ZADBANA SKÓRA
08.07.2022

Ceramidy i peptydy – dlaczego warto zwrócić uwagę na te składniki?

Ceramidy i peptydy – dlaczego warto zwrócić uwagę na te składniki?

Gdy nasza skóra staje się wiotka i pozbawiona blasku, wiemy, że mamy do czynienia z procesami starzenia. Wpływa na to wiele czynników, jednak poprzez odpowiednią dietę i pielęgnację można sprawić, że nasza skóra będzie wyglądała młodziej i bardziej promiennie. Jednym ze sposobów jest dostarczanie jej ceramidów i peptydów, które znajdują się w wielu kosmetykach. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Ceramidy i peptydy - czym się różnią?

Ceramidy, tak jak peptydy, stanowią budulec skóry, ale te dwie substancje różnią się od siebie. Ceramidy tworzą warstwę lipidową naskórka, natomiast peptydy są promotorami przenikania i pomagają składnikom aktywnym dostać się do głębszych warstw skóry. Są to na tyle małe cząsteczki, że wnikają głęboko w strukturę skóry. Ceramidy zatrzymują się w jej najwyższej warstwie, czyli naskórku. 

Gdy warstwa hydrolipidowa jest odbudowana, peptydy mogą skutecznie działać. Należy jednak pamiętać, że ceramidy samodzielnie nie są w stanie odbudować bariery hydrolipidowej skóry. W regeneracji potrzebne są też inne lipidy – wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol. W odbudowie warstwy hydrolipidowej konieczna jest obecność różnych rodzajów lipidów. W odpowiednich proporcjach przywrócą skórze odpowiedni poziom nawilżenia i poprawiają jej elastyczność.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Peptydy mogą być pozyskiwane z roślin bądź wytwarzane syntetycznie (SYN-AKE), naśladując swoim działaniem naturalne peptydy obecne w skórze. W zależności od rodzaju peptydów mogą ujędrniać skórę, zminimalizować zmarszczki lub rozjaśniać przebarwienia itp. Wyróżniamy 3 rodzaje peptydów:

  • peptydy sygnałowe – to właśnie te, które m.in. pobudzają procesy produkcji kolagenu,
  • peptydy transportujące – pomagają innym składnikom dotrzeć w głąb skóry,
  • neuropeptydy, czyli inhibitory neuroprzekaźników to związki rozluźniające mięśnie, dzięki czemu spłycają zmarszczki mimiczne.

Natomiast ceramidy mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Roślinne (fitoceramidy) znajdują się w ziemniakach, kukurydzy, soi czy też ryżu.

Ceramidy i peptydy jak łączyć

Kiedy wybrać ceramidy, a kiedy peptydy?

To, czy lepiej wybrać peptydy, czy ceramidy do pielęgnacji skóry, zależy przede wszystkim od jej konkretnych, najważniejszych na dany moment potrzeb. Warto pamiętać o tym, że zapotrzebowanie skóry na różne składniki odżywcze może się zmieniać z czasem, pod wpływem pielęgnacji. Dlatego zawsze obserwuj swoją skórę i jej reakcje na poszczególne kosmetyki i składniki i staraj się na bieżąco dostosować pielęgnację do aktualnych potrzeb skóry. 

Ceramidy w kosmetykach mają za zadanie przede wszystkim nawilżenie skóry i wzmocnienie jej bariery ochronnej. Jeśli więc masz suchą skórę, która staje się wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, to wybór kosmetyków z ceramidami będzie jak najbardziej uzasadniony i wskazany. 

Po peptydy warto sięgnąć z kolei wówczas, gdy skóra wymaga odżywienia, regeneracji i wzmocnienia. Wybierz je również wtedy, gdy chcesz przywrócić skórze jędrność, a także spłycić zmarszczki. 

Jeżeli jednak Twoja skóra jest sucha, a dodatkowo utraciła jędrność i wymaga wzmocnienia oraz działania przeciwzmarszczkowego, sięgnij po kosmetyki, które zawierają zarówno ceramidy, jak i peptydy. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Czy można łączyć ceramidy z peptydami?

Ceramidy i peptydy stosowane razem mogą zdziałać wiele dobrego dla stanu skóry. Peptydy pomagają ceramidom przedostać się do głębszych warstw, sprawiając, że skóra jest bardziej nawilżona i zregenerowana. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cer suchych, odwodnionych i z widocznymi oznakami starzenia się.

Łączenie ceramidów i peptydów daje synergiczny efekt – tj. działanie jednych i drugich uzupełnia się, przynosząc skórze jeszcze więcej korzyści. Ceramidy dbają przede wszystkim o naturalną barierę ochronną skóry, zaś peptydy stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dbając o młodszy wygląd skóry i jej elastyczność. 

Stosowanie peptydów i ceramidów w pielęgnacji daje więc podwójny, korzystny efekt: nawilżenia oraz wzmocnienia i odbudowy skóry. Ceramidy są więc podstawą nawilżenia skóry i wzmocnienia jej naturalnej bariery ochronnej, jednak samodzielnie nie wzmocnią skóry, bo nie przenikają do niej głębiej. 

Peptydy z kolei wnikają głębiej w skórę i przy okazji są nośnikiem innych substancji odżywczych – w tym ceramidów. Łączenie obu tych substancji jest więc wręcz wskazane wówczas, gdy Twoja skóra wymaga zarówno nawilżenia, jak i odżywienia i regeneracji.

Co wybrać - ceramidy czy peptydy?

Wiedząc, że oba te połączenia świetnie ze sobą współgrają, warto sięgnąć po odpowiednie produkty kosmetyczne. Na co należy zwrócić uwagę, kupując skuteczne produkty z ceramidami lub peptydami:

  • wybierz odpowiednią konsystencję – na rynku jest dostępnych wiele produktów jak sera, kremy do twarzy czy pod oczy. Mają one różną konsystencję. Kremy do twarzy są gęstsze i bardziej treściwe, krem pod oczy szybko się wchłania, a serum jest najsilniej skoncentrowanym produktem.
  • mądrze dobieraj składniki dodatkowe. Przykładowo, peptydy działają dobrze w połączeniu z innymi składnikami, w tym witaminą C, niacynamidem, przeciwutleniaczami i kwasem hialuronowym. Łączenie peptydów z alfa i beta-hydroksykwasami (AHA i BHA) sprawi, że nie będą one spełniać swojej funkcji.
  • sprawdź listę składników z tyłu opakowania. Najlepiej, gdyby ceramidy lub peptydy znajdowały się w górnej części składu. Peptydy mogą być także wymienione jako Palmitoyl Tripeptide 3/5, a ceramidy kryją się pod nazwą Ceramide, czasem wraz z oznaczeniem, np. Ceramide AP, Ceramide NP.
Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Po kosmetyki z peptydami warto sięgać, gdy zauważymy pierwsze oznaki starzenia się skóry.

Można po nie sięgać już po 25 roku życia, kiedy spada produkcja kolagenu i zmarszczki zaczynają być bardziej widoczne. Pamiętaj, aby dobierać kosmetyki do swoich potrzeb. Nie zapominaj również o tym, że tryb życia ma znaczący wpływ na wygląd skóry. Stosuj zdrową dietę, ćwicz regularnie i pij odpowiednią ilość wody.

Ceramidy i peptydy - najlepsze połączenie

Ceramidy i peptydy to dwa ważne składniki, które tracimy wraz z wiekiem. Ich połączenie daje nam kompleksowe działanie anti-aging. Podobnie stopniowa utrata kolagenu i elastyny wraz z wiekiem jest naturalnym procesem, chociaż niektóre nawyki związane ze stylem życia, takie jak m.in. palenie tytoniu i nadmierna ekspozycja na słońce mogą znacznie zwiększyć tempo tej utraty. Właściwą pielęgnacją można skutecznie opóźnić starzenie się skóry, sięgając m.in.po krem z ceramidami i peptydami. 

Peptydy w kosmetyce są wykorzystywane bardzo często. Ich główną rolą w kontekście kuracji przeciwstarzeniowej jest stymulowanie skóry do produkcji kolagenu, co może rozwiązać m.in. takie problemy jak:

  • widoczne zmarszczki,
  • utrata owalu twarzy,
  • brak jędrności i elastyczności skóry.

Podsumowując, powinniśmy sięgać po kosmetyki zawierające zarówno ceramidy, jak i peptydy. Gdy brak nam ceramidów, nasz naskórek staje się wysuszony i podrażniony. Z kolei, gdy mamy za mało peptydów, skóra jest wiotka i mniej sprężysta. Jeśli wcześnie zadbamy o to, by nie utracić peptydów i ceramidów, możemy długo cieszyć się z napiętej, ujędrnionej, pozbawionej zmarszczek skóry.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel