ZADBANA SKÓRA
23.12.2021

Jak zrobić hydrolat? Poradnik zielarki

Jak zrobić hydrolat? Poradnik zielarki

O pięknej cerze i lśniących włosach marzy każda z nas, jednak nie wszystkie wiemy, jak najlepiej o nie zadbać. Na szczęście istnieje prosty sposób na zdrowy wygląd skóry i czupryny. Jaki? Chodzi oczywiście o hydrolaty.

Co to jest hydrolat?

Hydrolat to naturalny kosmetyk, którego największą zaletą jest uniwersalność. Tego typu woda kwiatowa może zastąpić:

• Tonik: hydrolat nie tylko odświeży skórę, ale również przywróci jej odpowiednie pH, którego poziom często zostaje zaburzony, zwłaszcza po myciu twarzy. Dodatkowo naturalny tonik wspaniale przygotowuje cerę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz do nałożenia makijażu;

• Podstawa innych kosmetyków: hydrolat świetnie sprawdza się jako baza do samodzielnie wykonanych kosmetyków, takich jak maseczki, odżywki czy płukanki. Oprócz tego preparat wspaniale odgrywa rolę bazy pod olejowanie włosów;

• Mgiełka: wlewając hydrolat do buteleczki z atomizerem, możemy wykorzystać go jako mgiełkę do cery i ciała – taki kosmetyk przyniesie prawdziwe ukojenie zwłaszcza w upalne dni. Ponadto mgiełka doskonale utrwali makijaż i sprawi, że nasza twarz przez cały dzień będzie wyglądała świeżo i naturalnie.

Jak stosować hydrolat?

Stosowanie hydrolatu zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać:

Jeśli zamierzamy odświeżyć skórę i wyregulować poziom jej pH, wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu na wacik i przetrzeć nim odpowiednie obszary twarzy;

Planując wykonanie kosmetyków do cery, ciała lub włosów, należy wymieszać kilka kropel hydrolatu z wybranymi kremami nawilżającymi, olejami, szamponem lub odżywką;

Używając hydrolatu jako mgiełki czy utrwalacza do makijażu, wystarczy spryskać nim twarz z odległości około 20 cm.


O czym warto pamiętać przy regularnym stosowaniu hydrolatu?

Hydrolat należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu – najlepiej w lodówce;

Jeśli jesteśmy posiadaczkami skóry delikatnej i skłonnej do alergii, pamiętajmy, żeby przed zastosowaniem hydrolatu rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1.

Hydrolat z czystka. Jak zrobić ulubiony kosmetyk?

Hydrolat z czystka. Dlaczego warto go stosować?

Czystek wykazuje działanie antybakteryjne, oczyszczające i odświeżające. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skutecznie optymalizuje proces wydzielania przez nie sebum. Ze względu na swoje właściwości napinająco-wygładzające, czystek świetnie sprawdza się również jako środek przeciwzmarszczkowy.

Jak zrobić hydrolat z czystka?

Do przygotowania preparatu będziemy potrzebować:
Dwie łyżki suszonego czystka;
Łyżeczkę octu jabłkowego;
Gotowaną wodę zdemineralizowaną.

Jak przyrządzić hydrolat? W kubku lub szklance wymieszajmy czystek z octem jabłkowym, całość zalejmy wrzącą wodą, przykryjmy i odstawmy do zaparzenia. Po kilkunastu minutach przecedźmy napar i przelejmy go do buteleczki. Tak przygotowany preparat możemy używać nawet do 3 tygodni.

Hydrolat różany. Jak zrobić naturalny tonik?

Hydrolat różany. Dlaczego warto go stosować?
Najistotniejszymi zaletami wody różanej są wykazywane przez nią właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzmarszczkowe. Tego typu hydrolat zmniejsza również produkcję melaniny oraz dodaje skórze świeżości i blasku. Dodatkowo preparat tworzy na naskórku warstwę ochronną, która zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak zrobić hydrolat z róży?
Do przygotowania wody różanej będziemy potrzebować:
Duży garnek z przykrywką;
2 miseczki, z czego jedna powinna być żaroodporna;
Wodę;
Kilka garści płatków róży;
Worek z kostkami lodu.

Jak przyrządzić hydrolat? Na dnie garnka ustawiamy żaroodporną miseczkę do góry dnem, a dookoła niej układamy płatki róży. Następnie kwiaty zalewamy wodą tak, aby jej poziom był mniej więcej równy z wysokością odwróconej miski. Na naczyniu znajdującym się w garnku stawiamy drugą miseczkę. Całość przykrywamy odwróconą przykrywką i obciążamy ją woreczkiem z lodem. Napar gotujemy przez około godzinę. Po tym czasie przelewamy hydrolat do buteleczki i odstawiamy do wystygnięcia.

Jaki hydrolat wybrać? Lista najlepszych kosmetyków

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie hydrolatu, wypróbujmy preparaty dostępne na rynku. Które z nich okażą się najlepsze?

1. Nature Queen hydrolat z gorzkiej pomarańczy przywraca skórze blask i naturalnie ją rozświetla;
2. Mohani hydrolat różany najlepiej sprawdza się przy cerze suchej, naczynkowej i dojrzałej;
3. Nacomi hydrolat aloesowy doskonale nawilża i koi cerę.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel