ZADBANA SKÓRA
13.01.2023

Pielęgnacja posłoneczna – sprawdź, jak zadbać o skórę po opalaniu

Pielęgnacja posłoneczna – sprawdź, jak zadbać o skórę po opalaniu

Kąpiele słoneczne są jedną z popularniejszych letnich aktywności. Promienie słońca zachęcają, by zacząć się w nich wygrzewać. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie docierające do skóry przynosi zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Opalając się, warto zachować umiar i korzystać ze słońca rozsądnie. Niezbędna jest też ochrona przeciwsłoneczna. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do oparzeń słonecznych i innych nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych reakcji ze strony organizmu.

Ekspozycja na słońce - co trzeba o niej wiedzieć?

Podczas ekspozycji na słońce temperatura ciała wzrasta. To skutkuje z kolei obniżeniem poziomu wody w naskórku i skórze, a nawet prowadzi do odwodnienia. Ekspozycja na ciepło i promieniowanie UV może uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry. Promieniowanie nasila również zmiany pigmentacyjne. Dotyczy to piegów, melasmy czy plam posłonecznych. Widoczne zaczerwienienia są typowe dla skóry po opalaniu. Taka skóra może być bardziej uwrażliwiona i przesuszona, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. Postaw na świadomą pielęgnację i ciesz się piękną, pełną promiennego kolorytu skórą!

Wpływ słońca na organizm i skórę

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Światło słoneczne pomaga utrzymać rytm okołodobowy. Zbyt mało słońca, szczególnie w miesiącach zimowych, może wpływać nawet na nasz nastrój. Światło słoneczne pomaga naszej skórze wytwarzać witaminę D, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia kości. Ale promieniowanie słoneczne może być również szkodliwe.

Światło słoneczne dociera do ziemi jako połączenie zarówno widzialnych, jak i niewidzialnych promieni lub fal. Fale długie są nieszkodliwe dla ludzi. Ale krótsze fale, takie jak światło ultrafioletowe (UV), mogą przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych. Najdłuższe z tych promieni UV to promienie UVA. Krótsze nazywane są promieniami UVB.

To właśnie nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVB może skutkować wystąpieniem oparzeń słonecznych. Promienie UVA natomiast wnikają w skórę głębiej niż UVB. Kiedy promienie te przenikają do komórek skóry, wywierają wpływ na jej zdrowie i wygląd.

Nadmierna ekspozycja może sprawdzić, że skóra będzie mniej elastyczna, pogrubiona, z widocznymi zmarszczkami. Jednak korzystać ze słońca można również w sposób rozsądny. Tutaj z pomocą przychodzą filtry SPF, które przedłużają czas bezpiecznej ekspozycji na słońce. Pamiętaj – nie ma bezpiecznego opalania bez stosowania filtrów SPF!

Jeśli korzystasz z kąpieli słonecznych, pamiętaj o obfitym używaniu kremów ​​przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania z SPF 30 lub 50+. Szerokie spektrum działania oznacza, że ​​krem ​​przeciwsłoneczny chroni twoją skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Pamiętaj o reaplikacji kosmetyku. Promienie słoneczne są najsilniejsze między godziną 10:00 a 16:00.

ujęcie blondynki stojącej na polu

Skóra po opalaniu - czym się charakteryzuje?

Nierzadko uważa się, że oparzenia słoneczne są jedyną oznaką nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nic bardziej mylnego! Zbyt długie kąpiele słoneczne mogą dawać inne objawy niż bolące, czerwone oparzenia. Poniżej znajdziesz charakterystyczne objawy nadmiernej ekspozycji na słońce. Taka skóra wymaga natychmiastowej, kojącej pielęgnacji.

Skóra odwodniona

Kiedy jesteś wystawiona na działanie światła słonecznego, twoja temperatura wewnętrzna wzrasta. Może to przyczyniać się do obniżenia poziomu wody w naskórku i skórze, prowadząc do odwodnienia. Ekspozycja na ciepło i promieniowanie UV może uszkodzić naturalną barierę hydrolipidową, co potęguje odwodnienie. Jeśli Twoja skóra jest niedostatecznie nawodniona, staje się bardziej napięta i bardzo szybko wchłania substancje nawilżające. Stosunkowo łatwo jest więc ją nawodnić – korzystaj z tego!

Widoczne przebarwienia

Zmiany pigmentacyjne pod wpływem promieniowania słonecznego stają się bardziej widoczne. Dotyczy to piegów, melasmy czy plam posłonecznych.  Ekspozycja na promieniowanie UV wyzwala hiperpigmentację.

Zaczerwienienia

Widoczne lub tymczasowe zaczerwienienia są charakterystyczne dla skóry po opalaniu. Taka podrażniona skóra ma skłonność do widocznych zaczerwienień. Zarumieniona po kąpieli słonecznej cera wymaga łagodzącej pielęgnacji.

SPRAWDŹ TEŻ: Ranking kosmetyków do zaczerwienionej skóry 

Stopnie oparzeń słonecznych

Wyróżniamy trzy rodzaje oparzeń słonecznych. Każde z nich wymaga konsultacji lekarskiej.

  • Oparzenie I stopnia – obejmuje naskórek. Poparzona skóra jest czerwona, nadwrażliwa i bardzo ciepła. Objawy ustępują po kilku dniach. W tym czasie skóra zaczyna się łuszczyć;
  • Oparzenie II stopnia – obejmuje naskórek i skórę właściwą. Mogą pojawić się bąble wypełnione płynem surowiczym. W przypadku oparzeń I stopnia występuje bolesność i obrzęk;
  • Oparzenie III stopnia – obejmuje naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną oraz nerwy. Może wystąpić brak czucia w oparzonym obszarze.

Rudowłosa dziewczyna z piegami

Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?

Unikanie słońca to najlepszy sposób na uchronienie się przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Jednak uciekanie przed słońcem nie zawsze jest możliwe, ale też nie zawsze jest potrzebne!

Oto kilka zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko powstania oparzeń:

  • zawsze aplikuj krem przeciwsłoneczny,
  • unikaj słońca w środku dnia, od około 10.00 do 15.00,
  • noś odzież ochronną. Przewiewne bluzki z długi rękawem, długie spodnie czy kapelusz w pewnym stopniu chronią ciało przed szkodliwym działaniem słońca. Jednak pamiętaj, że materiały wciąż przepuszczają promienie słoneczne.
  • noś okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem UV.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kiedy się opalać? Poradnik bezpiecznego korzystania ze słońca

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel