ZADBANA SKÓRA
25.07.2022

Masaż Kobido. Kompendium wiedzy o japońskim masażu twarzy

Masaż Kobido. Kompendium wiedzy o japońskim masażu twarzy

O masażu Kobido ostatnio jest coraz głośniej. Jego zwolenniczki twierdzą, że może on zastąpić nawet najbardziej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Czy to prawda? Jakie są jego największe zalety i historia? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym kompleksowym poradniku na temat masażu Kobido.

Masaż Kobido a jego historia

Masaż Kobido swoje korzenie ma w japońskiej sztuce masażu i akupresury Anma. Była to jedyna forma masażu, jaką uprawiali japońscy mistrzowie tysiące lat temu. Mówi się, że Anma była podstawą medycyny wschodniej przez ponad 2000 lat, choć istnieją spory co do tego, skąd dokładnie pochodzi. Stare japońskie dokumenty wskazują na regiony północnych Indii, Nepalu i Tybetu sprzed ponad 4000 lat. Podstawowymi ruchami w Anmie są prasowanie, ugniatanie i głaskanie, czyli to, co stanowi również podstawy w masażu Kobido.

Narodziny Kobido miały miejsce dokładnie w 1472 roku, kiedy dwóch czołowych mistrzów Anmy rywalizowało w gospodzie w Suruga (obecnie znanej jako Shizuoka, na południe od góry Fuji). Konkurs trwał miesiącami i polegał na wykonywaniu zabiegów na twarz. Podczas konkursu obaj mistrzowie docenili nawzajem swoje wielkie umiejętności i wspólnie pracowali nad stworzeniem nowej techniki masażu o nazwie Kobido, co oznacza “starożytna droga do piękna”. Stworzyli oni aż 48 zaawansowanych technik tego masażu, dzięki czemu stał się on niezwykle popularny i stosowany jako samodzielny masaż, zaraz obok Anmy.

W Polsce masaż Kobido znamy od niedawna, a dokładniej od ok. 10. lat, za sprawą popularności azjatyckiej pielęgnacji. Ten japoński masaż twarzy wykonywany jest w wielu profesjonalnych salonach kosmetycznych i gabinetach masażu. Wymaga dużej wiedzy, precyzji oraz siły – do masażu twarzy Kobido potrzebna jest nam spora dawka energii i sprawne dłonie. Czy można go jednak wykonać samodzielnie? O tym szerzej w kolejnych akapitach. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Masaż kobido – jak często go robić i czy można przeprowadzić go samodzielnie?

Na czym polega masaż Kobido?

Masaż Kobido to pradawny manualny japoński masaż twarzy, mający na celu odmłodzenie skóry i opóźnienie procesu starzenia. Działa nie tylko jak naturalny lifting twarzy, ale również poprawia ogólne samopoczucie. Masaż Kobido stymuluje obieg całej naszej energii w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ każda powięź znajdująca się w okolicy twarzy i szyi jest połączona z innymi znajdującymi się w naszym ciele. Masaż Kobido jest niezwykle intensywny, poprawia ukrwienie, dzięki czemu wpływa pozytywnie na całe ciało. Mimo to największe efekty masażu widać na naszej twarzy.

SPRAWDŹ TEŻ: Masaż kobido – przed i po. Prezentujemy efekty

 

japoński masaż twarzy dla kobiet

Masaż japoński polega na wykonywaniu minimum pięćdziesięciu precyzyjnych ruchów na twarzy i szyi, pomagających poprawić wygląd skóry oraz zapewniających efekt gładkiej i ujędrnionej twarzy. Trwa zwykle 90 minut, a jego technika oparta jest na harmonijnej mieszance ugniatania, szczypania, głaskania, dotykania oraz rytmicznych i regularnych okrężnych ruchach dochodzących do głębokich warstw skóry i mięśni. 

Masaż Kobido ma w sobie elementy akupresury i stanowi swego rodzaju rytuał, oparty na starożytnych praktykach. Nie jest więc tradycyjnym masażem twarzy. Bardzo często Kobido może być zakończone zastosowaniem kamieni kwarcowych lub rollera wzdłuż twarzy. Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak i w Kobido liczy się regularność. Częstotliwość wykonywania masażu w seriach jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj zaleca się  w celu podtrzymania efektów zrelaksowanej, ujędrnionej, napiętej skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek- powtarzanie masażu Kobido minimum raz w miesiącu.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

Odkryj masaż kobido

Jak wykonuje się japoński masaż twarzy?

Japoński masaż twarzy Kobido składa się z kilku etapów. Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest dokładne oczyszczenie twarzy. Do tego celu można użyć delikatnego żelu do mycia twarzy, a następnie peelingu, np. enzymatycznego, aby otworzyć pory i pozbyć się martwego naskórka. Ostatnim etapem przed samym masażem jest tonizacja. Oczywiście warto wcześniej zabezpieczyć włosy specjalną opaską. Na tak przygotowanej cerze możemy rozpocząć masaż Kobido.

Przebieg masażu Kobido, gdy jest on wykonywany przez drugą osobę – specjalistę-terapeutę:

Masaż japoński wykonuje się zawsze, stojąc za osobą masowaną. Pierwszym ruchem jest powitanie, czyli położenie obu dłoni na czole. Następnie kładąc kciuki pomiędzy brwiami, prowadzimy je w kierunku do skroni. Każdy z ruchów w masażu japońskim wykonuje się trzykrotnie. Potem przechodzimy do kolejnego pasma – jest to ruch rozcierający w poprzek włókien. Kolejny krok to rozciąganie palcami czoła wzdłuż, również trzy razy. Następnie palcem wskazującym stabilizujemy obszar między brwiami, a drugą dłonią rozcieramy skórę pod łukiem brwiowym, by przejść do rolowania czoła, czyli ugniatania wałów skórnych.

Po chwili przechodzimy do lewej strony twarzy i również stabilizujemy palcem skórę w obrębie oka, a pod nim rozcieramy skórę pod okiem do środka trzykrotnie. Takie działanie powtarzamy po prawej stronie, a samo rozcieranie wykonujemy w strategicznych obszarach – na czole, w okolicy oczu, brody, żuchwy itp. Bruzdy nosowo-wargowe najpierw rozcieramy wzdłuż, od kącika ust do skrzydełka nosa, a następnie rozciągamy w poprzek. Rozciągamy również żwacz w kierunku żuchwy. Pobudzając skórę w okolicy ust, łapiemy wargi oburącz i wypychamy czerwień wargową, spłaszczając je. Podobne ruchy wykonuje się również na szyi i dekolcie, rozciągając mięsień piersiowy w kierunku barku. W dalszej kolejności możemy nałożyć krem. Wtedy następuje głaskanie skóry – poczynając od dekoltu, po szyję, aż do twarzy. Ruchy powinny być koliste, delikatne. 

Kolejne etapy polegają na chwilowym ucisku danej strefy, tak jak w akupresurze. Nacisk sprawia, że mięśnie się rozluźniają, jednocześnie budząc się do pracy. Strefa objęta masażem dotyczy również tylnej powierzchni szyi, czyli karku, aż do potylicy. Etapy masażu Kobido można ze sobą zamieniać. W jednej z wersji tego masażu osoba masująca najpierw rozluźnia plecy, ramiona i dłonie, potem okolice głowy, szyi i twarz powolnymi, kojącymi ruchami. W tym celu można użyć też gorących ręczników i kija bambusowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Masaż Kobido – jak często go robić i czy można przeprowadzić go samodzielnie?

masowanie twarzy kobiety dłońmi

Co daje masaż Kobido?

Przeglądając subiektywne opinie fanek masażu Kobido, można zauważyć, że według nich wpływa on na całe nasze ciało, w tym nawet na ujędrnienie piersi. Dzieje się tak, ponieważ powięzi znajdujące się nad biustem są połączone z tymi na szyi, twarzy i ich okolicami. Masaż Kobido jest swego rodzaju masażem powięziowym, stąd też przynosi m.in. takie rezultaty.

Masaż Kobido przynosi doskonałe odprężenie dla układu nerwowego, dzięki czemu skutecznie łagodzi stres. Dodatkowo pomaga przy bezsenności, bólach głowy i zmęczeniu. Masaż karku i górnej części pleców łagodzi napięcie mięśni, otwiera drogi oddechowe i rozluźnia ramiona. Z kolei techniki akupresury stosowane na żuchwie i okolicach oka łagodzą ból gałek ocznych oraz mogą zmniejszyć ból związany z zaciskaniem szczęki w przypadku bruksizmu. Jest to dowód na to, że japoński masaż twarzy Kobido w pewnym stopniu może zastąpić zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

kobieta z czystą cerą oraz jędrną skórą twarzy

Skupiając się jednak na efektach, na których najbardziej nam zależy, czyli działaniu na skórę, masaż twarzy Kobido, poprawiając krążenie krwi w tej okolicy, sprzyja przywróceniu jej jędrności. Pobudzając układ limfatyczny, może nawet poprawić nawilżenie skóry i jej odżywienie, doprowadzając do komórek substancje wspierających jej prawidłowe funkcjonowanie. Masaż zmniejsza w ten sposób m.in. widoczność drobnych zmarszczek, co potwierdza jego przeciwzmarszczkowe działanie.

Podsumowując masaż Kobido:

 • ma działanie przeciwzmarszczkowe,
 • może poprawić nawilżenie skóry,
 • zwiększa jej elastyczność i jędrność,
 • stymuluje i odprowadza limfę,
 • rozluźnia układ nerwowy,
 • przynosi naturalny efekt liftingu,
 • zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiega ich powstawaniu,
 • niweluje napięcie mięśniowe.

Masaż japoński twarzy jest również idealny dla osób cierpiących na migreny.

SPRAWDŹ TEŻ: Masaż Kobido – przed i po. Prezentujemy efekty

Krok pierwszy i drugi

Czy można go wykonać samodzielnie?

Niektóre elementy japońskiego masażu (a jest ich ponad 100!) można wykonać samodzielnie. Aby poznać wszystkie techniki i zasady, warto najpierw w tym celu udać się do specjalisty, a potem próbować odwzorowywać ruchy w domu. Wymaga to doświadczenia oraz regularnej praktyki. Nie będzie to też pełen rytuał, ale będąc mniej intensywnym, można go wykonywać nawet codziennie.  

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Masaż Kobido – jak często go robić i czy można przeprowadzić go samodzielnie?

Masaż Kobido samodzielnie, w domu:

Przystępując do masażu Kobido, najpierw oczyść dokładnie twarz – wykonaj demakijaż, następnie umyj twarz delikatnym żelem oraz stonizuj skórę. Możesz nałożyć lekki krem, ale pamiętaj, by skóra nie była śliska – zastosowanie np. tłustego kremu czy olejku w tym przypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem. Niektóre ruchy w japońskim masażu twarzy polegają na uruchomieniu skóry w danym obszarze poprzez podtrzymywanie ich drugą dłonią, palcem. Następnie zacznij rozcierać skórę ku górze – zacznij najpierw od czoła, potem zejdź pod łuk brwiowy, okolice oczu, ust i żuchwy. Pamiętaj, by przeciwną stronę skóry twarzy przytrzymywać drugą dłonią. Każdy ruch powinien być powtórzony minimum 3 razy.

kobieta wykonuje masaż skóry szyi

Kolejny etap to ściskanie wałów skórnych, czyli poprawa ukrwienia. Spraw, by Twoja skóra na czole wyglądała jak harmonijka. Podobny ruch możesz zrobić z ustami, spłaszczając je i wypychając czerwień wargową na zewnątrz. Po tym następuje uciskanie punktów na twarzy w celu rozluźnienia mięśni. Ten krok wymaga wyczucia i wiedzy, gdzie Twoja twarz jest najbardziej spięta. Możesz uciskać twarz po kolei, w każdym obszarze, a tam, gdzie odczujesz dyskomfort, zatrzymaj się na dłużej. Zazwyczaj punkty te znajdują się w okolicach żuchwy, policzków, skroni i czoła. W kolejnym kroku możesz płynnie przejść do głaskania skóry – również ku górze. Do tego celu możesz wykorzystać roller lub kamień gua sha, które również stosowane samodzielnie dają spektakularne rezultaty.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jakie są efekty rollera do twarzy?

Krok trzeci i czwarty

Bezpieczeństwo masażu Kobido

Masaż Kobido nie jest masażem relaksującym. Choć rozluźnia on większość partii w górnej części naszego ciała, to może być on nieco bolesny. Dyskomfort mogą przynosić szczególnie ruchy ściskające usta i czoło oraz ruchy uciskające (elementy akupresury). Gdy jest wykonywany samodzielnie, jego intensywność jest z pewnością dużo niższa. Natomiast, jeśli w tym celu wybierzemy specjalistę-terapeutę, w większości etapów możemy odczuwać niewielki ból. Masaż Kobido jest bezpieczny dla osób, które nie mają przeciwwskazań. Nie jest on zatem zalecany kobietom w ciąży, pacjentom onkologicznym lub mającym schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym.

Rada specjalisty

Kluczem do jego poprawnego wykonania masażu Gua Sha jest użycie poślizgu. Zazwyczaj używa się wody, oleju, a nawet maski w płachcie. Nigdy nie stosuje się narzędzia na gołej skórze — masaż nie będzie wtedy tak skuteczny, a może być bolesny i prowadzić do podrażnień. Szczególnie niepożądane jest ciągnięcie skóry w obszarze wokół oczu. Delikatny poślizg i płynne prowadzenie narzędzia jest niezbędne, aby nie doprowadzić do rozciągania cienkiej skóry.

W przypadku stanu zapalnego, czyli gorączki, wysypki, świeżej blizny lub aktywnego trądziku masaż powinien być wykonywany łagodniej. Najczęściej jednak te elementy również stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Podobnie jest w przypadku cery naczynkowej, która może zareagować po zabiegu licznymi sińcami i pękniętymi naczynkami.

W przypadku osób, które doznały urazu szyi, głowy czy karku lub mają przepuklinę dysku, przed wykonaniem masażu powinny skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się również łączenia masażu Kobido z innymi zabiegami kosmetycznymi, takimi jak wstrzykiwanie toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego czy też lipolizą iniekcyjną.

Masaż Kobido nie jest polecany osobom nieodpornym na ból. Gdy jednak przeprowadzamy masaż samodzielnie, w domowym zaciszu, jest on nieco łagodniejszy. Mniejsza intensywność oznacza jednak mniejszą skuteczność. Jeśli będziemy go przeprowadzać łagodniej, ale regularnie, np. codziennie, z pewnością nawet po kilku dniach zauważymy pierwsze efekty.

Regularne stosowanie = lepsze rezultaty

Po jakim czasie od masażu Kobido widać efekty?

Efekt po masażu Kobido wykonywanym przez terapeutę jest natychmiastowy. Twarz jest pobudzona, ukrwiona, nawilżona i pełna blasku. Zmniejszona zostaje również opuchlizna oraz sińce pod oczami. Efekt liftingujący najbardziej jest widoczny na wiotkiej, dojrzałej skórze. To cera, u której rezultaty są zauważalne nie tylko najszybciej, ale są one również najtrwalsze. Dzieje się tak ze względu na wpływ masażu na zmianę zachodzącą w strukturze wszystkich warstw tkanek, poczynając od skóry, aż do okostnej.

Po zabiegu odczuwamy również zmniejszenie napięcia w okolicy karku i żuchwy. Mimo że masaż jest intensywny i bolesny to daje uczucie odprężenia zaraz po zabiegu i długo po nim. Trwały efekt przeciwzmarszczkowy przynosi seria 5-15 regularnych masaży co 2-3 tygodnie. To całkiem spora ilość masaży, jednak ich rezultaty mogą się utrzymywać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Samodzielnie wykonywany masaż Kobido przynosi rezultaty dopiero po kilku-kilkunastu dniach, jeśli robimy go systematycznie, najlepiej codziennie. Po tym czasie możemy zauważyć zniwelowanie drobnych zmarszczek oraz bardziej nawilżoną, napiętą i dotlenioną skórę.

SPRAWDŹ TEŻ: Masaż Kobido – przed i po. Prezentujemy efekty

masaż twarzy kobiety poprzez ucisk kciukami

Dla kogo przeznaczony jest masaż Kobido?

Tak naprawdę masaż japoński Kobido jest przeznaczony dla każdej osoby, która nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Dlatego też będzie to doskonała forma zabiegu dla osób w każdym wieku, a szczególnie dla osób:

 • po 25-30 roku życia, by zapobiegać procesom starzenia, przeciwdziałać grawitacji, ujędrniać i pobudzać skórę do regeneracji,
 • z pierwszymi oznakami starzenia w celu uniknięcia pogłębiania się zmarszczek i powstawania nowych,
 •  z cerą dojrzałą, pozbawioną jędrności, by cofnąć procesy starzenia, zminimalizować widoczność zmarszczek oraz skutecznie ujędrnić skórę.

Oczywiście masaż Kobido może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną połączyć przyjemne z pożytecznym – głęboki relaks z dobroczynnym działaniem na skórę.

Podsumowując, masaż twarzy Kobido może zastąpić nam inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Musi być on jednak wykonywany przez osobę doświadczoną, w seriach bądź przez nas samych, codziennie.

O czym warto pamiętać

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel