MAMA I DZIECKO
22.06.2022

Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży

Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W ciele przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, które mają je przygotować do noszenia małego dziecka. Hormony szaleją, podobnie jak i nastrój. Na dodatek wiele rzeczy, które mogłyśmy mieć na co dzień, staje się zakazanych. Słońce na szczęście nie jest jedną z nich. Mimo to warto wiedzieć, jak w ciąży korzystać z jego dobrodziejstw odpowiedzialnie i zadbać o ochronę przeciwsłoneczną.

Wpływ słońca na skórę w ciąży

Skóra ciężarnej kobiety, tak jak wiele innych narządów, funkcjonuje w tym stanie trochę inaczej. W czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa, co może oznaczać większą podatność na oparzenia podczas przebywania na słońcu. Dobrze jest zapewnić jej łagodne traktowanie oraz odpowiednio dobraną pielęgnację i ochronę.

Przebarwienia i ostuda

Czasami na twarzy ciężarnej kobiety pojawiają się ciemne, nieregularne plamy zwane ostudą lub melasmą. Powodem jest podwyższenie stężenia estrogenu i progesteronu, które stymuluje komórki do nadmiernej produkcji barwnika. Przebarwienia pojawiają się częściej na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony oraz u kobiet z predyspozycjami genetycznymi. Unikanie długiej ekspozycji i stosowanie kremu z filtrem może zapobiec pojawianiu się plam na skórze, które niejednokrotnie utrzymują się nawet po ciąży.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna. Wszystko, co musisz wiedzieć

Opalanie brzucha w ciąży

Hormony ciążowe mają wpływ nie tylko na przebarwienia, ale też elastyczność skóry i wiązania kolagenowe. Odporne na rozciąganie, sprężyste włókna kolagenowe pod ich wpływem (głównie kortyzolu) stają się słabsze. Kiedy w pobliżu piątego miesiąca brzuszek ciążowy zaczyna być widoczny, rosnące krągłości rozciągają skórę i włókna elastyczne. Osłabione mogą zacząć pękać, tworząc rozstępy. Opalanie widocznego brzuszka ciążowego nie jest wtedy najlepszym pomysłem, ponieważ promienie słoneczne również przyczyniają się do niszczenia kolagenu i mogą tylko przyspieszyć tworzenie nowych zmian. Poza tym przebywanie na zewnątrz w trakcie upałów nie jest wskazane dla ciężarnych kobiet między innymi dlatego, że może niebezpiecznie podnieść ciśnienie.

Ochrona przeciwsłoneczna na co dzień

Kobiety w ciąży często opierają swoją pielęgnację na kosmetykach nawilżających, ujędrniających i uelastyczniających. Najistotniejsza dla zdrowia skóry jest jednak ochrona przeciwsłoneczna. Warto zadbać o odpowiednie ubranie, okulary i kapelusz. 

Jeśli dotąd nie używaliśmy kremu z filtrem, ciąża to dobry czas, by przyjrzeć się swojej pielęgnacji pod tym względem. Codziennie rano warto pamiętać o aplikowaniu kremu przeciwsłonecznego, nawet jeśli ciąża trwa w porze jesienno-zimowej.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna zimą

kochająca para spacerująca w parku

Czy filtry przeciwsłoneczne są bezpieczne w ciąży?

Część kobiet boi się używać w ciąży kosmetyków innych niż naturalne. Czasem, nawet świadomie, pomijają filtry przeciwsłoneczne w swojej pielęgnacji z obawy nad bezpieczeństwem ich stosowania. 

Jednak kremy o działaniu ochronnym są w ciąży wyjątkowo ważne, ponieważ w tym czasie jesteśmy bardziej niż inni narażone na negatywny wpływ promieniowania słonecznego.

Jaki filtr wybrać?

Aby zachować zdrową skórę i chronić ją przed promieniowaniem słonecznym, warto wybrać filtr mineralny.

Istnieją dwa składniki filtrów, które FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) uznała za ogólnie bezpieczne do stosowania przez wszystkich: tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które występują w filtrach fizycznych. Są to minerały fizycznie blokujące dostęp szkodliwych promieni słonecznych do skóry, a ich działanie opiera się na zdolności do odbijania promieni słonecznych. Substancje ochronne zawarte w filtrach fizycznych nie podrażniają skóry i nie przenikają do krwiobiegu – co jest bardzo ważne w ciąży. W kremach przeciwsłonecznych dla dzieci również zazwyczaj wykorzystuje się właśnie filtry mineralne

Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na szerokie spektrum działania (ochrona przed UVA i UVB), wysoki współczynnik SPF (30 lub wyższy) i wodoodporność.

Podczas stosowania kremu z filtrem, warto pamiętać o nakładaniu jego odpowiedniej ilości i regularnej reaplikacji.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna. Filtry mineralne

Opalanie w ciąży

W dzisiejszych czasach wiemy, że opalanie się nie jest zdrowe dla nikogo. Wystawianie się na ekspozycję słoneczną bez ochrony przyczynia się do zwiększonego ryzyka wszystkich rodzajów raka skóry, przedwczesnego starzenia się skóry, powstawania zmarszczek, ciemnych przebarwień i oparzeń.

Jednak całkowite zrezygnowanie z przebywania na słońcu w ciąży również nie jest zalecane. Często kobiety w tym czasie unikają promieniowania ultrafioletowego, przez co są bardziej niż inni narażone na niedobory witaminy D. Brak ekspozycji na działanie promieni słonecznych jest związane np. z niską wagą dzieci po urodzeniu.

Przyszłe mamy, tak jak wszyscy inni, powinny zachować umiar podczas przebywania na słońcu i starać się nie przebywać w miejscach naświetlonych, w miesiącach letnich między godziną 11:00 a 16:00.

Warto również wspomnieć, że opalanie w solarium nie jest bezpieczniejsze niż opalanie na słońcu. Leżaki w solarium emitują promienie ultrafioletowe (UV), które są tym samym rodzajem szkodliwego promieniowania, jakie występuje w świetle słonecznym.

Rada eksperta:

Jedną z obaw związanych z ekspozycją na promieniowanie UV podczas ciąży jest to, że promienie UV mogą rozkładać kwas foliowy. Kwas foliowy to kluczowy budulec potrzebny do rozwoju zdrowego układu nerwowego. Dziecko jest najbardziej podatne na negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego (UV) w pierwszym trymestrze i na początku drugiego trymestru podczas intensywnego rozwoju mózgowia. Kluczem jest zrozumienie ryzyka i ograniczenie niepotrzebnej ekspozycji na promieniowanie UV.

kobieta w ciąży medytuje

Wskazówki podczas upałów dla kobiet w ciąży

  1. Trzymaj się z dala od słońca w środku dnia, szczególnie podczas upałów.
  2. Zafunduj sobie letnie prysznice i kąpiele. Zimne prysznice/kąpiele mogą powodować zatrzymanie ciepła przez organizm.
  3. Zamknij okna i opuść rolety, gdy na zewnątrz jest cieplej. Możesz otworzyć okna w celu wentylacji, gdy jest chłodniej.
  4. Na dworze przebywaj głównie w cieniu i unikaj opalania. Noś ze sobą mały spray, aby się ochłodzić.
  5. Utrzymuj nawodnienie. Zawsze miej przy sobie małą butelkę wielokrotnego użytku i regularnie ją napełniaj.
  6. Zmniejsz spożycie soli. Pomoże to w walce z retencją wody.
  7. Śpij więcej i zdrzemnij się po południu w chłodnym pokoju.
  8. Słuchaj alertów o falach upałów.
  9. Ubieraj się tak, aby się nie przegrzewać. Noś luźną, lekką, najlepiej bawełnianą odzież oraz kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, jeśli wychodzisz na zewnątrz.
  10. Zminimalizuj czas spędzany na stojąco, aby uniknąć opuchnięcia stóp.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel