ZADBANA SKÓRA
24.02.2021

Niacynamid w kosmetykach. Co to jest i na co pomaga?

Niacynamid w kosmetykach. Co to jest i na co pomaga?

Rozwój nauki i technologii pozwala nam nie tylko sprawniej komunikować się z ludźmi na całym świecie, pracować i robić zakupy, ale coraz częściej ułatwia również dbanie o zdrowie i urodę. Dzięki nowoczesnym metodom badawczym i doświadczonym zespołom specjalistów ds. kosmetologii możemy cieszyć się doskonałej jakości kosmetykami opartymi na nowatorskich, efektywnych składnikach i formułach. Jednym ze składników, które w ostatnich sezonach zyskują na popularności, jest niacynamid. Co to jest, jak działa i dla kogo jest przeznaczony?

Co to jest niacynamid?

Niacynamid to forma witaminy B3 występująca w suplementach diety lub dodawana do kosmetyków pielęgnacyjnych. Ostatnie lata są dla niego czasem rozkwitu w branży kosmetycznej. Coraz częściej w drogeriach i aptekach spotkać możemy kosmetyki z dodatkiem tego składnika. Nic dziwnego – badania wskazują jasno, że jego działanie jest niezwykle uniwersalne.
OSTROVIT

 

Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że witaminy są potrzebne naszemu organizmowi. Najczęściej jednak dostarczamy ich od wewnątrz – w jedzeniu czy aptecznych preparatach mających zapobiegać niedoborom. Witamina PP bierze udział w setkach niezwykle istotnych dla naszego zdrowia procesów. Nie tylko odgrywa ważną rolę w syntezowaniu hormonów płciowych, ale jest niezbędna również do zachowania prawidłowej gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Działa ochronnie na komórki nerwowe, pozwala na produkcję czerwonych krwinek i oczywiście, pozytywnie wpływa na nasz wygląd. I to tę jej cechę naukowcy postanowili wykorzystać w branży kosmetycznej. Jeśli w naszym organizmie występują niedobory witamin z grupy B, warto sięgnąć po wysokiej jakości suplement.

Niacynamid – jak działa na skórę?

Wiemy już co to jest niacynamid, teraz czas poznać jego działanie. Jako dodatek do kosmetyków witamina ta sprawdza się doskonale. Produkty wzbogacone o niacynę nadają się do każdego typu skóry – również do wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Mogą je stosować osoby zmagające się z trądzikiem, nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, przebarwieniami czy stanami zapalnymi. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym niacynamid sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej. Neutralizując negatywny wpływ wolnych rodników, zapobiega zbyt szybkiemu starzeniu się skóry. Regularne stosowanie kosmetyków z dodatkiem tej witaminy pozwoli na dłużej zachować młody, promienny wygląd (warto sięgnąć np. po maskę marki maskę marki Polka z dodatkiem witaminy B3).

Kosmetyki z niacyną docenią również osoby zmagające się z trądzikiem. To jedna z trudniejszych do leczenia przypadłości skórnych i bardzo częsta choroba skórna naszych czasów. Witamina PP działa przeciwzapalnie, łagodząc zmiany trądzikowe i niwelując zaczerwienienie. Pomoże więc zminimalizować ryzyko powstawania nowych wyprysków i zmniejszy widoczność tych już obecnych. Składnik ten ogranicza także produkcję sebum. Skóra więc nie przetłuszcza się nadmiernie, nie świeci się, wygląda zdrowiej.

W kontekście trądziku warto wspomnieć też o rozjaśniającym działaniu tej witaminy. Niacynamid pozwoli poradzić sobie z nierównomiernym kolorytem skóry, zapewniając nam promienny wygląd.

Nie zapominajmy też o silnie nawilżającym działaniu niacyny. Ta jej cecha czyni ją idealną dla osób walczących z nadmiernym przesuszeniem skóry.

Podsumowując, niacynamid działa:

• przeciwzapalnie – normalizuje działanie gruczołów łojowych (ogranicza wydzielanie sebum), dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych wykwitów na skórze;
• antyoksydacyjnie – spowalnia starzenie się skóry, czyli ogranicza powstawanie wolnych rodników. Pełni rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Skóra staje się bardziej jędrna;
• wzmacnia barierę hydrolipidową skóry – czyli warstwę ochronną naszej skóry, która składa się z ceramidów i lipidów. Niacynamid pomaga w ich produkcji. Dzięki temu cera jest nawilżona, miękka, jędrna i odporna na działanie czynników zewnętrznych;
• zwęża „pory”, czyli ujścia gruczołów łojowych;
• rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych – hamuje syntezę melaniny. Odpowiada ona za tworzenie się ciemnych plam pigmentacyjnych na skórze. Niacynamid rozjaśnia skórę i nadaje jej zdrowego blasku.

Jak stosować niacynamid?

Jak stosować niacynamid?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z niacynamidem, warto zacząć od niższego stężenia (3-5%) i nakładania go na skórę dwa lub trzy razy w tygodniu. W tym czasie uważnie obserwuj swoją skórę. Jeśli zauważysz silne zaczerwienienie lub uczulenie, natychmiast odłóż kosmetyk na bok i zastosuj pielęgnację łagodzącą. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, to znaczy, że zbudowaliśmy już tolerancję skóry na dany składnik. W związku z tym możesz stosować go codziennie.

Niacynamid można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. W bardziej słoneczne dni nakładajmy go jednak wieczorem przed pójściem spać. Pamiętajmy również, aby używać go jedynie w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie słońca, które może podrażniać i dodatkowo wysuszać skórę. Niacynamidu nie wolno łączyć z produktami z kwasami i witaminą C w formie kwasu askorbinowego w tym samym czasie.

Nakładanie niacynamidu

W jakiej postaci występuje niacynamid?

Niacynamid znajduje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Wchodzi w skład preparatów łagodzących, przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzikowych, rozjaśniających czy nawilżających. Są to na przykład kremy, żele do mycia, preparaty punktowe i sera. Pamiętaj, aby sera z niacynamidem łączyć dodatkowo z kremem nawilżającym, który wzmocni działanie składników aktywnych kosmetyku. Może być to na przykład:

Z czym można łączyć niacynamid?

Niacynamid można łączyć z cynkiem, który regeneruje skórę i przyspiesza gojenie ran oraz kwasem hialuronowym, działającym silnie nawilżająco. Niacynamid z cynkiem jest skuteczny szczególnie w walce z trądzikiem. Łagodzi stany zapalne, rozświetla, działa antyoksydacyjnie i polepsza wygląd cery. Niacynamid z kwasem hialuronowym dodatkowo nawilża i wyrównuje koloryt skóry.

Porady dotyczące nakładania niacynamidu

Niacynamid a trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym. Objawia się zmianami w postaci ropnych krostek czy grudek i charakterystycznym zaczerwienieniem skóry twarzy. Wystąpienie lub zaostrzenie zmian na skórze poprzedzone jest zazwyczaj silnym stresem, ekspozycją na słońce, spożywaniem ostrych i ciężkostrawnych potraw oraz dużej ilości alkoholu, a także zaburzeniami hormonalnymi i endokrynologicznymi.

Niacynamid, w którym znajduje się witamina PP (inaczej B3) zmniejsza zaczerwienienie skóry i łagodzi stany zapalne. Dodatkowo ogranicza wydzielanie sebum, zwęża pory skóry, działa przeciwbakteryjnie i rozjaśnia ślady potrądzikowe. Dlatego kosmetyki z dodatkiem tego składniku mogą zdecydowanie pomóc w walce z uporczywym trądzikiem różowatym. Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać również z pójściem do dermatologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę choroby i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Kiedy nakładać niacynamid?

Niacynamid a cera naczynkowa

Na cerze naczynkowej bardzo często występują liczne rumieńce i „pajączki”, które spowodowane są rozszerzającymi się naczyniami krwionośnymi. Cera naczynkowa to również cienka skóra, która szybko reaguje na zmiany temperatury, jest bardzo wrażliwa i mało odporna. Czy, mając taki typ cery, można stosować niacynamid? Otóż jest to składnik, który rozszerza naczynia krwionośne. Nie podrażnia jednak cery naczyniowej, wręcz jest przez nią bardzo dobrze przyswajany. Warto jednak nieco rzadziej, nie codziennie, nakładać niacynamid na skórę i mniejszym stężeniu oraz obserwować jej reakcję.

Z czym nie łączyć niacynamidu?

Niacynamid a cera sucha

Niacynamid wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Chroni ją przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi; na przykład silny wiatr, zanieczyszczenia środowiska czy mróz. Dzięki temu skóra nie traci nawilżenia, jest bardziej odporna i „uspokojona”. To znaczy, że nie pojawiają się na niej żadne zaczerwienienia i inne zmiany, które świadczą o silnym przesuszeniu skóry twarzy. Dzięki temu cera jest zdrowsza, ma wyrównany koloryt i ładny blask.

Przy suchej i wrażliwej cerze trzeba jednak pamiętać, aby wybierać kosmetyki z niskim stężeniem niacynamidu. Wtedy zabezpieczymy się przed ewentualnymi skutkami ubocznymi produktu. Można również stosować go co trzeci dzień. Później spróbować zwiększyć częstotliwość i budować tolerancję skóry na nowy składnik.

Kosmetyki z niacynamidem

Szukając idealnego dla siebie produktu z niacyną, warto kierować się konkretnymi dolegliwościami. Inne stężenie będzie odpowiednie dla osób zmagających się z trądzikiem, inne dla posiadaczy skóry wrażliwej czy suchej. Stężenia 10% i wyższe nadają się dla osób z cerą tłustą i trądzikową, niższe – dla skór suchych i wrażliwych. Pamiętajmy, by kosmetyki z niacynamidem kupować tylko w zaufanych drogeriach lub aptekach. Stawiajmy na sprawdzone, doświadczone marki, dla których pracuje sztab ekspertów. Tylko dzięki temu mamy gwarancję przebadanego składu i pożądanego działania na skórę.

Pamiętajmy również, aby nie stosować kilku kosmetyków z niacynamidem jednocześnie. Wystarczy tylko jeden preparat (na przykład serum, esencja, krem czy maska) na całą codzienną pielęgnację. W innym razie kosmetyk może podziałać drażniąco na skórę, ponieważ jego stężenie – nieadekwatne do potrzeb naszej skóry – może się zwiększyć.

Po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
Serum do twarzy Revolution Skincare 10% niacinamide + 1% zinc
Iossi, acerola cytrusowa esencja z kwasami i niacynamidem
Purito Fermented Complex 94, esencja do pielęgnacji twarzy z niacynamidem 3%
Serum do twarzy Nacomi Next Level Fix It Up niacynamide 15%
Polka, malina plus witamina B3, maska na tkaninie
Krem do ciała z witaminą B3 od Babaria

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel