ZADBANA SKÓRA
04.04.2022

Kwas ferulowy – właściwości, efekty i zastosowanie. Komu się przyda?

Kwas ferulowy – właściwości, efekty i zastosowanie. Komu się przyda?

Czasu nie możemy co prawda ani zatrzymać, ani cofnąć jego skutków. Na szczęście jednak możemy odsunąć w czasie pojawianie się efektów starzenia się skóry. Promienna, gładka, jędrna i zdrowa skóra, to cele do których dąży większość z nas. W walce o zachowanie młodego wyglądu najważniejsza jest jakość, a nie ilość! Dotyczy to przede wszystkim kosmetyków, ale także zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą do tego, by można było podjąć skuteczne działania, jest określenie potrzeb skóry i dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych, które te potrzeby zaspokoją. Co jeszcze, oprócz nawilżania i odżywiania, można zaoferować skórze, by spowolnić procesy starzenia się? Odpowiedź dla wielu nie jest oczywista: to kwasy! Choć kojarzą się one przede wszystkim ze złuszczaniem naskórka i rozjaśnianiem plam, warto wiedzieć, że niektóre wykazują także świetne właściwości anti-aging. Jednym z takich kwasów jest kwas ferulowy.

Profilaktyka anti-aging: co jest najbardziej wskazane, a co szkodzi?

Tempo i sposób, w jaki starzeje się ludzka skóra, są uzależnione od kilku czynników. Zgodnie z wieloma badaniami, podkreśla się fakt, że po 25 roku życia, skóra zaczyna wolniej produkować kolagen i elastynę, ale ogromny wpływ na ten proces mają też predyspozycje genetyczne. To właśnie dlatego niektórzy w wieku 25 lat mają już widoczne zmarszczki i pogorszony owal twarzy, a inni w wieku 40 lat wyglądają na 10 lat młodszych. Genetyka to jednak nie wszystko. Równie istotny wpływ na wygląd skóry ma tryb życia. Pod tym pojęciem kryje się naprawdę wiele: codzienna dieta, ruch, nawyki (np. używki), narażenie na stres, a także sposób codziennej pielęgnacji skóry.

Szeroki wybór kosmetyków anti-aging znajdziesz w naszym sklepie internetowym. 

Największym wrogiem zdrowo wyglądającej skóry jest jej przesuszenie. Wraz z utratą nawilżenia, skóra traci także zdrowy koloryt, napięcie i owal, obniżają się również jej zdolności regeneracyjne i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Zapewnienie skórze optymalnego poziomu nawodnienia jest więc w zasadzie najważniejszą kwestią, a wszystkie czynniki, które przyspieszają odparowywanie wody z naskórka, sprawiają, że skóra będzie osłabiona i z czasem będzie wyglądać coraz gorzej.

Na przesuszenie skóry wpływa wiele czynników. Najczęściej popełniane błędy w tej kwestii to: spożywanie niedostatecznej ilości płynów (zwłaszcza wody mineralnej), palenie papierosów, nadużywanie kąpieli słonecznych i w solarium, częste kąpiele w gorącej lub słonej wodzie, a także zaniedbania pielęgnacyjne.

Czynnikiem, który w istotny sposób wpływa również na osłabienie kondycji skóry, a tym samym na pogorszenie jej wyglądu, jest stres. Przyczynia się on do zwiększenia produkcji wolnych rodników, które przyczepiają się do zdrowych struktur w organizmie (w tym do komórek i białek skóry), upośledzając ich działanie. W efekcie skóra staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek i utratę jędrności. 

O tym, jak jej pomóc w walce z oznakami starzenia, przeczytasz w naszym artykule.

Chcąc więc zachować młody i świeży wygląd skóry na dłużej (nie tylko na twarzy, ale całego ciała), warto zadbać o kilka czynników:

  • zdrową, urozmaiconą dietę – dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, spośród których większość wpływa korzystnie na wygląd i kondycję skóry, pozwoli cieszyć się młodszym wyglądem na dłużej;
  • nawodnienie organizmu – pamiętaj, że podstawą do tego, by skóra była mocna i odporna na działanie czynników zewnętrznych, jest zapewnienie jej optymalnego poziomu nawilżenia. Nawadniaj ją więc nie tylko z zewnątrz, ale także od środka;
  • zdrowy tryb życia – najlepiej zredukować do minimum czynniki, które wpływają niekorzystnie na stan skóry, tj. używki, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne etc.;
  • redukcję stresu – stres wpływa negatywnie nie tylko na wygląd, ale rozregulowuje pracę całego organizmu. Dlatego unikanie go jest jedną z podstaw do tego, by czuć się i wyglądać lepiej. Stres przyczynia się również do wzmożonej produkcji wolnych rodników, a te w ogromnej mierze wpływają niekorzystnie na kondycję skóry.

Nie można zapominać również o prawidłowej pielęgnacji skóry. Chodzi nie tyle o ilość kosmetyków, jakie stosujesz w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, ile o ich jakość. Zwracaj uwagę przede wszystkim na zawartość składników aktywnych: to one bowiem w największej mierze odpowiadają za faktyczne działanie kremu, serum czy maseczki.

Ponieważ największym wrogiem młodego wyglądu skóry są wolne rodniki, szczególną uwagę zwróć na to, by w kosmetykach pielęgnacyjnych znalazły się składniki będące antyoksydantami. Mają one działanie neutralizujące działanie wolnych rodników, dzięki czemu nie „pozwalają” na ich destrukcyjne działanie.

Piękna kobieta pokazuje piękną twarz

Składniki aktywne a profilaktyka zmarszczek

Istotną kwestią związaną z kosmetykami pielęgnacyjnymi jest ich skład. Pielęgnując skórę, chcemy efektów szybkich i trwałych. Rzeczywistość pokazuje jednak, że z reguły możemy liczyć albo na jedno, albo na drugie. Szybkie rezultaty są z reguły efektem działania substancji takich jak silikony. Czasem jesteśmy w stanie dostrzec jak idealnie krem wygładził nam twarz – jest to jednak działanie złudne, a efekt jest tylko wizualny i utrzymuje się na skórze tak długo, jak znajduje się na niej kosmetyk. Takie składniki nie mają działania naprawczego, a jedynie maskujące.

Jeśli więc zależy Ci na tym, by pielęgnacja była skuteczna i dzień po dniu wzmacniała Twoją skórę, wybieraj kosmetyki zawierające skuteczne składniki aktywne. Substancje czynne nazywają się tak nie bez powodu: faktycznie wykazują określone działanie, dzień po dniu wzmacniając, nawilżając czy rozjaśniając skórę (w zależności od rodzaju składnika i jego działania).

Nie ma więc sensu maskować problemu, skoro można go rozwiązać! Dlatego wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, stawiaj na te, które zawierają składniki aktywne o działaniu, przeznaczonym dla potrzeb Twojej skóry.

Warto pamiętać również o tym, że co jakiś czas domową pielęgnację można wspomóc zabiegiem w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Profesjonalne kosmetyki i substancje niedostępne na użytek własny mają silniejsze i bardziej skoncentrowane działanie, dzięki czemu efekty są widoczne szybciej i utrzymują się dłużej.

Do najbardziej znanych składników aktywnych w preparatach kosmetycznych zaliczają się witaminy i aminokwasy. Warto jednak wiedzieć, że są nimi również kwasy! Choć kojarzą się one przede wszystkim ze złuszczaniem skóry, to wiele z nich ma również dodatkowe właściwości: między innymi antyoksydacyjne, a tym samym przeciwstarzeniowe.

Więcej na temat kwasów AHA i BHA przeczytasz w naszym artykule.

Jednym z kwasów o bardzo cennych w działaniach anti-aging jest kwas ferulowy. Jakie ma właściwości i kto przede wszystkim powinien z niego korzystać?

Dojrzała piękna kobieta

Kwas ferulowy – właściwości i zastosowanie

Kwasy wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym kojarzą się przede wszystkim ze złuszczaniem i rozjaśnianiem skóry (w tym plam pigmentacyjnych). Warto jednak wiedzieć, że wiele z nich wykazuje także inne właściwości, które są chętnie wykorzystywane do rozwiązywania różnych problemów skórnych.

Kwas ferulowy (będący pochodną kwasu cynamonowego) jest jedną z takich substancji. Naturalnie występuje w ziarnach kawy czy niektórych zbożach. 

Jest znany przede wszystkim z tego, że wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Tym samym ma wręcz nieoceniony wpływ na skórę z oznakami starzenia się: wiotką, poszarzałą, tracącą owal, a także z pojawiającymi się zmarszczkami. Warto mieć na uwadze również to, że kwas ferulowy wspiera także syntezę włókien kolagenu i elastyny, a tym samym przyczynia się bezpośrednio do odmłodzenia wyglądu skóry.

Kwas ferulowy wykazuje również ciekawą właściwość: wzmacnia działanie i podnosi stabilność witaminy C i witaminy E. Z tego względu często łączy się go z tymi witaminami. Kwas ferulowy jest również nieocenioną pomocą w pielęgnacji cery u tych osób, które korzystały nadmiernie z kąpieli słonecznych i u których doszło do fotostarzenia się skóry. Nie jest przesadą stwierdzenie, że kwas ferulowy naprawia taką skórę!

Ten związek wykazuje także działanie podobne jak inne kwasy – czyli rozjaśnia skórę i pomaga rozwiązać problem plam i przebarwień. Wykazuje także działanie łagodzące stany zapalne, dlatego dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery ze skłonnością do podrażnień i tworzenia się stanów zapalnych.

Dowiedz się więcej o kwasie migdałowy, kwasie mlekowym i kwasie fitowym.

U kogo najlepiej sprawdzi się kwas ferulowy?

Kwas ferulowy jest lubiany i chętnie wykorzystywany zarówno do pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej. Podobnie jak pozostałe kwasy, także ferulowy wykazuje działanie złuszczające martwy naskórek, dzięki czemu dodatkowo dobrze oczyszcza skórę, a także odświeża jej wygląd i pomaga redukować niedoskonałości.

Po kwas ferulowy najczęściej sięgają osoby z cerą dojrzałą, wymagającą rewitalizacji, nawilżenia i rozjaśnienia. Ta substancja sprawdzi się również doskonale w pielęgnacji cery z niedoskonałościami takimi jak zaskórniki czy prosaki. Dobrze radzi sobie również z redukowaniem zmian trądzikowych.

Podobne działanie wykazuje m.in. kwas pirogronowy. Więcej na jego temat przeczytasz w naszym artykule.

Kwas ferulowy nadaje się także świetnie do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i plamami pigmentacyjnymi: doskonale je rozjaśnia i dodaje skórze świeżego wyglądu. Dzięki temu doskonale nadaje się do pielęgnacji cery zmęczonej i ziemistej, także tzw. skóry palacza.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu ferulowego

Kwas ferulowy sprawdza się dobrze w samodzielnej, domowej pielęgnacji skóry, a także w gabinetach kosmetycznych. W domu możesz wykorzystać go na kilka sposobów. Pierwszy z nich to stosowanie kwasu w czystej postaci do złuszczania skóry, zamiast innych produktów o działaniu eksfoliującym. Drugi sposób to wzbogacenie codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych o tę substancję.

Jeśli jednak nie jesteś pewna co do tego, jak na własną rękę stosować kwas ferulowy, bądź uważasz, że Twoja cera wymaga interwencji specjalisty, wybierz się do profesjonalnego gabinetu na konsultację lub zabieg.

Rada kosmetologa:

Pamiętaj, że kwas ferulowy to także przeciwutleniacz, który działa podobnie a nawet silniej od witaminy C! Jeżeli jesteś miłośnikiem dodawania do codziennej pielęgnacji twarzy antyoksydantów, wypróbuj kwas ferulowy. Dzięki temu wzmocnisz działanie swoich kosmetyków.

Przygotowanie się do zabiegu nie jest trudne ani wymagające. Na kilkanaście dni przed planowaną wizytą nie opalaj się i lepiej zrezygnuj z depilacji. Pamiętaj, że na podrażnioną lub skaleczoną skórę nie można stosować żadnych zabiegów a tym bardziej tych z wykorzystaniem kwasów! Po zabiegu z kolei konieczne jest wdrożenie ochrony przeciwsłonecznej.

W niektórych przypadkach nie powinno się stosować kwasu ferulowego. Takie wyjątki to przede wszystkim:

  •         ciąża i karmienie piersią;
  •         aktywna kuracja retinoidami;
  •         podrażnienie skóry lub przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym;
  •         uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu używanego do zabiegu;
  •         choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry.

 Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel