
Pielęgnacja cery to dla wielu z nas skomplikowany i czasochłonny proces. Oczyszczanie, odświeżanie, tonizowanie, maski, peelingi… etapów jest bez liku. Mądre dbanie o siebie jednak nie musi oznaczać całych godzin spędzonych wieczorem w łazience. W zależności od typu skóry i problemów, z którymi zmaga się nasza cera, powinniśmy dobierać pielęgnację tak, by dokładnie odpowiadała tym potrzebom. Jednymi z kosmetyków, które mogą nam w tym pomóc, są hydrolaty. Wiele typów, odmian i rodzajów sprawia, że bez problemu dopasujemy produkt do naszej cery. Najlepsze hydrolaty to te, które są dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb skóry. Czym jest ten tajemniczy kosmetyk, jak go stosować i który wybrać?
Co to jest hydrolat?
Popularność hydrolatów rośnie wprost proporcjonalnie do popularności naturalnych kosmetyków. Coraz częściej rezygnujemy z typowych drogeryjnych produktów, które zamieniamy na te oparte na czystych, pozyskiwanych z roślin składnikach. Liczy się dla nas nie tylko efekt, ale również etyczne podejście do produkcji, prosty skład i jak najmniej sztucznych dodatków. I takie właśnie są najlepsze hydrolaty. Są niczym innym, jak wodą pozyskiwaną w trakcie procesu destylacji roślin. Wody kwiatowe i ziołowe stworzone w ten sposób świetnie sprawdzą się jako zamiennik tradycyjnego toniku, odświeżą skórę i dodadzą jej blasku oraz będą przywracać odpowiednie pH.
Hydrolaty nie bez przyczyny coraz częściej zajmują należne im miejsce w naszych łazienkach. Stworzone z naturalnych składników są ekologiczne, pozbawione syntetycznych dodatków zapachowych czy koloryzujących i delikatne dla skóry. Świetnie sprawdzą się u alergików, pomogą walczyć z trądzikiem, będą rozjaśniać lub odmładzać – wszystko zależy od tego, na jaki konkretnie wyrób postawimy.
Najlepsze hydrolaty. Jak stosować hydrolat?
Kupując hydrolat idealny dla siebie, należy zwrócić uwagę na jego skład, a właściwie główny składnik, na którego bazie powstał kosmetyk. Najczęściej spotykane typy hydrolatów to:
• Hydrolat różany
Stworzony z myślą o cerze naczynkowej, suchej i dojrzałej. Ekstrakt z róży działa przeciwzapalnie, skutecznie wygładza i oczyszcza skórę. Świetnie działa też jego zapach, który koi i poprawia humor. Kosmetyk ma w sobie witaminy C, B oraz K dodatkowo dbające o naszą skórę i włosy. Idealny dla osób zmagających się z pierwszymi oznakami starzenia, chcącymi poprawiać jędrność skóry i zadbać o elastyczność.
• Hydrolat lawendowy
Produkt idealny dla cery mieszanej, zmęczonej, poszarzałej. Jak stosować hydrolat lawendowy? Rano i wieczorem spryskujemy twarz lub przemywamy ją nasączonym w płynie wacikiem. Skóra staje się odświeżona i rozświetlona, a oznaki zmęczenia zredukowane. Warto używać go również w codziennej pielęgnacji włosów. Lawenda świetnie radzi sobie z ich wypadaniem.
• Hydrolat aloesowy
Produkt polecany do skóry łojotokowej, trądzikowej, wrażliwej. Działa przeciwzapalnie, świetnie oczyszcza i mocno nawilża. Skóra staje się rozjaśniona, a zmiany trądzikowej łagodnieją. Do tego zwiększa się elastyczność i jędrność. Świetny w każdym wieku.
• Hydrolat oczarowy
Wiele osób słysząc tę nazwę, zastanawia się, co to jest oczar. Ten niepozorny krzew doskonale radzi sobie z pielęgnacją cery naczynkowej, wrażliwej, mieszanej, a nawet trądzikowej. Uniwersalny kosmetyk sprawdzi się właściwie w każdej łazience, a regularnie używany pozwoli odzyskać piękny wygląd skóry. Jak stosować hydrolat oczarowy? Dwa razy dziennie spryskujmy nim skórę twarzy lub przemywajmy nasączonym esencją wacikiem. Można również używać go do stworzenia roślinnej esencji lub jako dodatku do wieczornej maseczki.
• Hydrolat rozmarynowy
Rozmaryn kojarzy nam się głównie z gotowaniem. Tymczasem doskonale sprawdza się również w kosmetyce! Skutecznie wspomaga gojenie ran, oczyszcza skórę i wspiera walkę z nadmiernym łojotokiem. Jako silny przeciwutleniacz pomaga hamować działanie wolnych rodników. Zda egzamin również przy dbaniu o skórę głowy. Idealny dla cery wrażliwej, normalnej i z niedoskonałościami.