Konturuj twarz jak profesjonalistka! Konturowanie twarzy krok po kroku by Mua
Konturowanie to technika makijażu, która potrafi zdziałać prawdziwe cuda, pozwalając subtelnie wyrzeźbić rysy twarzy. Umiejętne akcentowanie wybranych obszarów i delikatne maskowanie innych pozwala optycznie modelować kształt twarzy, podkreślając to, co najlepsze. W poniższym artykule mamy dla Ciebie kompletny przewodnik od ekspertek z Mua.pl, Ilony Szalak i Eweliny Wadowskiej, które podzielą się swoimi sprawdzonymi technikami konturowania krok po kroku. Odkryj tajniki profesjonalnego konturowania i naucz się, jak nadawać twarzy pożądany wygląd!
Spis treści
- Konturowanie twarzy – jak i od czego zacząć?
- Idealna szerokość twarzy
- Konturowanie twarzy dla początkujących – wykorzystaj makijażowe sztuczki
- Konturowanie twarzy na sucho a konturowanie twarzy na mokro. Jakie kosmetyki wybrać?
- Bronzer i rozświetlacz – jak nakładać kosmetyki zależnie od kształtu twarzy?
- Konturowanie twarzy owalnej
- Konturowanie twarzy trójkątnej, zwanej sercowatą
- Konturowanie twarzy kwadratowej
- Konturowanie twarzy okrągłej
- Konturowanie twarzy prostokątnej
- Konturowanie twarzy trójkątnej lub trapezu
- Konturowanie twarzy – znajdź swoją indywidualną technikę nakładania bronzera i rozświetlacza
Konturowanie twarzy – jak i od czego zacząć?
Na początku warto uzmysłowić sobie, że najważniejsze są proporcje. To od nich zależy ogólny wygląd twarzy. Większość z nas ocenia atrakcyjność drugiej osoby na podstawie określonych cech kobiecego oblicza. To atawizm, nad którym nie sposób zapanować. I tak liczą się np.: duże oczy czy pełne usta. Automatycznie też oceniamy atrakcyjność na podstawie proporcji. Twarze idealne to te, które są najbardziej proporcjonalne. Doskonała twarz składa się z trzech części o takich samych wymiarach:
- Pierwszą część mierzymy od góry – od nasady włosów do nasady nosa.
- Druga część to odcinek od nasady nosa i brwi – do końca nosa.
- Trzecia część to odcinek od końca nosa – do czubka brody.
Jeśli części te są sobie równe, to mówimy o twarzy idealnie proporcjonalnej. Jeśli któraś z części jest dłuższa od pozostałych, to oznacza, że np. masz wyższe czoło lub dłuższą brodę. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale jeśli chcesz optycznie zmienić te wymiary, możesz to zrobić za pomocą skutecznego makijażu. Wtedy należy skupić się na modelowaniu danej partii twarzy.
Kosmetyki do konturowania twarzy dopasuj zawsze przede wszystkim pod kątem kolorystyki (aby makijaż zapewnił naturalny efekt), dopasuj je także do rodzaju skóry. Jeśli jest sucha lub normalna, sprawdzi się konturowanie na mokro. W przypadku skóry mieszanej lub tłustej lepszym wyborem będzie konturowanie twarzy na sucho. Krok po kroku wyjaśnimy Ci, jak robić to prawidłowo!
PORADA EKSPERTA: Pierwsze kosmetyki do konturowania twarzy na mokro lub na sucho warto dobrać z pomocą specjalisty. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie kolorystyczne do Twojej skóry. Wszystkie kolorowe kosmetyki powinny współgrać z odcieniem skóry, a także pasować do koloru oczu i włosów. Dzięki temu uzyskasz naturalny efekt, a makijaż będzie prezentował się harmonijnie. Skorzystaj z porady ekspertki w drogerii lub makijażystki. We własnym zakresie możesz też dokonać analizy kolorystycznej, na podstawie której określisz, jaki masz typ urody i jakie kosmetyki pasują do niej najlepiej.
Idealna szerokość twarzy
Książkowo idealna szerokość twarzy jest wtedy, gdy odległość od skroni do skroni równa się długości twarzy od górnej linii włosów do czubka nosa. Jeśli twarz jest mniej więcej tej samej szerokości, co długości oznacza to, że masz twarz okrągłą lub kwadratową.
Jeśli twarz jest dłuższa, niż szersza, a czoło jest widocznie szersze od dolnej części twarzy. Z kolei kości policzkowe są zarysowane delikatnie, ale jednocześnie są najszerszą częścią buzi, to z dużym prawdopodobieństwem masz twarz owalną. W takim przypadku linia żuchwy jest dość łagodna i raczej zaokrąglona. Owalna buzia nie ma ani nadmiernych krągłości, ani wyrazistych krawędzi. Wygląda proporcjonalnie, symetrycznie i raczej łagodnie.
Ważne są też linie przeważające w twarzy. Możliwe, że będzie można zauważyć łagodne rysy, np.: zaokrągloną linię włosów, zaokrąglony podbródek, okrągłe oczy, zaokrąglony nos. Takie rysy często sprawiają, że buzia wygląda na łagodną, niewinną, wręcz dziecięcą. Ale przez tak wiele łagodnych łuków może też sprawiać wrażenie pulchności.
Z kolei, jeśli obserwując swoją linię włosów, brody i żuchwy, widzisz więcej kantów, czyli np. szpiczastą brodę, kwadratową linię włosów, mocno zaznaczone kości policzkowe lub szczękę, oznacza to, że masz twarz kwadratową lub trójkątną. Często takie twarze sprawiają wrażenie surowości, tajemniczości.
Konturowanie twarzy dla początkujących – wykorzystaj makijażowe sztuczki
Dla naszych potrzeb za pomocą makijażu możemy korygować kształt twarzy, aby delikatnie nagiąć rzeczywistość i optycznie zmienić wygląd poszczególnych partii. Modelować możemy poprzez rozjaśnienie lub przyciemnienie odpowiednich fragmentów twarzy. Poprzez nałożenie bronzera (sypkiego lub w sztyfcie) osiągniesz efekt zacienienia. Z kolei aplikacja rozświetlaczy lub korektorów rozświetlających optycznie powiększy konkretne partie. Sprowadza się to do techniki światłocienia zaczerpniętej z malarstwa.
Aby w pełni wykorzystać potencjał konturowania, istotne jest zrozumienie tego, jak działa zasada światłocienia. Ciemne kolory wysmuklają miejsca, w których się znajdują. W przypadku konturowania twarzy ciemniejsze kolory aplikuje się na te obszary, od których chcesz odwrócić uwagę i które chcesz wysmuklić. Obszary twarzy potraktowane ciemnym kosmetykiem zyskują więcej głębi. Z kolei jasne kolory przyciągają uwagę i uwydatniają obszary, które są nimi zaakcentowane. Dzięki temu możesz wyeksponować te obszary, na które chcesz zwrócić uwagę. Rozświetlaczem akcentuje się przede wszystkim kości policzkowe, grzbiet nosa oraz łuk kupidyna.
Bardzo ważne jest to, by konturowanie wykonywać bardzo starannie i precyzyjnie, a kosmetyki i przejścia między nimi dokładnie blendować. Dzięki temu efekt będzie subtelny i naturalny.
Konturowanie twarzy na sucho a konturowanie twarzy na mokro. Jakie kosmetyki wybrać?
Istnieją dwie metody konturowania twarzy: pierwsza jest łatwiejsza i świetnie nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z makijażem. W tej wersji modelujemy twarz przy użyciu tylko produktów suchych takich jak rozświetlacze i bronzery w kamieniu. Druga metoda jest bardziej zaawansowana, daje naturalniejszy efekt, ale wymaga więcej umiejętności. W niej posługujemy się produktami kremowymi.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z konturowaniem, to wybierz kosmetyki w pudrze, kamieniu, które łatwo rozprowadzają się pędzlem. Obecnie na rynku są dostępne pędzle dostosowane do bronzerów i rozświetlaczy produktów sypkich. Kosmetyki możesz wybierać pojedynczo albo skorzystać z gotowych palet do konturowania.
Jeśli jesteś już bardziej doświadczona i świadoma, możesz skusić się na kosmetyki w kremie i sztyfcie. Używając ich, namaluj na twarzy kreski w odpowiednich miejscach, które następnie najlepiej rozetrzeć gąbeczką lub specjalnym pędzlem do blendowania produktów mokrych.
Twarz pod konturowanie należy przygotować zgodnie z zasadami makijażu, czyli po pierwsze oczyścić i nawilżyć skórę, następnie wyrównać koloryt podkładem oraz nałożyć korektor na widoczne niedoskonałości, przebarwienia lub cienie pod oczami. Jeśli będziesz konturować produktami suchymi, to możesz dodatkowo wcześniej oprószyć twarz pudrem. Jeśli zamierzasz konturować na mokro, etap pudru będzie po konturowaniu.
Konturowanie twarzy na mokro i na sucho zapewnia pożądane efekty, a więc optyczne modelowanie jej kształtu. Konturowanie na sucho może być łatwiejsze dla początkujących osób, bo nie wymaga aż takiej precyzji, jak nakładanie kosmetyków mokrych. Łatwiej również skorygować błędy, jeśli takowe się zdarzą. Konturowanie na mokro pozwala na bardziej wyraziste zdefiniowanie kształtu twarzy, jednak precyzyjne posługiwanie się kremowymi produktami może być trochę trudniejsze i na początku, jeśli nie masz wprawionej ręki, może sprawiać nieco kłopotów i powodować niechciane efekty, jak smugi i plamy.
W obu przypadkach warto pamiętać o tym, by wybrać bronzer lub puder brązujący o 1, góra 2 tony ciemniejszy, niż odcień skóry. Dzięki temu efekt będzie naturalny i przyjemny dla oka. Warto postawić również na subtelne rozświetlacze, tj. takie, które nie mają dużych drobinek, a gładko wtapiają się w skórę.
Na koniec porównania jeszcze jedna kwestia: konturowanie na sucho może sprawdzić się lepiej do codziennego, subtelnego makijażu, a to na mokro do makijażu wieczorowego lub okazjonalnego. Kremowe produkty nie tylko dają wyraźniejszy efekt, ale również dłużej utrzymują się na skórze.
Dla utrwalenia makijażu, niezależnie od tego, jaką metodą wykonujesz konturowanie, zawsze warto zastosować specjalny fixer utrwalający.
Bronzer i rozświetlacz – jak nakładać kosmetyki zależnie od kształtu twarzy?
Poniżej przedstawimy różne typy kształtów twarzy. Ich nazwy pochodzą od figur geometrycznych, gdyż patrząc na twarz, mamy wrażenie, że można ją wpisać w owal, okrąg, kwadrat itd.
Konturowanie twarzy owalnej
Twarz owalna uznawana jest za idealną. Jej długość równa się w przybliżeniu podwójnej szerokości twarzy. Najszersze miejsce konturu twarzy to kość policzkowa. Buzia ma w tym przypadku miękki kontur szczęki i czoło o regularnej linii włosów. Rysy wydają się harmonijne.
Kształtem przypomina odwrócone jajko. Idealny owal zdarza się rzadko. Dlatego też zwykle nie chcemy go zmieniać, a jedynie poprzez rozświetlacze i bronzery podkreślić już istniejące linie. Bronzer nakładamy pod kość policzkową na wysokości ucha, rysując kreskę w kierunku ust oraz delikatnie przy samej linii włosów i na skroniach. Rozświetlacz nakładamy na szczyt kości policzkowej.
Aby z owalnej buzi wydobyć najlepsze cechy, możesz zastosować kilka trików. Jeżeli chcesz nieco złagodzić kształt czoła i trochę je skrócić, wystarczy, że zaaplikujesz odrobinę bronzera tuż przy linii włosów na bokach czoła. Możesz również zastosować odrobinę bronzera wzdłuż linii żuchwy, a także pionowo, wzdłuż boków nosa – dzięki temu nieco go wysmuklisz.
Konturowanie twarzy trójkątnej, zwanej sercowatą
Trójkątna buzia ma charakterystyczne szerokie, często prostokątne czoło, a u nasady włosów mogą występować zakola. Kości policzkowe są wysoko osadzone i stanowią najszerszą część twarzy. Część podbródkowa znacznie wydłużona i zakończona wyrazistym podbródkiem. Często przy tej twarzy są spotykane cechy takie jak: szerokie, wąskie wargi i prosto osadzone, mniejsze oczy.
Bronzer nakładamy na skronie oraz na sam szczyt czoła, w tym również ewentualne zakola, aby utworzyć kształt półkola. Przyciemniamy również szpiczastą brodę. Rozświetlacz nanosimy odrobinę poniżej szczytu kości policzkowych, na szczyt nosa oraz nad łuk kupidyna.
W przypadku trójkątnej buzi lepiej zrezygnować z konturowania wzdłuż linii żuchwy lub ograniczyć ten krok do minimum, aplikując bronzer tylko na bocznej części – nie na środek. W ten sposób nie zaakcentujesz wąskiego podbródka, a nieco odwrócisz od niego uwagę.
Konturowanie twarzy kwadratowej
Rysy są w niej mocno zaakcentowane. Twarz ma identyczną szerokość w okolicach żuchwy i czoła. Boczne partie twarzy są zarysowane prostymi liniami. Charakterystyczne i często spotykane są tu: pełne usta z zaokrągloną dolną wargą, duże oczy i widoczne w całości powieki. Bronzerem chcemy stworzyć bardziej owalny kształt, więc nakładamy go na zewnętrzne kąciki czoła oraz szczęki. Rozświetlacz koniecznie nad szczyty kości policzkowych, odrobinę na środek czoła i brody.
Przy konturowaniu kwadratowej buzi najważniejsze jest optyczne złagodzenie linii żuchwy i zaakcentowanie kości policzkowych. Aby uzyskać zamierzony efekt, wystarczy, że wzdłuż linii żuchwy nałożysz bronzer lub puder brązujący, by złagodzić jej ostre krawędzie. W przypadku policzków wystarczy zaaplikować bronzer poniżej kości i wyciągnąć go w kierunku skroni. Taki zabieg optycznie wysmukli policzki i zmiękczy oraz złagodzi wyraz twarzy.
Konturowanie twarzy okrągłej
Twarz kształtem wpisuje się w koło. Jest najszersza na wysokości policzków, które nachodzą na kości policzkowe. Charakteryzuje się zaokrągloną brodą i dość niskim czołem. Zaokrąglony bywa również nos. Bronzer nakładamy na boki twarzy w kształt liczby „3”, zaczynając od zewnętrznych krawędzi czoła i skroni, następnie w poprzek policzka i wokół linii szczęki – tak, aby jak najmocniej wysmuklić i wydłużyć nos. Możemy również go zwęzić, nakładając bronzer na zewnętrzną linię. Rozświetlaczem możemy podkreślić brodę, szczyt nosa i delikatnie środek czoła.
Najważniejsze w konturowaniu okrągłej twarzy jest wysmuklenie i optyczne wydłużenie jej dzięki malowaniu pionowych kresek bronzerem. Szczególnie warto zaakcentować obszar tuż pod kośćmi policzkowymi, nakładając go od strony uszu w kierunku kącików ust. Warto również zaznaczyć bronzerem żuchwę i boki czoła, dzięki czemu wysmuklisz buzię i wyrównasz jej proporcje. Rozświetlaczem warto zaakcentować centralne partie twarzy.
Konturowanie twarzy prostokątnej
Po czym rozpoznasz prostokątną twarz? Jej cechą charakterystyczną jest wydłużony kształt. Kości policzkowe, czoło i żuchwa mają podobną szerokość. Linia żuchwy jest dość wyraźnie zaznaczona, jednak nie jest zaokrąglona. Prostokątna twarz wydaje się dłuższa niż szersza.
Odpowiednim konturowaniem buzi o tym kształcie możesz optycznie ją skrócić, a także złagodzić jej krawędzie. Najważniejsze jest właściwe użycie bronzera na górnych partiach czoła i dolnej części brody. W ten sposób optycznie skrócisz twarz.
Warto również zmiękczyć zewnętrzne linie, akcentując bronzerem boki czoła i linię żuchwy. Nie zapomnij również o aplikacji bronzera pod kośćmi policzkowymi, wyprowadzając je nieco pod kątem w kierunku skroni.
Konturowanie twarzy trójkątnej lub trapezu
Najwęższa w okolicy czoła, najszersza w sferze policzków i szczęki – tak wygląda twarz trójkątka. Ma niskie czoło, a nasada włosów jest prosta lub lekko zaokrąglona. Bronzer nakładamy na zewnętrznej części policzków pod linią kości policzkowych, kierując się aż do zewnętrznych kącików szczęki. Rozświetlacz nakładamy na czoło, skronie i na szczyt nosa.
Konturowanie twarzy – znajdź swoją indywidualną technikę nakładania bronzera i rozświetlacza
Bardzo ciężko wpasować indywidualny kształt twarzy w schemat. Często okazuje się, że nasza twarz nie spełnia wszystkich warunków, które pozwalałyby jednoznacznie określić jej kształt. Modelowania twarzy nie można się uczyć schematycznie. Powinniśmy się postarać wychwycić i wypracować technikę, dopasowując ją do indywidualnych rysów. Sztuka modelowania, jak każda inna, musi być wyuczona.
Zanim dojdziesz do wprawy, czeka Cię więcej lub mniej udanych i nieudanych prób. Nie zrażaj się jednak, a ćwicz! Eksperymentuj zarówno z różnymi odcieniami kosmetyków, jak i ich formułami, a także metodami blendowania. Rezultaty zawsze oceniaj w dobrym świetle, najlepiej dziennym. Rób również zdjęcia, bo to one zwykle zdradzają najwięcej i eksponują wszelkie niedociągnięcia.
Testuj nie tylko różne kosmetyki, ale również akcesoria: gąbeczki i pędzle. Możesz się zdziwić, jak dużą różnicę robią poszczególne narzędzia! Zawsze pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu twarzy do makijażu, a także o dopasowaniu formuł palet do konturowania czy pojedynczych kosmetyków do rodzaju skóry.
Tak jak uczysz się dopasowywać do siebie ubranie lub łączyć ulubione smaki, tak powinnaś poćwiczyć, Mua.pl które triki modelowania są dla ciebie idealne. Odwiedź nasz kanał YouTube i zobacz, jak konturować twarz na sucho i mokro.
Artykuł specjalnie dla czytelniczek bloga ezebra.pl przygotowały wizażystki Ilona Szalak i Ewelina Wadowskia z portalu Mua.pl