SEKRETY MAKIJAŻU

Konturuj twarz jak profesjonalistka! - Konturowanie twarzy krok po kroku by Mua.pl

Konturuj twarz jak profesjonalistka! - Konturowanie twarzy krok po kroku by Mua.pl

Makijaż jest naszym trikiem. Mamy tę przyjemność, że możemy się nim bawić i za jego pomocą upiększać, kamuflować, eksponować naszą urodę. Modelowanie twarzy odgrywa ważną rolę w wizażu. Malując się powinniśmy pamiętać o tym, że twarz to nie jest płaskie płótno obrazu, ale bryła którą należy modelować. Modelować, czyli rozjaśniać jedne partie twarzy a drugie przyciemniać, aby uwydatnić najładniejsze jej rysy. Dziś na naszym blogu ściągawka z konturowania od wizażystek z Mua.pl czyli Ilony Szalak i Eweliny Wadowskiej!

Konturowanie twarzy - jak i od czego zacząć?

Na początek powinnaś sobie uzmysłowić, że najważniejsze są proporcje. Większość z nas ocenia atrakcyjność drugiej osoby na podstawie określonych cech kobiecej twarzy, np.: duże oczy, czy pełne usta. Automatycznie też oceniamy atrakcyjność na podstawie proporcji. Twarze idealne to te, które są najbardziej proporcjonalne. Idealna twarz składa się z trzech takich samych części:

- Pierwszą część mierzymy od góry od nasady włosów - do nasady nosa.
- Druga część to odcinek od nasady nosa i brwi - do końca nosa.
- Trzecia część to odcinek od końca nosa - do czubka brody.

Jeśli części te są sobie równe, to mówimy o twarzy proporcjonalnej. Jeśli któraś z części jest dłuższa od pozostałych, to oznacza, że np. mamy wysokie czoło, lub długą brodę i wtedy należy skupić się na modelowaniu tej partii twarzy.

Idealna szerokość twarzy

Jest wtedy, gdy odległość od skroni do skroni równa się długości twarzy od górnej linii włosów do czubka nosa. Jeśli twarz jest mniej więcej tej samej szerokości co długości, to oznacza, że mamy twarz okrągłą lub kwadratową. Ważne są też linie przeważające w twojej twarzy. Możliwe, że w twojej twarzy będzie można zauważyć łagodne rysy, np.: zaokrąglona linia włosów, zaokrąglony podbródek, okrągłe oczy, zaokrąglony nos. Takie rysy często sprawiają, że buzia wygląda na łagodną, niewinną, wręcz dziecięcą. Ale możemy też przez tak wiele łagodnych łuków mieć wrażenie pulchności. Możesz też obserwując swoją linię włosów, brody i żuchwy widzieć więcej kantów, czyli np. szpiczastą brodę, kwadratową linię włosów, mocno zaznaczone kości policzkowe, lub szczękę. Często takie twarze wyglądają na bardziej surowe, tajemnicze, nieprzystępne.

IDEALNA SZEROKOŚC TWARZY KONTUROWANIE
KONTUROWANIE TWARZY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Konturowanie twarzy dla początkujących - wykorzystaj makijażowe sztuczki

Dla naszych potrzeb za pomocą makijażu możemy korygować kształt twarzy, aby delikatnie nagiąć rzeczywistość. Modelować możemy poprzez rozjaśnienie lub przyciemnienie odpowiednich partii twarzy. Poprzez nałożenie bronzera (sypkiego, lub w sztyfcie) osiągniemy efekt zacienienia. Poprzez użycie rozświetlaczy lub korektorów rozświetlających osiągniemy efekt powiększenia. Sprowadza się to do techniki światłocienia zaczerpniętej z malarstwa.

Wszystko, co jasne i błyszczące powiększa, uwypukla, przybliża i zwraca uwagę.
Wszystko, co ciemne i matowe – zmniejsza, chowa, zacienia.

Wszystko, co jasne i błyszczące powiększa, uwypukla, przybliża i zwraca uwagę.

Nasza twarz jest bryłą. Jednak po nałożeniu podkładu, pudru, korektora uzyskujemy efekt spłaszczenia, zatarcia wypukłości na naszej twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby z powrotem nadać naszej buzi geometryczność a przy okazji pobawić się w jej "udoskonalenie". Skoro wszystko, co jasne i błyszczące powiększa, to znaczy że: jeśli nałożymy rozświetlacz na kość policzkową, to ją uwypuklimy; jak nad górną wargę to ją delikatnie powiększymy; jak użyjemy rozświetlających produktów na małe oczy, to je powiększymy; jak rozświetlimy cofniętą brodę, lub czoło to skorygujemy dysproporcję. Wszystko co jasne i błyszczące również zwraca uwagę, więc jeśli nałożymy rozświetlacze na pomarszczoną lub bardzo nierówną skórę, to zwrócimy uwagę na nasze niedoskonałości.

OFERTA ROZŚWIETLACZY
OFERTA BRONZERÓW

Wszystko, co ciemne i matowe – zmniejsza, chowa, zacienia.

Skoro wszystko co ciemne i matowe zmniejsza, to znaczy że: nakładając na małe usta matową i jeszcze ciemną pomadkę działamy na swoją niekorzyść, gdyż jeszcze bardziej je zmniejszymy; taki sam niekorzystny efekt osiągniemy, gdy nie mając widocznej powieki ruchomej oczu malujemy na niej grubą czarna kreskę; ale gdy nałożymy bronzer na granice włosów zbyt wysokiego czoła, to je zmniejszymy; jeśli po bokach zbyt masywnego nosa, to go wysmuklimy; nakładając bronzer na podwójny podbródek, osiągniemy efekt zacienienia, czyli w efekcie go zliftingujemy; prawie zawsze nakładamy bronzer dokładnie poniżej kości policzkowej, gdyż dzięki temu ją uwydatniamy. Zawsze przed rozpoczęciem modelowania należy popatrzeć na twarz i ocenić co należy rozjaśnić lub zacienić. Usiądź przed lusterkiem, uczesz włosy na gładko, jeśli masz grzywkę to podepnij ja do góry i poobserwuj swoją twarz. Zwróć uwagę na długość, szerokość, linię czoła, policzki, brodę. Zwróć uwagę na atuty, które chciałabyś uwydatnić.

Konturowanie twarzy na sucho a konturowanie twarzy na mokro - Jakie kosmetyki wybrać?

Istnieją dwie metody konturowania twarzy: pierwsza jest łatwiejsza - przy użyciu tylko produktów suchych takich jak rozświetlacze i bronzery w kamieniu, oraz druga w której posługujemy się produktami kremowymi.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z konturowaniem to wybierz kosmetyki w pudrze, kamieniu, które łatwo rozprowadzisz pędzlem. Obecnie na rynku mamy dostępne pędzle dostosowane do bronzerów i rozświetla czy produktów sypkich. Kosmetyki możesz wybierać pojedynczo, albo możesz skorzystać z gotowych palet do konturowania.

Jeśli jesteś już bardziej doświadczona i świadoma możesz skusić się na kosmetyki w kremie i sztyfcie. Używając ich malujesz na twarzy odpowiednie kreski, które następnie rozklepujesz gąbeczką, lub specjalnym pędzlem do blendowania produktów mokrych.

Twarz pod konturowanie należy przygotować zgodnie z zasadami makijażu, czyli po pierwsze oczyścić i nawilżyć skórę, następnie wyrównać koloryt skóry podkładem, oraz nałożyć korektor na widoczne niedoskonałości, przebarwienia lub cienie pod oczami. Jeśli będziesz konturować produktami suchymi, to należy oprószyć twarz pudrem. Jeśli zamierzasz konturować na mokro, etap pudru będzie po konturowaniu.

KONTUROWANIE TWARZY NA SUCHO A NA MOKRO
JAK NAKŁADAĆ BRONZER I ROZŚWIETLACZ

Bronzer i rozświetlacz - jak nakładać kosmetyki zależnie od kształtu twarzy?

Poniżej przedstawimy ci różne typy kształtów twarzy, do których będziesz się mogła porównać. Ich nazwy pochodzą od figur geometrycznych, gdyż patrząc na twarz masz wrażenie, że można ją wpisać w owal, okrąg, lub kwadrat, itd.

Konturowanie twarzy owalnej

Uznawana jest za idealną. Długość równa się w przybliżeniu podwójnej szerokości twarzy. Najszersze miejsce konturu twarzy to kość policzkowa. Ma miękki kontur szczęki i czoło o regularnej linii włosów. Rysy wydają się harmonijne. Kształtem przypomina odwrócone jajko. Idealny owal zdarza się rzadko. Dlatego też nie chcemy go zmieniać a jedynie poprzez rozświetlacze i bronzery podkreślić już istniejące linie. Bronzer nakładamy pod kość policzkową na wysokości ucha rysując kreskę w kierunku ust, oraz delikatnie przy samej linii włosów i na skroniach. Rozświetlacz nakładamy na szczyt kości policzkowej.

KONTUROWANIE TWARZY OWALNEJ
KONTUROWANIE TWARZY TRÓJKĄTNEJ

Konturowanie twarzy trójkątnej, zwanej sercowatą

Ma charakterystyczne szerokie, często prostokątne czoło, a u nasady włosów mogą występować zakola. Kości policzkowe są wysoko osadzone i stanowią najszerszą część twarzy. Część podbródkowa znacznie wydłużona i zakończona wyrazistym podbródkiem. Często przy tej twarzy są spotykane cechy takie jak: szerokie usta, wąskie wargi i prosto osadzone mniejsze oczy. Bronzer nakładamy na skronie, oraz na sam szczyt czoła w tym również ewentualne zakola, aby utworzyć kształt półkola. Przyciemniamy również szpiczastą brodę. Rozświetlacz nanosimy odrobinę poniżej szczytu kości policzkowych , na szczyt nosa, jeśli nie jest zbyt duży, oraz nad łuk kupidyna.

Konturowanie twarzy kwadratowej

Rysy są w niej mocno zaakcentowane. Twarz ma identyczną szerokość w okolicach żuchwy i czoła. Boczne partie twarzy mają linie proste. Charakterystyczne i często spotykane są tu: pełne usta z zaokrągloną dolną wargą, duże oczy i widoczne w całości powieki. Bronzerem chcemy stworzyć bardziej owalny kształt, więc nakładamy go na zewnętrzne kąciki czoła oraz szczęki. Rozświetlacz koniecznie nad szczyty kości policzkowych, odrobinę na środek czoła i brody.

KONTUROWANIE TWARZY KWADRATOWEJ
KONTUROWANIE TWARZY OKRĄGŁEJ

Konturowanie twarzy okrągłej

Twarz kształtem wpisuje się w koło. Jest najszersza na wysokości policzków, które sprawiają wrażenie nalanych na kości policzkowe. Posiada zaokrągloną brodę i dość niskie czoło. Nos bywa również zaokrąglony. Bronzer nakładamy na boki twarzy w kształt liczby „3” zaczynając od zewnętrznych krawędzi czoła i skroni, następnie w poprzek policzka i wokół linii szczęki, tak aby jak najmocniej okrągły kształt wysmuklić i wydłużyć. Możemy również zwęzić nos nakładając bronzer na zewnętrzną linię nosa. Rozświetlaczem możemy podkreślić brodę, szczyt nosa i delikatnie środek czoła.

Konturowanie twarzy prostokątnej

Jest wyraźnie dłuższa niż szersza. Jej szerokość jest w każdym miejscu jednakowa. Czoła często wąskie a linia włosów prosta z wyraźnymi kątami. Policzki sprawiają wrażenie płaskich, wydłużonych. Podbródek jest kanciasty, często szeroki. Bronzerem staramy się optycznie złagodzić rysy nakładając go na zewnętrzne kąciki czoła i żuchwy. Aby jeszcze bardziej podkreślić kości policzkowe nakładamy bronzer dokładnie pod kością policzkową.

Produktami rozświetlającymi optycznie poszerzamy twarz nakładając je szeroko pod okiem na środku twarzy. Dodatkowo rozświetlamy skronie.

KONTUROWANIE TWARZY PROSTOKĄTNEJ
KONTUROWANIE TWARZY TRÓJKĄTNEJ

Konturowanie twarzy trójkątnej lub trapezu

Najwęższa w okolicy czoła, najszersza w sferze policzków i szczęki. Ma niskie czoło, a nasada włosów jest prosta lub lekko zaokrąglona. Bronzer nakładamy po zewnętrznej części policzków pod linią kości policzkowych kierując się aż na zewnętrzne kąciki szczęki. Rozświetlacz nakładamy na czoło, oraz skronie i na szczyt nosa.

Konturowanie twarzy - znajdź swoją indywidualną technikę nakładania bronzera i rozświetlacza

Bardzo ciężko wpasować indywidualny kształt twarzy w schemat. Często okazuje się, że nasza twarz nie spełnia wszystkich warunków, które pozwalałyby jednoznacznie określić jej kształt. Modelowania twarzy nie można się uczyć schematycznie. Powinniśmy się postarać wychwycić i wypracować modelarz do naszych indywidualnych rysów. Sztuka modelowania jak każda inna musi być wyuczona. Tak jak uczysz się dopasowywać do siebie ubranie, lub łączyć ulubione smaki, tak powinnaś poćwiczyć, które triki modelowania są dla ciebie idealne. Odwiedź nasz kanał YouTube i zobacz jak konturować twarz na sucho i mokro?

Artykuł specjalnie dla czytelniczek bloga ezebra.pl przygotowały wizażystki Ilona Szalak i Ewelina Wadowskia z portalu Mua.pl

MUA.PL

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel