ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURY
11.12.2019

Szkodliwe vs dobre – składy kosmetyków pod lupą

Szkodliwe vs dobre – składy kosmetyków pod lupą

Większość z nas opiera swój wybór kosmetyków na ich zauważalnej skuteczności. Najbardziej lubimy takie produkty, których efekty są widoczne już po pierwszym użyciu. Cieszymy się, gdy nasza skóra niemal natychmiast staje się gładsza i bardziej matowa, włosy lśniące i puszyste, a paznokcie mocne. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że preparaty o szybkim i cudownym działaniu zazwyczaj bardzo niekorzystnie wpływają na nasz organizm, w dłuższej perspektywie powodując jego osłabienie i niszczenie. Jak tego uniknąć? Zacznijmy zwracać uwagę na skład używanych przez nas kosmetyków.

Zdrowie w naturze

Choć przywiązując wagę do zdrowego trybu życia, dbamy o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz jesteśmy aktywne fizycznie, to nierzadko zapominamy o stosowaniu właściwych kosmetyków. Wiele z najchętniej wybieranych przez nas produktów w swoich recepturach zawiera składniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Nieświadomie więc sami narażamy się na poważne problemy skórne, uszkodzenia układu nerwowego, a nawet na niektóre nowotwory. Zadbajmy więc nie tylko o urodę, ale przede wszystkim o swoje zdrowie i postawmy na naturalne preparaty!

Czego unikać, czyli szkodliwe składy kosmetyków

1. Aluminium

Choć aluminium znajduje się w wielu kosmetykach, to jego największe stężenie spotykamy w antyperspirantach, których działanie polega na zwężaniu kanalików potowych. Niestety taki proces zatyka gruczoły łojowe, co może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych. Oprócz tego, część aluminium, którym się spryskujemy, przedostaje się do skóry, co może skutkować przekroczeniem jego bezpiecznej dawki w ciele, tym samym narażając nas na powstawanie zmian nowotworowych.

2. Parabeny

Konserwanty są niemal niezbędnymi składnikami większości kosmetyków. To dzięki nim możemy dłużej cieszyć się ulubionymi produktami. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie z nich okazują się dobre dla naszego zdrowia. Do szkodliwych konserwantów należą parabeny, które wykazując działanie podobne do hormonów, mogą przyczyniać się na przykład do problemów z trądzikiem.

3. Silikony

Silikony są składnikami bardzo często stosowanymi w produkcji kosmetyków do ciała i włosów. Główną tego przyczyną jest fakt, że niemal natychmiast je wygładzają i dodają blasku, sprawiają że produkt doskonale się rozprowadza. Niestety wszystkie uzyskane za ich pomocą efekty są jedynie ułudą. Ich działanie polega bowiem na otulaniu włosa czy skóry cienką i połyskliwą warstwą, która szybko poprawia ich wygląd, maskując wszelkie niedoskonałości, które jednak nie znikają.

4. Poliakrylamid

Poliakrylamid jest stosowany w kosmetykach do stabilizacji produktów i wiązania składników. Posiada również właściwości pieniące, antystatyczne i natłuszczające. Na skórze tworzy delikatny film ochronny, który daje efekt wypełnienia zmarszczek. Szczególnie jego właściwości zagęszczające są pożądane w kosmetykach. Składa się z powtarzających się cząsteczek akrylamidu, który jest podejrzewany o działanie rakotwórcze. Kobiety w ciąży powinny zdecydowanie unikać tego składniku w produktach do pielęgnacji.

5. SLS i SLES

Soduim Lauryl Sulfate znajduje się w wielu produktach, szczególnie tych przeznaczonych do mycia. SLS jest tak zwanym "środkiem powierzchniowo czynnym", dlatego też jest stosowany jako środek czyszczący i pieniący. Sodium Laureth Sulfate (SLES) jest środkiem powierzchniowo czynnym o podobnym wzorze chemicznym, jednak jest łagodniejszy i mniej drażniący niż SLS. Największe ryzyko związane ze stosowaniem produktów zawierających te substancje to podrażnienie oczu, skóry, jamy czy jamy ustnej. Mogą też zatykać pory i powodować trądzik. Spłukiwanie produktu natychmiast po użyciu zmniejsza ryzyko podrażnień.

6. Formaldehyd

Formaldehyd i środki konserwujące uwalniające formaldehyd (FRP) są stosowane w wielu produktach do higieny osobistej. Są to substancje chemiczne, które pomagają zapobiegać rozwojowi bakterii i grzybów w produktach na bazie wody. Mogą być wchłaniane przez skórę i zostały powiązane z rakiem i reakcjami alergicznymi skóry. Na etykietach produktów są oznaczone jako formaldehyd, quaternium-15, DMDM hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, polyoxymethylene urea, sodium hydroxymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bromopol) i glyoxal. Te środki konserwujące uwalniają z czasem niewielkie ilości formaldehydu. Już niskie poziomy tej substancji mogą powodować obawy o zdrowie.

Czego szukać w kosmetykach?

Nie jest łatwo znaleźć produkt, który będzie w pełni bezpieczny dla zdrowia. Nie trzeba być jednak chemikiem, aby nauczyć się rozpoznawać kosmetyki bezpieczne i dopasowane do potrzeb. Podstawowa wiedza na temat tego, których składników trzeba unikać, a które są pożądane, z pewnością pomoże w podjęciu właściwych decyzji zakupowych.

Wiemy już o potencjalnym zagrożeniu, jakie mogą stanowić substancje zawarte w kosmetykach. Na szczęście na etykietach produktów można znaleźć też cały szereg zdrowych i korzystnych dla zdrowia i urody składników. W tym zakresie opcji jest naprawdę sporo. Poznajmy dobre składniki, które w ostatnich latach szczególnie zawładnęły kosmetycznym światem.

1. Przeciwutleniacze

Są to cząsteczki, które hamują lub zatrzymuje utlenianie innych cząsteczek. Występują one naturalnie w roślinach, chudym mięsie i żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak warzywa, herbata, wino i czekolada. Nasz organizm również naturalnie wytwarza złożony system antyoksydantów, aby zwalczać utlenianie lub reakcje chemiczne, w wyniku których powstają wolne rodniki. Jakie przeciwutleniacze można znaleźć w kosmetykach?

    Izoflawonoidy
    Karotenoidy
    Polifenole
    Niacynamid
    Witamina A
    Witamina C
    Witamina E

2. Humektanty

Humektanty to składniki znajdujące się w mleczkach i produktach oczyszczających, które nawilżają skórę wiążąc wodę (przyciągają cząsteczki wody jak magnes). Z chemicznego punktu widzenia są to substancje higroskopijne, które tworzą wiązania wodorowe z cząsteczkami wody. To wiązanie pomaga nawilżać skórę poprzez pobieranie wody z dolnych warstw komórek. Pod jakimi nazwami ukrywają się humektanty?

    Glikol propylenowy, glikol heksylenowy i glikol butylenowy (Propylene Glycol, Hexylene Glycol, and Butylene Glycol);
    Żel aloesowy (Aloe Vera Gel);
    Alfahydroksykwasy, czyli kwasy AHA (np. Lactic Acid);
    Miód;
    Mocznik (Urea),
    Panthenol;
    Melasa.

Jednym z najpopularniejszych humektantów jest kwas hialuronowy. Znajdziemy go w niemal każdej kategorii produktów do pielęgnacji skóry. Nie bez powodu jest on tak wszechobecny: kwas hialuronowy nie tylko doskonale nawilża skórę, ale także minimalizuje oznaki starzenia, ponieważ drobne linie i zmarszczki stają się mniej widoczne na głęboko nawilżonej skórze.

3. Emolienty

Emolienty oznaczają środki zmiękczające suchą, szorstką, łuszczącą się skórę. Kiedy wierzchnia warstwa nie zawiera wystarczającej ilości wody, wysycha. Powoduje to pękanie i łuszczenie się, pozostawiając otwarte przestrzenie między komórkami skóry. Emolienty wypełniają te przestrzenie substancjami tłuszczowymi, zwanymi lipidami, które sprawiają, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka. Emolienty zawierające duże ilości oleju są również substancjami okluzyjnymi. Oznacza to, że pokrywają one skórę cienką, tłustą warstwą, która zamyka wodę w skórze. Środki okluzyjne utrzymują skórę dłużej nawilżoną. Poznajmy listę niektórych emolientów, które często można spotkać w składach kosmetyków.

    Emolienty naturalne – masło kakaowe i shea, wosk pszczeli (Beewax), oleje: kokosowy, jojoba, rycynowy, słonecznikowy, palmowy, oliwkowy, skwalan (Squalane);
    Kwasy tłuszczowe – kwasy: stearynowy, linolowy, oleinowy, laurynowy (Stearic Acid, Linoleic Acid, Oleic Acid, Lauric Acid);
    Alkohole tłuszczowe – alkohole: behenylowe, cetylowe, izostearylowe, stearylowe (behenyl alcohol, cetyl alcohol, isostearyl alcohol, stearyl alcohol);
    Estry alkilowe – Isopropyl Myristate, Isopropyl Palmitate.

Dobry skład kosmetyków, czyli nasza lista najlepszych produktów

Najlepsze szampony:

O’Herbal od Elfa Pharm to wyjątkowy szampon, którego skład wolny jest od silikonów czy parabenów. Stworzony na bazie ekstraktu z nasion lnu, oliwy z oliwek oraz protein mlekowych doskonale sprawdza się w przypadku włosów suchych i zniszczonych – regeneruje je oraz dodaje blasku. Polecamy go paniom, które skutecznie i w naturalny sposób chcą poprawić kondycję swoich czupryn!

Yope Naturalny Szampon Świeża Trawa – produkt do codziennej pielęgnacji przetłuszczających się włosów. W formule zawarto 98% składników pochodzenia naturalnego. Biotyna skutecznie reguluje wytwarzanie sebum, pantenol przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek, aloes dba o odpowiedni poziom nawilżenia, trawa cytrynowa z limonką rewitalizują pasma, a sól morska łagodnie złuszcza skórę głowy.

Najlepsze odżywki:

Artego Rain Dance Hydra Conditioner - formuła bazuje na roślinnych ekstraktach i certyfikowanych składnikach organicznych. Kosmetyki wyróżnia niezwykła skuteczność, przyjemna konsystencja i wydajność. Specjalne wyselekcjonowane składni pomogą zachować zdrowy i błyszczący wygląd włosów.

Anwen Emolientowa Morela - odżywka bez spłukiwania, która przywraca włosom lśniący i zdrowy wygląd. Główną rolę w składzie odkrywają roślinne ekstrakty i naturalne olejki, m.in. morela, olej z kiełków pszenicy, olej z maku, ekstrakt z siemienia lnianego, ekstrakt z prawoślazu.

Najlepszy dezodorant:

Naturalny Dezodorant Ziołowy od Sylveco to najzdrowszy sposób na problem z potliwością. Wolny od aluminium, parabenów czy alkoholu, kosmetyk doskonale niweluje nieprzyjemny zapach, jednocześnie nie zatykając gruczołów łojowych pod pachami. Dzięki niemu szybko poczujemy się świeżo!

Najlepszey balsamy do ciała:

Balsam do Ciała firmy Natura Siberica jest bezpieczny i jednocześnie skuteczny – doskonale odżywia i nawilża naszą skórę, nie narażając jej na toksyny. Polecamy go nawet najbardziej wymagającym!

Cetaphil balsam nawilżający – doskonały dermokosmetyk, stworzony z myślą o skórze suchej i wrażliwej. Zawarta w składzie gliceryna skutecznie wiąże wodę w skórze, a oleje awokado makadamia na długo odżywiają skórę. Z kolei dodatek pantenolu łagodzi podrażnienia i wspiera procesy regeneracyjne naskórka.

Dr. Organic Hemp Oil Skin Lotion – w pełni bezpieczny produkt, opracowany bazie organicznych konopi siewnych. Kosmetyk nie zawiera SLS'ów, barwników syntetycznych, silikonów i olejów mineralnych. Świetni sprawdzi się do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i wymagającej.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel