Każda z nas marzy o nieskazitelnej, gładkiej cerze bez przebarwień, czy widocznych porów. W codziennym makijażu, wyrównanie struktury skóry należy przede wszystkim do bazy, którą stosuje się pod podkład. To ona ma wypełniać zmarszczki i jednocześnie zwiększyć przyczepność oraz trwałość fluidu. Sama baza to jednak zdecydowanie za mało! Szczególnie jeśli borykasz się z niedoskonałościami skóry. Dobry, kryjący podkład to obowiązkowa pozycja w kosmetyczce każdej kobiety, która chce szybko i skutecznie zatuszować niedoskonałości, a jednocześnie chce uzyskać subtelny, naturalny efekt. Podpowiadamy, czym są podkłady kryjące, jak dobrze wybrać ten kosmetyk, a także – jak przygotować skórę do makijażu.
Spis treści
Czym jest podkład kryjący?
Podkład kryjący niedoskonałości to kosmetyk, po który najczęściej sięgają osoby, którym zależy na wyrównaniu kolorytu skóry i zamaskowaniu defektów, takich, jak przebarwienia, trądzik, rozszerzone naczynka czy zasinienia skóry. Kryjący kosmetyk, jak sama nazwa wskazuje, ma doskonałe właściwości maskujące. Dzięki temu może znacząco zmniejszyć również widoczność blizn potrądzikowych (i innych), a także wyrównać koloryt skóry, nadając jej świeższego, młodzieńczego wyglądu.
Dobry podkład kryjący to przede wszystkim ten, który doskonale radzi sobie z maskowaniem wszelkich niedoskonałości, a przy tym dobrze stapia się ze skórą i prezentuje się naturalnie.
Kryjące podkłady można stosować na co dzień, jeśli jest taka potrzeba, jednak warto pamiętać o tym, że ze względu na ich zadanie, mają cięższe formuły, niż podkłady o mniejszym stopniu krycia. Wynika to między innymi z większej zawartości pigmentów.
Dobry kryjący podkład to wielozadaniowy kosmetyk, który nie tylko wyrównuje koloryt skóry i maskuje niedoskonałości, ale również wygładza cerę, a w idealnym wariancie – również ją pielęgnuje.
Dobry kryjący podkład – na co zwrócić uwagę?
Wybór kryjącego podkładu nie może być przypadkowy. Zasady dopasowania tego kosmetyku są takie same, jak w przypadku każdego innego podkładu. Najważniejsze jest więc, by rozpoznać swój typ cery i podkładu kryjącego szukać w grupie kosmetyków odpowiadających jej składem i działaniem. Dopasowanie podkładu do typu skóry jest bardzo ważne z dwóch względów.
Po pierwsze – chodzi o efekt makijażu. Matujący podkład nałożony na suchą skórę podkreśli suche skórki i spowoduje uczucie ściągnięcia skóry. Analogicznie – gdy na tłustą cerę nałożysz podkład rozświetlający, będzie wyglądała na jeszcze bardziej tłustą. W takich przypadkach nie ma szans na to, by makijaż prezentował się dobrze!
Druga ważna kwestia to komfort skóry w ciągu dnia. Podkład powinien być jak kosmetyk pielęgnacyjny – dopasowany do potrzeb skóry tak, by zapewniał jej komfort przez wiele godzin.
Przy wyborze trzeba więc zwrócić uwagę na to, by podkład był:
- Dopasowany do typu cery – ze względu na czynniki wymienione powyżej, czyli estetykę i trwałość makijażu, a także komfort skóry.
- Dopasowany kolorystycznie – zarówno do odcienia skóry, jak i jej tonacji (chłodna, ciepła).
- Pielęgnacyjny – oczywiście podkład nie zastąpi kosmetyków pielęgnacyjnych, jednak doskonale może wesprzeć ich działanie i tym samym poprawić komfort skóry.
Warto więc zwrócić uwagę na to, by podkład zawierał składniki pielęgnacyjne odpowiadające potrzebom skóry. Mowa zarówno o składnikach nawilżających, jak i antyoksydacyjnych, a także ochronnych – jak filtr przeciwsłoneczny.
Zanim nałożymy podkład
Dobry podkład nawilżający kryjący będzie doskonałym sprzymierzeńcem skóry suchej i wrażliwej. Dobry podkład matujący i kryjący świetnie nada się do makijażu skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej. Najlepszy podkład do cery naczynkowej to zaś ten, który będzie ją dodatkowo wzmacniał i koił.
Jednak wybór podkładu nawet z najwyższej półki na niewiele się zda, jeśli nie będziesz na co dzień należycie dbać o skórę. Nawet najlepszy malarz, używając najlepszej jakości farb, nie stworzy cudownego obrazu, jeśli płótno będzie szorstkie, nierówne, postrzępione i zniszczone. Dokładnie tak samo jest w przypadku makijażu i skóry. Odpowiednie przygotowanie jej jest kluczem do tego, by make-up prezentował się estetycznie i utrzymywał się na skórze długo w nieskazitelnej postaci.
Przed przystąpieniem do makijażu pamiętaj o koniecznej rutynie, na którą składa się:
- oczyszczenie skóry
- stonizowanie jej
- wklepanie ulubionego kremu.
Tylko tyle – i aż tyle potrzeba do tego, by podnieść walory estetyczne makijażu i przedłużyć jego trwałość. Jeśli podkład kryjący nie ma filtra SPF, to przed nałożeniem go, właściwe jest zabezpieczenie skóry kremem z odpowiednim filtrem.
Rada experta:
Jeśli nie lubisz mieć na twarzy wielu warstw kosmetyków, to pod podkład wybierz lekki krem nawilżający o żelowej, wodnej formie.
Szybciutko się wchłonie, a przy tym pozostanie praktycznie niewyczuwalny na skórze. Warto również wybierać podkłady, które mają filtr SPF. Dzięki temu odpadnie Ci konieczność stosowania dodatkowego filtra przeciwsłonecznego, a im mniej kosmetyków na twarzy, tym lepiej, zwłaszcza w przypadku cery mieszanej i tłustej, które mają tendencje do zapychania się porów.
Jaki podkład do cery trądzikowej?
Pielęgnacja cery trądzikowej to niemałe wyzwanie. Trzeba bowiem zapewnić jej wszystkie najważniejsze składniki pielęgnacyjne – przede wszystkim nawilżające – a przy tym uważać na to, by jej nadmiernie nie obciążyć, bo może skutkować to zatkaniem porów i pojawieniem się nowych krostek.
Wiele osób może mieć przez to dylemat, jeśli chodzi o wybór podkładu kryjącego. Z jednej strony wydaje się on niezbędny do tego, by wyrównać koloryt skóry i zamaskować niedoskonałości. Z drugiej – formuła podkładów kryjących jest cięższa niż tych o mniejszym stopniu krycia, więc pojawia się obawa o obciążenie skóry.
Rozwiązaniem jest podkład do cery trądzikowej – lekki, bezzapachowy, niekomedogenny, a najlepiej również hipoalergiczny. Ważne jest, by taki kosmetyk miał beztłuszczową formułę. Istotną kwestią jest także zawartość filtra SPF. Skóra trądzikowa nie powinna być eksponowana na promieniowanie UV z kilku powodów. Po pierwsze, poparzenie skóry może powodować jej uszkodzenie na poziomie komórkowym, a to znacznie utrudnia proces samoregeneracji. Po drugie – skóra osłabiona słońcem jest bardziej narażona na infekcje, a to może zaostrzyć stan zapalny. Po trzecie – nadmiar słońca może powodować wysuszanie skóry, a to nie sprzyja jej regeneracji i radzeniu sobie z trądzikiem.
Jeśli więc wybrany przez Ciebie podkład nie ma filtra SPF, to przed wykonaniem makijażu koniecznie zabezpiecz ją kremem z filtrem.
Do malowania skóry trądzikowej świetnie sprawdzi się podkład mineralny – o naturalnym składzie, lekkiej i nieobciążającej formule, która umożliwia jej swobodne oddychanie. Minerały zawarte w podkładach mineralnych (jak tlenek cynku) mają również właściwości antybakteryjne, kojące i przeciwzapalne, dzięki czemu takie kosmetyki stają się świetnym wsparciem codziennej pielęgnacji.
Najlepszy podkład do cery naczynkowej
Jaki podkład do cery problematycznej wybrać? Jeśli chodzi o skórę naczynkową, to kluczem jest traktowanie jej zarówno w pielęgnacji, jak i w makijażu tak, jak skóry wrażliwej. Potrzebuje ona przede wszystkim nawilżenia, ukojenia i wyciszenia stanów zapalnych, a także wzmocnienia i ochrony.
Kryjący podkład do cery naczynkowej powinien więc być najlepiej hipoalergiczny, a także mieć lekką formułę i krótki skład. Warto zwrócić uwagę na to, by zawierał również składniki pielęgnacyjne wspierające kruche naczynka, jak witamina C.