Mineralne podkłady, pudry i inne kosmetyki kolorowe coraz bardziej zyskują na popularności. Nie ma się czemu dziwić, bo mają wiele zalet. Lekkie formuły pozbawione syntetycznych składników na rzecz naturalnych minerałów, które wykazują nawet właściwości pielęgnacyjne to świetny wybór dla każdego, komu zależy na trwałym i estetycznym makijażu o doskonałej trwałości, a jednocześnie na pielęgnacji skóry. Wielu osobom, które po raz pierwszy spotykają się z kosmetykami mineralnymi, może wydawać się, że trudno się nimi pracuje, a uzyskanie zamierzonych efektów jest trudniejsze, niż w przypadku użycia „normalnej” kolorówki. Jaka jest prawda? Sprawdzamy to dla was i wyjaśniamy!
Spis treści
Czym jest makijaż mineralny?
Kosmetyki mineralne wyróżnia naturalny skład – nie zawierają parabenów, olejów, wosków, substancji konserwujących i sztucznych barwników. W skład kosmetyków mineralnych wchodzą zazwyczaj tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika, a także tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny. Kosmetyki mineralne doskonale kryją i maskują niedoskonałości, a jednocześnie są delikatne dla skóry.
To niebywałe połączenie sprawia, że kosmetyki mineralne to idealne produkty dla alergików oraz osób z bardzo wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Poleca się je osobom po operacjach, zabiegach dermatologicznych, a nawet po naświetlaniach radiologicznych. Po kosmetyki mineralne chętnie sięgają posiadaczki cery naczynkowej i trądzikowej, bo makijaż mineralny świetnie kryje niedoskonałości.
Zalety makijażu mineralnego
Mineralne kosmetyki hipoalergiczne do makijażu to wszechstronne produkty o szerokim zastosowaniu. Nadają się bowiem świetnie zarówno do cery suchej, jak i trądzikowej, a także problematycznej.
Makijaż mineralny ma wiele zalet. Do najważniejszych z pewnością należy to, że wygląda bardzo lekko i naturalnie, nie tworząc tzw. efektu maski. Pozwala skórze swobodnie oddychać, bo nie zawiera żadnych obciążających składników. Mineralne hipoalergiczne kosmetyki do makijażu nie odbiegają od klasycznych ani trwałością, ani jakością, ani możliwościami wykorzystania ich na różne sposoby.
Jeśli więc zależy Ci na tym, by jeszcze lepiej zadbać o swoją skórę, zapewniając jej dodatkową dawkę pielęgnacji w ciągu dnia, to mineralne kosmetyki będą jednym z najlepszych wyborów.
Kosmetyki do makijażu dla alergików i kobiet z wrażliwą cerą
Makijaż mineralny to doskonała alternatywa dla tego wykonywanego przy użyciu klasycznych kosmetyków. Produkty mineralne są łagodne dla skóry pod wieloma względami. Nie zawierają syntetycznych składników, takich jak barwniki, konserwanty, czy kompozycje zapachowe, co doceniają alergicy i osoby z wrażliwą skórą. Druga istotna kwestia to ta, że skład kolorowych kosmetyków mineralnych jest minimalistyczny, a co za tym idzie – ich formuły są lekkie i nie obciążają skóry. Świetnie nadają się zarówno do wykonania subtelnego, lekkiego makijażu na co dzień, jak i w lecie.
Co więcej, kosmetyki mineralne dobrze sprawdzają się również w przypadku cery problematycznej – mieszanej, tłustej i trądzikowej. Minerały zawarte w składzie (między innymi tlenek cynku) mają właściwości kojące i przeciwzapalne, dzięki czemu koją i wyciszają skórę.
Jak przygotować skórę do makijażu mineralnego?
Przed wykonaniem makijażu mineralnego, tak samo, jak przed tym z wykorzystaniem klasycznych kosmetyków, trzeba odpowiednio przygotować skórę. Podstawą jest jej oczyszczenie i nawilżenie, jednak trzeba pamiętać również o codziennej rutynie. Jednorazowe nawilżenie skóry niewiele da, jeśli na co dzień będzie zaniedbana pod tym względem. Wykonuj więc systematyczne peelingi – co najmniej raz w tygodniu. Dwa razy dziennie oczyszczaj również skórę i nawilżaj oraz odżywiaj ją kosmetykami pielęgnacyjnymi dopasowanymi do jej potrzeb.
Przed wykonaniem makijażu mineralnego (i klasycznego – zasady przygotowania skóry są takie same) umyj buzię, osusz ją, stonizuj i wklep odpowiedni krem. Odczekaj kilkanaście minut, by zdążył się wchłonąć, a następnie przejdź do wykonywania makijażu.
Regularny peeling pozwoli usunąć martwy naskórek, dzięki czemu wygładzisz i odświeżysz skórę, a także pozbędziesz się suchych skórek, które makijaż zawsze podkreśla. Nawilżona i odżywiona skóra jest gładsza i zdrowo napięta, a to przekłada się również na trwałość makijażu.
Makijaż mineralny krok po kroku
Chcesz wykonać makijaż mineralny krok po kroku, ale nie wiesz, jakich kosmetyków możesz użyć? Spieszymy z pomocą!
Na wstępie warto podkreślić, że na rynku istnieją kosmetyki mineralne, którymi wykonamy cały makijaż, tzn.
- podkład,
- korektor,
- cienie do powiek,
- puder,
- primery i finishery.
Primer ma za zadanie przygotować twarz do nałożenia makijażu, a więc usunąć nadmiar sebum i łoju, sprawić, że cera nie będzie się świeciła. Jest to rodzaj bazy pod makijaż, która świetnie sprawdzi się szczególnie u posiadaczek cery tłustej i mieszanej.
Finisher natomiast przede wszystkim utrwala makijaż, dzięki czemu pozostawia go w świetnym stanie przez cały dzień.
Wybierając podkład mineralny, stoimy przed takimi samymi dylematami, jak w przypadku makijażu z użyciem tradycyjnych kosmetyków, a mianowicie – jaki odcień konkretnych produktów wybrać? Warto tu podkreślić, że makijaż wykonany podkładem mineralnym wygląda dużo naturalniej, niż zrobiony zwykłym podkładem. Nie widać odcięcia między twarzą a szyją, podkład nie waży się, nie roluje, nie tworzy na twarzy maski.
Jednak kluczowy jest dobór właściwego odcienia. Jeśli wiesz, jaki ton skóry posiadasz, sprawa jest prosta. Wiele marek dzieli się na swoich stronach internetowych poradnikami dotyczącymi wyboru koloru podkładu. Warto udać się również do drogerii stacjonarnej i przetestować różne odcienie. W razie potrzeby możesz też napisać do przedstawicieli marki z pytaniem, który podkład zastąpi Twój dotychczas używany kosmetyk.
Ucząc się, jak nakładać podkład mineralny, nie zapominaj o kwestii pielęgnacji pędzli i gąbeczek, a także wszelkich innych akcesoriów, które wykorzystujesz podczas robienia makijażu. Bardzo ważne jest regularne mycie podstawki, na którą wysypujesz puder, podkład czy cień, pojemników, w których trzymasz akcesoria, a także oczyszczanie samych pędzli i gąbeczek. W przeciwnym razie bardzo szybko na skórze mogą pojawić się krostki i inne problemy skórne. Niemyta gąbka jest prawdziwym siedliskiem bakterii – pamiętaj o tym!
Rada experta:
Po nałożeniu kosmetyków mineralnych (szczególnie mowa o pudrze i podkładzie) dobrze jest spryskać twarz hydrolatem lub wodą termalną.
Bez znaczenia, którą metodą aplikacji – na mokro czy na sucho – wybrałaś. Spryskanie twarzy na koniec doskonale zwiąże makijaż i przedłuży trwałość kosmetyków mineralnych.
Jak nakładać puder mineralny?
Mineralny podkład dla alergików i puder mineralny wymagają odpowiedniej techniki nakładania, by prezentowały się estetycznie, a makijaż był trwały. Jak nakładać mineralny puder? Możesz to zrobić na trzy sposoby:
- Na mokro – puder mineralny wysyp na denko lub inną czystą powierzchnię i zanurz w nim lekko wilgotny pędzel. Następnie rozprowadź puder po twarzy kolistymi ruchami. Niektóre kobiety chwalą sobie metodę stemplowania, a następnie rozprowadzenia ruchami kolistymi. Warto sprawdzić, jaki sposób najbardziej będzie Ci odpowiadał.
- Na sucho – puder wsyp na denko, ale nie zanurzaj w nim pędzla, tylko wmasuj puder w pędzel. Ważne, aby wniknął w głąb włosia. Na koniec warto uderzyć jeszcze pędzlem o blat stołu, aby puder zszedł jeszcze niżej w warstwy włosia. Nie strzepuj i nie zdmuchuj nadmiaru kosmetyku z pędzla, jak robi się to w przypadku tradycyjnych pudrów w kamieniu. W tym przypadku kluczowe jest to, aby kosmetyk został dobrze wtarty w pędzel, a dopiero potem został nałożony na twarz. Pamiętaj, nakładaj cienkie warstwy, w zależności od potrzeby śmiało 2, a nawet 3. Nigdy nie aplikuj jednej grubej warstwy – w ten sposób możesz uzyskać sztuczny efekt.
- Gąbeczką – podkład mineralny możesz rozprowadzić na twarzy za pomocą gąbeczki. Postępuj podobnie, jak zostało to wcześniej opisane, a więc umieść odrobinę podkładu na spodeczku, a następnie wetrzyj go w gąbeczkę. Kolejno, wykonując koliste ruchy, nakładaj podkład na twarz, zaczynając od czoła i kierując się w dół twarzy.
Jaki podkład mineralny wybrać?
Wszystko zależy od rodzaju cery. Dobrze, jeśli potrafisz określić, jej typ: czy jest tłusta, mieszana, sucha czy starzejąca się. Dzięki temu łatwiej dobierzesz podkład najbardziej odpowiadający jej potrzebom.
Posiadaczki cery tłustej i mieszanej powinny wypróbować podkład mineralny matujący, który zapewnia mocniejsze krycie i satynowe wykończenie przez wiele godzin. Jeśli masz cerę trądzikową lub naczynkową albo chcesz ukryć przebarwienia, wybierz podkład silnie kryjący, który świetnie poradzi sobie z maskowaniem niedoskonałości.
Cera sucha wymaga przede wszystkim właściwego nawilżenia. W tym przypadku warto zastosować aplikację na mokro, a także nakładać podkład delikatnie, stemplując skórę pędzlem lub gąbeczką miejsce przy miejscu.
Największym plusem kosmetyków mineralnych jest ich naturalny skład. Krótki skład to dziś rzadkość wśród kosmetyków. Docenią go przede wszystkim kobiety z cerą problematyczną, skłonną do alergii, cerą trądzikową. Kosmetykami mineralnymi interesują się także panie, które nie mają problemów z cerą, ale szukają naturalnych produktów, wolnych od zbędnej chemii. Z pewnością kosmetyki mineralne to niezwykle ciekawa alternatywa dla kosmetyków tradycyjnych. Warto spróbować!