ZADBANA SKÓRA
21.08.2019

Depilacja laserowa. Jak działa i jak się do niej przygotować?

Depilacja laserowa. Jak działa i jak się do niej przygotować?

Lato i wiosna to miesiące, kiedy zaczynamy nosić przewiewniejsze ubrania i odsłaniać więcej ciała. Wówczas dokładna depilacja ciała dla wielu staje się koniecznością. I tutaj stajemy przed dylematem, którą z metod usuwania owłosienia wybrać. A jest ich naprawdę dużo. Warto wziąć pod uwagę depilację laserową, której długotrwały efekt gładkiej skóry, pozwoli zaoszczędzić czas i zapomnieć o konieczności regularnego usuwania zbędnego owłosienia tradycyjnymi metodami. Często wywołują one stany zapalne i powodują wrastanie włosków. Kiedy warto rozważyć poddanie się laserowej depilacji, a kiedy należy z niej zrezygnować? Jak wygląda przygotowanie do zabiegu? Jakie produkty kosmetyczne warto mieć w swojej łazience, gdy zdecydujesz się na to rozwiązanie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Depilacja laserowa – zasada działania

Depilacja laserowa, to zabieg na który decyduje się coraz więcej kobiet, jak i mężczyzn z uwagi na jego trwałe efekty. Panie decydują się na likwidację owłosienia z pach, ud, łydek czy okolic bikini. Panowie poddają się zabiegowi, nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu łatwiejszego zachowania higieny na skórze pozbawionej włosków. 

Działanie lasera polega na kontrolowanym podgrzaniu mieszka włosowego, a następnie jego zniszczeniu, bez uszczerbku dla okolicznych tkanek. Ta metoda depilacji wymaga wykonania 4-10 powtórzeń, ponieważ włoski poddane działaniu lasera znajdują się w różnych fazach wzrostu. Laser oddziałuje tylko na owłosienie będące w fazie anagenu (aktywna faza wzrostu). Po upływie 4-6 tygodni, kiedy kolejne włoski wejdą w wymaganą fazę można zgłosić się na następną sesję. Każdy zabieg pozostawia skórę bardziej gładką, aż do uzyskania pożądanego rezultatu, czyli usunięcia niemalże 100% zbędnego owłosienia z danej partii ciała. Zwykle raz na rok wymagane jest przeprowadzenie zabiegu przypominającego, który utrwali spektakularne efekty depilacji laserowej. Zaletą tej metody jest nie tylko pozbycie się niechcianych włosków, ale także uniknięcie wrastania włosków i w konsekwencji zapalenia mieszków włosowych.

Jeszcze niedawno depilacja laserowa była nieskuteczna w przypadku włosów z małą ilością barwnika, czyli blond i rudych, ale najnowsze zdobycze technologii rozprawiły się również z tą niedogodnością. Teraz każdy, bez względu na kolor włosów, może skorzystać z powyższej metody depilacji, trzeba tylko znaleźć gabinet wyposażony w odpowiednie urządzenie.

Przy wyborze miejsca, w którym wykonuje się zabiegi laserowe, należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj używanego sprzętu, ale także doświadczenie i kwalifikacje osoby przeprowadzającej depilację. Dla zwiększenia bezpieczeństwa oraz uniknięcia powikłań pozabiegowych najlepiej wybrać specjalistę, który brał udział w teoretycznych i praktycznych szkoleniach organizowanych przez producenta danego lasera oraz ma wiedzę z dziedziny dermatologii. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Zastanawiasz się nad wykonaniem depilacji laserowej? Zanim zdecydujesz się na tę metodę, w pierwszej kolejności sprawdź, czy nie występują u Ciebie żadne przeciwwskazania do poddania się zabiegowi.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania: 

 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • stany zapalne skóry, dermatozy (łuszczyca, bielactwo);
 • predyspozycje do powstawania bliznowców oraz przebarwień;
 • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu poddawanym depilacji;
 • świeża opalenizna; 
 • terapia lekami uwrażliwiającymi na działanie światła (antybiotyki, antydepresanty) lub ziołami o podobnym oddziaływaniu (dziurawiec, nagietek);
 • zażywanie leków antydepresyjnych, sterydów oraz psychotropów;
 • zażywanie retinoidów, czyli pochodnych witaminy A;
 • cukrzyca;
 • padaczka;
 • rozrusznik serca;
 • nowotwory w ostrej fazie;
 • depilacja inna metodą niż maszynką do golenia w okresie 1-2 tygodni poprzedzających zabieg laserem;
 • złuszczanie kwasami lub peelingami chemicznymi na 3-4 tyg przed sesją.

kobieta podczas zabiegu laserowego usuwania włosów pod pachami

Jeżeli masz wątpliwości, czy powinnaś zdecydować się na laserową depilację, nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje pytania zadać specjaliście na wizycie kwalifikacyjnej. 

Zabieg laserowego usuwania włosów jest i tak bardzo obciążający dla skóry, dlatego unikaj wszystkiego, co może jej dodatkowo zaszkodzić. Jeśli skóra jest podrażniona lub sucha, zastosuj odpowiednie kremy nawilżająco-kojące kilka dni wcześniej.

Bezpośrednio w dniu samego zabiegu depilacji laserem zrezygnuj z aplikacji na wybrany obszar ciała ze wszelkich balsamów, kremów, olejków. Nie używaj antyperspirantów, dezodorantów na skórę pach, jeśli ten obszar ma być depilowany. Obszar poddawany depilacji powinien być ogolony maszynką w przeddzień zabiegu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś zrobiła to w dniu sesji. 

SPRAWDŹ TEŻ: Depilacja intymna. W domu czy u kosmetyczki?

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Farmaceutka i dietetyczka

Porada experta:

Czy wiesz, że depilacja laserowa może mieć wpływ na zapach ciała?

Depilacja laserowa jest powszechnie znana ze swojej skuteczności w usuwaniu niechcianego owłosienia, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że może ona również wpłynąć na naturalny zapach ciała. Włosy pełnią funkcję absorpcyjną, zatrzymując cząsteczki potu i naturalnych olejków skórnych, które w połączeniu z bakteriami na powierzchni skóry tworzą charakterystyczny zapach ciała. Po depilacji laserowej, która trwale redukuje ilość owłosienia, niektórzy pacjenci zauważają zmianę w intensywności lub charakterze swojego naturalnego zapachu.

Depilacja laserowa a opalanie

Czy możesz się opalać przed usuwaniem włosków za pomocą lasera? Nie jest to wskazane, z uwagi na ryzyko powstania podrażnień i przebarwień na opalonej skórze po zetknięciu z wiązką świata wytwarzaną przez urządzenie.

Przebieg laserowej depilacji

Osoba wykonująca zabieg przeprowadza próbę laserową celem określenia, jak dany laser sprawdzi się w odniesieniu do konkretnego typu owłosienia, jakie parametry urządzenia należy ustawić i jaka jest przewidywana liczba sesji koniecznych do uzyskania pożądanego rezultatu.

Następnie lekarz lub kosmetolog pokrywa depilowaną partię skóry specjalnym żelem ochronnym i dobiera właściwe parametry ustawienia mocy lasera. Podczas trwania zabiegu pacjent jest zobowiązany do ochrony narządu wzroku za pomocą okularów ochronnych. Głowica urządzenia jest przykładana do skóry miejsce przy miejscu, wysyłając impulsy o określonych długościach fal, które niszczą struktury niechcianego owłosienia. 

Pewnie zastanawiasz się, czy depilacja laserowa jest bolesna? Nowoczesne lasery mają wbudowany system chłodzenia, który redukuje dyskomfort pacjenta. Poza tym sesja trwa jedynie kilka minut, np. w przypadku łydek jest to 5 minut, a depilacja pleców zajmuje niewiele więcej czasu, bo około 7 minut.

kobieta podczas zabiegu depilacji rąk laserem

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej

Wiesz już jak się przygotować do depilacji laserowej. Teraz przyszedł czas na to, aby sprawdzić, co robić, aby skóra była zadbana po takim zabiegu. 

Po depilacji laserowej:

 • unikaj opalania przez 3-4 tygodnie, ponieważ poddanie skóry ekspozycji na słońce może doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia przebarwień. Jeśli musisz wyjść z pomieszczenia w godzinach największego nasłonecznienia, smaruj partie poddane depilacji preparatem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50; 
 • wstrzymaj się z korzystania z sauny, basenu przez kilka dni;
 • zaniechaj intensywnych treningów fizycznych przez okres tygodnia po depilacji;
 • noś niekrępujące ruchów ubrania i bieliznę z naturalnych tkanin, jeśli depilowana była strefa bikini.

Po depilacji laserowej skóra nie powinna być przesuszona. Nawadniaj ją, pijąc duże ilości wody, a oprócz tego nawilżaj odpowiednimi balsamami o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Przykładem skutecznego produktu nawilżającego jest balsam po depilacji, który pozwoli złagodzić zaczerwienienia.  

Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry po depilacji, zawiera pantenol, mocznik oraz olej makadamia. Dodatkowym działaniem produktu będzie przyjemne schłodzenie oraz orzeźwienie skóry. Nadaje się on do każdego rodzaju skóry. Ty również możesz skorzystać z niego zawsze wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować! 

Do mycia zaopatrz się w delikatny żel pod prysznic, który nie zawiera agresywnych środków myjących i drażniących substancji zapachowych. Unikaj kosmetyków z zawartością alkoholu np. toników czy antyperspirantów. Przy osuszaniu skóry zachowaj ostrożność, wycieraj depilowane obszary delikatnie.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

pixel