ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
07.08.2020

Sucha skóra pod oczami. Skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Sucha skóra pod oczami. Skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Przesuszenie może pojawić się właściwie w dowolnym miejscu na ciele. Zdarza się, że pojawia się również na skórze wokół oczu, która jest wyjątkowo cienka i delikatna. Przyczyn może być wiele, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieją kroki, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z suchą skórą pod oczami i zapobiec ponownemu pojawieniu się dolegliwości.

Skóra pod oczami jest dużo cieńsza i delikatniejsza niż na innych częściach ciała. Oznacza to jednocześnie, że nie jest w stanie tak dobrze zatrzymywać wilgoci i jest bardziej podatna na przesuszenie. Problemy z jej  funkcjonowaniem zdarzają się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Kto doświadczył suchej skóry pod oczami, ten wie, że jest to nie tylko nieestetyczne, ale też uciążliwe ze względu na uczucie ściągnięcia i swędzenia. 

Przedłużająca się suchość skóry wpływa również na elastyczność, co może prowadzić do przedwczesnych zmarszczek. Co gorsza, bardzo sucha skóra może nawet pękać, a to już prosta droga do infekcji. Czy jej występowanie to tylko kwestia nieodpowiedniej lub zbyt skąpej pielęgnacji? Okazuje się, że powodów suchej skóry wokół oczy może być kilka.

Jakie są przyczyny suchej skóry pod oczami?

Nie wszyscy ludzie są jednakowo narażeni na przesuszenie skóry pod oczami. Są pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD) większa szansa na pojawienie się suchej skóry występuje: 

  • powyżej 40 roku życia,
  • u ludzi mieszkających w zimnych krajach lub klimatach,
  • u palaczy,
  • w przypadku niedoboru witamin lub minerałów, takich jak witamina D, witamina A, żelazo lub cynk,
  • u osób z brązową, czarną lub jasną karnacją (w przeciwieństwie do śniadej karnacji).

Suchość związana z wiekiem

Wraz z upływem lat skóra traci wilgoć, staje się bardziej sucha i wrażliwa. Wynika to z coraz cieńszego filmu hydrolipidowego, niedoboru glikozaminoglikanów (w tym kwasu hialuronowego) oraz zmniejszonej syntezy lipidów podskórnych. To wszystko może powodować zaburzenia funkcji naturalnej bariery ochronnej i utrudnione hamowania ucieczki wody z powierzchni naskórka. Skóra pod oczami może reagować na te zmiany mocniej, co jest widoczne jako większa podatność na łuszczenie się i podrażnienie. Dodatkowo niektóre leki (na przykład statyny i diuretyki) również mogą pogarszać nadmierną suchość. Jak poradzić sobie z suchą, pomarszczoną skórą pod oczami? 

uśmiechnięta kobieta z maseczką pod oczami

Po pierwsze, warto dbać o nawilżenie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Picie odpowiedniej ilości wody, zwłaszcza w przypadku bardzo suchej skóry pod oczami, jest właściwie obowiązkiem. Dla przypomnienia: u kobiet zalecana dzienna porcja wody to około 2700 ml.

Nie bez znaczenia, dla kondycji skóry, jest też wilgotność powietrza. Jeśli rano skóra pod oczami jest nieprzyjemnie ściągnięta, winowajcą może być zbyt suche powietrze. Możemy rozwiązać ten problem, dzięki nawilżaczowi powietrza i nawilżającej wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Powinna ona polegać na łagodnym oczyszczaniu i stosowaniu produktu lub produktów nawilżających takich jak serum lub krem zawierający kwas hialuronowy, trehalozę, ektoinę lub aloes.

SPRAWDŹ TEŻ: WORKI POD OCZAMI. PRZYCZYNY I SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z PROBLEMEM

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry znane również jako egzema jest długotrwałym schorzeniem, które powoduje zaczerwienienie i swędzenie skóry. Najbardziej powszechne jest u dzieci, ale może występować u osób w różnym wieku. Jeśli zauważymy suchą skórę pod oczami u dziecka, często jest to właśnie AZS. Atopowe zapalenie skóry może dać osobie znać w najróżniejszych obszarach ciała, również na skórze wokół oczu.

Nie ma lekarstwa, które szybko i łatwo wyleczy egzemę. Można jednak sobie pomóc, stosując się do zaleceń, które pomogą dłużej utrzymać w normie skórę z AZS:

  • Staraj się świadomie zarządzać poziomem stresu i unikać przedłużających się sytuacji, utrzymujących w napięciu;
  • Regularnie wysypiaj się; 
  • Unikaj produktów potencjalnie podrażniających skórę;
  • Stosuj się do zaleceń i terapii zaleconych przez specjalistę.

Pojawiająca się czerwona sucha skóra pod oczami u dziecka, jak i u dorosłego może niepokoić, zwłaszcza jeśli nie znamy przyczyny. Kiedy nie mamy pewności, czy suche zmiany w okolicach oczu są wynikiem egzemy, czy innego schorzenia, najlepiej skonsultować  z lekarzem. W przypadku AZS mogą, być potrzebne kremy lubi maści lecznicze, dostępne tylko na receptę. 

Sucha, czerwona skóra wokół oczu będzie łatwiejsza do „opanowania”, jeśli będziemy stosować się do kilku wskazówek. Jeśli masz egzemę, najważniejszą zasadą jest unikanie czynników, powodujących podrażnienie i częste używanie produktów nawilżających oraz chroniących barierę hydrolipidową. Pomoże też codzienne łagodne oczyszczanie przy pomocy produktów takich jak emulsje, mleczka i balsamy myjące. Wyjątkowo bezpieczne będą produkty dedykowane dla skóry z AZS. 
SPRAWDŹ TEŻ: ZABURZONA BARIERA HYDROLIPIDOWA SKÓRY. JAK JĄ ODBUDOWAĆ?

piękna kobieta z kremem pod oczami

Sucha skóra przy cerze wrażliwej

Podrażnienia i substancje alergizujące powodują czasem kontaktowe zapalenie skóry. Reakcja uczuleniowa może wystąpić na powiekach lub pod oczami, gdy środek drażniący lub alergen wejdzie w kontakt ze skórą. Mogą je wywołać kosmetyki do pielęgnacji, makijażu, farby do włosów i wiele innych czynników.

Czasami wystarczy zaledwie dotknąć czegoś, na co jesteśmy uczuleni, a następnie przetrzeć oczy. 

Co zrobić, jeśli skóra stała się, czerwona i sucha się po kontakcie z alergenem? W pierwszej kolejności należy oczywiście przestać używać produktu, który powoduje reakcję. Po wystąpieniu reakcji należy umyć dokładnie skórę łagodnymi środkami myjącymi. Następnie warto spróbować złagodzić skórę hipoalergicznymi kremami i emolientami, które wspierają funkcję ochronną naskórka i mogą pomóc wyciszyć stan zapalny.

Składniki dobre dla suchej skóry

Niektóre przyczyny suchości skóry wokół oczu można leczyć w domu. Kremy pod oczy z ceramidami i peptydami regenerują ochronną barierę hydrolipidową. Korzystnie wpływają na kondycję przesuszonej skóry, a dodatkowo mogą zwiększyć jej elastyczność. Kwas hialuronowy i skwalan to składniki, które pomogą przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia. 

Kremy i maści mogą pomóc złagodzić suchą skórę. Składniki kosmetyków, które warto mieć na uwadze to:

  • olej jojoba – jest jednym z najlżejszych olejków dlatego doskonale sprawdzi się stosowany, nawet samodzielnie na delikatną skórę wokół oczu. Zapobiega utracie nawilżenia i uzupełnia lipidy w suchej skórze. 
  • dimetikon – możemy znaleźć w kremach,serum pod oczy i primerach utrwalających makijaż. Wykazuje działanie osłonowe przed czynnikami zewnętrznymi. Tworzy na skórze film dający odczucie jedwabistej gładkości, zmiękcza i zapobiega odparowywaniu wilgoci. 
  • gliceryna – to składnik kremów, który wiąże w naskórku wodę, utrzymując efekt nawilżenia. Jest pożądanym składnikiem dla suchej i zrogowaciałej skóry, dzięki zdolności do zmiękczania i uelastyczniania skóry. 
  • kwas hialuronowy – wywiera znaczący wpływ na podniesienie poziomu nawilżenia skóry,  wiąże i utrzymuje wodę w skórze dzięki czemu zapobiega jej wysuszeniu.
  • kwas mlekowy – to składnik nawilżający, który ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Kremy z jego zawartością zmiękczają skórę i sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej. 
  • masło shea – naturalny emolient, który nawilża, łagodzi podrażnienia i uelastycznia skórę.
  • lanolina, wazelina, parafina — mimo złej sławy te mocno okluzyjne produkty, są pożądanymi składnikami kosmetyków pielęgnujących suchą skórę wokół oczy. Tworzą na powierzchni skóry film, który przed nadmierną utratą nawilżenia

Dla najlepszych efektów dobrze jest stosować pielęgnujące produkty dwa razy dziennie. Jeśli chcemy uzyskać natychmiastowy efekt mocnego nawilżenia, warto postawić na płatki hydrożelowe z aloesem czy kwasem hialuronowym.

Zapobieganie

Sposób zapobiegania wysuszeniu skóry wokół oczu będzie zależał od przyczyny. Jest jednak kilka prostych wskazówek, które sprawdzą się w wielu przypadkach:

  • do mycia używaj raczej ciepłej niż gorącej wody,
  • używaj delikatnych, produktów oczyszczających,
  • osuszaj skórę łagodnie, dociskając ręcznik bez pocierania,
  • często używaj produktów nawilżających,
  • pij dużo wody.

mężczyzna z maseczką pod oczami i ręcznikiem na głowie

Jeśli chcesz pożegnać się  z suchą skórą pod oczami na dłużej, przyjrzyj się swojej pielęgnacji. Po pierwsze zacznij od uproszczenia swojej rutyny kosmetycznej. 

Na początek zastanów się nad ciężkimi lub silnie działającymi produktami.

Często wykonywany mocny makijaż, nadużywanie, a nawet nadgorliwe regularne stosowanie środków do mycia twarzy, takich jak peelingi chemiczne, maski głęboko oczyszczające, żele,  zawierające ostre chemikalia lub alkohol — to wszystko może poważnie wysuszyć skórę. Obszar pod oczami jest cieńszy i łatwiej reaguje podrażnieniem, dlatego najlepiej czuje się, kiedy na co dzień nakładamy lekki makijaż i stosujemy zrównoważoną pielęgnację.

Nie oznacza to jednak rezygnacji ze środków myjących czy złuszczania. Nawyk mycia twarzy codziennie, rano i wieczorem lub złuszczanie raz w tygodniu nie jest przyczyną suchej skóry wokół oczu. Czasami wystarczy poszukać marek hipoalergicznych i polecanych przez okulistów np. SVR, Pharmaceris. Jedno jest pewne — zmycie makijażu przed pójściem spać jest bardzo istotna dla dobrego stanu skóry pod oczami i zapobiegania przedwczesnemu starzeniu.

Po drugie, skóra pod oczami wymaga delikatnego traktowania. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo narażamy ją na uszkodzenia. Pocieranie wacikami i używanie zbyt gorącej wody do mycia, może narazić suchą skórę wokół oczu na jeszcze większe podrażnienie. 

SPRAWDŹ TEŻ: DELIKATNA SKÓRA POD OCZAMI. JAK O NIĄ DBAĆ? 

Chociaż sucha skóra pod oczami często nie jest uważana za duży problem, ważne jest, aby o nią zadbać. Zarówno dla własnego komfortu, jak i uniknięcia stanów zapalnych i przyspieszonego starzenia się. Kilka kroków pielęgnacji pomoże zregenerować nawet bardzo suchą skórę wokół oczu i zapobiegnie powstaniu przewlekłego problemu.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel