ZADBANA SKÓRA
24.08.2020

Suche i szorstkie łokcie? Wiemy, jak się ich pozbyć!

Suche i szorstkie łokcie? Wiemy, jak się ich pozbyć!

Suche i szorstkie łokcie to problem wielu z nas. Niestety, do kondycji skóry w tej części naszego ciała rzadko przywiązujemy tak dużą wagę, a ona także wymaga odpowiedniej troski i regularnej pielęgnacji. Co może być przyczyną problemu? Jak skutecznie pozbyć się zrogowaceń na łokciach? Podpowiadamy!

Dlaczego mam suche łokcie?

Z czego może wynikać problem przesuszonych i zrogowaciałych łokci? To zwykle dość złożona kwestia, zwłaszcza że o skórę w tym miejscu nie dbamy tak intensywnie, jak np. dłoni lub twarzy. Dodatkowo łokcie to część ciała, z której dość często korzystamy, zwłaszcza gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Zwykle stanowią dla nas podporę np. przy biurku podczas pracy. Takie obciążenie, choć niewielkie, może odbić się na ich kondycji.

Problem szorstkich i suchych łokci może wynikać także ze zmieniających się warunków pogodowych. Jesienią i zimą nasza skóra ma tendencje do przesuszania, zwłaszcza gdy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach i grubych ubraniach.

Warto więc regularnie przyglądać się kondycji naszych łokci, by rozpoznać, czy problem ma jedynie charakter tymczasowy, czy może to efekt długotrwałego wysuszenia skóry. Jeśli samo nawilżenie nie przyniesie rezultatów, suchość i zrogowacenie może wynikać z innych przyczyn.

Sposób na suche łokcie

Przyczyn przesuszania się skóry na łokciach jest wiele, jednak do najczęstszych należą:

  • Geny: suche łokcie mogą być wynikiem naszych predyspozycji genetycznych;
  • Niewłaściwa pielęgnacja: to jeden z najpowszechniejszych powodów przesuszającej się skóry. Niewystarczające nawilżanie, niedostateczna ochrona przed słońcem czy mrozem, stosowanie kosmetyków z dużą zawartością mydła i alkoholu oraz nadmierne peelingowanie mają istotne znaczenie w kwestii kondycji naszych łokci;
  • Nieodpowiednia dieta: menu ubogie w tłuszcze nienasycone, witaminy i sole mineralne może powodować przesuszanie się skóry. Podobne objawy wywołuje również niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody;
  • Środki chemiczne: agresywne substancje chemiczne wysuszają skórę, dlatego częsty kontakt z tego typu środkami nierzadko kończy się jej podrażnieniem;
  • Niedobór lipidów: lipidy uszczelniają naskórek, chroniąc go przed nadmierną utratą wody. Ich niedobór zazwyczaj objawia się szorstkością, nadwrażliwością i łuszczeniem się skóry;
  • Niektóre choroby: suche łokcie mogą sugerować problemy z tarczycą, atopowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą, cukrzycą i wieloma innymi chorobami;
  • Czynniki zewnętrzne: duża ekspozycja na słońce, mróz, deszcz czy wiatr przyczynia się do przesuszania się skóry.

Wypróbuj krem zmiękczający do skóry i pozbądź się problemu suchych łokci. Poznaj ofertę produktów Barwa Naturalna.

Suche łokcie – czego brakuje w ich pielęgnacji?

Jak już ustaliliśmy, skóra łokci także wymaga właściwej pielęgnacji i nawilżenia. W przeciwnym wypadku regularnie będą pojawiać się na niej nieestetyczne zrogowacenia. Czego brakuje jej najczęściej?

  • Przesuszenie skóry – skóra na łokciach, jak w każdym innym miejscu wymaga odpowiedniego nawilżenia. Ma ona jednak tendencję do szybszego wysuszania, przez co wymaga jeszcze większej troski. Warto więc regularnie kontrolować jej stan i unikać sytuacji, gdy będzie już chropowata i nieprzyjemna w dotyku. Składniki, które wspomagają nawilżenie to m.in. mocznik, pantenol, naturalne olejki, witamina A, proteiny mleczne, masło shea itp.
  • Dobór nieodpowiednich kosmetyków – wybierając kosmetyki do pielęgnacji ciała, zwracajmy uwagę na ich skład. One także powinny być dopasowane do charakteru i potrzeb naszej skóry. Żele i mydła, które dogłębnie oczyszczają, mogą także podrażniać i wysuszać skórę. W podobny sposób będą działać kosmetyki zawierające w składzie alkohol oraz niektóre substancje zapachowe.

Nawilżenie łokci

Suche łokcie. Jakie o nie dbać?

Peeling

Aby nasze łokcie szybko wróciły do świetnej kondycji, należy regularnie traktować je peelingiem – tego rodzaju zabieg pozwala pozbyć się martwego naskórka, jednocześnie wygładzając skórę i przygotowując ją na przyjęcie aktywnych składników balsamu lub kremu nawilżającego. Jaki peeling wybrać? W przypadku łokci najlepiej sprawdza się peeling gruboziarnisty, którym należy masować skórę maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Nawilżenie

Nawilżenie to najbardziej istotny punkt w procesie pielęgnacji skóry na łokciach. Jakie produkty stosować, by cieszyć się wymarzonymi efektami? W przypadku średnio suchej skóry wystarczy regularne nakładanie cienkiej warstwy zwykłego kremu lub balsamu nawilżającego. Jeśli jednak borykamy się z wyjątkowo intensywnym przesuszeniem, postawmy raczej na preparaty uzupełniające poziom lipidów oraz na olej kokosowy.

Wypróbuj maskę regenerującą do stosowania na popękanych i chropowatych łokciach od Lirene.

Jak nawilżyć skórę na łokciach. Domowe sposoby

Dieta

Problem przesuszonych łokci często wiąże się z nieodpowiednią dietą. Aby upewnić się, że dajemy skórze to, co najlepsze, zadbajmy, by na naszym talerzu regularnie pojawiały się pokarmy bogate w tłuszcze nienasycone (łosoś, makrela, halibut, oleje roślinne), witaminę E (orzechy, awokado, jajka) oraz witaminę A (marchew, bataty). Pamiętajmy również o wypijaniu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Czego powinniśmy unikać? Przede wszystkim żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, alkoholu oraz smażonych potraw.

Peeling domowy

Jednym z najprostszych sposobów na pielęgnację skóry na łokciach jest regularne traktowanie jej peelingiem. Jak samodzielnie wykonać tego typu kosmetyk? Wystarczy zmieszać 3,5 łyżki soli morskiej lub cukru z 2 łyżkami oliwy z oliwek (do mikstury możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku aromatycznego). Powstałą pastę należy dokładnie wmasować w łokcie, pozostawić na nich na 10 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

Ekstremalne nawilżenie

Po peelingu łokci nadchodzi czas na ich nawilżenie. Jak zrobić to naprawdę skutecznie? Dobrym sposobem okazuje się maseczka z połowy rozgniecionego banana i dwóch łyżek tłustej śmietany. Oba składniki należy ze sobą wymieszać, nałożyć na łokcie i obwiązać je gazą, opaską elastyczną lub pieluchą tetrową na 20 minut.

Szorstkie łokcie – zabezpiecz je przed czynnikami zewnętrznymi

W przypadku zadbanych łokci duże znaczenie ma także ich ochrona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Jak możemy uniknąć zrogowaceń w tym miejscu?

  • Unikajmy opierania się na twardych powierzchniach, które mogą podrażniać skórę.
  • W przypadku aktywności fizycznych, jak np. rolki, zabezpieczajmy łokcie przed otarciami.
  • Noszenie grubych i szorstkich ubrań także może podrażniać skórę na łokciach. Pamiętajmy, bo odpowiednio ją nawilżyć np. po powrocie z pracy.

Zadbaj o regularne nawilżanie skóry dłoni i łokci z kremem Silcare.

Szorstkie łokcie

Lista Top 3, czyli najlepsze kosmetyki na suche łokcie

Jeśli domowe sposoby pielęgnacji skóry na łokciach nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, zainwestujmy w dobrej jakości kosmetyki. Które z nich wybrać?

  1. Regenerująca maska od Lirene to gwarancja miękkiej, gładkiej i elastycznej skóry na łokciach. Kosmetyk intensywnie nawilża, jednocześnie redukując widoczne na skórze pęknięcia, które powodują jej szorstkość;
  2. Krem do dłoni, łokci i kolan firmy Silcare to produkt o lekkiej konsystencji, który skutecznie nawilża skórę i trwale poprawie jej kondycję;
  3. Maść salicylowa od Nivelazione to świetny sposób na przesuszone i zrogowaciałe łokcie. Produkt nie tylko intensywnie regeneruje i odżywia ciało, ale również złuszcza martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką i miękką.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel