SEKRETY MAKIJAŻU
26.10.2022

Jak dbać o brwi? Kompleksowy poradnik dla brwiomaniaczek

Jak dbać o brwi? Kompleksowy poradnik dla brwiomaniaczek

Brwi są oprawą naszych oczu, a co za tym idzie, twarzy. To jedne z najważniejszych punktów odniesienia w makijażu i określaniu kształtu naszej twarzy. Kształt brwi może sprawić, że wyglądamy na zdziwionych, złych lub np. smutnych. Zadbane i odpowiednio wyregulowane brwi dodają nam urody i odejmują lat. Jak zatem o nie zadbać i w jaki sposób regulować, by spełniały swoje funkcje? O tym w naszym poradniku.

Dlaczego brwi są tak ważne?

Krzaczaste, proste, wyrysowane, zaokrąglone – brwi, czyli małe kępki włosów nad oczami, znajdują się w centralnej części naszej twarzy i tak jak oczy przyciągają największą uwagę.

Zadbane i odpowiednio podkreślone brwi przede wszystkim:

 • odejmują lat,
 • wyszczuplają twarz,
 • podnoszą opadające powieki,
 • podkreślają nasze rysy.                  

Za to ich główną, biologiczną funkcją jest zapobieganie spływaniu potu i wpadaniu innych zanieczyszczeń do oka. Łuk brwiowy kieruje się w dół skroni, dzięki czemu płyn spływa wokół oczu i po bokach twarzy, zapobiegając przedostawaniu się do oczodołu wody i słonego potu. Nie jest to coś, o czym myślimy na co dzień, dlatego nie zwracamy uwagi na to, że gdy ćwiczymy bądź jest gorąco pot z czoła za sprawą brwi jest z dala od oczu. Brwi mogą również zmniejszyć ilość światła, które dostaje się do oczu, a także chronić je przed zanieczyszczeniami.

Brwi są ważną częścią ludzkiej ekspresji i komunikacji. Pomagają nam w wyrażaniu naszych emocji. Jedna uniesiona brew pokazuje sceptycyzm lub zainteresowanie. Dwie uniesione brwi mogą być oznaką zdziwienia. Dzięki temu nasza mimika jest wyrazistsza, a twarz zyskuje więcej charakteru. Nic więc dziwnego, że gejsze zamalowywały swoje naturalne brwi, by te narysowane umiejscawiać dużo wyżej dodając twarzy pożądanej mimiki. Co ciekawe, w zależności od stopnia zaawansowania, młodsze gejsze miały czarne brwi, a starsze malowane na czerwono-różowo, a dopiero na końcach na czarno.

Ciekawostka:

W świecie beauty krąży żart zapoczątkowany przez youtuberkę Red Lipstick Monster, który mówi o tym, że „człowiek bez brwi to zło”. Oznacza to, że makijaż brwi jest niezwykle istotny, o ile nie najważniejszy w całym procesie wykonywania makijażu i wizualnym odbiorze naszej twarzy. Tak jak obraz potrzebuje ramy, tak nasza twarz również potrzebuje oprawy.

Poza aspektami biologicznymi i emocjami brwi są również ważne w kontekście możliwości rozpoznawania twarzy. W jednym z badań z 2003 roku (1) naukowcy poprosili grupę ludzi o zidentyfikowanie twarzy pięćdziesięciu znanych osób, takich jak były prezydent USA Richard Nixon czy aktorka Winona Ryder. Naukowcy edytowali zdjęcia tak, aby nie mieli oni oczu ani brwi. Respondenci mogli zidentyfikować słynne twarze tylko w 60 procentach przypadków, gdy brakowało im oczu. Natomiast gdy na twarzach sławnych ludzi brakowało brwi, badani mogli je poznać tylko w 46 procentach. Naukowcy stwierdzili zatem, że brwi są tak samo ważne, a może nawet ważniejsze niż oczy, ponieważ pozwalają nam na rozpoznawanie twarzy.

Poza wyżej wymienionymi funkcjami, nasze upodobanie do brwi jest związane z ewolucją makijażu. Brwi były obiektem zainteresowań od tysięcy lat, odzwierciedlając długą historię wartości kulturowych. Od krzaczastych i grubych, po cienkie i proste – brwi zawsze były jednym z najważniejszych elementów na naszej twarzy. Obecnie za sprawą wszelkich narzędzi oraz kosmetyków do brwi, możemy uzyskać każdy efekt, niezależnie od ich naturalnego kształtu. To też sprawia, że możemy w dużej mierze zmienić rysy swojej twarzy oraz zdefiniować styl makijażu.

Kobieta robi zabieg na brwi

Brwi na przestrzeni lat – jak przedstawiają się trendy brwiowe?

Trendy w podkreślaniu brwi widoczne były już latach 20. ubiegłego wieku za sprawą aktorek, które musiały mieć wyraziste rysy twarzy z powodu występowania w czarno-białych filmach. W obrazach bez koloru widać dramatyzm i nacisk położony na brwi – były one zarysowane i cienkie z łukiem i ogonem opadającym w dół. Wyrażały one kapryśny i dziecięcy podziw na twarzy.

W latach 30. cienkie, przerysowane brwi nadal były popularne, a kobiety zaczęły je rysować dużo wyżej, tworząc jeszcze wyrazistszy łuk. Spiczaste brwi były w modzie – nieco ostrzejsze niż w poprzedniej dekadzie brwi optycznie „unosiły twarz” i „wzmacniały kobiecy autorytet”. Najwyższy punkt łuków znajdował się bezpośrednio nad źrenicą, przez co brwi wydawały się wyższe.

Lata 40. przyniosły nam przełom i modę na nieco bardziej naturalne brwi. Kobiety zaczęły zapuszczać brwi, przez co stały się one grubsze i o wiele bardziej naturalne w swym kształcie, dzięki czemu zmiękczały optycznie rysy twarzy przy jednoczesnym zachowaniu miękkiego, surrealistycznego wyglądu. Lata 50. stały pod znakiem popularności Marylin Monroe, która wyznaczała trendy, także brwiowe. Ich kształt był o wiele bardziej graficzny i kwadratowy, z wysoko, ostro zakończonym łukiem. Niezależnie od koloru włosów, brwi były ciemniejsze, dlatego były podkreślane za pomocą kosmetyków, najczęściej kredek.  

60. i 70. to lata, w których panowały dwa trendy – gęste, proste brwi, jak u Audrey Hepburn, lub cienkie i spiczaste, jak u Twiggy. W latach disco można było zobaczyć u kobiet cieńsze brwi, ale za to od wewnątrz proste, zaś z wyraźnym łukiem. Miały one skupiać uwagę na oczach, oczywiście z pomocą grubej warstwy tuszu. Pod łukami brwiowymi znalazł się również pierwszy raz połyskujący cień.

Lata 80. to odrodzenie się naturalnych krzaczastych brwi, zarówno w modzie, jak i Hollywood. Ikony takie jak Brooke Shields i Madonna słynęły z ciemnych, wyczesanych do góry brwi, takich jakie mamy w trendach obecnie. Miało to na celu zbudowanie wrażenia naturalnych, niewypielęgnowanych brwi, jak po przebudzeniu.

W latach 90. znów powrócił trend na cienkie brwi. Wtedy właśnie wyznacznikiem dbania o swój wygląd były maksymalnie wydepilowane, cienkie łuki brwiowe. Wiele z nas do tej pory nad tym ubolewa, ponieważ „wyskubane” nadmiernie brwi mogą nie odrastać i nie wrócić do naszego naturalnego kształtu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Regulacja brwi krok po kroku. Domowe sposoby na brwi idealne

Podobnie było na początku lat dwutysięcznych. „Im cieńsze, tym lepsze” – tak brzmiało motto, jeśli chodzi o brwi milenijne. Chłodny, przydymiony makijaż oczu o rozmazanym grungowym wyglądzie i cienkie jak kreska brwi sprawiły, że lata 2000 stały się ikoniczną dekadą chudych i spiczastych brwi.

2010 to okres, w którym królowały zdefiniowane, dokładnie wyrysowane, instagramowe brwi. Najczęściej były one malowane za pomocą pomady i podkreślane korektorem. Były one wypielęgnowane do perfekcji – nie można było pozwolić sobie na włoski poza dokładnie wyznaczonym obszarem. Oczywiście w tym czasie jedną z ikon wyznaczających trendy była Kim Kardashian, co dla niektórych pozostało niezmienne do dzisiaj.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym?

Od 2020 do dzisiaj zauważamy modę na naturalne brwi. Czasem są one wyczesane w górę, czasem ułożone zgodnie z łukiem. Bardzo duży wpływ na wygląd naszych brwi miały wprowadzone na rynek nowe produkty – żele i mydełka do ich utrwalania. Efekt krzaczastych, szerszych brwi możemy również uzyskać za pomocą bardzo modnego obecnie zabiegu laminacji.

piękna brunetka

Jak dobrać brwi do kształtu twarzy?

Naukowcy ustalili, że kształt, kolor i grubość brwi są cechami dziedzicznymi. W jednym z badań naukowcy odkryli silny związek między dziedziczeniem określonych genów a wyglądem naszych brwi. Cztery oddzielne geny mogą wpływać na rodzaj włosa w brwiach, jeden gen może determinować kształt brwi, pięć genów wpływa na ich kolor, a jeden gen określa, czy ma się skłonności do monobrwi – łączenia się ze sobą brwi.

Podobnie jest z urazami skóry w okolicy brwi. W tym kontekście warto także wspomnieć o schorzeniu, jakim jest madarosis, czyli zmierzwieniu brwi. Jest to jedna z najczęstszych chorób dotyczących brwi i może również skutkować utratą rzęs. Jest ona dziedziczna. Istnieje również wiele medycznych przyczyn wypadania włosów brwiowych, w tym takie choroby, jak:

 • łysienie plackowate,
 • zaburzenia równowagi hormonalnej,
 • niedobory żywieniowe.

Wypadanie włosów brwiowych jest również częstym skutkiem ubocznym chemioterapii.

Mimo predyspozycji do określonych kształtów, sami możemy wpływać na wygląd brwi poprzez makijaż. Bardzo często zastanawiamy się, jak dobrać brwi do kształtu naszej twarzy. Otóż jeszcze do niedawna panowała moda na nowe dopasowywanie ich do twarzy, bez brania pod uwagę ich naturalnych predyspozycji. W poradach można było przeczytać m.in., że:

 • twarz okrągła wymaga długich i nieco skośnych brwi. Ich końcówkę należy lekko zaostrzyć, by chyliła się ku dołowi twarzy,
 • twarz kwadratowa wymaga złagodzenia rysów. Warto w niej postarać się nieco zaokrąglić i pogrubić łuk brwiowy, przez co nasza twarz wyda się zdecydowanie delikatniejsza,
 • twarz owalna zazwyczaj bywa najbardziej symetryczna, dlatego nie należy ingerować w jej kształt. Tutaj warto postawić na delikatne podkreślenie oraz łagodny kształt łuku – ta rada jest najbardziej przydatna w trendzie, z którym mamy do czynienia obecnie,
 • twarz podłużna według „starych standardów” piękna wymagała skrócenia. Dlatego warto zdecydować się na wybór długich linii brwi o minimalnym wygięciu łuku.

Obecnie rygorystyczne zasady co do kształtu brwi nie są istotne w codziennym makijażu. Należy przede wszystkim podążać za ich naturalnym ułożeniem. Kształt brwi jest natomiast kluczowy w takich makijażach jak foxy eyes (z uniesionymi brwiami, stwarzającymi optyczną iluzję liftingu twarzy) bądź np. cat eye.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak i czym malować brwi? Najmodniejsze stylizacje i najlepsze kosmetyki

kosmetyczka pracuje nad brwiami

Sposoby na regulację brwi

Istnieje wiele sposób na regulacje brwi. Do dyspozycji mamy:

 • użycie pęsety – to jeden z najpopularniejszych metod regulacji brwi,
 • gotowe plastry – najczęściej są to plastry do depilacji z woskiem, łatwe do użycia, pomagają nam usunąć nawet najmniejsze włoski,
 • wosk miękki – na łuk brwiowy aplikuje się płynny, ciepły wosk, a następnie dynamicznie usuwa za pomocą odpowiednio dociętego paska fizelinowego,
 • wosk twardy – gdy zastygnie, szybkim ruchem odrywa się go od skóry,
 • nitkowanie – metoda wykorzystująca skręconą, bawełnianą nić. Popularna jest w Azji i wymaga już większych umiejętności.

Najważniejsza zasada regulacji brwi brzmi: stop nadgorliwości! Bardzo często w miejscu wyrwanych włosków odrastają potem włoski znacznie cieńsze. Choć mit, że nie odrastają wcale został obalony lata temu, warto mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli na nowo się pojawią, to zwykle trwa to od czterech do sześciu miesięcy.

Trzy fazy wzrostu włosów, w tym także brwi, obejmują:

 • anagen, czyli aktywną fazę wzrostu,
 • katagen – faza pośrednia/ przejściowa trwająca dwa lub trzy tygodnie, w której zatrzymuje się wzrost, a mieszki włosowe się kurczą, to etap kiedy włos wypychany jest na powierzchnię skóry,
 • telogen to faza spoczynku i wypadania, pod koniec której wypadają starsze włosy, aby zrobić miejsce na nowe.

Długość włosków w brwiach zależy od czasu trwania fazy anagenu. Brwi rosną wolniej niż włosy na skórze głowy i mają znacznie krótszą fazę anagenu. Rosną od 0,14 mm do 0,16 mm dziennie.

Szybkość ich wzrostu będzie zależeć od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Wystarczy odrobina cierpliwości, unikanie regulacji pęsetą i depilacji woskiem oraz zmiana diety, o czym napiszemy w kolejnych akapitach.

Sprawdź też: Regulacja brwi krok po kroku. Domowe sposoby na brwi idealne

Makijaż brwi – na co zwrócić uwagę?

Makijaż brwi sprawia, że możemy dowolnie zmieniać ich wygląd i kształt. Przykładowo:

 • makijaż kredką do brwi sprawia, że są one bardziej wyrysowane. Dzięki cienkiej kredce możemy też dorysować pojedyncze włoski (np. na początku brwi) albo ogólnie wykonać delikatnie obrys całych brwi. Grubsza kredka woskowa pomaga ujarzmić nam włoski i nieco je dokleić do skóry,
 • pisak do brwi – jest dużo bardziej precyzyjny niż cienka kredka. Pomaga jeszcze dokładniej dorysować brakujące włoski, pozwalając przy tym na zachowanie naturalnego wyglądu brwi,
 • pomada jest jednym z najbardziej kryjących kosmetyków do brwi. Za sprawą pomady można uzyskać efekt gęstych, dopracowanych, instagramowych brwi oraz pięknego tła pod włoskami. Makijaż brwi wykonany dobrej jakości pomadą, daje bardzo naturalny, lekko przydymiony i plastyczny efekt,
 • żel do brwimoże spełniać rolę lakieru do brwi. Żel może być kolorowy (dodatkowo zagęszcza optycznie brwi) bądź bezbarwny. Oba powinny utrwalać i utrzymać włoski w ryzach oraz nadać im naturalny kształt,
 • mydełko do brwi – to bezbarwny kosmetyk także służący do układania brwi, niezbędny w obecnych czasach, gdy brwi modne, to brwi krzaczaste i ułożone w górę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak i czym malować brwi? Najmodniejsze stylizacje i najlepsze kosmetyki

Jak dbać o brwi? Pielęgnacja brwi w domu

Wiemy, że brwi są niezwykle ważne, dlatego warto o nie prawidłowo zadbać. Pielęgnacja brwi w domu polega przede wszystkim na odpowiednio skomponowanej diecie. Włosy (w tym włoski brwiowe) składają się głównie z białek, dlatego niedobór tego składnika może powodować wypadanie włosów. 

Warto jeść zatem w tym celu mięso i/lub warzywa strączkowe. Witaminy z grupy B oraz witaminy A, B, C i D, również zostały powiązane z porostem włosów. Warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, są doskonałym źródłem tych witamin. Aby cieszyć się pięknymi brwiami, możemy też dodać do naszego codziennego menu produkty bogate w cynk, biotynę, krzem. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, najlepszym sposobem ich suplementacji jest zwiększenie spożywania konkretnych produktów spożywczych. Możesz zdecydować się także na przyjmowanie suplementów zawierających tak ważne dla naszych włosów aminokwasy siarkowe: L-cysteinę i L-metioninę – są to związki, które zawierają siarkę, będącą jednym z budulców naszych włosów.

Świetnym rozwiązaniem na domową pielęgnację brwi i rzęs jest zastosowanie olejku rycynowego. Jest on od lat stosowany jest jako naturalny domowy środek na wypadanie włosów, a w ostatnich latach stał się popularny w przypadku brwi i rzęs. Składnik oleju rycynowego, czyli kwas rycynolowy jest odpowiedzialny za odrastanie włosów. Dodatkowo może je nawilżać, co pomaga w zapobieganiu łamliwości.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Brwi po hennie. Jak o nie zadbać, by efekt zachwycał jak najdłużej?

Dostępnych jest też wiele odżywek do brwi, które pomagają im rosnąć szybciej. Dzięki nim stają się one też gęstsze i grubsze. Dobrym wyborem są odżywki z bimatoprostem. Istnieją dowody na to, że aplikowany raz lub dwa razy dziennie roztwór bimatoprostu 0,03% na brwi może pomóc w ich odrastaniu.

Rada kosmetologa:

Dobroczynny olejek rycynowy pozyskiwany jest z nasion tropikalnej rośliny o nazwie rącznik pospolity. Mieszankę na porost brwi możesz wykonać sama w domu. Wystarczy, że zmieszasz odrobinę olejku rycynowego z witaminą A oraz E. Możesz wycisnąć witaminy z kapsułki lub kupić preparat w płynie. Przygotowany kosmetyk postaraj się nakładać na brwi i wmasowywać 2 razy dziennie. Możesz wykonywać to np. czystą szczoteczką po zużytym tuszu do rzęs. Pierwsze efekty powinnaś zauważyć po około miesiącu systematycznego stosowania.

Żeby wzmocnić cebulki i pobudzić porost włosków, możemy też codziennie masować łuk brwiowy opuszkami palców. Największe rezultaty uzyskamy łącząc masaż z olejkiem rycynowym.

Okłady z pokrzywy, żółtka jaja kurzego czy kawy mają bardzo dobry wpływ na porost naszych włosków przy brwiach. Wystarczy nałożyć wybraną substancję na łuk brwiowy, pozostawić na 15 minut i spłukać letnią wodą.

Do domowych sposobów na pielęgnacji brwi należy też powstrzymywanie się od ich nadmiernej regulacji. Bardzo dobrze na brwi możemy wpływać także laminacja połączona z botoksem na brwi.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zadbać o brwi po laminacji? Poradnik

zabieg na brwi u kosmetyczki

Czy brwi muszą być symetryczne?

Do naszego poradnika musimy dodać, że brwi absolutnie nie muszą być symetryczne względem siebie. Żaden człowiek nie jest symetryczny, więc asymetryczność to naturalny aspekt naszego życia. O brwiach mówi się, że są to siostry, ale nie bliźniaczki. Niektórzy nawet twierdzą, że mogą to być jedynie kuzynki, mając na myśli fakt, że mogą od siebie się różnić.

Powodów, przez które są one asymetryczne, jest wiele. Należą do nich m.in.:

 • nadmierna regulacja i woskowanie,
 • predyspozycje genetyczne – tak naprawdę nikt z nas nie ma idealnie symetrycznych brwi, 
 • zastosowanie zabiegu z toksyną botulinową (tzw. botoks) w celu wygładzenia zmarszczek na czole i wokół oczu. Niekiedy efektem ubocznym botoksu jest asymetria, ponieważ bardzo często jeden mięsień jest bardziej podatny na zabieg niż drugi,
 • czołowe łysienie włókniste, czyli wypadanie włosów, które wpływa zarówno na skórę głowy, jak i brwi. Ten rodzaj wypadania włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz może powodować asymetrię brwi.

Jeśli chcesz zbliżyć brwi wyglądem, możesz zastosować np. szablony do brwi. To świetna metoda na symetryczne brwi, a także pomoc w ich malowaniu i osiągnięciu upragnionego kształtu.

masaż relaksacyjny twarzyKomentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel