ZADBANA SKÓRAMAMA I DZIECKO
28.11.2022

Trądzik w ciąży. Skąd się bierze i jak go bezpiecznie leczyć?

Trądzik w ciąży. Skąd się bierze i jak go bezpiecznie leczyć?

Okres ciąży często wiąże się z wieloma niedogodnościami. Na pierwszym planie są pojawiające się nudności, opuchlizna i rozstępy. Jak się okazuje rzadkością nie jest również trądzik. Liczne zmiany w organizmie, które przygotowują ciało kobiety do ciąży, wpływają również na skórę i pojawianie się wyprysków. Na szczęście istnieją bezpieczne sposoby, aby zminimalizować ten uciążliwy i stresujący problem.

Przyczyny trądziku w ciąży

W czasie ciąży niektóre kobiety mogą usłyszeć, że „promienieją”. Podczas gdy wspaniale jest odczuwać radość i ekscytację w tym stanie, to raczej nie chcemy zwykle, aby za ów blask odpowiadała świecąca się cera. Nie jest to przypadek, bo wbrew powszechnej opinii, tłusta cera i wypryski nie są wyłącznie domeną nastolatków, a trądzik w ciąży jest zjawiskiem całkiem powszechnym.

SPRAWDŹ TEŻ: Pokonać pryszcze na pośladkach, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku na pupie

Zaburzenia gospodarki hormonalnej, które są nieodłączną częścią okresu prenatalnego, mają duży wpływ na powstawanie pryszczy w ciąży i mogą być ich podstawową przyczyną. Największe znaczenie zdają się mieć wahania poziomu progesteronu i androgenów w pierwszym i drugim trymestrze. Na początku ciąży następuje znaczny wzrost znanego z testów ciążowych hormonu beta-HCG, który stymuluje produkcję androgenów. Natomiast progesteron to hormon niezbędny do zaistnienia i podtrzymania ciąży. Jest produkowany przez całe 9 miesięcy, choć z różną intensywnością. Odpowiada za tworzenie idealnego środowiska dla płodu i inicjacje porodu. Wyższe poziomy zarówno androgenów, jak i progesteronu hormonów wpływają na skórę, zwiększając produkcję sebum (oleju), co z kolei może prowadzi do zatykania porów i tworzenia się pryszczy w ciąży.

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzikowa mapa twarzy, czyli co mówią pryszcze?

Co więcej, pojawiają się też doniesienia, że kobiety, które mają skłonność do wyprysków podczas miesiączki, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku w ciąży. W tym przypadku znaczenie mogą mieć nawracające nieprawidłowości w procesie złuszczania naskórka (keratynizacji). Trądzik jest często przyczyną stresu i złego samopoczucia w ciąży, ale zwykle jest problemem tymczasowym i ustępuje, gdy hormony wrócą do normy. Jeśli jednak chcesz zadbać o swoją cerę i po prostu poczuć się dobrze, przeczytaj o dostępnych sposobach na wyeliminowanie wyprysków w ciąży.

Jak radzić sobie z trądzikiem w ciąży?

Leczenie trądziku w ciąży nie jest łatwe, ponieważ ze względu na ten szczególny stan mamy dość ograniczone możliwości działania. Wiele kosmetyków, leków i zabiegów nie jest wskazane do stosowania w tym czasie ze względu na niekorzystny wpływ na ciążę lub brak przeprowadzonych testów bezpieczeństwa, ponieważ nie wykonuje się testów na ciężarnych. Często nie można też przewidzieć ewentualnych skutków ubocznych zastosowania konkretnych preparatów oraz ich wpływu na rozwój ciąży.

szczęśliwa ciężarna kobieta spogląda na swoje odbicie w oknie

W przypadku niektórych substancji mamy pewność co do szkodliwego działania. Wiadomo, że ciąży nie powinno się używać preparatów zawierających: tetracykliny, izotretynoinę i inne retinoidy, trioksan, a także skoncentrowany kwas salicylowy. Na szczęście istnieją też produkty na trądzik, które możemy bezpiecznie stosować w ciąży. Znajdziemy wśród nich zarówno gotowe kosmetyki, jak i domowe sposoby korzystające z zasobów naszej spiżarni.

SPRAWDŹ TEŻ: Kwas salicylowy na twarz i nie tylko. Na co pomaga?

Kwasy AHA i peelingi enzymatyczne

Peelingi chemiczne i enzymatyczne pomagają dokładnie oczyścić skórę z martwych komórek naskórka, dlatego są często ważnym elementem walki z trądzikiem. Skoncentrowane wysokoprocentowe (powyżej 10%) sera z kwasami AHA nie są jednak zalecane w ciąży ze względu na zwiększone ryzyko podrażnień i poparzeń skóry. Zdecydowanie odradza się też intensywne zabiegi złuszczające (np. z TCA) wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie odstawić produkty do eksfoliacji. Obecnie wiemy, że kwasy takie jak glikolowy, azelainowy czy migdałowy w niższych kilkuprocentowych stężeniach mogą być z powodzeniem stosowane w ciąży. Możesz też zastosować peeling enzymatyczny z papainą lub bromelainą, który zazwyczaj daje mniejsze ryzyko podrażnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna po kwasach

Rada eksperta:

Pamiętaj, że mimo stosowania łagodniej działających kwasów przed nałożeniem produktu na duży obszar (w szczególności w ciąży) warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu na boku twarzy. Wystąpienie niepożądanych efektów ubocznych w ciąży jest możliwe, nawet jeśli używałeś konkretnego produktu przeszłości bez problemów. Przed stosowaniem możesz też skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciąże.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest podstawowym produktem w każdej kuchni. Ma też kilka zaskakujących zastosowań w pielęgnacji skóry i włosów, w dodatku jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Z octu jabłkowego możemy stworzyć tonik bogaty w naturalnie występujące enzymy i alfa-hydroksykwasy. Do jego wykonania wystarczy wymieszać jedną część zwykłego niefiltrowanego octu jabłkowego z trzema częściami wody destylowanej. Kiedy będziesz mieć już gotowy tonik, nasącz nim wacik i nałóż na skórę. 

butelki z sokiem jabłkowym

Ocet pozwoli usunąć namiar oleju ze skóry i zmniejszyć produkcję sebum. Co więcej, zawarty w nim kwas octowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Tonik z octu warto używać regularnie po myciu twarzy. Szczególnie ważną uwagą jest to, aby rozcieńczyć ocet wodą oczyszczoną. Stosując stężony produkt prosto z butelki, możemy doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, a nawet spowodować oparzenia.

Cytrusy

Cytryna zawiera mnóstwo związków roślinnych, które mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu trądzikowi. W owocach cytrusowych (cytrynie i limonce) znajduje się kwas cytrynowy, jeden z kwasów AHA o właściwościach złuszczających, a także przeciwzapalne olejki eteryczne. Wyciśnięty sok z tych owoców aplikowany na skórę pomaga odblokować pory i pozbyć się martwych komórek naskórka. Co więcej, udowodniono, że koncentraty soków z cytryny i innych owoców cytrusowych hamują rozwój niektórych bakterii i grzybów.  Na rynku znajdziemy produkty myjące z olejkiem cytrynowym.

Żeby wykorzystać prawdziwe cytrusy w pielęgnacji, po prostu wyciśnij sok z cytryny (najlepiej ekologicznej) lub limonki i nałóż bezpośrednio na miejsca z wypryskami nasączonym wacikiem. Pozostaw na 10 minut lub do wyschnięcia, a następnie spłucz dokładnie zimną wodą. Powtarzaj codziennie w razie wysypu wyprysków aż do zniknięcia zmian.

Olejek z drzewa herbacianego

Od drugiego trymestru ciąży możemy wypróbować olejek z drzewa herbacianego na trądzik. Ten naturalny, intensywny w działaniu produkt pomaga w walce z pryszczami, ponieważ pozbywa się części bakterii, które gromadzą się w porach. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje intensywne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.  Może też pomóc przywrócić równowagę w wydzielaniu sebum w przypadku tłustej cery, która często pojawia się w efekcie działania hormonów ciążowych. 

Olejki eteryczne mają różne zapachy i właściwości. Niektóre są bezpieczne w ciąży, podczas gdy innych należy unikać. Olejek herbaciany stosowany miejscowo jest ogólnie dobrze tolerowany i uważany za bezpieczny. Trzeba jednak pamiętać, że zawiera dość silne substancje i dobrze penetruje skórę, dlatego jego stosowanie najlepiej odłożyć do rozpoczęcia czwartego miesiąca ciąży.

brunetka nakłada na twarz olejek

Z olejku herbacianego można wykonać domowy żel na trądzik. Wystarczy dodać olejek z drzewa herbacianego do łagodzącego produktu takiego jak naturalny żel aloesowy. Jedna kropla olejku z drzewa herbacianego powinna przypadać na każdą łyżeczkę żelu Aloe Vera.  W ten sposób stworzymy antybakteryjny, chłodzący i nawilżający żel, który pomoże złagodzić trądzik ciążowy.

SPRAWDŹ TEŻ: Domowe sposoby na trądzik

Miód

Miód ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, dzięki czemu pomaga zwalczać zakażenia często pojawiające się w zmianach trądzikowych. Jest wykorzystywany w kremach do cery suchej, ponieważ działa na skórę kojąco i nawilżająco. Przyspiesza też procesy gojenia się komórek skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Pokonać trądzik na plecach. Sprawdzone sposoby

Miód możesz wykorzystywać miejscowo na zmiany. Najlepiej zadziała, jeśli najpierw przemyjesz twarz ciepłą wodą, która otwiera pory. Następnie nałóż miód bezpośrednio na dotknięty obszar. Pozostaw na skórze na 20 do 30 minut, a na koniec spłucz ciepłą wodą.

Płatki owsiane

Płatki owsiane mają udowodnione właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu działają kojąco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. W przypadku trądziku w ciąży warto wykorzystać ich kojący potencjał, na przykład wybierając do codziennej pielęgnacji krem z owsem

To nie koniec korzyści, bo ziarna owsa zawierają też związki zwane saponinami. Te naturalne substancje emulgujące tłuszcze mogą pomóc oczyścić pory, usunąć brud i nadmiar sebum. Mając na uwadze, że skóra kobiet w ciąży wymaga delikatnego traktowania, dobrym wyborem do mycia twarzy może być łagodzący żel z owsem.

miseczki z jogurtem i owsem

Płatki możesz wykorzystać do prostego domowego zabiegu i wykonać owsiany peeling. Ostra struktura płatków (szczególnie górskich) sprawia, że doskonale sprawdzają się do delikatnego złuszczania zrogowaciałego naskórka. Do zrobienia peelingu możesz wykorzystać jedną ugotowaną porcję płatków owsianych, do której należy dodać dwie łyżki miodu. Pozostaw owsiankę do ostygnięcia, a następnie nałóż na twarz i lekko wmasuj.  

Dla efektu łagodzącego podrażnienia pozostaw płatki na twarzy na 10-15 minut i spłucz letnią wodą. Oprócz oczyszczenia skóry i ukojenia zmian płatki owsiane dadzą też widoczny efekt rozjaśnienia cery. Zamiast domowego zabiegu możesz też wykorzystać gotową maseczkę z płatkami owsianymi Bielenda Vegan Muesli.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel