
Kąpiele słoneczne są jedną z popularniejszych letnich aktywności. Promienie słońca zachęcają, by zacząć się w nich wygrzewać. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie docierające do skóry przynosi zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Opalając się, warto zachować umiar i korzystać ze słońca rozsądnie. Niezbędna jest też ochrona przeciwsłoneczna. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do oparzeń słonecznych i innych nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych reakcji ze strony organizmu.
Spis treści
- Ekspozycja na słońce - co trzeba o niej wiedzieć?
- Wpływ słońca na organizm i skórę
- Skóra po opalaniu - czym się charakteryzuje?
- Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym
- Zadbaj potrzeby delikatnej skóry
- Pielęgnacja twarzy po opalaniu
- Przepis na sukces krok po kroku
- Pielęgnacja ciała po opalaniu
- Kosmetyki do pielęgnacji skóry po opalaniu
Ekspozycja na słońce - co trzeba o niej wiedzieć?
Podczas ekspozycji na słońce temperatura ciała wzrasta. To skutkuje z kolei obniżeniem poziomu wody w naskórku i skórze, a nawet prowadzi do odwodnienia. Ekspozycja na ciepło i promieniowanie UV może uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry. Promieniowanie nasila również zmiany pigmentacyjne. Dotyczy to piegów, melasmy czy plam posłonecznych. Widoczne zaczerwienienia są typowe dla skóry po opalaniu. Taka skóra może być bardziej uwrażliwiona i przesuszona, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. Postaw na świadomą pielęgnację i ciesz się piękną, pełną promiennego kolorytu skórą!
Wpływ słońca na organizm i skórę
Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Światło słoneczne pomaga utrzymać rytm okołodobowy. Zbyt mało słońca, szczególnie w miesiącach zimowych, może wpływać nawet na nasz nastrój. Światło słoneczne pomaga naszej skórze wytwarzać witaminę D, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia kości. Ale promieniowanie słoneczne może być również szkodliwe.
Światło słoneczne dociera do ziemi jako połączenie zarówno widzialnych, jak i niewidzialnych promieni lub fal. Fale długie są nieszkodliwe dla ludzi. Ale krótsze fale, takie jak światło ultrafioletowe (UV), mogą przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych. Najdłuższe z tych promieni UV to promienie UVA. Krótsze nazywane są promieniami UVB.
To właśnie nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVB może skutkować wystąpieniem oparzeń słonecznych. Promienie UVA natomiast wnikają w skórę głębiej niż UVB. Kiedy promienie te przenikają do komórek skóry, wywierają wpływ na jej zdrowie i wygląd.
Nadmierna ekspozycja może sprawdzić, że skóra będzie mniej elastyczna, pogrubiona, z widocznymi zmarszczkami. Jednak korzystać ze słońca można również w sposób rozsądny. Tutaj z pomocą przychodzą filtry SPF, które przedłużają czas bezpiecznej ekspozycji na słońce. Pamiętaj – nie ma bezpiecznego opalania bez stosowania filtrów SPF!
Jeśli korzystasz z kąpieli słonecznych, pamiętaj o obfitym używaniu kremów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania z SPF 30 lub 50+. Szerokie spektrum działania oznacza, że krem przeciwsłoneczny chroni twoją skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Pamiętaj o reaplikacji kosmetyku. Promienie słoneczne są najsilniejsze między godziną 10:00 a 16:00.
Skóra po opalaniu - czym się charakteryzuje?
Nierzadko uważa się, że oparzenia słoneczne są jedyną oznaką nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nic bardziej mylnego! Zbyt długie kąpiele słoneczne mogą dawać inne objawy niż bolące, czerwone oparzenia. Poniżej znajdziesz charakterystyczne objawy nadmiernej ekspozycji na słońce. Taka skóra wymaga natychmiastowej, kojącej pielęgnacji.
Skóra odwodniona
Kiedy jesteś wystawiona na działanie światła słonecznego, twoja temperatura wewnętrzna wzrasta. Może to przyczyniać się do obniżenia poziomu wody w naskórku i skórze, prowadząc do odwodnienia. Ekspozycja na ciepło i promieniowanie UV może uszkodzić naturalną barierę hydrolipidową, co potęguje odwodnienie. Jeśli Twoja skóra jest niedostatecznie nawodniona, staje się bardziej napięta i bardzo szybko wchłania substancje nawilżające. Stosunkowo łatwo jest więc ją nawodnić – korzystaj z tego!
Widoczne przebarwienia
Zmiany pigmentacyjne pod wpływem promieniowania słonecznego stają się bardziej widoczne. Dotyczy to piegów, melasmy czy plam posłonecznych. Ekspozycja na promieniowanie UV wyzwala hiperpigmentację.
Zaczerwienienia
Widoczne lub tymczasowe zaczerwienienia są charakterystyczne dla skóry po opalaniu. Taka podrażniona skóra ma skłonność do widocznych zaczerwienień. Zarumieniona po kąpieli słonecznej cera wymaga łagodzącej pielęgnacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Ranking kosmetyków do zaczerwienionej skóry
Stopnie oparzeń słonecznych
Wyróżniamy trzy rodzaje oparzeń słonecznych. Każde z nich wymaga konsultacji lekarskiej.
- Oparzenie I stopnia – obejmuje naskórek. Poparzona skóra jest czerwona, nadwrażliwa i bardzo ciepła. Objawy ustępują po kilku dniach. W tym czasie skóra zaczyna się łuszczyć;
- Oparzenie II stopnia – obejmuje naskórek i skórę właściwą. Mogą pojawić się bąble wypełnione płynem surowiczym. W przypadku oparzeń I stopnia występuje bolesność i obrzęk;
- Oparzenie III stopnia – obejmuje naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórną oraz nerwy. Może wystąpić brak czucia w oparzonym obszarze.
Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?
Unikanie słońca to najlepszy sposób na uchronienie się przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Jednak uciekanie przed słońcem nie zawsze jest możliwe, ale też nie zawsze jest potrzebne!
Oto kilka zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko powstania oparzeń:
- zawsze aplikuj krem przeciwsłoneczny,
- unikaj słońca w środku dnia, od około 10.00 do 15.00,
- noś odzież ochronną. Przewiewne bluzki z długi rękawem, długie spodnie czy kapelusz w pewnym stopniu chronią ciało przed szkodliwym działaniem słońca. Jednak pamiętaj, że materiały wciąż przepuszczają promienie słoneczne.
- noś okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem UV.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kiedy się opalać? Poradnik bezpiecznego korzystania ze słońca
Zadbaj o potrzeby delikatnej skóry
Opalona skóra może być bardziej wrażliwa i przesuszona. Potrzebuje więc odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli jej odzyskać równowagę. Świetnie sprawdzą się tutaj kojące substancje, które dzięki łagodzącemu działaniu przyniosą ulgę i poprawią komfort. Warto również zadbać o kosmetyki działające nawilżająco i odżywiająco. Skóra po opalaniu potrzebuje intensywnego odżywienia. Do pielęgnacji sprawdzą się wszelkiego rodzaju oleje czy emolienty. Pielęgnacja słoneczna może być oparta na kosmetykach z aloesem czy d-panthenolem. To popularne i niezwykle skuteczne składniki kremów i balsamów po opalaniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Aloes w kosmetyce – jak działa na skórę?
Pielęgnacja twarzy po opalaniu
Złuszczanie
Po opalaniu warto postawić na złuszczanie. Dzięki temu martwe komórki naskórka zostaną usunięte. Jeśli Twoja skóra nie jest zbyt podrażniona, możesz wybrać peelingi chemiczne. Dobrym wyborem będzie kwas migdałowy w delikatnym stężeniu. Również kwas mlekowy skutecznie złuszczy martwy naskórek, a dodatkowo zadba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Kolejną propozycją są peelingi enzymatyczne, które dzięki dokładnie dobranym enzymom, rozluźniają połączenia między martwymi komórkami naskórka. Takie peelingi skutecznie złuszczają. Enzymy, które możesz spotkać w peelingach enzymatycznych to papaina (pozyskiwana z owoców papai) oraz bromelaina (pozyskiwana z ananasa). Również klasyczne, ziarniste peelingi będą dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy skóra po opalaniu nie jest podrażniona. Peeling skóry warto wykonywać raz w tygodniu.
Peelingi idealne do cery po lecie:
TOŁPA DERMO FACE SEBIO PEELING 3 ENZYMY
W formule kosmetyku znajduje się torf tołpa, bromelaina czyli enzym z ananasa, papaina będąca enzymem z papai, mikrokapsułowana keratynaza oraz gliceryna. Wszystkie te składniki usuwają zrogowacenia, dodatkowo złuszczają naskórek. Produkt zmniejsza uporczywe niedoskonałości. Peeling skutecznie złuszcza skórę trądzikową i tłustą – zmniejsząc ilość zaskórników. Ponadto ogranicza wydzielanie sebum, pozostawia skórę zarówno nawilżoną, jak i matową.
SYLVECO ENZYMATYCZNY PEELING DO TWARZY
Naturalny peeling do twarzy od Sylveco łagodnie, ale skutecznie złuszcza martwy naskórek i oczyszcza cerę. Jest to możliwe dzięki bogatej w substancje aktywne. Zawarte w składzie oleje oraz masła intensywnie nawilżają, a także odżywiają. Działanie złuszczające opiera się na enzymach: bromelainie i papainie.
MIZON VITA LEMON CYTRYNOWY PEELING ENZYMATYCZNY
Peeling Mizon skutecznie oczyszcza oraz wygładza skórę. Kosmetyk usuwa zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Dodatkowo odblokowuje zatkane ujścia gruczołów łojowych. Zawarty w formule wyciąg z ziół szałwii zmiękcza i odżywia skórę. Ekstrakt z nasion chia działa antyoksydacyjnie, ochronnie i nawilżająco. Wyciąg z wąkroty azjatyckiej pomaga w procesie gojenia niedoskonałości, oczyszcza i tonizuje. Zielona herbata koi podrażnienia, a ekstrakt z cytryny wyrównuje koloryt cery.
Antyoksydacja
Po opalaniu warto postawić na kosmetyki bogate w przeciwutleniacze. Neutralizują one wolne rodniki, które powstają wskutek promieniowania UVA i UVB. Wolne rodniki utleniają tłuszcze, również te występujące w naskórku. Przyczynia się to do naruszenia bariery ochronnej skóry. Taka cera staje się przesuszona i bardziej wrażliwa na podrażnienia. Również włókna kolagenowe są uszkadzane przez negatywny wpływ wolnych rodników. Stąd na popularności zyskują antyoksydanty. Substancje te działają przeciwutleniająco, czyli neutralizują wolne rodniki.
Do naturalnych przeciwutleniaczy stosowanych w kosmetyce można zaliczyć substancje i ekstrakty z roślin, zbóż czy owoców. To wszystkie te substancje, które mają zdolność do zmniejszania stresu oksydacyjnego skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Pielęgnacja posłoneczna – sprawdź, jak dbać o skórę po opalaniu
Do antyoksydantów zalicza się:
- witaminę A,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B,
- witaminy E i K,
- polifenole.
Do pielęgnacji świetnie sprawdzi się płyn micelarny Nivea bogaty w antyoksydanty. Skuteczne będzie również serum Resibo.
Nawilżanie
Nawilżanie skóry po opalaniu to obowiązkowy krok jej pielęgnacji. Skóra po opalaniu może być bardziej przesuszona, przez co wymaga odpowiednich zabiegów nawadniających. Istnieje wiele substancji nawilżających, które możesz wykorzystać w pielęgnacji twarzy. Dobrym wyborem będą oleje naturalne. Postaw na te, które nie działają komedogennie. Należą do nich: olej konopny, olej tamanu, olej z opuncji figowej, olej z pestek dyni, olej z pestek malin, olej z wiesiołka czy olej migdałowy.
Składniki nawilżające, które warto włączyć do pielęgnacji twarzy po opalaniu:
- mocznik – występuje naturalnie w warstwie rogowej skóry. Mocznik należy do NMF (Natural Moisturizing Factors). Mocznik dobrze wiąże wilgoć. Substancja ta będzie skuteczna w niższych stężeniach, ponieważ wtedy działa nawilżająco.
- <kwas mlekowy – który dobrze przenika do głębszych warstw skóry. Działa nawilżająco i zmiękczająco,
- kwas hialuronowy – silnie wiąże wilgoć,
- skwalan – ogranicza przeznaskórkową utratę wody.
Łagodzenie
Skóra twarzy po opalaniu jest uwrażliwiona i bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dlatego używanie substancji kojących przyniesie ulgę takiej cerze. Sięgnij po gotową piankę czy żel łagodzący.
Kojące substancje do skóry po opalaniu:
- aloes – to łagodząca roślina o działaniu nawilżającym. Żel aloesowy przyspiesza regenerację skóry, a więc przydatny będzie w poparzonej skóry. Żel aloesowy jest bogaty w witaminy A, C, E i B12. Korzyści ze stosowania aloesu: jego właściwości przeciwzapalne mogą zmniejszać ból, obrzęk i bolesność ran lub urazów. Aloes wspomaga produkcję i uwalnianie kolagenu, skraca czas gojenia się ran, czas gojenia oparzeń, jest skuteczny w leczeniu infekcji grzybiczych i bakteryjnych, ma działanie przeciwutleniające, które może pomóc naprawić uszkodzenia słoneczne i spowolnić proces starzenia się skóry. Roślina ta zawiera 98% wody, która nawilża, koi i nawilża skórę, działa chłodząco na oparzenia słoneczne.
- pantenol – jest alkoholową pochodną witaminy B5 (kwasu pantotenowego). To stabilny, rozpuszczalny w wodzie, lekki składnik, który łatwo wnika w skórę. Jest strukturalnie podobny do witaminy B5, z tą różnicą, że zawiera grupę hydroksylową, co sprawia, że jest alkoholem. Nazywany jest prowitaminą B5, ponieważ organizm przekształca pantenol w witaminę B5 po nałożeniu na skórę. Pantenol znajduje zastosowanie w kosmetyce jako środek nawilżający, zmiękczający, łagodzący i zapobiegający podrażnieniom. Jest powszechnym składnikiem stosowanym w procesie gojenia ran oraz bywa pomocny w leczeniu urazów skóry i oparzeń słonecznych. Właściwości nawilżające pantenolu mają wpływ na jego przeciwzapalne działanie. Utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry pomaga w zapobieganiu jej nadwrażliwości. Ten składnik może pomóc, jeśli twoja skóra jest sucha, swędząca, zaczerwieniona czy łuszcząca.
- alantoina – substancję tą można znaleźć w wielu roślinach jak np. kakaowcu, kawie, fasoli czy soi. Alantoina wspomaga leczenie ran, regeneruje komórki i łagodzi skórę po opalaniu.
- bisabolol – to alkohol pozyskiwany z rumianku. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie. Łagodzi podrażnioną opalaniem skórę.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Nie daj się słońcu, czyli jak dbać o skórę latem?
Chłodzenie
Jeśli ekspozycja na słońce była długa, ważnym krokiem jest schłodzenie skóry po powrocie do domu. Można to zrobić na kilka sposobów. Świetnie sprawdzi się do tego jadeitowy roller (uprzednio trzymany w lodówce). Na twarz możesz nałożyć żelową, chłodzącą maseczkę. W lodówce możesz umieścić wcześniej hydrolat roślinny. Taki chłodny spray ukoi cerę po opalaniu.
Przepis na sukces krok po kroku
Pielęgnacja twarzy po opalaniu krok po kroku:
- Oczyszczanie
Pielęgnację twarzy po kąpieli słonecznej rozpocznij od delikatnego oczyszczenia. Postaw na dwuetapowe oczyszczanie skóry. Pierwszy kosmetyk na bazie oleju zabezpiecza delikatną skórę i oczyszcza ją z zanieczyszczeń. Następnie należy umyć skórę żelem na bazie wody, aby dogłębnie umyć twarz. Dokładne oczyszczenie skóry z pozostałości kremu z filtrem i nadmiaru łoju jest kluczowe, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. - Złuszczanie
Kolejny krok to złuszczanie delikatnym peelingiem, np. enzymatycznym. W przypadku tego typu peelingu nałóż produkt na twarz, a następnie odczekaj określony przez producenta czas (zwykle około 10 minut). Alternatywą dla peelingów enzymatycznych są te ziarniste. Do wyboru są aż trzy rodzaje: drobnoziarniste, średnioziarniste i gruboziarniste. Przy delikatnej skórze po opalaniu postaw na produkt o najmniejszych drobinkach. Tak oczyszczona i złuszczona skóra będzie gotowa na zastosowanie składników aktywnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Zadbaj o cerę po wakacjach. Najlepsze serum do twarzy
- Serum ze składnikami aktywnymi
Serum antyoksydacyjne lub takie o właściwościach kojących zadziała łagodząco na podrażnioną po opalaniu twarz. Wybierz produkt, który w składzie zawiera aktywne antyoksydanty, tj. witaminy A, C, B, E i K czy polifenole. Kosmetyk może być również wzbogacony o substancje działające łagodząco: aloes, pantenol czy alantoinę. Jeśli potrzebujesz dodatkowej porcji ochłodzenia i ukojenia, postaw na wmasowanie serum jadeitowym rollerem. Ten zimny masażer do twarzy zadziała relaksująco i łagodząco, a jednocześnie poprawi napięcie skóry. - Krem nawilżający
Kolejnym krokiem będzie nałożenie nawilżającego kremu. Skwalan, mocznik, kwas hialuronowy czy ceramidy – wszystkie te substancje są pożądanymi składnikami tego typu kosmetyków.
SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy w kosmetykach. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć
- Krem z filtrem
To krok obowiązkowy przy porannej rutynie. Skrót SPF oznacza Sun Protection Factor. Wartość faktora SPF pokazuje, o ile dłużej nasza skóra może być eksponowana na działanie słońca bez ryzyka oparzeń skóry. Jeśli nie używasz filtrów, do oparzenia może dojść po około 20. minutach. Jeśli użyjesz kremu z filtrem SPF 15, czas ten wydłuża się piętnaście razy. W przypadku filtra SPF 30 – trzydzieści razy, a przy SPF 50 – aż 50 razy. Filtry SPF chronią jedynie przed promieniowaniem UVB. Aby ochronić się przed promieniowaniem UVA, wybierz kosmetyk z oznaczeniem PPD lub IPD.Co ważne, SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Oznacza to, że nawet wysoki filtr przeciwsłoneczny może nie osłaniać przed promieniowaniem UVA. Dlatego też warto wybierać kosmetyki, które poza wskaźnikiem SPF mają również oznaczenie PPD lub IPD, które stanowi o ochronie przed promieniowaniem UVA.
Pielęgnacja ciała po opalaniu
Po opalaniu należy zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale również ciała. Ten ogromny narząd chroni cały organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrze dobrana pielęgnacja pozostawi skórę miękką, zadbaną, nawilżoną, a zdobiąca ją opalenizna utrzyma się dłużej.
Skóra ciała po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV również może być zaczerwieniona, odwodniona i podrażniona. Świetnie sprawdzą się tutaj substancje łagodzące, takie jak pantenol czy aloes. Połączone z tymi o nawilżającym działaniu zregenerują przesuszoną słońcem skórę.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Sucha skóra po lecie – najlepsze kosmetyki i zabiegi przywracające witalność
Peeling ciała
To krok, który pomoże w usunięciu martwego naskórka. Jeżeli skóra nie jest poparzona, śmiało możesz zdecydować się na peeling. Dostępnych jest wiele kosmetyków peelingujących, wykazujących działanie od nawilżającego po ujędrniające. Gotowy produkt zawiera w składzie drobinki ścierające. Mogą to być ziarenka soli, cukru czy kawy. Te zatopione w odżywczej bazie cząsteczki złuszczające pozostawią skórę gładką i aksamitną w dotyku.
Porada eksperta
Za fotostarzenie w pewnej części odpowiedzialne są wolne rodniki indukowane przez promieniowanie UV. Aby ograniczyć niekorzystne skutki działania wolnych rodników, antyoksydacja powinna być nieodłącznym elementem pielęgnacji. Postaw na niezawodną witaminę C i rozpraw się z wolnymi rodnikami!
Domowe peelingi do ciała są równie popularne. Szczególnie efektywny będzie peeling z fusów z kawy. Aby go wykonać, potrzebne będą fusy po zaparzonej wcześniej kawie oraz dowolny olejek bazowy, np. ze słodkich migdałów czy lniany. Bazą do takiego peelingu może być również masło shea, olej kokosowy czy masło kakaowe.
SPRAWDŹ TEŻ: Co jest najlepsze na poparzenia słoneczne? Sprawdź, po jaki kosmetyk sięgnąć
Jak wykonać peeling po opalaniu?
Gotowy peeling nałóż na ciało i masuj delikatnie, okrężnymi ruchami. Następnie spłucz wodą. Skóra po peelingu będzie odżywiona i gładka, a martwy naskórek – złuszczony.
Gotowe peelingi do ciała:
- Kanu Nature – peeling do ciała Kanu Nature to produkt wegański. Formuła została oparta na ekstraktach roślinnych. Kosmetyk posiada dwie fazy – solną i olejową. Przed użyciem należy je ze sobą wymieszać. Skład bazuje na drobinkach solnych, oleju słonecznikowym i płatkach nagietka. Peeling Kanu Nature usuwa martwy naskórek. Skóra po użyciu kosmetyku jest natłuszczona i miękka w dotyku. Całość dopełnia energetyzujący zapach mango.
- Bielenda Coconut Oil – peeling nawilża zmęczoną opalaniem skórę. Skutecznie złuszcza martwy naskórek. Olej kokosowy działa odżywczo na naskórek.
Nawilżenie i odżywienie
Po wykonanym peelingu czas na odżywienie skóry. Do wyboru jest szereg kosmetyków. Masło do ciała, olejek, mleczko czy peeling świetnie sprawdzą się do nawilżenia skóry po opalaniu. Wykonaj przyjemny rytuał nawilżania ciała zmęczonej opalaniem skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy aloes pomaga na oparzenia słoneczne? Testujemy działanie!
Kosmetyki do pielęgnacji skóry po opalaniu
BIELENDA PROFESSIONAL SUPREMELAB BARRIER RENEW CERAMIDOWE SERUM ODBUDOWUJĄCO-REGENERUJĄCE
Barrier Renew to linia kosmetyków odbudowujących barierę skórną. W ich składzie znajdziemy kompleks ceramidów, który wzmacnia barierę hydrolipidową. Kompleks ten chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto poprawia elastyczność skóry. Ceramidowe serum odbudowująco-regenerujące dogłębnie nawilża i odżywia.Stanowi idealną bazę pielęgnacji skóry po lecie.
SPRAWDŹ TEŻ: Ceramidy w kosmetykach – co o nich wiemy?
URIAGE BARIEDERM KREM REGENERUJĄCY DO CIAŁA Z CU-ZN
Regenerujący krem Uriage intensywnie regeneruje. Receptura łagodzi podrażnienia oraz zapobiega powstawaniu blizn. Kosmetyk zawiera kompleks Poly-2P izolujący skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Smektyt, miedź i cynk wykazują działanie antyseptyczne. D-pantenol koi podrażnienia. Krem jest hipoalergiczny, bezzapachowy.
IWOSTIN SOLECRIN KOJĄCA PIANKA Z D-PANTENOLEM
Kojąca pianka z d-pantenolem z serii Solecrin przyniesie ulgę skórze po ekspozycji na słońce. Pianka skutecznie zmniejsza zaczerwienienia skóry, zapewniając jej głębokie nawilżenie. Kosmetyk zmniejsza uczucie dyskomfortu oraz poprawia ogólny stan skóry. Pianka szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. W składzie znajduje się również łagodząca alantoina.
NUXE HUILE PRODIGIEUSE SUCHY OLEJEK
Nuxe Huile Prodigieuse to suchy olejek. Produkt przeznaczony jest do do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Formuła bazuje na siedmiu olejkach roślinnych. Kosmetyk długotrwale odżywia skórę oraz działa antyoksydacyjne. Produkt zawiera: olejek Tsubaki, arganowy, z orzechów makadamia, z ogórecznika, z kamelii, z orzechów laskowych oraz ze słodkiego migdała. Sucha formuła produktu jest bardzo wygodna w stosowaniu.