ZADBANA SKÓRA
12.08.2022

Kinesiotaping twarzy — jak naklejać taśmy i jak je zdejmować?

Kinesiotaping twarzy — jak naklejać taśmy i jak je zdejmować?

Kinesiotaping od pewnego czasu wciąż zyskuje na popularności. Szybki efekt liftingu i wygładzenia sprawia, że wiele osób chciałoby samodzielnie wypróbować tę metodę. Jak poprawnie używać taśmy i co zrobić, żeby zaoszczędzić skórze podrażnień? Przed pierwszą próbą warto zapoznać z kilkoma cennymi wskazówkami.

Rozważ masaż przed tapingiem

Popularny taping jest często polecany jako uzupełnienie zabiegu masażu manualnego. Według części opinii taping wykonany na spiętej twarzy mija się z celem, dlatego warto wykonać masaż samodzielnie lub w salonie kosmetycznym. W czasie masażu mięśnie zostają rozluźnione a skóra wygładzona. Przy masażu Kobido możemy dodatkowo uzyskać lifting twarzy. Stosowanie tapingu po masażu pozwala wzmocnić i przedłużyć jego działanie

Przygotowanie skóry

Jeśli masz za sobą pierwsze próby nakładania tejpów i zastanawiasz się, dlaczego taśmy tak łatwo się odklejają, to znak, aby przyjrzeć się uważniej przygotowaniu skory. Przyklejenie tejpów ma powodować „uniesienie” naskórka, dlatego dla odpowiedniego przylegania niezbędna jest czysta, sucha skóra.

Krótko przed kinesiotapingiem twarzy nie należy nakładać kremów, olejków, serum ani makijażu — właściwie żadnych kosmetyków. Tłuste substancje zawarte w  kosmetykach spowodują, że taśma może się przesuwać i po prostu nie będzie trzymać się skory. Aby facetaping spełnił swoje zadanie, skórę należy dokładnie oczyścić, np. przez dwuetapowe oczyszczanie i osuszyć. Są też dostępne specjalistyczne pianki oczyszczające do stosowania przed tapingiem i środki odtłuszczające na bazie alkoholu, jednak przy wrażliwej skórze twarzy możemy poprzestać na zwykłym myciu. Nie należy też myć twarzy przed kinesiotapingiem samym olejkiem (metodą OCM).

O czym jeszcze warto pamiętać? Bezpośrednio przed naklejaniem plastrów nie jest polecane stosowanie drażniących substancji i wykonywanie inwazyjnych zabiegów. Jeśli masz w planach peeling kwasowy, mechaniczny lub na przykład skoncentrowane serum z retinolem, najlepiej to przełożyć. Skóra po ich zastosowaniu może być zaczerwieniona, a naklejenie plastrów tylko wzmocniłoby podrażnienie. Co więcej, jeśli wykonamy tejping na skórze twarzy pokrytej włoskami, przy zdejmowaniu taśm możemy się spodziewać depilującego efektu. Żeby temu zapobiec, warto wcześniej zadbać o gładką skórę. Nie powinno się też wyrywać włosków zaraz przed nałożeniem plastrów.

młoda kobieta z tejpami twarzy

Jaką taśmę wybrać?

Na początku przygody z tapingiem warto wypróbować oryginalne plastry do kinesiotapingu, stworzone przez Kenzo Kase’a, aby mieć porównanie na jaką jakość (np. moc kleju, materiał), powinniśmy liczyć.  

Wbrew obiegowej opinii większość dostępnych taśm nie różni się właściwościami w zależności od koloru. Wyjątek może stanowić taśma do kinesiotapingu skóry wrażliwej, która jest często w kolorze cielistym. 

Pamiętajmy, aby taśma była opisana jako dynamiczna lub do kinesiotapingu, ponieważ na rynku są również dostępne sztywne taśmy do rehabilitacji ciała.

terapeutka umieszcza tejpy na twarzy

Przygotowanie taśm

Taśmy do kinesiotapingu mają bardzo charakterystyczną budowę, którą należy uwzględnić podczas ich przycinania. Jeśli rozciągniemy taśmę, zobaczymy sinusoidalny wzór, przebiegający przez jej długość. Dzięki takiej budowie tejpy mają zdolność rozciągania wzdłuż, ale nie wszerz. To oznacza, że możemy je przycinać według potrzeb na długości, tworząc np. węższe paski. Natomiast przycinanie małych pasków w poprzek będzie mijało się z celem.

Przed przystąpieniem do cięcia wybieramy obszar twarzy, na którym ma być naklejony tejp i mierzymy długość, na jaką należy przyciąć plaster. Na przykład oklejając czoło, należy zbadać o długość między linią włosów, a obszarem między brwiami. Przy pierwszych próbach dobrze jest zmierzyć długość miarką lub ewentualnie przykładając przed lustrem dłoń. W docinaniu pomogą nam linie pomocnicze na papierowej osłonie plastra.

Jeśli mamy już odpowiednią długość, należy zaokrąglić dwa skrajne końce taśmy, dzięki czemu zmniejsza się szansę na szybkie odklejanie tejpów. 

Warto też wiedzieć, że klej, znajdujący się na plastrach, będzie lepiej działać, jeśli je lekko rozgrzejemy. Możemy również rozgrzać skórę przez pocieranie.

SPRAWDŹ TEŻ: Kinesiotaping na zmarszczki. Jak działa i jakie daje efekty?

portret kobiety po kinesiotapingu

Plastry do kinesiotapingu — jak naklejać

Miejsce przyłożenia plastra do skóry jest bazą, czyli miejscem, w którym taśma będzie ciągnąć skórę. Kiedy uczymy się, jak naklejać taśmy kinezjologiczne, zwróćmy uwagę na prawidłowy początek nakładania tejpa, ponieważ odwrotny kierunek może spowodować np. pogłębianie zmarszczek. Na początku należy przerwać papierową osłonę pośrodku plastra i zdjąć ją bez zbędnego dotykania kleju. Przy nakładaniu początku  (bazy) i zakończenia plastra nie rozciągamy przykładanej taśmy. W zależności od potrzeb i zaleceń stosujemy odpowiedni naciąg tylko na jej wewnętrznej, środkowej części. 

Taping może trwać od 30 minut do kilku godzin, a w wersji przeciwzmarszczowej nawet całą noc. Efekt masażu i tapingu utrzymuje maksymalnie się 2–3 dni, więc to działanie raczej krótkoterminowe. Jeśli będziemy je powtarzać, wówczas uda się na dłużej zniwelować zastoje i obrzęki czy wypłaszczyć zmarszczki.

SPRAWDŹ TEŻ: Taping twarzy – chwilowa moda czy stały trend?

Techniki naklejania taśm

Jak naklejać taśmy kinezjologiczne? W celu zapewnienia określonego działania stosuje się kilka podstawowych kształtów naklejania, m.in.: I, Y, X, wachlarz, widelec. Wzory wykonuje się poprzez odpowiednie nacinanie taśmy.

Wyróżniamy też kilka stopni napięć taśmy. Określa się je w procentach:

  • Bez naciągnięcia: 0 – 10%.
  • Bardzo lekkie: 10 – 15%.
  • Lekkie: 15 – 25%.
  • Średnie: 25 – 35%.
  • Mocne: 50 – 75%.
  • Maksymalne: 75 – 100%.

Taśma rozciąga się co prawda do 140%, ale w przypadku kinesiotapingu twarzy zazwyczaj stosuje się lekkie napięcia.

młoda kobieta z tejpami twarzy

Jak zdejmować taśmy do kinesiotapingu?

Kiedy nauczymy się prawidłowo naklejać kinesiotaping, możemy zauważyć, że taśmy trzymają skórę naprawdę mocno. Z tego względu nie powinniśmy ich zrywać jednym zdecydowanym ruchem, ponieważ możemy uszkodzić skórę a w najlepszym wypadku spowodować mocne podrażnienie. Plastry dynamiczne należy na początku namoczyć w wodzie lub posmarować olejkiem. Można również wykorzystać specjalny środek do usuwania plastrów, dostępny w aptekach. 

W kolejnym kroku rozpoczynamy ściąganie przez stopniowe rolowanie tejpa. Ważne jest, aby nie ciągnąć plastra ku górze, a raczej przesuwać, przytrzymując skórę w miejscu. Po ściągnięciu plastra możemy zmyć ewentualną pozostałość kleju olejkiem, a skórę nawilżyć balsamem łagodzącym.

SPRAWDŹ : Mycie twarzy olejem. Dla kogo?

Taping jest relaksującą i dość prostą metodą na wygładzenie skóry i poprawienie jej ogólnego wyglądu. Warto przejść odpowiedni kurs lub przeszkolenie i wypróbować, jak się sprawdzi.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel