Niepozorny kwiatek – masa właściwości. Tak w skrócie można określić nagietka. Ta jednoroczna roślina z rodziny astrowatych pochodzi z krajów śródziemnomorskich, do Polski zawędrowała zaś w celach leczniczo-ozdobnych. Prozdrowotny wpływ nagietka jest niepodważalny. Od dziesiątek lat wykorzystuje się go zarówno w formie naparu, jak i maści czy kremów. Działa na nas od wewnątrz i od zewnątrz, sprawiając, że zyskujemy lepsze samopoczucie i świetny wygląd.
Spis treści
Nagietek – na co wpływa i co w nim jest?
Nagietek nie bez przyczyny cieszy się doskonałą opinią wśród fanów ziołolecznictwa i naturalnych kosmetyków. Na jego bazie powstają specyfiki, których szerokie spektrum działania pozwala wykorzystywać je do łagodzenia różnorakich dolegliwości. W polskiej medycynie ludowej nagietek cieszy się poszanowanie już od lat. Nic dziwnego. Stosowanie go wpływa bowiem na:
• Poprawę pracy układu pokarmowego
• Złagodzenie stanów zapalnych
• Szybsze gojenie ran
• Walkę z grzybami i drobnoustrojami
• Uspokojenie i wyciszenie organizmu
Włączenie naparów z nagietka do codziennej diety i nagietkowych kosmetyków do pielęgnacji pozwoli skutecznie zatroszczyć się o zdrowie i wygląd. W roślinie tej można znaleźć masę dobroczynnych substancji. Są tam m.in.:
• Antyoksydanty
• Flawonoidy
• Saponiny trójterpenowe
• Karotenoidy
• Polisacharydy
• Kwasy fenolowe
• Kumaryny
• Fitosterole
• Śluzy.
Wszystko to sprawia, że używanie nagietka – zarówno do pielęgnacji, jak i w formie naparów – może przynieść nam dużo dobrego. A co konkretnie? Nakładanie nagietka na włosy, na twarz czy oczy jest świetnym pomysłem dla każdego.
Nagietek – na co pomaga?
Jednym z najpopularniejszych produktów stworzonych na bazie tej rośliny jest maść. Popularna już od pokoleń stanowi doskonałe źródło ukojenia dla poparzonej, zadrapanej, poranionej skóry. Zawarte w nim składniki wpływają łagodząco na stany zapalne, dlatego maść sprawdzi się doskonale przy wszelkich zmianach tego typu. Wystarcz regularnie smarować chore miejsce maścią, by zauważyć jej łagodzące działanie.
Dużą popularnością cieszy się stosowanie nagietka na oczy. Kwiat ten jest częstym składnikiem leków, suplementów i kropli, które mają działać nawilżająco i łagodząco na narząd wzroku. Przyda się szczególnie osobom pracującym przy komputerze. Długie godziny spędzone przed ekranem mogą negatywnie wpłynąć na wzrok. Zmęczone, swędzące, podrażnione oczy potrzebują wsparcia. A nagietek w tej roli doskonale zda egzamin. Łagodzący wpływ nagietka na oczy znały już nasze babcie. A teraz możemy z niego skorzystać również my.
Nagietek – na włosy i skórę
Ze względu na swoje łagodzące dla skóry i przeciwzapalne właściwości nagietek znalazł szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Na fali mody na naturalne kosmetyki trafił do mydeł, szamponów, peelingów i kremów. Jego delikatność sprawia, że sprawdza się w kosmetykach dla cery wrażliwej, a nawet w produktach pielęgnacyjnych dla dzieci.
Osoby ze skórą wrażliwą, atopową i przesuszoną śmiało mogą sięgać po wyroby wzbogacone ekstraktami z nagietka. Krem brzozowo-nagietkowy Sylveco z dodatkiem betuliny przywróci skórze równowagę, będzie działać przeciwbakteryjnie i oczyszczająco. A wszystko to z maksymalną delikatnością, która jest tak ważna dla osób zmagających się z problematyczną cerą. Nagietek dodatkowo odżywi cerę i przywróci jej utraconą równowagę.
Maseczka Bionawilżająca Jadwiga będzie stanowić świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Nadaje się do każdego rodzaju cery i dla osób w każdym wieku. Doskonale regeneruje, wspiera odbudowę naskórka i zapobiega przesuszeniu.
Z cudownej mocy nagietka mogą również korzystać najmłodsi. Naturalne mydło do rąk Yope nadaje się dla maluchów już od trzeciego roku życia. Jego delikatna formuła myje bez podrażniania, koi skórę i działa łagodząco. 94% składników jest tutaj pochodzenia naturalnego. Zero parabenów, barwników i SLS-ów.
Wiele osób nakłada również nagietek na włosy. W formie szamponu znajdziemy go w kosmetyku od Green Pharmacy. Wyrób doskonale wpłynie na włosy przetłuszczające się, zapobiegnie łupieżowi i poprawi kondycję fryzury. Do tego będzie wspierać odbudowę włosów i przyczyni się do ich wzmocnienia.