SEKRETY MAKIJAŻU
24.07.2024

Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku

Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku

Konturowanie na mokro to sprytny (bo skuteczny i estetyczny) sposób na wymodelowanie twarzy. Ten element makijażu jest nieodłączną częścią codzienności dla wielu pań, które nie są zadowolone z naturalnych proporcji swojej twarzy. Pozwala na naturalne uwydatnienie tego, co chcą podkreślić i jednoczesne zatuszowanie tego, co wolą ukryć. Wprawioną ręką wykonasz takie konturowanie, którego nie będzie widać, jednak perfekcyjnie spełni ono swoją funkcję. Do tej pory wykonywałaś tylko konturowanie na sucho lub w ogóle nie masz doświadczenia z tym elementem makijażu? Nic nie szkodzi! Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać konturowanie twarzy na mokro i co będzie do tego potrzebne.

Konturowanie na mokro – co to takiego?

Konturowanie twarzy to element makijażu, który służy przyciemnianiu wybranych partii twarzy. Dzięki temu możesz optycznie zmienić jej proporcje, wyszczuplając ją. W ten sposób łatwo ukryjesz np. drugi podbródek i wyszczuplisz skrzydełka nosa, a nawet optycznie zmienisz owal twarzy. Jeśli jest okrągła, to wystarczy przyciemnić ją po bokach, by wyglądała na smuklejszą. Konturowanie to gra światła i cienia. Te partie, które chcesz wysmuklić, malujesz bronzerem, a te, które chcesz uwydatnić – podkreślasz rozświetlaczem. Efekty dobrze wykonanego konturowania są zaskakujące!


Konturowanie kojarzy się z wykorzystaniem pudrowych kosmetyków, które nakłada się pędzlem na wybrane partie, a następnie rozciera, by ładnie wtopiły się w skórę. Jednak kosmetyki do konturowania twarzy na mokro są jeszcze lepszym wyborem, bo efekt jest bardziej naturalny niż przy użyciu suchych produktów. 


Do konturowania na sucho możesz wykorzystać bronzer, a także ciemniejszy puder lub nawet cień do powiek. Najważniejsze jest to, by kosmetyk pasował do odcienia skóry, bo dzięki temu efekt będzie subtelny i naturalny. Kosmetyki do konturowania twarzy na mokro mają kremową lub płynną konsystencję, dzięki czemu skóra zyskuje świeży, promienny wygląd. W przypadku konturowania na sucho wykończenie jest z kolei matowe.

Infografika

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Na początek przygody z konturowaniem na mokro warto wybrać paletę do konturowania.

Zawiera kosmetyki i akcesoria niezbędne do konturowania twarzy, dlatego od razu po zakupie możesz rozpocząć swoje makijażowe eksperymenty. W paletce do konturowania znajdziesz przede wszystkim bronzer, rozświetlacz i róż, opcjonalnie także pędzel i korektor (w zależności od producenta). Paleta to wygodne rozwiązanie z jeszcze co najmniej dwóch powodów. Jest poręczna, więc wystarczy wrzucić ją do kosmetyczki lub torby podróżnej, by zawsze mieć ją przy sobie. Druga kwestia to ta, że produkty w niej są do siebie dopasowane kolorystycznie. Nie ma więc ryzyka, że dobierzesz gryzące się odcienie i efekt makijażu będzie niezadowalający.

Konturowanie twarzy na mokro – zalety metody

Wielu początkującym osobom może wydawać się, że konturowanie na mokro jest trudniejsze od tego na sucho, bo nie wybacza błędów. W praktyce jest jednak odwrotnie, ponieważ z płynnymi lub półpłynnymi kosmetykami o kremowej formule pracuje się lepiej o tyle, że są podatne na rozprowadzanie i blendowanie. Suchy bronzer, który wtopi się w podkład, może tworzyć plamy i smugi, które będą trudne do poprawienia. Jeden zły ruch i makijaż może wymagać zmycia. 


Bronzer do konturowania na mokro ma więc wiele zalet i sporą przewagę nad suchymi produktami. Po pierwsze dlatego, że kremowe i płynne kosmetyki nakłada się po prostu łatwiej. Nie osypują się, a jeśli przesadzisz z ilością, dość łatwo zebrać ich nadmiar. Po drugie dlatego, że ryzyko plam i smug jest o wiele mniejsze niż w przypadku suchego kosmetyku. Stick do konturowania na mokro, czy paleta są również łatwe do blendowania, dzięki czemu szybko uzyskasz płynne przejście – a tym samym efekt jest bardziej naturalny, świeży i estetyczny.

Dowiedz się więcej:

Kobieta trzymająca pędzle i zastanawiająca się nad produktami potrzebnymi do konturowania na mokro

Konturowanie na mokro – potrzebne produkty

Chcesz wypróbować metodę, jaką jest konturowanie na mokro? Produkty, których będziesz potrzebować, to oczywiście te do modelowania, ale nie tylko. Część z nich znajdziesz w swojej kosmetyczce. 

Baza pod makijaż

Co wspólnego ma baza pod makijaż z konturowaniem twarzy? Całkiem sporo! Chodzi przede wszystkim o to, że baza nawilża i wygładza skórę i tworzy na niej film. Z jednej strony przedłuża on trwałość makijażu, bo zwiększa przyczepność kolorowych kosmetyków, a z drugiej ułatwia blendowanie produktów na mokro. 

Stick do konturowania na mokro

Stick i bronzer nie są tymi samymi produktami, choć wiele osób tak właśnie uważa. Czym się więc różnią? Stick daje subtelniejszy efekt dzięki temu, że jego odcienie są chłodniejsze niż bronzera. Dzięki temu konturowanie jest bardziej naturalne, bo stick imituje naturalny cień padający na twarz. Bronzer z kolei ociepla cerę, dzięki czemu może być wykorzystywany również do uzyskania efektu sztucznej opalenizny. 


Bardzo ciekawym rozwiązaniem są dwustronne sztyfty. Na jednym końcu znajduje się bronzer, na drugim rozświetlacz. Dopasuj produkt do odcienia swojej skóry, aby uzyskać 

estetyczny, naturalny efekt gry światła i cieni.

Infografika

Dowiedz się więcej:

Korektor do konturowania na mokro

Korektor do konturowania na mokro to bardzo sprytne połączenie funkcjonalności dwóch kosmetyków: korektora i bronzera. Czym różni się korektor do konturowania od zwykłego korektora? Ten do konturowania na mokro jest intensywnie napigmentowany, dzięki czemu pełni funkcję korygującą niedoskonałości skóry. Taki produkt możesz nałożyć punktowo, dla zatuszowania niedoskonałości, albo użyć go do modelowania twarzy. W ciemniejszej wersji pozwoli wyszczuplić wybrane partie twarzy, a w jaśniejszej może pełnić funkcję rozświetlacza. 


Korektor do konturowania na mokro jest dostępny w kilku wersjach: z aplikatorem, w kredce, sticku lub z gąbeczką. Jaki kolor powinien mieć korektor do konturowania na mokro? Jeśli ma rozświetlać skórę pod oczami i na innych obszarach, powinien być naturalnie jaśniejszy od odcienia skóry. Jeśli zaś ma być wykorzystany jako modelujący bronzer – oczywiście musi być od niej ciemniejszy.

Dowiedz się więcej:

Bronzer do konturowania na mokro

Mokry bronzer służy do punktowego przyciemniania twarzy. Jednak warto podkreślić to, że jego głównym zadaniem jest imitowanie opalenizny, a nie stricte modelowanie jej. Bronzer do konturowania na mokro powinien zapewnić efekt muśnięcia twarzy promieniami słońca. Nie jest to więc kosmetyk do tworzenia cieni i naturalnego efektu modelowania. 


Najczęściej spotykany jest bronzer w kremie, ale dostępne są również kosmetyki w sticku czy w postaci masełka.

Paleta do konturowania na mokro

Paleta do konturowania twarzy jest doskonałą alternatywą dla kupowania kilku osobnych produktów. W jednej, estetycznej paletce, prezentującej się z zewnątrz jak paleta cieni, znajdziesz wszystkie produkty potrzebne do modelowania twarzy. Często do zestawu dodawany jest również pędzel lub gąbeczka, dzięki którym wygodnie nałożysz, a następnie rozblendujesz kosmetyki.

Pędzel do konturowania na mokro

Pędzle do makijażu, jakie już posiadasz, mogą przydać się również do konturowania twarzy. Wiele z nich ma bowiem wiele zastosowań. Do konturowania i blendowania doskonale nadaje się pędzel typu flat top. Równo ścięte, miękkie włosie idealnie dostosowuje się do naturalnej krzywizny twarzy, dzięki czemu rozprowadzanie kosmetyków i rozcieranie ich jest łatwe, szybkie i przyjemne. 


Do nakładania korektora z palety najlepiej nada się pędzel o płaskim i dość sztywnym włosiu. Jeśli korektor będziesz rozprowadzać na większych partiach twarzy, pomocny będzie płaski pędzel do podkładu.

Dowiedz się więcej:

Kobieta blendująca makijaż gąbką

Gąbka blendująca makijaż

Do blendowania kosmetyków doskonale nadaje się również klasyczna gąbeczka do makijażu, najlepiej o stożkowatym kształcie. Stanowi wygodną alternatywę dla płaskiego pędzla, zarówno do nakładania, jak i rozprowadzania produktów na twarzy. 

Puder utrwalający konturowanie

Pudry przydają się nie tylko do wykańczania makijażu, by nadać mu ostatecznego charakteru (zmatowienie, rozświetlenie). Puder jest niezastąpiony dla utrwalenia makijażu. To przedostatni kosmetyk w kolejności – na końcu jest już tylko utrwalacz! 


Do wykończenia i utrwalenia makijażu po konturowaniu wybierz najlepiej puder transparentny. Dzięki temu, że nie ma koloru, nie zaburzysz kolorystyki konturowania. Wybór jest całkiem spory: to klasyczne pudry transparentne, a także bananowe i ryżowe. 

Setting spray do utrwalania makijażu.

Utrwalacze do makijażu może nie są obowiązkowym elementem, jednak zdecydowanie warto ich używać. Tworzą na powierzchni twarzy ochronną mgiełkę, która przedłuża trwałość makijażu, zwiększając jego odporność na działanie różnych czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy pocieranie. 


Utrwalacz może mieć jeszcze jedno ciekawe i praktyczne zastosowanie przy blendowaniu. Chodzi o sytuację, w której nałożyłaś kosmetyki do konturowania, a one zdążyły nieco zaschnąć, zanim dobrze je rozprowadziłaś. W takim przypadku wystarczy psiknięcie utrwalaczem, który na chwilkę je rozmoczy. Wykonaj poprawkę i gotowe!

Dowiedz się więcej:

Metody konturowania na mokro

Konturowanie na mokro możesz wykonać na dwa sposoby: na podkład lub pod podkład. To, która sprawdzi się u Ciebie lepiej, jest kwestią indywidualną. 


Konturowanie na podkład jest popularną metodą. Chodzi o modelowanie twarzy już po dokładnym rozprowadzeniu podkładu. Wystarczy aplikacja kosmetyku modelującego tu i ówdzie, roztarcie granic, utrwalenie fixerem i gotowe. 


Druga metoda to modelowanie twarzy przed nałożeniem podkładu. W takim przypadku po prostu odwracasz kolejność i najpierw modelujesz buzię, a następnie nakładasz podkład. W tej metodzie istotne jest to, by był to podkład o lekkim stopniu krycia. Dzięki temu nie przykryje bronzera, a całość będzie prezentować się świeżo, lekko i naturalnie.

Kobieta z nałożonymi produktami do konturowania twarzy

Konturowanie na mokro – najczęstsze błędy

Wśród najczęściej popełnianych błędów w konturowaniu na mokro można wymienić trzy:


  • zły dobór odcieni kosmetyków, 
  • nakładanie zbyt dużej ilości produktów,
  • niedokładne blendowanie. 


W tym pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o dopasowanie koloru kosmetyku do naturalnego odcienia skóry. Zbyt chłodny lub zbyt ciepły, a także zbyt jasny lub zbyt ciemny kolor to najczęstsza przyczyna tego, że efektowi konturowania na mokro jest daleko do naturalnego. 


Drugi często popełniany błąd to aplikowanie zbyt dużej ilości produktów. Łatwo go popełnić, bo kremowe i płynne kosmetyki nieco rozpływają się po skórze. Dlatego lepiej aplikować je punktowo i zacząć od niewielkich ilości. Zawsze możesz dołożyć kolejną warstwę w razie potrzeby, ale jeśli od razu nałożysz za dużo produktu, może być trudno usunąć jego nadmiar bez uszkodzenia makijażu. 


Trzecia sprawa to niedokładne blendowanie produktów. Granice powinny być perfekcyjnie roztarte, żeby kosmetyk nie odcinał się od skóry. W przeciwnym wypadku trudno o naturalny efekt, bo może być wręcz graficzny.


Teraz już wiesz, czego użyć i jakie czynności wykonać podczas blendowania na mokro. To co, pora spróbować!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel