Czasu nie możemy co prawda ani zatrzymać, ani cofnąć jego skutków. Na szczęście jednak możemy odsunąć w czasie pojawianie się efektów starzenia się skóry. Promienna, gładka, jędrna i zdrowa skóra, to cele do których dąży większość z nas. W walce o zachowanie młodego wyglądu najważniejsza jest jakość, a nie ilość! Dotyczy to przede wszystkim kosmetyków, ale także zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą do tego, by można było podjąć skuteczne działania, jest określenie potrzeb skóry i dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych, które te potrzeby zaspokoją. Co jeszcze, oprócz nawilżania i odżywiania, można zaoferować skórze, by spowolnić procesy starzenia się? Odpowiedź dla wielu nie jest oczywista: to kwasy! Choć kojarzą się one przede wszystkim ze złuszczaniem naskórka i rozjaśnianiem plam, warto wiedzieć, że niektóre wykazują także świetne właściwości anti-aging. Jednym z takich kwasów jest kwas ferulowy.
Spis treści
Składniki aktywne a profilaktyka zmarszczek
Istotną kwestią związaną z kosmetykami pielęgnacyjnymi jest ich skład. Pielęgnując skórę, chcemy efektów szybkich i trwałych. Rzeczywistość pokazuje jednak, że z reguły możemy liczyć albo na jedno, albo na drugie. Szybkie rezultaty są z reguły efektem działania substancji takich jak silikony. Czasem jesteśmy w stanie dostrzec jak idealnie krem wygładził nam twarz – jest to jednak działanie złudne, a efekt jest tylko wizualny i utrzymuje się na skórze tak długo, jak znajduje się na niej kosmetyk. Takie składniki nie mają działania naprawczego, a jedynie maskujące.
Jeśli więc zależy Ci na tym, by pielęgnacja była skuteczna i dzień po dniu wzmacniała Twoją skórę, wybieraj kosmetyki zawierające skuteczne składniki aktywne. Substancje czynne nazywają się tak nie bez powodu: faktycznie wykazują określone działanie, dzień po dniu wzmacniając, nawilżając czy rozjaśniając skórę (w zależności od rodzaju składnika i jego działania).
Nie ma więc sensu maskować problemu, skoro można go rozwiązać! Dlatego wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, stawiaj na te, które zawierają składniki aktywne o działaniu, przeznaczonym dla potrzeb Twojej skóry.
Warto pamiętać również o tym, że co jakiś czas domową pielęgnację można wspomóc zabiegiem w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Profesjonalne kosmetyki i substancje niedostępne na użytek własny mają silniejsze i bardziej skoncentrowane działanie, dzięki czemu efekty są widoczne szybciej i utrzymują się dłużej.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Do najbardziej znanych składników aktywnych w preparatach kosmetycznych zaliczają się witaminy i aminokwasy. Warto jednak wiedzieć, że są nimi również kwasy! Choć kojarzą się one przede wszystkim ze złuszczaniem skóry, to wiele z nich ma również dodatkowe właściwości: między innymi antyoksydacyjne, a tym samym przeciwstarzeniowe.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jednym z kwasów o bardzo cennych w działaniach anti-aging jest kwas ferulowy. Jakie ma właściwości i kto przede wszystkim powinien z niego korzystać?
Kwas ferulowy – właściwości i zastosowanie
Kwasy wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym kojarzą się przede wszystkim ze złuszczaniem i rozjaśnianiem skóry (w tym plam pigmentacyjnych). Warto jednak wiedzieć, że wiele z nich wykazuje także inne właściwości, które są chętnie wykorzystywane do rozwiązywania różnych problemów skórnych.
Kwas ferulowy (będący pochodną kwasu cynamonowego) jest jedną z takich substancji. Naturalnie występuje w ziarnach kawy czy niektórych zbożach.
Jest znany przede wszystkim z tego, że wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Tym samym ma wręcz nieoceniony wpływ na skórę z oznakami starzenia się: wiotką, poszarzałą, tracącą owal, a także z pojawiającymi się zmarszczkami. Warto mieć na uwadze również to, że kwas ferulowy wspiera także syntezę włókien kolagenu i elastyny, a tym samym przyczynia się bezpośrednio do odmłodzenia wyglądu skóry.
Kwas ferulowy wykazuje również ciekawą właściwość: wzmacnia działanie i podnosi stabilność witaminy C i witaminy E. Z tego względu często łączy się go z tymi witaminami. Kwas ferulowy jest również nieocenioną pomocą w pielęgnacji cery u tych osób, które korzystały nadmiernie z kąpieli słonecznych i u których doszło do fotostarzenia się skóry. Nie jest przesadą stwierdzenie, że kwas ferulowy naprawia taką skórę!
Ten związek wykazuje także działanie podobne jak inne kwasy np. migdałowy – czyli rozjaśnia skórę i pomaga rozwiązać problem plam i przebarwień. Wykazuje także działanie łagodzące stany zapalne, dlatego dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery ze skłonnością do podrażnień i tworzenia się stanów zapalnych.
Kwas ferulowy jest lubiany i chętnie wykorzystywany zarówno do pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej. Podobnie jak pozostałe kwasy, także ferulowy wykazuje działanie złuszczające martwy naskórek, dzięki czemu dodatkowo dobrze oczyszcza skórę, a także odświeża jej wygląd i pomaga redukować niedoskonałości.
Porada experta:
Pamiętaj, że kwas ferulowy to także przeciwutleniacz, który działa podobnie a nawet silniej od witaminy C!
Jeżeli jesteś miłośnikiem dodawania do codziennej pielęgnacji twarzy antyoksydantów, wypróbuj kwas ferulowy. Dzięki temu wzmocnisz działanie swoich kosmetyków.
Po kwas ferulowy najczęściej sięgają osoby z cerą dojrzałą, wymagającą rewitalizacji, nawilżenia i rozjaśnienia. Ta substancja sprawdzi się również doskonale w pielęgnacji cery z niedoskonałościami takimi jak zaskórniki czy prosaki. Dobrze radzi sobie również z redukowaniem zmian trądzikowych.
Podobne działanie wykazuje m.in. kwas pirogronowy. Więcej na jego temat przeczytasz w naszym artykule.
Kwas ferulowy nadaje się także świetnie do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i plamami pigmentacyjnymi: doskonale je rozjaśnia i dodaje skórze świeżego wyglądu. Dzięki temu doskonale nadaje się do pielęgnacji cery zmęczonej i ziemistej, także tzw. skóry palacza.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu ferulowego
Kwas ferulowy sprawdza się dobrze w samodzielnej, domowej pielęgnacji skóry, a także w gabinetach kosmetycznych. W domu możesz wykorzystać go na kilka sposobów. Pierwszy z nich to stosowanie kwasu w czystej postaci do złuszczania skóry, zamiast innych produktów o działaniu eksfoliującym. Drugi sposób to wzbogacenie codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych o tę substancję.
Jeśli jednak nie jesteś pewna co do tego, jak na własną rękę stosować kwas ferulowy, bądź uważasz, że Twoja cera wymaga interwencji specjalisty, wybierz się do profesjonalnego gabinetu na konsultację lub zabieg.
Przygotowanie się do zabiegu nie jest trudne ani wymagające. Na kilkanaście dni przed planowaną wizytą nie opalaj się i lepiej zrezygnuj z depilacji. Pamiętaj, że na podrażnioną lub skaleczoną skórę nie można stosować żadnych zabiegów a tym bardziej tych z wykorzystaniem kwasów! Po zabiegu z kolei konieczne jest wdrożenie ochrony przeciwsłonecznej.
W niektórych przypadkach nie powinno się stosować kwasu ferulowego. Takie wyjątki to przede wszystkim:
- ciąża i karmienie piersią;
- aktywna kuracja retinoidami;
- podrażnienie skóry lub przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym;
- uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu używanego do zabiegu;
- choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry.