SEKRETY MAKIJAŻU
26.10.2022

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Makijaż permanentny brwi to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce cieszyć się efektem wystylizowanych brwi – bez konieczności malowania ich każdego ranka. Dobrze wykonany makijaż permanentny prezentuje się naturalnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zanim nadejdzie czas cieszenia się spektakularnymi efektami, brwi będą się goić. W tym czasie niezwykle ważna jest staranna pielęgnacja ich wedle zaleceń. Dzięki temu nie tylko przyspieszysz proces regeneracji skóry, ale również zapobiegniesz ryzyku podrażnień i powstawania blizn. Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym nie jest skomplikowana. Sprawdź, jak dbać o brwi permanentne po zabiegu!

Makijaż permanentny brwi – na czym polega?

Makijaż permanentny brwi polega na wprowadzaniu igłą barwnika pod skórę. Jest to technika podobna do tatuażu, jednak znacznie delikatniejsza, bo wykonywana płycej. W makijażu permanentnym igła nie jest wbijana tak głęboko, a sam zabieg jest o wiele bardziej precyzyjny i czasochłonny. 


Igła do makijażu permanentnego jest niezwykle cienka, a do zabiegu wykorzystywany jest specjalistyczny barwnik. Obecnie jest to niezwykle popularna metoda podkreślania brwi, a dzięki niej możemy uzyskać naprawdę naturalny efekt na długi czas. Nie jest to już przerysowany tatuaż, a imitacja prawdziwych brwi, włos po włosku.


Dobrze wykonana pigmentacja skóry pod brwiami pozwala na cieszenie się efektami nawet przez dwa lata. Co potem? Barwnik nie zanika całkowicie, dlatego masz dwa wyjścia. Jeśli chcesz nadal cieszyć się efektem trwałego makijażu, pigment trzeba będzie uzupełnić. Jeżeli jednak dojdziesz do wniosku, że makijaż permanentny zdecydowanie nie jest dla Ciebie, możesz usunąć go laserowo.

Dowiedz się więcej:

Wskazówki dotyczące dbania o brwi po makijażu permamentnym

Metody makijażu permanentnego brwi

Obecnie mamy do czynienia z prawdziwą obsesją na punkcie makijażu permanentnego brwi. Wszystko dzięki metodom, które sprawiają, że brwi nie są przerysowane, a łagodnie podkreślone. Do wyboru są sposoby wymienione poniżej.


  • Metoda piórkową, czyli tzw. microblading, która polega na rysowaniu włosków na skórze imitujących te naturalne. Za sprawą tej metody brwi stają się gęstsze, wyraźniejsze, ale nadal wyglądają one naturalnie. 
  • Metoda cieniowaną, inaczej cienia (tzw. klasyczna) – to stopniowe barwienie skóry na łuku brwiowym, stworzenie tła pod nasze włoski. W tej metodzie kolor jest jaśniejszy od wewnątrz, a staje się ciemniejszy w kierunku zewnętrznym brwi. Jest ona idealna dla pań, które na co dzień się nie malują. Pozwala też na zdefiniowanie kształtu brwi, pokrycie ewentualnych ubytków, aby osiągnąć symetryczność. 
  • Metoda ombre – jej podstawą jest wprowadzenie pigmentu pod skórę o różnym stopniu natężenie. Brwi w tej metodzie są najciemniejsze na końcówce, a jaśniejsze i delikatnie rozmyte u nasady. Ta metoda pozwala na uzyskanie naturalnych, ale też nieco idealnych, instagramowych brwi. 
  • Metoda pudrową – jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie brwi wyglądają na nieco przypudrowane. Są one podkreślone, jednak nieco przyćmione, by nie były zbyt przerysowane. Dzięki pudrowaniu brwi można uzyskać zarówno subtelny i delikatny, jak i wyrazisty rezultat. 
  • Metoda włoskową – ten sposób sprawdzi się świetnie u osób, które mają miejscowe ubytki w brwiach. Polega on na dorysowaniu pojedynczych włosków tam, gdzie ich brakuje, dzięki czemu brew odzyskuje ładny, pełny wygląd. To metoda, którą wybierają przede wszystkim posiadaczki dość rzadkich brwi, a także panie, które mają trwałe ubytki, spowodowane np. blizną.
  • Metoda łączoną – to najlepsze rozwiązanie dla wielu osób. Mieszanka różnych technik wypracowanych przez linergistkę pozwala na uzyskanie upragnionego efektu. Dlatego też przed wyborem metody, ale też salonu, w którym chcemy wykonać makijaż permanentny brwi, warto obejrzeć portfolio danej linergistki.


Warto również pamiętać, że zaraz po pigmentacji brwi mogą być bardzo ciemne. To zupełnie normalny i przejściowy efekt. Dopiero do miesiąca od zabiegu uzyskuje się zamierzony efekt – wtedy włoski i całe brwi stają się jaśniejsze o około 40-50 proc. Poza tym, w ciągu pierwszych kilku dni po makijażu może pojawić się zaczerwienienie i delikatna opuchlizna. Jest to przejaw stanu zapalnego, dlatego też warto w tym czasie szczególnie dbać o skórę i sięgnąć po kremy łagodzące.

Dowiedz się więcej:

Wskazówki dotyczące dbania o brwi po makijażu permamentnym

Dowiedz się więcej:

Jakie są przeciwskazania do makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny, jak każdy inny zabieg, nie jest bezwarunkowo dostępny i bezpieczny dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania go. To przede wszystkim:


  • Zły stan skóry w obszarze zabiegowym – podrażnienie, uczulenie, przerwanie ciągłości naskórka, znamiona, trądzik czy pokrzywka.
  • Łuszczyca i AZS.
  • Nadwrażliwość lub uczulenie na preparaty używane do zabiegu.
  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Aktywna choroba nowotworowa lub pięcioletni okres obserwacji po zakończeniu leczenia.
  • Skłonność do bliznowacenia.
  • Aktywne choroby oczu.


Przed poddaniem się zabiegowi makijażu permanentnego brwi, linergistka przeprowadzi z Tobą obszerny wywiad, by ustalić wszelkie możliwe przeciwwskazania. Nie ukrywaj żadnego faktu związanego z Twoim stanem zdrowia, bo takie zatajenie może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci wystąpienia różnych efektów niepożądanych. Bardzo ważne jest również to, że klientka chcąca wykonać makijaż permanentny brwi nie powinna być w trakcie antybiotykoterapii, nie powinna przyjmować również leków sterydowych czy retinoidów.

Dowiedz się więcej:

Regeneracja skóry po makijażu permanentnym – jak przebiega?

Właściwa pielęgnacja brwi permanentnych po zabiegu w pierwszych dniach może wydawać się wymagająca i nie przynosząca oczekiwanych efektów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że makijaż permanentny jest zabiegiem inwazyjnym, więc gwałtowna reakcja skóry jest zjawiskiem normalnym – a przynajmniej akceptowalnym. Nie panikuj więc, jeśli zaobserwujesz niektóre zjawiska, takie, jak:


  • strupki, 
  • wydzielanie się osocza,
  • delikatna opuchlizna, 
  • zaczerwienienie i podrażnienie obszaru zabiegowego. 


To naturalna reakcja skóry na ingerencję w jej strukturę – w końcu wpuszcza się pod nią barwnik, wcześniej ją nakłuwając. 


Choć zrywanie strupków jest kuszącą opcją, to w tym przypadku zdecydowanie powstrzymaj się od tego. Możesz bowiem nie tylko doprowadzić nie tylko do gorszego gojenia się skóry, ale także zepsuć efekty koloryzacji, między innymi powodując punktowe ubytki pigmentu. Nie zaleca się również smarowania brwi kremami, czy maściami przyspieszającymi gojenie. Proces regeneracji skóry najlepiej pozostawić jej samej, bo wszelka ingerencja w dobrej wierze może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Choć zaczerwienienie, podrażnienie i strupki w pierwszych dniach po zabiegu są normalną reakcją skóry, to jednak jeśli taki stan się przedłuża i nie widzisz tendencji do poprawy, a nawet wręcz przeciwnie – objawy się zaostrzają, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu albo przynajmniej do linergistki, która wykonywała zabieg.

Może okazać się, że wystąpiła u Ciebie reakcja uczuleniowa lub stan zapalny, a w takich przypadkach konieczne może być wdrożenie dodatkowych środków, w tym również farmakologicznych.

Jak dbać o brwi permanentne – co należy robić?

Zaraz po zabiegu permanentnym brwi obszar ten jest podrażniony i wymaga szczególnej pielęgnacji. Zatem jak dbać o brwi permanentne po zabiegu? Oto kilka wskazówek:


  • Dzień po zabiegu makijażu permanentnego należy bardzo ostrożnie umyć nowe brwi ciepłą wodą z mydłem, najlepiej bardzo delikatnym, bez zapachu i detergentów Dobrym rozwiązaniem może być delikatna pianka.
  • Warto myć je przynajmniej raz dziennie i unikać miejsc, które mogą powodować zabrudzenia lub zarazki na brwiach.
  • Stosować krem z filtrem 50.
  • Od czasu do czasu należy nałożyć produkt łagodzący.


Ważna jest również pielęgnacja brwi po korekcie, ponieważ tak, jak sam makijaż permanentny brwi, jest to zabieg przerywający ciągłość skóry.


Na ostateczne efekty przyjdzie Ci poczekać dość długo, bo nawet do miesiąca. Uzbrój się więc w cierpliwość i nie staraj się niczego przyspieszyć, bo możesz osiągnąć odwrotny efekt. Miejsce pozabiegowe traktuj tak, jak ranę, a więc zachowuj delikatność i ostrożność, unikaj zbędnego dotykania go, a także zachowuj szczególną higienę. 


To szczególnie istotne przede wszystkim w pierwszych dniach po zabiegu, gdy ranki są świeże. Wówczas najłatwiej o zakażenie, czy rozwinięcie się stanu zapalnego. Do osuszania twarzy, a szczególnie okolic brwi używaj czystego ręcznika, innego niż do reszty ciała. Gdy z brwi wydziela się osocze, osuszaj je najlepiej jałowym gazikiem. 


Pamiętaj również o tym, by nawilżać organizm od wewnątrz, pijąc wodę, bo to pomoże utrzymać również optymalny poziom nawodnienia skóry. To zaś niezbędne dla wsparcia procesu regeneracji brwi po makijażu permanentnym.

Dowiedz się więcej:

Wskazówki dotyczące dbania o brwi po makijażu permamentnym

Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym – czego unikać?

Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym polega również na unikaniu pewnych czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do utrzymania się stanu zapalnego, a później do krótszej trwałości makijażu permanentnego. Niezalecane czynności to m.in.:


  • Drapanie strupków lub skubanie brwi – w trakcie gojenia może nieco swędzieć,
  • Korzystanie z solarium, opalanie się.
  • Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry z drażniącymi składnikami (np. zapach, barwniki) przez pierwsze dwa tygodnie po sesji.
  • Używanie wazeliny lub innego produktu naftowego.
  • Stosowanie produktów przeciwtrądzikowych ani kremów rozjaśniających skórę,
  • Aplikacja produktów przeciwzmarszczkowych.
  • nieużywanie na co dzień kremu z filtrem (należy go nakładać nawet, jeśli nie jest słonecznie).
  • Regulacja brwi (za pomocą pęsety lub wosku) do dwóch tygodni po sesji.
  • Dotykanie brwi rękoma.
  • trening w ciągu 24 godzin od zabiegu – niezalecane jest gwałtowne schylanie się. Pot również może negatywnie wpływać na tę okolicę.
  • Korzystanie z basenów i jacuzzi przez dwa tygodnie.
  • Nadmierne moczenie brwi pod wodą przez dwa tygodnie.
  • Spryskiwanie brwi gorącą wodą przez dwa tygodnie.
  • Malowanie brwi do kilku dni po zabiegu.
  • Stosowanie preparatów i zabiegów złuszczających.
Wskazówki dotyczące dbania o brwi po makijażu permamentnym

Bezpośrednio po zabiegu

Pielęgnacja po makijażu permanentnym brwi przez pierwsze dni po zabiegu jest najtrudniejsza, bo dyskomfort może być spory, a niewiele możesz tak naprawdę zrobić, by przynieść sobie ulgę. 


Dbanie o brwi po makijażu permanentnym tuż po zabiegu sprowadza się przede wszystkim do unikania dotykania ich, a także utrzymywania ich w czystości. Oczyszczanie brwi jest bardzo istotne, aby zapobiec stanom zapalnym i tworzeniu się grubego strupka. W tym celu przecieraj delikatnie (najlepiej jałowym gazikiem zwilżonym przegotowaną, butelkowaną lub destylowaną wodą) brwi kilka razy dziennie, pod włos i z włosem. Do osuszania skóry używaj jałowego gazika lub miękkiego ręcznika papierowego. 


O higienę dodatkowo możesz zadbać zmieniając codziennie poszewkę na poduszkę na świeżą, a także spinając włosy do spania. 

Pierwsze 3 dni po wykonaniu makijażu permanentnego

Pierwsze dni powinny być kontynuacją pielęgnacji tuż po zabiegu, więc działania powinny ograniczać się przede wszystkim do łagodnego przemywania brwi wacikiem, gazikiem lub papierowym ręczniczkiem. Nie stosuj żadnych detergentów, bo podrażnisz skórę. Uważaj więc z myciem twarzy i włosów, by kosmetyki myjące nie spłynęły na skórę po zabiegu. 

Dowiedz się więcej:

Pierwsze 7-10 dni po wykonaniu makijażu permanentnego

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym po upływie tygodnia? To czas, kiedy możesz już sięgać po kosmetyki pielęgnacyjne. Nadal jednak lepiej unikać nadmiernej wilgoci, która może zaburzyć lub przedłużyć proces gojenia się skóry. W tym czasie nie wybieraj się jeszcze na basen ani do sauny, a długie kąpiele w wannie zamień jeszcze póki co na szybkie i ostrożne prysznice. Lepiej powstrzymaj się również jeszcze przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym, bo pot również może niekorzystnie wpłynąć na gojenie się brwi.


W tym czasie nie sięgaj jeszcze po żadne produkty do brwi, ani pielęgnacyjne, ani kolorowe. Po około tygodniu od zabiegu można włączyć co najwyżej maści lub kremy zalecone przez specjalistę, które zadbają o skórę. Unikaj również ekspozycji na promieniowanie UV.

Dowiedz się więcej:

Po pierwszym tygodniu od wykonania zabiegu

Po upływie tygodnia-półtora, można powoli wracać do normalnych, codziennych aktywności. W tym czasie do codziennej pielęgnacji możesz wdrożyć już łagodne kosmetyki myjące i pielęgnacyjne. Nadal jednak dbaj o higienę skóry pod brwiami, używając osobnego, czystego ręcznika lub ręcznika jednorazowego do osuszania jej. 


Nie sięgaj po żadne kosmetyki kolorowe – mydła do stylizacji brwi, czy woski do brwi. Po pierwsze dlatego, że jeżeli zabieg został dobrze wykonany, to nie powinno w ogóle być potrzeby dodatkowego koloryzowania brwi. Po drugie dlatego, że skóra nie jest jeszcze w pełni wygojona, więc kolorowe kosmetyki mogą ją podrażnić.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z wygojonymi brwiami po makijażu permanentnym

Po upływie miesiąca – życie z „nowymi” brwiami

Pełne efekty makijażu permanentnego brwi powinny być widoczne mniej więcej po upływie miesiąca od wykonania go. Po tym czasie pigment powinien już dobrze osiąść w skórze. W tym czasie warto wspierać skórę łagodnymi kosmetykami nawilżającymi, bo może być dość sucha, a nawet się łuszczyć. Stosowanie kredek do brwi i innych kolorowych kosmetyków do stylizacji ich nie powinno być potrzebne. Jednak jeśli odczuwasz taką potrzebę, by wzmocnić kolor brwi, po miesiącu od zabiegu możesz już bez obaw używać kosmetyków do stylizacji. 


Ostrożnie postępuj natomiast z peelingami w okolicy brwi, bo częste złuszczanie skóry, zwłaszcza kosmetykami o silnym działaniu, możesz przyspieszyć wymywanie się pigmentu, co w konsekwencji może prowadzić do konieczności szybszego uzupełnienia go.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel