
Kręcone włosy to marzenie milionów kobiet na świecie. Dla kolejnych milionów to prawdziwa zmora, z którą nie mogą się uporać. Trawa u sąsiada zawsze jest bardziej zielona, a człowiek to z gruntu marudna istotna, więc nie należy się dziwić, że za lokami tęsknią ci, których włosy są proste, z kolei posiadacze skrętu woleliby cieszyć się gładkimi kosmykami. Jeśli jednak natura obdarowała nas kręconymi włosami, powinniśmy zadbać o to, by prezentowały się jak najlepiej. Pielęgnacja loków wcale nie jest trudna. Wystarczy trochę praktyki i zestaw dobrych kosmetyków oraz akcesoriów, by dbanie o wygląd fryzury weszło nam w krew.
Spis treści
Jak pielęgnować loki? Poznaj swoje włosy
Na początek wyjaśnijmy kilka kwestii. Większości z nas wydaje się, że nasze włosy są raczej proste – często z tendencją do puszenia się i elektryzowania. Tymczasem istnieje ogromna szansa na to, że tak naprawdę my również mogłybyśmy poszczycić się skrętem. Prawdziwie proste włosy są ciężkie i śliskie. Na skali skrętu Walkera 1A to włosy azjatyckie. Z kolei włosy słowiańskie najczęściej są przynajmniej falowane.
To błędy w pielęgnacji sprawiają, że fale te nie mogą się w pełni ujawnić. Dlatego też kluczem do sukcesu i pełnego zaprezentowania światu naszej fryzury, jest odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o loki, by wyglądały pięknie i faktycznie się kręciły?
Jak dbać o loki? Dobre kosmetyki
Pielęgnacja loków nie jest trudna. Musi po prostu wejść nam w krew. Warto całkowicie zmienić swoje nawyki, by móc cieszyć się naturalnie kręconymi, zdrowymi włosami. Jeśli nasza fryzura puszy się po czesaniu na sucho, elektryzuje i przesusza, jest szansa, że tak naprawdę gdzieś pod spodem ukrywamy skręt. Żeby go ujawnić, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę lub grzebień i zestaw kosmetyków przeznaczonych do pielęgnowania loków.
Szampony:
Odżywki:
Szczotki i grzebienie:
Kiedy zaopatrzymy się już we wszystkie niezbędne produkty, przyjdzie czas na właściwą pielęgnację loków. Zacznijmy od czesania. Włosów nie należy nigdy czesać na sucho – ewentualnie przed samym myciem. Najlepiej jednak przeczesywać włosy palcami lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach już po myciu. Nie wyczesujmy ich na siłę, pozbywając się wszystkich splątań. Chodzi raczej o delikatne uporządkowanie pasm. Zapominamy raz na zawsze o wszystkich szczotkach typu „detangler”. Są zabójcze dla suchych, wrażliwych włosów. Wyrywają je i łamią, prowadząc do nadmiernego puszenia i elektryzowania się.
Pielęgnacja loków. Mycie
Ważne jest też to, jak myjemy włosy i czym je odżywiamy. Do tego kroku używajmy tylko sprawdzonych, przeznaczonych do loków produktów. Im mniej syntetycznych dodatków zapachowych i koloryzujących, tym lepiej. Stawiajmy na proste składy i przebadane dermatologicznie formuły. Kluczem do sukcesu jest sprawne połączenie różnych, niezbędnych dla zdrowia włosów składników. Zaliczamy do nich:
Musimy więc odżywiać włosy, nawilżać i natłuszczać – tak, by dostarczać im kolejno potrzebnych do blasku i zdrowia substancji. Włosy myjemy tak, by nadmiernie ich nie kołtunić. Szampon uprzednio rozwadniamy i pienimy w dłoniach, po czym nanosimy na skórę głowy. Wykonujemy łagodny masaż, nie omijając żadnego fragmentu głowy. Samych włosów nie szorujemy szamponem – wystarczy spływająca po nich piana. Resztę załatwi już odżywka. Po myciu spłukujemy szampon i aplikujemy odżywkę. Tu z kolei omijamy skórę głowy, a produkt nakładamy wyłącznie na kosmyki. Po kilku minutach dokładnie spłukujemy. Gotowe!
Oleje w pielęgnacji loków
W pielęgnacji loków świetnie sprawdzają się również oleje. Wybierajmy te dopasowane do typu włosa. Przy kręconych puklach najlepiej sprawdzą się:
• Olej z orzecha laskowego
• Olej z pestek moreli
Korzystajmy z nich regularnie, by dodawać włosom blasku i sprężystości. Przy lokach to konieczne! W innym wypadku nasza fryzura będzie nieestetycznie się puszyć i elektryzować.
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2020