ZADBANA SKÓRA
12.08.2022

Taping twarzy — chwilowa moda czy stały trend?

Taping twarzy — chwilowa moda czy stały trend?

Lifting twarzy w salonach kosmetycznych wciąż zaskakuje nowymi technikami. Efekt w postaci odmłodzonej, ujędrnionej twarzy sprawia, że lifting jest atrakcyjny dla osób, które chcą pozbyć się pierwszych oznak starzenia. Taping twarzy to zabieg zyskujący na popularności, który pomaga bezinwazyjnie niwelować napięcia mięśniowe, widoczność zmarszczek i poprawić kontur twarzy. Czy faktycznie jest tak skuteczny? Kolorowe plastry do tapingu, które pierwotnie były przeznaczone dla fizjoterapeutów, zebrały w ostatnim czasie wiele pochlebnych opinii w zupełnie innej dziedzinie. Plastry mają nie tylko chwilowo naciągać skórę, ale również dawać długoterminowe efekty anti-aging. Czy kinesiotaping okaże się na tyle skuteczny, żeby zostać w kosmetologii na dłużej?

Czym są plastry dynamiczne?

Tejpy, czyli plastry dynamiczne do twarzy, są elastycznymi taśmami, oryginalnie wykonanymi z bawełny z domieszką lycry i akrylowego kleju. Mogą być używane do modelingu twarzy, usuwania opuchlizny, zwalczania zmarszczek i zmniejszania widoczności blizn. Obecnie tejpy są coraz bardziej powszechne i możemy łatwo je kupić na własny użytek.

Czy to nowość? Plastrowanie dynamiczne za pomocą elastycznych taśm jest od dawna wykorzystywane przez fizjoterapeutów w celu rehabilitacji różnych części ciała.

To zasługa japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase’a, który w latach 70′ opatentował specjalistyczną taśmę do kinesiotapingu. Jej właściwości rozciągania naśladują elastyczność skóry, dzięki czemu w czasie noszenia, można korzystać z pełnego zakresu ruchów. Dopiero od niedawna zauważono potencjał kinesiotapingu w zabiegach poprawiających urodę.

SPRAWDŹ TEŻ: Kinesotaping na zmarszczki. Jak działa i jakie daje efekty?

Jak działa kinesiotaping?

Zabieg przyklejania plastrów jest dość prosty i niebolesny. Osoba wykonująca tejping decyduje o najlepszej lokalizacji i naprężeniu plastrów, a następnie przycina je tak, by były jak najlepiej dopasowane. Kiedy naciągnięta taśma zostanie nałożona na ciało, lekko się cofa, delikatnie unosząc skórę. Uważa się, że to pomaga stworzyć małą przestrzeń między skórą a tkankami pod nią, dzięki czemu zostaje ułatwiony przepływ krwi i limfy.

Naciąg, który sprzyja uniesieniu naskórka, ma też zmniejszać nacisk na receptory, znajdujące się poniżej, odpowiadające za przekazywanie bodźców bólowych. Dokładny sposób działania tejpów nie został do tej pory wyjaśniony. Mimo to kinesiotaping jest z powodzeniem wykorzystywany w wielu gabinetach fizjoterapii oraz w sporcie do rehabilitacji po urazach i polepszenia wyników sportowych. 

Taping twarzy również nie jest całkiem nową techniką i od lat jest stosowany w celu zapewnienia natychmiastowego efektu liftingu. Był wykorzystywany między innymi w przemyśle filmowym, kiedy aktorki nosiły taśmę naciągniętą pod perukami, aby ich skóra wyglądała na bardziej napiętą i młodą. W ostatnich latach taping twarzy zrobił furorę w mediach społecznościowych, dzięki czemu stał się modnym zabiegiem w gabinetach medycyny estetycznej.

Facetaping jako zabieg estetyczny

Taping twarzy — inaczej taping estetyczny lub facetaping, to oklejanie twarzy taśmami elastycznymi w konkretny sposób, tak by wywołać zamierzony efekt. Facetaping stosuje się w celu:

 • zmniejszenia opuchlizny, szczególnie w okolicy podbródka, oczu i środkowej części twarzy;
 • podniesienia owalu twarzy;
 • spłycenia zmarszczek mimicznych.

Taping twarzy pozwala na lepsze dotlenienie i ukrwienie skóry, co w konsekwencji wpływa na jej gładkość i jędrność. Już nawet jedna aplikacja może dać łatwo zauważalny efekt. Natomiast stosowanie taśm przez krótki okres, kilka godzin w tygodniu lub na noc, pozwala poprawić kontur twarzy, usunąć obrzęki i poprawić koloryt skóry.

Osoby zajmujące się tapingiem, polecają go szczególnie po liftingującym masażu twarzy, aby wzmocnić i utrzymać na dłużej efekty. Zabiegi są wówczas wykonywane po sobie w cotygodniowych odstępach, przez okres około jednego miesiąca. Jako że efekty powinny być zadowalające, warto odczekać trochę czas przed kolejnym zabiegiem.

Prawidłowo założone taśmy pomagają rozluźnić napięte mięśnie i przywrócić im prawidłową formę. Co więcej, dzięki wspomaganiu przepływu limfy, uwalniają tkanki od obrzęków. Same taśmy nie zdają egzaminu, jeśli w twarzy jest dużo napięcia. Dopóki nie rozluźnimy mięśni, powięzi i tkanki podskórnej, taping twarzy nie przyniesie oczekiwanych efektów. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest stosowanie tapingu twarzy w połączeniu z masażem manualnym, np. kobido.

Wyróżnia się następujące kształty oklejania tejpami:

 • plaster „Y” – służy do poprawy funkcji mięśni, zmniejszania lub zwiększania ich stymulacji,
 • plaster „I” – kształt wykorzystywany zamiennie z „Y”, ma działanie przeciwbólowe,
 • plaster „X” – wykorzystywany głównie do drenażu limfatycznego,
 • plaster „wachlarz” – wykorzystywany głównie w obrzękach limfatycznych; baza znajduje się na jednym z końców plastra, od którego odchodzi do 6 ogonów,
 • plaster „sieć” – to modyfikacja wachlarza, również poprawiająca przepływ limfy i trofikę tkanek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie brzucha na sucho – zalecenia i efekty

taping estetyczny twarzy

Natychmiastowy lifting

Face taping może być wykonywany jako samodzielny zabieg lub w połączeniu z masażem odmładzającym. Ta druga opcja jest szczególnie skuteczna, ponieważ najpierw podczas masażu nadaje się tkankom podskórnym odpowiedni tonus (napięcie spoczynkowe), dzięki czemu twarz wygląda na jędrną i wypełnioną. Taping twarzy, wykonywany po masażu, to idealnie dobrany komplet zabiegów, który pozwala na nieinwazyjny, ale zauważalny lifting twarzy. Znane są techniki facemodelingu, korzystające z tejpowania twarzy. Dzięki naklejaniu plastrów w konkretny sposób pozwalają na konturowanie twarzy, nadawanie ostrzejszych rys i młodszego wyglądu. Lifting, wykorzystujący tejping twarzy, możemy wykorzystać w przypadku opuchniętych oczu, opadającego owalu twarzy, wiotkości skóry czy do niwelowania drugiego podbródka.

brunetka robi taping twarzy

Taping na zmarszczki mimiczne

Jeśli głównym celem tapingu twarzy ma być zmniejszenie widoczności bruzd, również najlepiej jest zacząć od masażu twarzy. Podczas niego rozluźnione zostaną napięcia mięśni, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek mimicznych. Intensywne masaże, takie jak Kobido, nadadzą też tkankom podskórnym odpowiedni tonus, dzięki czemu twarz będzie wygladać na napiętą i wypełnioną. Zastosowanie kinesiotapingu twarzy w następnym etapie pozwoli podtrzymać i wzmocnić efekt.

SPRAWDŹ TEŻ: Masaż kobido — skutki uboczne i przeciwwskazania

Używanie facetapingu do zwalczania zmarszczek jest dla niektórych kontrowersyjne. Wielu specjalistów zgadza się w opinii, że tejpy nie mogą długotrwale zmniejszać ani usuwać zmarszczek. Główny problem, jaki zauważają, jest taki, że efekt utrzymuje się krótko.

Kinesiotaping ma też zastosowanie na pograniczu medycyny i kosmetologii. Jest wsparciem samoistnego procesu regeneracji skóry poprzez:

 • zmniejszanie odczuwania bólu i dyskomfortu przez ograniczenie docierania bodźców,
 • pobudzenie krążenia krwi i limfy,
 • regulację funkcjonowania mięśni i ich napięcia.

Specjaliści stosują kinesiotaping jako dodatkowy zabieg, wspomagający gojenie blizn. Nie może być jednak stosowany jako jedyny rodzaj leczenia. Chociaż nigdy nie należy używać taśmy kinezjologicznej na otwartej ranie, istnieją pewne dowody naukowe, sugerujące, że taping może poprawić wygląd blizn po operacji lub urazie. Jest to zdecydowanie leczenie, które należy najpierw omówić z lekarzem.

SPRAWDŹ TEŻ: Olejek CBD – wszystko, co musisz wiedzieć

Na jak długo i jak często można nakładać tejpy na twarz?

Średni czas trzymania tejpów na twarzy to około 6-8 godzin, ale zależy to od celu, w jakim stosujemy metodę. Po tapingu przeciwzmarszczkowym w gabinecie często zachęca się zatrzymania plastrów na noc. Minimalny czas to 15-30 minut, a maksymalny nawet kilka dni. 

Odradzane jest jednak używanie taśm przez dłuższy czas, ponieważ mogą przynieść ostatecznie więcej szkody niż pożytku. Używanie mocno klejących taśm może spowodować nadmierne rozciąganie skóry, a nawet faktycznie przyspieszyć oznaki starzenia. Dodatkowo ciasne oklejanie, stosowanie wielu taśm i ich długotrwałe noszenie, może zwiększyć wiotkość skóry.

Skąd moda na taping?

Co sprawia, że moda na taping twarzy obiegła świat? Na czym polega wyjątkowość tego zabiegu, że tak wiele osób chce z niego skorzystać? Facetaping ma kilka cech, które wyróżniają go na tle innych metod, wykorzystywanych w salonach kosmetycznych i sprawiają, że mamy ochotę go powtarzać.

zabieg face-taping w salonie

Przyciągający uwagę

Taping twarzy wzbudza duże zainteresowanie między innymi dzięki licznym relacjom w mediach społecznościowych i pozytywnych opiniach znanych osób. Kolorowe plastry nie tylko dają szybki efekt liftingu i spłycenia zmarszczek, ale też wyglądają interesująco i ekstrawagancko. Podobnie jak moda na maseczki w płachcie, tak i taping twarzy zachęca do stosowania swoją przyjazną formą.

Serduszko na lwią zmarszczkę, tejpy w panterkę, zebrę i wiele innych dostępnych wzorów i opcji sprawiają, że samodzielny facetaping może wydawać się niezłą frajdą.

Wrażenie odprężenia

Taśmy relaksują napięte mięśnie twarzy, które bardzo często napinamy podczas stresu. Ich rozluźnienie zazwyczaj wiąże się również z równoczesnym psychicznym odprężeniem i poprawą nastroju. Działanie tapingu twarzy jest porównywane do masażu, jednak taśmy do kinesiotapingu mogą działać przez dłuższy czas jak ,,niewidzialne ręce’’. W zastosowaniu przeciwzmarszczkowym mogą pracować nawet całą noc, podczas gdy my wypoczywamy.

Łatwa dostępność

Metoda tapingu twarzy jest stosunkowo nowa w gabinetach kosmetologicznych, a mimo to nietrudno znaleźć miejsce, oferujące ten zabieg. Jej dużą zaletą jest cena. To niedrogie i nieinwazyjne rozwiązanie, alternatywa dla liftingu i mechanicznego odmłodzenia twarzy.

Co więcej, po przeszkoleniu, facetaping możemy nawet wykonać sami w domu. Taśmy do kinesiotapingu są:

 • wydajne,
 • przystępne cenowo – zarówno zabiegi, jak i nawet najdroższe taśmy są o wiele tańsze od zabiegów typu botox, a nawet od wielu kosmetyków anti-aging,
 • bezpieczne — taśmy wykonane są wyłącznie z wysokiej jakości bawełny i rzadko uczulają.

Taping twarzy w domu

Jeżeli chcesz samodzielnie stosować taping twarzy w domu, na początku najlepiej udać się do przeszkolonego specjalisty — fizjoterapeuty, kosmetologa. Bardzo ważne jest, aby znać zasady prawidłowego nakładania taśm. Bez nich możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku i między innymi pogłębić zmarszczki. Są dostępne kursy stacjonarne i on-line, chociaż warto przynajmniej raz zobaczyć profesjonalne wykonanie tapingu. Dopiero kiedy mamy wiedzę, możemy próbować przed własnym lustrem.

Jak przygotować taśmę? Taśmę tniemy po długości według potrzeb, w czym pomaga nam przerywana linia na tejpach. Taśmy można przyklejać na czoło, okolicę oczu, policzki, na nos, podbródek i szyję. Naklejone na twarz pozostawia się na 30 minut do kilku godzin. W taśmach naklejonych na ciało można się kąpać, a nawet spać, ale bezwzględnie nie można korzystać z sauny, solarium. Oklejoną twarz należy chronić przed promieniami słonecznymi.

SPRAWDŹ: Kinesiotaping twarzy — jak naklejać taśmy i jak je zdejmować

zabieg taping w domu

Przeciwwskazania do stosowania taśm

Przeciwwskazań do tapingu twarzy nie jest zbyt wiele, ale tak jak w przypadku innych zabiegów dobrze, się z nimi zapoznać i absolutnie ich nie ignorować.

Skóra wrażliwa

Facetaping sprawdzi się dobrze przy każdym typie cery, oprócz skóry cienkiej, wiotkiej i wrażliwej. Ściąganie plastrów może wówczas spowodować podrażnienia, a nawet uszkodzenie skóry. Skóra niektórych ludzi może źle reagować na mocne ciągnięcie przy ich zdejmowaniu.

SPRAWDŹ TEŻ: Wrażliwa skóra. Objawy, leczenie, pielęgnacja

Skłonności do alergii

Przy skłonnościach do alergii skórnych również należy uważać ze względu na pewien potencjał uczulający substancji klejącej na powierzchni taśm (zazwyczaj akryl).

Z powtarzania zabiegu powinny więc zrezygnować także osoby, u których wystąpiły reakcje alergiczne na składniki plastra. Aby sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna, można przeprowadzić własny test: przykleić kawałek taśmy na przykład na skórę na krawędzi twarzy. Następnie obserwować reakcję skóry przez minimum godzinę. Jeśli nie zaobserwujemy zmian skórnych, możemy bezpiecznie wypróbować kinezjotaping.

Przeciwskazania medyczne

Do innych przeciwwskazań, związanych z naszym aktualnym stanem zdrowia, zaliczamy:

 • stany zapalne, podrażnienia i infekcje skórne — szczególnie na twarzy,
 • zakrzepicę żył,
 • przerwaną ciągłość naskórka,
 • świeże rany i blizny.

Skutki uboczne

Taping twarzy jest ogólnie uznawany za bezpieczny. Taśmy wykonane są z bawełny, czasem z domieszkami tworzyw sztucznych, dzięki czemu rzadko powodują reakcje alergiczne.

Zdarza się, że niektórzy ludzie mogą źle reagować na taśmę.

Sprawcą możliwych podrażnień i zaczerwienienia skóry może być klej, ale także sposób usuwania plastrów. Sam klej powinien być w większości przypadków bezpieczny dla skóry, jednak podczas zdejmowania taśmy, ciągnięcie skóry może mieć drażniący wpływ.

Co więcej, noszenie tejpów przez dłuższy czas może spowodować, że skóra nie otrzyma wystarczającej ilości powietrza lub nawilżenia. Przy dłuższym, kilkudniowym użytkowaniu skóra może stać się przebarwiona, bardziej sucha i łuszcząca. Jeśli po usunięciu taśm widoczne jest przesuszenie, zaczerwienienie, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i złagodzenie tego stanu, np. produktami z aloesem. Czasem nawet już w trakcie noszenia skóra swędzi w miejscu, w którym została umieszczona taśma. W takim wypadku najlepiej szybciej ściągnąć tejpy.

Stosowanie taśmy do facetapingu dobrze sprawdzi się od czasu do czasu, np. w trakcie serii masaży liftingujących. Odradza się jednak regularne tejpowanie twarzy, np. jako element codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zdejmowanie plastrów, które dość mocno trzymają się skóry, jest czynnością, która może powodować podrażnienia.

Rada eksperta:

Cukrzyca jest mniej typowym przeciwskazaniem do stosowania tapingu twarzy, ale równie istotnym. Dla tego schorzenia charakterystyczne jest zmniejszone czucie w niektórych obszarach, dlatego możesz nie zauważyć silnej reakcji skóry na taśmę.

doświadczona kineziolożka nakłada tejpy

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel