonach kosmetycznych rzadko z uwagi na duży dyskomfort – jest to metoda dość bolesna. Po zabiegu panowie mogą cieszyć się gładką skórą przez 3-4 tygodnie, poza tym depilacja taka osłabia cebulki włosowe i powoduje przerzedzenie owłosienia. Z każdym kolejnym zabiegiem odczucia bólowe są mniejsze, ponieważ odrastające włoski są słabsze i delikatniejsze. Owłosienie u panów jest bardziej sztywne od damskiego, dlatego depilacja męska wymaga innego rodzaju wosku. 

Depilacja woskiem doskonale sprawdza się przy usuwaniu niechcianych włosów z trudno dostępnych miejsc, takich jak plecy czy pośladki. Można pokusić się o przeprowadzenie tej metody usuwania owłosienia w warunkach domowych przy użyciu twardego wosku do depilacji. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Depilacja woskiem bikini w domu

mężczyzna podczas zabiegu depilacji włosów pod pachami za pomocą plastrów z woskiem

Depilacja pastą cukrową

Depilacja pastą cukrową pod wieloma względami jest podobna do depilacji woskiem, a efekt utrzymuje się tak samo długo, czyli 3-4 tygodnie. W przypadku sztywnego męskiego owłosienia pierwszy zabieg może stwarzać duży dyskomfort, ponieważ włoski wyrywane są z cebulkami. Każdy kolejny zabieg powoduje jednak osłabienie włosków co sprawia, że depilacja tą metodą staje się mniej bolesna. Depilacja pastą cukrową sprawdzi się świetnie przy likwidacji owłosienia z pleców i z pośladków.

Kremy do męskiej depilacji

Depilacja mężczyzn z wykorzystaniem łatwo dostępnych kremów nie daje najlepszych efektów. Męskie owłosienie jest grube i sztywne, często nie chcą się poddawać tak delikatnym zabiegom depilacyjnym. 

Jeśli jednak chcemy spróbować, pamiętajmy, że domowe zabiegi z użyciem kremów do depilacji powinny być poprzedzone wykonaniem próby uczuleniowej. Sama metoda jest niezwykle prosta, bowiem wymaga nałożenia grubej warstwy preparatu na dany obszar ciała, odczekaniu około 10 minut i ściągnięciu jego nadmiaru specjalną szpatułką.

SPRAWDŹ TEŻ: Depilacja nóg. Wosk, depilator czy maszynka?

Warto, bo to prosta, bezproblemowa i szybka (kilkanaście minut) metoda, dodatkowo osłabiająca odrastające włoski. Jeśli podczas próby uczuleniowej nie wystąpiło uczulenie – można mieć pewność, że kosmetyk nie podrażni skóry (jednak nawet wtedy nie należy depilować kremem jąder – na nich skóra jest znacznie cieńsza i łatwiej o podrażnienia).

Wady pianek i kremów: efekty nie są trwałe, gładka skóra utrzymuje się tylko przez kilka dni. Pianki i kremy bardzo często uczulają ze względu na swój skład.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel