SEKRETY MAKIJAŻU
15.07.2020

Wywiad z wizażystkami MUA.pl - poznaj świat wizażu od kuchni!

Wywiad z wizażystkami MUA.pl - poznaj świat wizażu od kuchni!

Marzenie o zostaniu makijażystką spędza sen z powiek nie jednej miłośniczce kosmetyków. I nie ma się co dziwić - makijaż, wizaż i moda to niezwykle kobiece tematy umilające czas oraz poprawiające humor niezależnie od pory roku. Postanowiłyśmy więc, że dziś na naszym blogu będzie nietypowo! Wspólnie z Iloną Szalak i Eweliną Wadowską czyli rewelacyjnymi wizażystkami z portalu MUA.pl odkrywamy przed Wami tajemnice ich kariery, wskazówki dla początkujących wizażystek a także zbadamy, co myślą o innych kosmetycznych tematach . Jakich? Zobaczcie same!

MUA.PL

MUA.pl od kuchni - o tym, jak pasja wpływa na codzienność

1. Jak zaczęła się Wasza przygoda z wizażem?

Czy był to nagły impuls czy raczej małe kroczki? O jejku ...Na ten temat można spokojnie książkę napisać. Obie zaczęłyśmy zajmować się wizażem już jako dorosłe kobiety, to był świadomy wybór dla każdej z nas. Czyli gdzieś pojawił się pomysł i zaczęłyśmy działać. Stawianie wspomnianych „małych kroczków” nie leży w naszej naturze. Działamy dynamicznie i w pełnym skupieniu z 200% mocą. To nas zdecydowanie wyróżnia i jest też czynnikiem który nas połączył zawodowo. Na przestrzeni lat nasze kariera nabierała tępa, poprzez zdobywane doświadczenie doskonale wiedziałyśmy czego chcemy od tej profesji, czego nam brakuje. Traf chciał że się spotkałyśmy, a był to koniec roku 2015. No i dopiero teraz (2015r) zaczyna się nasza wspólna przygoda z szeroko rozumianym wizażem. Przy drugim, może trzecim spotkaniu w życiu założyłyśmy formalnie spółkę.

Od 2016 roku działamy wspólnie na wielu płaszczyznach zawodowych. Jesteśmy podobne w działaniach i jak tylko jest pomysł którego druga nie neguje to przystępujemy automatycznie do działania. Jak to się mówi, co dwie głowy to nie jedna. Dzięki wspólnej pasji i chęci robienia więcej jako mua.pl zrobiłyśmy kilka przełomowych rzeczy dla wizażystów. Na koncie mamy samodzielnie napisane i wydane dwie książki, trzy konferencje (w sumie 1500 osób), autorskie szkolenie social media czy makeup business. Bez zmian jesteśmy wizażystkami i pracujemy z głównie z klientem indywidualnym - co uwielbiamy.

W dużym skrócie to właśnie tak u nas wygląda, ciągła akcja. Lubimy jak dużo się dzieje zawodowo, czujemy wtedy, że żyjemy. Im więcej projektów i pracy tym jesteśmy jeszcze bardziej kreatywne i produktywne.

2. Z jakimi gwiazdami miałyście okazję współpracować? Jak wspominacie takie przygody?

Dzięki organizowaniu trzech edycji Konferencji Makeup Business pracowałyśmy z większością polskich wizażystów. Są to praktycznie wszystkie największe nazwiska w Polsce. Jesteśmy z tego bardzo dumne. Uwielbiamy ich wszystkich i ciągle jesteśmy w kontakcie. Miałyśmy przyjemność poznać i gościć osoby znane nie tylko wśród wizażystów byli to min: Jessica Mercedes, Macademian Girl, Ewa Grzelakowaska - Kostoglu znana jako Red Lipstic Monster, Ola Nowak, Zmalowana, Maxineczka, KatOsu. Mamy bardzo, ale to bardzo miłe wspomnienia jeśli chodzi o współprace z naszymi GWIAZDAMI - chociaż nikt wśród nich tak o sobie nie mówi. Ludzie z którymi pracowałyśmy i dalej pracujemy są normalni, pozytywni, pomocni, życzliwi, pracowici i ciągle podejmują nowe wyzwania - pewnie dla tego odnoszą sukcesy, czego życzymy im dalej.
3. Porozmawiajmy o świecie. Kto jest Waszym zagranicznym idolem w świecie makijażu?

Znowu zgodnie. Cenimy absolutnie każdego wizażystę, który pracuje, motywuje, inspiruje innych i jego zachowania są etyczne wg nas oczywiście. Mogłybyśmy wymienić dziesiątki naszych kolegów i koleżanek z polskiej sceny makijażystów. Jeśli pytacie o świat, to odpowiemy trochę przewrotnie. Daria Ślusarczyk znana jako DARIIA DAY. Przewrotnie bo jest to Polka, która zrobiła niesamowitą karierę zaczynając od tego przysłowiowego „świata”. Mieszka w Paryżu, jest piękna, zdolna, pracowita i skromna. Od kilku lat jest też coraz bardziej popularna w Polsce i cieszy się powodzeniem wśród polskich marek kosmetycznych. Uwielbiamy ją za całokształt.
4. Wasza praca to również Wasze hobby ale jak wygląda Wasz relaks? Gdyby nie wizaż to co?

Hmmm ciężkie pytanie. W sumie gdyby nie wizaż to co …? Tu musiałybyśmy się mocno zastanowić układając jakiś nowy plan biznesowy. To makijaż stworzył nas jako MUA.PL mamy mnóstwo pomysłów na rzeczy, które możemy robić ale w naszej profesji. Prywatnie każda z nas ma inne - odrębne działalności, biznesy, prace. MUA.PL to tylko fantastyczna część życia każdej z nas. Obie nie potrafimy efektywnie odpoczywać, niestety. Chyba też zgodnie możemy odpowiedzieć, że największym naszym odpoczynkiem czy relaksem jest stan tworzenia. Mocno nakręca nas projektowanie nowych rzeczy, które możemy zrobić. Ten początkowy stan każdego projektu jest zdecydowanie naszym ulubionym i wręcz czujemy się wtedy jak dzieci na wakacjach. Pracując dla siebie odpoczynek nabiera zupełnie innego znaczenia. Poprzez różnorodność zajęć i projektów odpoczynkiem jest zajęcie się czymś innym. Nam to w zupełności wystarcza.

5. Czy są jakieś trendy, których osobiście nie lubicie ale wiecie, że świat za nimi przepada?

Trendy są po to żeby się nimi inspirować, nie koniecznie musimy je przenosić jeden do jednego na makijaż użytkowy. Co chwilę pojawia się coś naprawdę szalonego jak np. instagramowe brwi, które w pierwszym wydaniu było bardzo graficzne, idealnie wyrysowane i na każdej twarzy wyglądały dokładnie tak samo. Odbite niczym od kalki. Później były zygzakowe, jodełkowe - ale to tylko chwila instagrama. Trendy brwi nie akceptowałyśmy. Akceptujemy natomiast trend na bardzo lekko muśniętą skórę podkładem i nie wytuszowane rzęsy, co w makijażach jakie wykonujemy klientkom nie ma racji bytu. Makijaż wieczorowy bez rzęs – no to nie może się wydarzyć. Podsumowując, trendów jest dużo, korzystajmy więc z nich umiejętnie, trend to moda, a moda mija. Zawsze podkreślamy, że w makijażu mamy być najlepszą wersją samej siebie, nie powielaną kopią. Trendy są inspiracją, ale makijaż ma już być dobrany indywidualnie.

6. Czego najbardziej nie lubicie robić w makijażu?

Jesteśmy w tym zgodne. Makijaż kochamy, ale coś czego nie lubimy robić to demakijaż oczu, uściślając chodzi dokładnie o zmywanie tuszu do rzęs. Oczywiście jest mnóstwo preparatów i znamy łatwe sposoby na pozbycie się tuszu z rzęs jednak jest to czynność, której zdecydowanie nie lubimy robić. Wszystko inne jest tylko przyjemnością.

Jak zostać wizażystką?

1. Jakie umiejętności, poza makijażowymi, musi mieć dobra wizażystka? Czy da się "nauczyć" talentu?

Talent się ma lub nie. Jego brak nie przeszkadza makijażyście być świetnej w swojej profesji. Zdecydowanie łatwiej jest pracować – szczególnie na początku, osobom utalentowanym plastycznie. Można się nauczyć tworzyć piękne makijaże i wypracować swoje własne techniki nie mając talentu. Należy pamiętać, że to praktyka czyni mistrza i w naszej profesji to się sprawdza 100%. Sądzimy, że makijażysta powinien lubić ludzi, powinien słuchać ich potrzeb. Powinien lubić się też rozwijać i szkolić. Umiejętności jakie pozytywnie wpłyną na rozwój wizażysty to z pewnością odpowiednie zarządzanie swoim czasem i planowanie na kilka miesięcy do przodu działań marketingowych w pozyskiwaniu zleceń. Wizażyści najczęściej są samo zatrudnieni, więc jesteśmy dla siebie i pracownikiem i pracodawcą więc tych kompetencji zawodowych około biznesowych musimy mieć więcej. Ale tej dyscypliny i odpowiedzialności też można się nauczyć. Jeśli jest pasja, a zawód wizażysty od tego się zaczyna, to całą resztę umiejętności można spokojnie wdrożyć z czasem. Wymagana w tym jest jedynie cierpliwość .
2. Jakie wskazówki dałybyście przyszłym wizażystkom, które dopiero są na początku swojej kariery w tym zawodzie?

Ucz się
• Ciągle ćwicz
• Ceń swoją pracę
• Miej pokorę Nie poddawaj się

W skrócie to jest nasza recepta nie tylko na początek kariery wizażysty, ale również na całą jej drogę.

UCZ SIĘ - często dziewczyny po jednym szkoleniu, nawet nie kursie sądzą, że wiedzą już wszystko. Uczymy się całe życie, nie można być tak zarozumiałym żeby ignorować szkolenia. My osobiście uwielbiamy szkolić, ale też same uczęszczamy na różnego rodzaju szkolenia. Dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej kreatywne i co najważniejsze nie stoimy w miejscu.

CIĄGLE ĆWICZ - praktyka czyni mistrza! Szczególnie jest to ważne na początku drogi kiedy to nie masz jeszcze zbyt wielu klientek. Makijaż jest niczym melodia, ma płynąć lekko.... Powinnaś go tworzyć, nie odwzorowywać. Im większe doświadczenie będziesz miała tym sprawniej i pewniej będzie Ci się pracowało. Makijaż ma wejść w krew, chodzi o to żebyś się nie zastanawiała co po czym nałożyć czy od czego zacząć. Ty masz to zrobić z uśmiechem na twarzy i głową otwartą na rozmowę z klientką w czasie wykonywania makijażu.

CEŃ SWOJĄ PRACĘ -zacznij pracować kiedy jesteś gotowa wycenić swoja usługę na tyle ile ona jest warta. Nie jesteśmy zwolenniczkami zaniżania cen, szczególnie przez początkujące wizażystki. Często podkreślamy, że makijaż jest usługą luksusową - zawsze nią był i będzie!

MIEJ POKORĘ - bądź empatyczna i niezarozumiała. Klientki lubią i powinny czuć się przez nas doceniane i ważne. Nigdy nie stawiaj siebie ponad klientkę.

NIE PODDAWAJ SIĘ - szczególnie ważne na początku drogi wizażysty. Wiele czynników wpływa na szybkość powodzenia twojej działalności, są takie na które masz wpływ, ale są i takie na które wpływu nie masz. Idź do celu małymi kroczkami, skrupulatnie tak jak umiesz na dzień dzisiejszy najlepiej. Jeśli się potkniesz, wstań i idź dalej. Wyciągaj wnioski ale nie oglądaj się za siebie, patrz tylko przed siebie i nie poddawaj się!
MUA.PL

3. Jak skompletować kufer wizażysty? Na co szczególnie zwrócić uwagę i jak zadbać o to by znalazły się w nim wszystkie produkty, które przydadzą się podczas pracy z klientką?

Budowanie kufra wymaga dużej świadomości, popełniamy sporo błędów szczególnie na początku kariery poprzez nazwijmy to „nadmierne zatowarowanie”. Zazwyczaj kupujemy impulsywnie, wydaje nam się, że będziemy korzystać ze wszystkiego co jest dostępne w sklepie. Weryfikuje to później czas i praca z klientkami. Najważniejsza jest znajomość produktów, które kupujemy i mamy w swoim kufrze. Umiejętność łączenia ich ze sobą i wypracowanie technik aplikacji.

W napisanej przez nas książce poświęciłyśmy cały rozdział o budowaniu kufra wizażysty. Wydaje nam się też, że każda wizażystka na szkoleniu może śmiało podjąć ten temat i wspólnie z trenerem racjonalnie według potrzeb i możliwości taki kufer szyty na miarę łatwo skomponować.

Nie zapominajmy, że ważny jest warsztat! Kosmetyki same w sobie nie malują.

4. Najczęstsze błędy w pielęgnacji, z jakimi spotykacie się u swoich klientek? Czy dobrze zgadujemy, że będzie to zachowanie systematyczności?

O tak! Systematyczność też często zawodzi w codziennej pielęgnacji. To jakie problemy widzimy u naszych klientek niestety nie wynika jedynie z braku systematyczności. Najczęściej powielanym błędem jest stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków do potrzeb skóry. Wtedy popularne jest stwierdzenie „ten krem, baza, serum etc nie działa!” A to nie wina kremu tylko źle dobranego kremu do rodzaju skóry. Jeżeli cera jest przesuszona nie nakładaj kremu matującego, który tylko pogorszy jej stan. To jest bardzo logiczne i nasze klientki w pełni się z nami zgadzają, to tak jakby nagle dokonały wielkiego odkrycia, które zmienia jakość ich życia na lepsze.

Ważnym jak nie najważniejszym punktem pielęgnacji jest demakijaż – często robiony jest on na prędko, w nieodpowiedni sposób, nie jest robiony w ogóle ….(tego oczywiście nie rekomendujemy). Fajnie dobrana pielęgnacja i dokładny demakijaż plus oczyszczanie twarzy przyniesie zniewalający efekt. Zawsze będziemy powtarzały, że należy uważnie obserwować swoją skórę, żeby dać jej dokładnie to czego w danym momencie potrzebuje. Odwdzięczy nam się za tą uwagę, pięknym, zdrowym i promienistym wyglądem.
5. Dziewczyny wiele naszych Fanek nie wiąże swojej kariery z zawodem wizażystki, ale chciałoby zostać swoją mistrzynią makijażu. Jak przed własnym lustrem osiągnąć profesjonalny efekt?

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy umówić się na indywidualną lekcje makijażu . Coraz bardziej popularne są takie właśnie lekcje, klientki mądrze budują swoją makijażową świadomość. Wystarczy jedno spotkanie z wizażystką, rozeznanie we własnych kosmetykach, ustalenie potrzeb i wyuczenie wymarzonego makijażu. Później jest już tylko miła praktyka w domu. Takie spotkanie z wizażystką daje bardzo dużo, my zawsze patrzymy szeroko. Uczymy nasze klientki rozpoznawania potrzeb skóry, odpowiedniej pielęgnacji, doboru kosmetyków, samego wykonania makijażu oraz demakijażu. Zawsze też odpowiadamy na wszystkie nurtujące ją pytania. Po takim szkoleniu każda Pani jest swoja własną wizażystką . Świetnym uzupełnieniem a może nawet rozszerzeniem tej wiedzy są tematyczne filmiki na YouTube czy organizowane Live. Można tam znaleźć masę świetnych inspiracji i zupełnie darmowych porad.

Trendy i tricki

1. Jak myślicie, jak zmieni się świat makijażu na przestrzeni 5, 10 albo 20 lat? Jakie trendy przewidujecie? A może jakieś kosmetyki, których jeszcze nikt nie wynalazł?

Makijaż podobnie jak moda lubi zataczać koła.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie się działo w tak odległym czasie jeśli chodzi o makijaż. Pewne jest to, że w makijażach zauważa się cieszący nas tren naturalności. Kobietom przestają się podobać ciężkie i mocne makijaże. Wierzymy, że przez najbliższe lata będziemy szły właśnie tą drogą subtelności i podkreślania indywidualnych rysów twarzy. Zdecydowanie trendem jest i będzie kondycja skóry. Czyli wiedza i umiejętne stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, a najlepszym makijażem każdej kobiety jest zadbana, promienna skóra o wyrównanym kolorycie. Chciałybyśmy, żeby wrócił właśnie ten indywidualizm kobiecych twarzy. Każda z nas jest piękna i wyjątkowa. Nie ma najmniejszej potrzeby żebyśmy wyglądały wszystkie bardzo podobnie.

A jak tylko wpadniemy na zupełną nowość i wymyślimy kosmetyk którego jeszcze nie ma to dowiecie się o nim jako pierwsi, obiecujemy!

2. Jakie produkty to totalne must have w Waszej kosmetyczce?

Kosmetyczka makijażowa od lat wygląda u nas dość podobnie, mamy taki swój base, z którego wbrew pozorom można wyczarować makijaż na każdą okazję. Jest to:

• krem z filtrem - latem SPF50
puder mineralny,
lekki podkład,
rozświetlacz,
• jeszcze jeden rozświetlacz 
róż/bronzer,
tusz do rzęs,
produkt do brwi, kredka, cień lub pomada,
• pomadka do ust koniecznie o właściwościach nawilżających.

Jeśli chodzi o kolorówkę to będą nasze produkty must have. Gdybyśmy miały wybrać dwa byłby to lekki podkład z filtrem i rozświetlacz.
3. Jaki był najbardziej zaskakujący trik, który podpatrzyłyście u kogoś i nieomal z prędkością światła musiałyście od razu wypróbować?

Uwielbiamy się uczyć od innych wizażystów i trenerów. Zdecydowanie z każdego szkolenia wprowadziłyśmy coś w nasze życie. Jednak na pierwszą myśl przychodzi nam Marcin Szczepaniak – wizażysta z Krakowa. Kilka lat temu to on właśnie pokazał nam trick, który zdecydowanie odmienił nasze makijaże. Nie wiemy czy to Marcin wpadła na taki pomysł, czy nauczył się od kogoś innego, ale my po raz pierwszy zobaczyłyśmy to właśnie w Krakowie. Napięcie zbudowane! Co to takiego ?

Otóż rzecz banalnie prosta i jak to zobaczyłyśmy szczęki nam opadły i powiedziałyśmy w sekundę głośno - dlaczego na to wcześniej nie wpadłyśmy. Chodzi o rozświetlenie uszu. Tak, bardzo prosta i niezwykle efektowna sztuczka. Muśnięte rozświetlaczem uszy dopełniają cały makijaż. Wyglądają obłędnie, a nie przykuwają uwagi. To jest trick, który wprowadziłyśmy z prędkością światła, stosujemy do dzisiaj i podajemy go dalej. Zachęcamy do wypróbowania.
MUA.PL

4. Wiemy doskonale, że jesteście bardzo zabiegane - masa szkoleń potrafi dać mocno w kość. Zapewne świecicie przykładem i nie zasypiacie w makijażu?

Ależ oczywiście, że TAK! Demakijaż rano i wieczorem to podstawa w pielęgnacji. Rutyna i systematyczność w tych naszych domowych spa daje piękne efekty. Poprawiamy wizualnie wygląd naszej cery ale też realnie wpływamy na jej gęstość, czy elastyczność. Zachęcamy zdecydowanie do dbania o kondycję swojej skóry.

Oczywiście w przeszłości zdarzyło nam się obudzić w resztkach makijażu z dnia poprzedniego, ale to też bardziej przez zrobienie demakijażu niedbale niż nie zrobienie go w ogóle. Ne zmienia to faktu, ze skóra źle oczyszczona i niedokładnie umyta będzie wyglądała nieestetycznie, a w konsekwencji może doprowadzić do widocznych zmian których pozbycie się nie jest już takie proste jak codzienny dokładny demakijaż.

5. Sztywne zasady w makijażu czy przekraczanie granic?

W sumie jedno i drugie. Wizażysta jest artystą ale jest też rzemieślnikiem - nawet mamy taki rozdział w naszej II książce. Są zasady których powinniśmy się trzymać sztywno jeśli chodzi o makijaż użytkowy oczywiście. Zdecydowanie możemy łamać kolejność nakładanych produktów, jednocześnie utrzymując zasadę „mokre na mokre, suche na suche”. Jeżeli nałożymy podkład, korektor, płynne rozświetlacze i te produkty przypudrujemy, to w następnych krokach nakładamy już wyłącznie kosmetyki suche. Ten sposób aplikacji gwarantuje nam estetykę i trwałość w makijażu. Nie ma natomiast już znaczenia czy następnie będzie nakładany róż czy też robione brwi.

Zmieniły się też zasady odnośnie akcesoriów, pędzle stosowane są wielofunkcyjne, dla przykładu pędzel do malowania ust może być również użyty w makijażu oka, pędzla puchatego użyjemy do nakładania cieni i rozświetlacza. Ta dowolność w „narzędziach” pozwala makijażystom na większy indywidualizm pracy i znajdowanie swoich sposobów a także technik na nowe, olśniewające makijaże. Warto przekraczać granice i być kreatywnym. Należy jednak pamiętać, że makijaż użytkowy nie lubi eksperymentów przed ważnym wyjściem.
6. I na koniec najtrudniejsze pytanie! Czy blender da się domyć?

No pewnie, że tak! Każdy blender jesteśmy w stanie umyć. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo preparatów dedykowanych praniu i czyszczeniu zarówno blenderów jak i pędzli. Ważna jest systematyczność w higienie akcesoriów do makijażu, dzięki temu będą służyły przez lata, będą wyglądały estetycznie i nie osłabią kondycji skóry.

Specjalnie dla Was wywiadu udzieliły Ilona Szalak i Ewelina Wadowska - wizażystki z portalu MUA.pl. My gorąco dziękujemy za tę owocną i pouczającą rozmowę a Was zapraszamy szybciutko na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziecie kompendium wiedzy wprost od dziewczyn! Koniecznie zasubskrybujcie kanał, ponieważ cała wiedza będzie pojawiała się w odcinkach - zdradzimy Wam tylko, że będą łatwiejsze tematy, jak i te bardziej PRO :)

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel