SEKRETY MAKIJAŻU
26.10.2022

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Brwi są niezwykle ważnym elementem na naszej twarzy. Z wielu względów jednak nie zawsze jesteśmy zadowolone z ich naturalnego kształtu, gęstości, koloru. Tutaj na pomoc przychodzi nam makijaż permanentny, który obecnie może wyglądać naprawdę naturalnie. Aby jak najdłużej cieszyć się efektem takiego zabiegu, warto postawić na świadomą pielęgnację brwi po makijażu permanentnym. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Makijaż permanentny brwi – na czym polega?

Makijaż permanentny brwi polega na wprowadzaniu igłą barwnika pod skórę. Jest to technika podobna do tatuażu, jednak znacznie delikatniejsza, bo wykonywana płycej. W makijażu permanentnym igła nie jest wbijana tak głęboko, a sam zabieg jest o wiele bardziej precyzyjny i czasochłonny. Igła do makijażu permanentnego jest niezwykle cienka, a do zabiegu wykorzystywany jest specjalistyczny barwnik. Obecnie jest to niezwykle popularna metoda podkreślania brwi, a dzięki niej możemy uzyskać naprawdę naturalny efekt na długi czas. Nie jest to już przerysowany tatuaż, a imitacja prawdziwych brwi, włos po włosku.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Przebieg makijażu permanentnego wygląda następująco:

 • rozmowa z linergistką, dokładne dobranie metody, koloru, kształtu,
 • wstępny rysunek brwi, akceptacja,
 • dezynfekcja, aplikacja kremu znieczulającego, najczęściej z lidokainą,
 • kolejny, delikatniejszy szkic brwi przy użyciu specjalnej kredki lub nitki,
 • wybór odpowiednich odcieni barwnika,
 • wykonywanie makijażu,
 • otrzymanie dokładnych instrukcji i zaleceń od linergistki do postępowania w domu.

O tym ostatnim kroku rzadko się mówi w kontekście makijażu permanentnego, jednak jest on niezwykle istotny w całym procesie. Dzięki właściwej pielęgnacji makijaż będzie trwalszy oraz bardziej naturalny, a efekt może utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet 3 lat. Pielęgnacja brwi permanentnych to kluczowy element, na który mamy wpływ. Zatem jak dbać o brwi po makijażu permanentnym? O tym w kolejnych akapitach.

Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Metody makijażu permanentnego brwi

Obecnie mamy do czynienia z prawdziwą obsesją na punkcie makijażu permanentnego brwi. Wszystko dzięki nowym metodom, które sprawiają, że nasze brwi nie są przerysowane, a łagodnie podkreślone. Do wyboru mamy m.in.:

 • metodę piórkową, czyli tzw. microblading, która polega na rysowaniu włosków na skórze imitujących te naturalne. Za sprawą tej metody brwi stają się gęstsze, wyraźniejsze, ale nadal wyglądają one naturalnie. 
 • metodę cieniowaną, inaczej cienia (tzw. klasyczna) – to stopniowe barwienie skóry na łuku brwiowym, stworzenie tła pod nasze włoski. W tej metodzie kolor jest jaśniejszy od wewnątrz, a staje się ciemniejszy w kierunku zewnętrznym brwi. Jest ona idealna dla pań, które na co dzień się nie malują. Pozwala też na zdefiniowanie kształtu brwi, pokrycie ewentualnych ubytków, aby osiągnąć symetryczność. 
 • metodę ombre – jej podstawą jest wprowadzenie pigmentu pod skórę o różnym stopniu natężenie. Brwi w tej metodzie są najciemniejsze na końcówce, a jaśniejsze i delikatnie rozmyte u nasady. Ta metoda pozwala na uzyskanie naturalnych, ale też nieco idealnych, instagramowych brwi. 
 • metodę pudrową – jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie brwi wyglądają na nieco przypudrowane. Są one podkreślone, jednak nieco przyćmione, by nie były zbyt przerysowane. Dzięki pudrowaniu brwi można uzyskać zarówno subtelny i delikatny, jak i wyrazisty rezultat. 
 • metodę łączoną – to najlepsze rozwiązanie dla wielu osób. Mieszanka różnych technik wypracowanych przez linergistkę pozwala na uzyskanie upragnionego efektu. Dlatego też przed wyborem metody, ale też salonu, w którym chcemy wykonać makijaż permanentny brwi, warto obejrzeć portfolio danej linergistki.

Warto również pamiętać, że zaraz po pigmentacji brwi mogą być bardzo ciemne. To zupełnie normalny i przejściowy efekt. Dopiero do miesiąca od zabiegu, uzyskuje się zamierzony efekt – wtedy włoski i całe brwi stają się jaśniejsze o około 40-50 proc. Poza tym podczas kilku pierwszych dni po makijażu może pojawić się zaczerwienienie, delikatna opuchlizna. Jest to przejaw stanu zapalnego, dlatego też warto w tym czasie szczególnie dbać o skórę i sięgnąć po kremy łagodzące, np. SVR Cicavit+ Creme.

 Jak dbać o brwi permanentne

W wielu przypadkach, aby uniknąć za pierwszym razem zbyt intensywnego efektu, wymagana jest korekta, czyli dopigmentowanie brwi najczęściej po około 3 miesiącach od wykonania zabiegu. Dzieje się tak, ponieważ po tym czasie rezultat pierwszego zabiegu jest widoczny, a linergistka wie, w którym miejscu warto poprawić makijaż.  

SPRAWDŹ TEŻ:

Jak dbać o brwi permanentne – co należy robić?

Zaraz po zabiegu permanentnym brwi obszar ten jest podrażniony i wymaga szczególnej pielęgnacji. Zatem jak dbać o brwi permanentne po zabiegu? Oto kilka wskazówek:

 • dzień po zabiegu makijażu permanentnego należy bardzo ostrożnie umyć nowe brwi ciepłą wodą z mydłem, najlepiej bardzo delikatnym, bez zapachu i detergentów (sprawdź delikatne mydło Mydlarnia Cztery Szpaki). Dobrym rozwiązaniem może być delikatna pianka,
 • warto myć je przynajmniej raz dziennie i unikać miejsc, które mogą powodować zabrudzenia lub zarazki na brwiach,
 • stosować krem z filtrem 50,
 • od czasu do czasu należy nałożyć produkt łagodzący, np. krem z aloesem Nacomi.

Ważna jest również pielęgnacja brwi po korekcie, ponieważ tak, jak sam makijaż permanentny brwi, jest to zabieg przerywający ciągłość skóry.

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Pamiętaj, aby z rozwagą wybrać linergistkę – bo tak nazywa się profesjonalista wykonujący makijaż permanentny, do której zechcesz wybrać się na zabieg makijażu permanentnego brwi.

Warto przed zabiegiem, poczytać o danej osobie na forach internetowych, sprawdzić czy ma odpowiednie kursy, certyfikaty, czy ktoś ją poleca, czy przestrzega zasad higieny (w tym dezynfekcji i sterylizacji) i przede wszystkim poszukać zdjęć makijaży, które wykonała dana osoba. Wiele linergistek przed zabiegiem, oferuje bezpłatne spotkanie w celu konsultacji. W ten sposób również możesz sprawdzić czy dana osoba wzbudzi twoje zaufanie.

Po wykonaniu takiego zabiegu może dojść też do przesuszenia skóry. Dlatego tak ważne jest jej ponowne nawilżenie. Warto w tym okresie stosować dopasowane do naszej skóry produkty nawilżające i odżywiające skórę. To z kolei przyczyni się jednocześnie do przedłużenia trwałości samego makijażu permanentnego.

Jak dbać o brwi permanentne po zabiegu

W późniejszym czasie można do pielęgnacji brwi po makijażu permanentnym wprowadzić wszelkiego rodzaju odżywcze i nawilżające olejki, także te z witaminami. Przyczynią się one także do zwiększenia gęstości naturalnych brwi. Warto też je często przeczesywać.

Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym – czego unikać?

Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym polega również na unikaniu pewnych czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do utrzymania się stanu zapalnego, a później do krótszej trwałości makijażu permanentnego. Niezalecane czynności to m.in.:

 • drapanie strupków lub skubanie brwi – w trakcie gojenia może nieco swędzieć,
 • korzystanie z solarium, opalanie się,
 • stosowanie produktów do pielęgnacji skóry z drażniącymi składnikami (np. zapach, barwniki) przez pierwsze dwa tygodnie po sesji,
 • używanie wazeliny lub innego produktu naftowego,
 • stosowanie produktów przeciwtrądzikowych ani kremów rozjaśniających skórę,
 • aplikacja produktów przeciwzmarszczkowych,
 • nieużywanie na co dzień kremu z filtrem (należy go nakładać nawet, jeśli nie jest słonecznie),
 • regulacja brwi (za pomocą pęsety lub wosku) do dwóch tygodni po sesji,
 • dotykanie brwi rękoma,
 • trening w ciągu 24 godziny od zabiegu – niezalecane jest gwałtowne schylanie się. Pot również może negatywnie wpływać na tę okolicę.
 • korzystanie z basenów i jacuzzi przez dwa tygodnie,
 • nadmierne moczenie brwi pod wodą przez dwa tygodnie,
 • spryskiwanie brwi gorącą wodą przez dwa tygodnie,
 • malowanie brwi do kilku dni po zabiegu,
 • stosowanie preparatów i zabiegów złuszczających.

Pielęgnacja po permanentnym brwi

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Pielęgnacja po makijażu permanentnym brwi odnosi się również do unikania w pierwszym okresie po zabiegu silnie oczyszczających szamponów do włosów (warto postawić na te delikatne). Zawierają one bardzo często silne detergenty negatywnie wpływające na podrażnioną okolicę brwi. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie, gdy myjemy włosy na stojąco, a piana spływa po naszej twarzy, a co za tym idzie, po brwiach. 

Zatem jak dbać o makijaż permanentny brwi? Przede wszystkim pamiętać o zniwelowaniu podrażnienia, nawilżeniu, odżywieniu tej okolicy. Wiele czynności i substancji należy też unikać. Najbardziej niebezpieczne są promienie słoneczne, silne detergenty oraz zdrapywanie strupków po zabiegu.

SPRAWDŹ TEŻ:

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel